KUILVOERFOLIES MET KOMO-KEURMERK: GARANTIE VOOR KWALITEIT. weggenomen Grootste zorgen van Zeeuws Vlaamse varkenshouders Vleesmarkt licht in beweging De handel is in 't geding Nadelen voor de streek Forumdiscussie In de afgelopen periode bleven de opbrengstprijzen voor de varkens- mesters op een relatief hoog niveau. Vorige week en ook deze week trad evenwel enige afbrokkeling in de varkensprijzen óp, die wordt veroor zaakt door een terughoudende op stelling van onze afnemers in West- Duitsland en Italië. Een zelfde ten dens is waar te nemen voor de on- derdelenprijzen; met name ribben, hammen en schouders zijn in de vo rige en deze week in prijs enigszins gedaald, aldus drs. S.B.M. Jongerius, verslag uitbrengend van de 20 ja nuari gehouden marktbespreking in de Advieskommissie van het bestuur van het produktschap voor vee en vlees. Daar werd ook melding gemaakt van een scherpe onderlinge konkurrentie op de inkoopmarkt door de slachte rijen, waardoor de marges van deze bedrijven onder druk staan. Ook voor de detailhandel is nog steeds sprake van een moeilijke situatie door de vertraagde doorberekening van de in de afgelopen maanden gestegen groothandelsprijzen. De marktnoteringen voor biggen ligt momenteel op ongeveer 130, per dier van 22 kg. Afgezien van enige regionale verschillen en enige problemen rond de jaarwisseling heeft de pw-kommissie thans de in druk dat vraag en aanbod van biggen thans redelijk op elkaar zijn afge stemd, ondanks de vrij geringe export. De marktsituatie voor slachtrunde- ren is prijshoudend. De prijs voor stieren le kwaliteit is zelfs nog eni germate gestegen, op basis waarvan verwacht mag worden dat de inter ventiemogelijkheid in ons land, waarvan overigens geen gebruik wordt gemaakt, begin februari weer zal worden geschorst. De prijs voor vleeskalveren is in de afgelopen we ken verder aangetrokken, zij het dat ze zeer recent niet onaanzienlijk zijn gedaald waarbij de prijzen voor nuchtere kalveren, bij een iets hoger aanbod, verder in prijs zijn gedaald. v Ook op de slachtlammerenmarkt is sprake van een voor de producent gunstig prijsniveau, zeker nu de no tering weer iets is opgelopen. Dr. K.G. Robijns, Inspekteur sectie Dierziektenbestrijding V.D. in Den Haag, zette uiteen dat de bestrijding van varkenspest niet langer een na tionale zaak is, maar sinds vorig jaar in E.E.G. verband is geregeld. Iedere lidstaat van de E.E.G. is verplicht een nationaal plan op te stellen, waarmede de varkenspest wordt uit geroeid. Dit plan moet tenminste in houden dat de entingen worden stopgezet. Tevens dat een scree- ningsplan wordt opgesteld om ver borgen haarden op te sporen. De ziekte komt namelijk soms zodanig voor, dat zij niet meteen herkend wordt. Engeland, Ierland, Denemarken en Luxemburg hebben reeds vanuit Brussel het certificaat varkenspest- vrij gekregen. De andere landen moeten dus het hiervoor genoemde nationale plan opstellen, wat voor Nederland in 1981 is gedaan. Inen tingen worden dus stopgezet en er vindt screening plaats en steek proefsgewijze bemonstering in het hele land. Landen als Engeland, Ierland en Denemarken die officieel vrij van varkenspest zijn, mogen eisen stellen aan de in te voeren varkens. Neder land, dat vooral belang heeft bij de handel met Engeland, wil daarom zo gauw mogelijk ook het certificaat varkenspest-vrij verwerven. Dat kan echter alleen als er een jaar niet geënt is en er geen gevallen van varkens pest zijn waargenomen. In dit kader komt de besmetting te Heille uiter aard slecht van pas. Drs. G. Jongeneel, Inspecteur Vete rinaire Dienst Zeeland, die optrad als voorzitter van de bijeenkomst benadrukte vooral het gevaar van "verslepen" van de smetstof uit het aangrenzende gebied van België. Daar zijn kort geleden nog 4 gevallen van varkenspest geconstateerd. Hij wees er verder op dat de zaak niet ophoudt met het opruimen van één bedrijf en een vervoersverbod van 15 dagen. Ook de afzet van de biggen vanuit een verdacht gebied speelt een belangerijke rol. Heel Nederland varkenspestvrij ver klaren, met uitzondering van West Zeeuws Vlaanderen biedt eveneens een oplossing. Elke beperking houdt nu eenmaal een prijsdaling in. Door een fofum van "wijze mannen" werden vervolgens vragen uit de vergadering beantwoord. Bij de dis cussie bleek duidelijk dat het niet in de bedoeling ligt om Zeeuws Vlaan- In het forum hadden zitting van links naar rechts: drs. A.P. Wijgergangs, Veterinair medewerker Stichting Gezond heidszorg Den Haag, drs. J.H.G. van Wijhe, Dir. Gezondheidsdienst voor dieren in W. Nederland, drs. J.J. Pekelder, Dierenarts Gezondheidsdienst in W. Nederland, drs. G. Jongeneel, inspecteur Veterinaire Dienst Zeeland, dr. K.G. Robijns, inspecteur sectie Dierziektenbestrijding V.D. in Den Haag, D. Hannewijk (deels zichtbaar), Bond van varkenshouders, rayon Zeeland, C. Meeuwissen, bedrijfsvoorlichter en J. de Bresser, Bond van varkenshouders. Zeeuws Vlaanderen ingeënt zou moeten worden en elders in 't land niet. Maar enten is voorlopig het laatste wat op het programma staat. Verder kwam o.a. het volgende naar voren. Wanneer varkenspest op een bedrijf wordt geconstateerd wordt dit geheel opgeruimd om "versle pen" van de smetstof uit te sluiten. Ook het vlees van de varkens wordt niet in de consumptie toegelaten. De eigenaar van het bedrijf wordt scha deloos gesteld. De directe schade wordt dus vergoed. Dat geldt niet voor de indirecte schade die het ge volg kan zijn van een vervoersver bod. Wel is daarvoor bij vorige ge vallen onderhandeld en zal men ook nu eventueel tegemoetkoming eisen, maar de inwilliging staat zeker niet bij voorbaat vast. Daarom is .'t van 't allergrootste be lang dat alles in het werk wordt ge steld om een nieuwe besmetting te voorkomen. De varkensmester kan daar volgens deskundigen zelf veel aan doen. Behalve de nodige hygiëne toepassen, moet men b.v. geen buren of wie dan ook in de stallen toelaten of toch zeker zorgen dat bezoekers zich eerst ontsmetten voor ze naar binnengaan. Wanneer elke varkenshouder volle dig meewerkt en de vereiste maatre gelen neemt, lijkt het mogelijk nieu we besmetting te voorkomen. Dege ne die hierin tekort schiet dupeert in feite alle kollega's; in ons land en in 't bijzonder die in zijn naaste omge ving. En dat kan niemand willen. Aan 't eind van de vergadering wa ren de problemen niet alle opgelost maar was toch veel van de veron trusting weggenomen, dus de bij eenkomst was erg nuttig geweest. Goedkoop kan ook hierbij duurkoop zijn. In Zeeuws Vlaanderen is dicht bij de grens met België in het plaatsje Heille varkenspest geconstateerd. In verband hiermee is rond dit bedrijf binnen een cirkel met een straal van 9 km tijdelijk een vervoersverbod voor varkens afgekondigd. Zoiets komt hard aan voor de varkenshou ders die hiermee te maken krijgen omdat de afzet dan stagneert. Tevens is er ongerustheid ontstaan door geruchten dat Zeeuws Vlaanderen in een nationaal plan voor bestrijding van varkenspest een uitzonderings positie Zou krijgen, met de daaraan verbonden nadelige aspecten. In een vrijdag 22 januari te Eede gehouden vergadering werden alle problemen besproken en toegelicht door deskundigen. De discussie was zodanig verhelderend, dat de 150 aanwezigen redelijk gerustgesteld terug naar huis en bedrijf konden gaan. deren in een uitzonderingspositie te plaatsen. Alleen als er speciaal in dit' gebied varkenspest blijft optreden kan het nodig worden de zaak apart te bezien, maar zover is het nu beslist nog niet. Een uitzonderingspositie zou er in kunnen zitten als er in West Ing. H. van Dijk' Proefstation voor de Rundveehouderij, Lelystad. Ing. J. Honingh, Stichting KOMO, Rijswijk. Bij de bewaring van kuilvoer speelt plasticfolie een belangrijke rol. Deze moet ervoor zorgen dat waardevol kuilvoer voor lange tijd lucht en waterdicht blijft afgesloten. Een goede kwaliteit folie is daarom voor de veehouder van grote betekenis. Dit geldt vooral nu steeds meer kuilvoer alleen met folie (zonder gronddek) wordt afgedekt. Tot nu toe bestonden er voor kuilvoerfolies geen kwaliteitseisen en was er geen controle. Alleen achteraf kon men vaststellen of de kwaliteit al of niet voldoende was. Extra verliezen aan kostbaar ruwvoer waren dan soms het gevolg. Binnenkort komen echter de eerste folies beschikbaar die van een KOMO-keurmerk zijn voorzien en die officieel aan een aantal eisen voldoen. Eisen voor KOMO-keurmerk. Verwacht wordt dat dit voorjaar op veel plaatsen folies met KOMO- keurmerk verkrijgbaar zullen zijn. Deze folies zijn duidelijk herkenbaar aan het KOMO-keurmerk of aan de letters KOMO. KOMO-keurmerk geeft zekerheid. In de praktijk zijn er ook bij een juist gebruik nogal eens klachten over de kwaliteit van de folie. Soms is de folie niet sterk genoeg of veroudert deze Je snel. De oorzaak hiervan is 'veelal dat de kwaliteit van de grond stof onvoldoende was of dat de folie niet dik genoeg was. Een slechte kwaliteit plastic-folie kan door ver lies aan kuilvoer een flinke schade post betekenen. Het gebruik van niet gekeurde folies betekent dan ook een extra risico bij de bewaring van kuil voer. Kuilvoerfolies met het KOMO- keurmerk geven een garantie voor een goede kwaliteit en hebben de voorgeschreven dikte. Kwaliteit kost geld en folié^ met een keurmerk kunnen iets duurder zijn. Gezien echter de grote waarde van het ruw voer dat onder de plasticfolie wordt bewaard is iets meer geld voor een goede folie beslist verantwoord. De volledige eisen en de beproe vingsmethoden zijn vermeld in het kwaliteitsblad K22 "Kuilvoerfojies". Dit blad is verkrijgbaar bij de Stich ting KOMO, Postbus 240, 2280 AE Rijswijk (ZH), tel. 070-991450. Als producenten zich aanmelden voor het verkrijgen van een KOMO- keurmerk vindt er een toelatingson derzoek plaats. Daarbij wordt gelet op de kwaliteit van het produkt en op de kwaliteitsbewaking van het pro- 1. Kuilvoerfolie met KOMO-keur merk aan dit vignet of aan de letters KOMO te herkennen. gecontroleerd. In overleg met diverse instantëes zijn eisen opgesteld waaraan plastic-fo lies voor de bewaring van kuilvoer beslist moeten voldoen. De volgende zijn daarvan de belangrijkste: De folie moet voldoende sterk (dikte) en elastisch (rekbaar) zijn. zodat deze bestand is tegen het belopen van de kuil en tegen het opbrengen van een gronddek. - Een nieuwe folie moet een rek baarheid hebben van minstens 400% (4 x zo lang te maken). Na een gebruiksjaar moet deze nog minstens 250% zijn. - De folie moet minstens 1 jaar gas- en waterdicht blijven. - De folie moet glad, gaaf en egaal zwart of wit ingekleurd zijn en geen scheuren, gaten of andere fouten vertonen. - De gemiddelde dikte mag hoog stens 7% van de vermelde dikte afwijken. 2. Wees zuinig op uw kuilvoer. Bescherm het met een folie die aan de eisen voldoet! De eisen zijn zodanig opgesteld dat de folies onder normale praktijkom standigheden en bij goed gebruik een levensduur hebben van minstens één gebruiksjaar. duktieproces. Indien dit onderzoek positief uitvalt wordt aan het bedrijf het KOMO-keurmerk verleend. Vervolgens wordt regelmatig de kwaliteit van de folies door KOMO 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 14