8 Ieder jaar weer een wonder s het suikerbeleid nog te volgen? w anneer men nu denkt dat na dat besluit om het mengprijssysteem in te voeren er geen diskussiestof meer over is over het suikerbeleid vergist zich wel. Nu wordt er weer druk gepraat over de uitbetalingsprijs voor de -in het afgelopen seizoen geproduceerde C-suiker. Er zuidelijke landbouw maatschappij Rassenbijlage 1982 C1/C2 suikerprijs Vanuit de Z.L.M. gezien zl.m VRIJDAG 22 JANUARI 1 982 68e JAARGANG NO. 361 6 land- en tuinbouwblad De tijd gaat snel. Nog een aantal weken en de eerste voor jaarswerkzaamheden zullen weer beginnen. Voor de nieuwe oogst van '82. Maar eerst moet het bouwplan opgesteld en het zaaizaad veelal besteld. Evenals voorgaande jaren bieden we onze lezers als hulp daarbij een speciaal rassennummer aan. Een kleine greep uit de inhoud: pag. 1. De konsulent in Barendrecht ir. J.M.A.J. Hees termans geeft namens de drie konsulentschappen de te lers als het ware de opdracht: Zaai en poot goed in 1982" - pag. 2 en 3 ir. H. Vos van het R1VRO in Wageningen gaat uitvoerig in op vele wettelijke, juridische en organisato rische zaken. - pag. 4. ir. CJ. van den Bergh vertelt over de produktie en afzet van zaaizaad en pootgoed. - pag. 5. Wat is van belang bij de rassenkeuze bij aardap pelen.? Een overzicht van de gezamenlijke konsulent schappen. - pag. 6. Uitdrukkelijk wordt door de heer J.L. Koert ge wezen op het grote belang van de huidvastheid van uien. - pag. 7. Uit een onderzoek door Ir. I. Bos blijkt dat een nieuwe selektiemethode bij granen in feite geen "verbete ring is. - pag. 9. Ook in 1982 'wordt epipré voortgezet met een speciaal daarvoor aangesteld team. Een kennismaking met hen. - pag. 10. De teelt van zomergranen wordt geëvalueerd waar het de teelt van deze gewassen op het zuidwestelijk akkerbouwbedrijf betreft. - pag. 12 Triticale is in ons land een nieuw gewas. Mogelijk zal rogge voor dit gewas het veld moeten ruimen. - pag. 13. Er is volgens ing. A.A. Dibbits van het Hoofd- produkschap Akkerbouw perspektief voor eiwitrijke gewassen op het zuidwestelijk akkerbouwbedrijf. - pag. 14. Van belang zijnde zaken m.b.t. de rassenkeuze bij vlas, knolselderij en brouwgerst. - pag. 15. en 16. Veel informatie over graszaad rassen en graszaadmengsels. - pag. 17. Of de erwtenteelt toe gaat nemen wordt bepaald door het saldo.... - pag. 18. Wat zijn de perspektieven voor de teelt van tuinbonen en sperziebonen? - pag. 19. Snijmaïs. Een gewas dat sterk opgekomen is de laatste jaren. - pag. 20. Waar op te letten bij teelt en rassenkeuze van vollegrondsgroentegewassen. Zoals u intussen begrepen zult hebben heeft het bestuur van het Landbouwschap met krappe meerderheid beslo ten voor 1 982 over te stappen van het kontraktenstelsel naar het mengprijssysteem. Het lijkt mij beter nu niet meer na te kaarten of bij de gevolgde procedure de me ning van de bietentelers voldoende._via de besturen is doorgekomen. Op de algemene vergadering van deZ.L.M. is in elk geval duidelijk geworden dat wij het standpunt van onze bie tentelers hebben verdedigd. Dit jaar dus geen individuele toewijzing maar krijgen wij bij de uitbetaling allemaal dezelfde prijs. Wel blijft men de vinger aan de pols hou den om te voorkomen dat er een te grote uitbreiding zal plaatsvinden. Wanneer dit het geval zou zijn kan opnieuw het kontraktenstelsel ingevoerd worden. Als doekje voor het bloeden voor de stabiele telers wordt daarbij een instrument achter de hand gehouden om deze telers te beschermen tegenover telers die te sterk uitbreiden. Hoe dat moet gebeuren en op welk nivo stabiele telers dan beschermd gaan worden is echter niet duidelijk. Wij ho pen maar dat er niet ingegrepen moet worden zodat wij niet opnieuw in eindeloze diskussies terecht behoeven te komen. Diskussies in besturen die door de bietentelers zelf nauwelijks te volgen zijn. ligt een voorstel op tafel om verschil te maken in de uitbetalingsprijs van C-bieten. Gemakshalve praat men over C1 en C2 suiker. Men wil daarbij voor de groep telers die onder invloed van de hoge wereldmarktprijs in het begin van 1981 meer bieten hebben gezaaid wat extra's doen. Men vindt dit redelijk omdat deze ekstra uitzaai nationaal gezien een gunstige zaak was om de Nederlandse referentie ten opzichte van Brussel weer op peil te brengen. Nu naderhand de oogst zo groot is was toen niet te voorzien en daarom wil men voor deze groep telers nu wat extra's doen. Het geld daarvoor kan be schikbaar komen wanneer C-suiker naar 1 982 doorge- schoven wordt. De suikerinduitf. krijgt daar opslagver goeding voor waarvan 60% aan de telers doorbetaald moet worden. De suikerindustrie kan nu een bepaald percentage C-suiker van de individuele teler doorschui ven en voor deze suiker wat extra's uitbetalen. Dat geld kan verdeeld worden over de totale hoeveelheid suiker maar ook beschikbaar gesteld worden voor een bepaalde hoeveelheid suiker. Gesproken wordt er nu om voor de eerste 10 a 1 5% geproduceerde C-suiker de normale prijs (C1) uit te betalen en voor de volgende 10 1 5% een hógere prijs (C2) en de daarboven geproduceerde hoe veelheid weer de C1 prijs. Men gaat er daarbij van uit dat iedere teler wel ongeveer 10 a 15% C-suiker heeft en dat de groep waar het om gaat (de telers die de referentie weer op peil hebben gebracht) in de groep zitten die meer dan 10 a 1 5% C-suiker hebben geproduceerd. Men vindt echter dat degene die teveel gespeculeerd hebben niet extra bevoordeeld m«gen worden vandaar dat er naar boven ook een grens is gesteld aan de C2 suikerprijs. Dit is zo ongeveer de situatie zoals daarover in de Hoofd afdeling Akkerbouw van het Landbouwschap is gespro ken en....waarvan de meerderheid vindt dat het redelijk is om en C1 en C2 prijs uit te betalen. Wij hebben nogal wat moeite met dit voorstel omdat er voor de individuele teler een willekeur zit in dit systeem van uitbetaling. Willekeur doordat er dit jaar landelijk grote verschillen zijn geweest in de groeiomstandigheden voor de bieten. U moet de opbrengstcijfers per ha. van de verschillende distrikten maar bekijken. De telers die met minder groeiomstan digheden te maken hebben gehad worden nu nog extra benadeeld doordat zij alleen de C1 -prijs uitbetaald zullen krijgen. En de groep die ekstra uitgebreid heeft krijgt voor de suiker boven de 25 30% weer een C1 prijs omdat deze telers teveel gespeculeerd hebben. Het lijkt mij bij zonder moeilijk om de telers die geen C2 suiker hebben geproduceerd uit te leggen dat anderen wel een hogere prijs krijgen voor hun C-suiker. Als het gaat om het doorschuiven van C-suiker naar het volgend jaar zullen de voor- of nadelen daarvan blijven rusten op de geproduceerde C-suiker van dit jaar. Dat kan ook niet anders nu er gekozen is voor het mengprijssys teem. Ook al zijn er naar mijn mening veel belangrijker zaken aan de orde in de akkerbouw die ingrijpende ge volgen kunnen hebben heb ik toch gemeend deze keer in te moeten gaan op wat er zich rond het suikerbeleid afspeelt. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1