EG nagelt Nederland vast PANNEVIS UIEN Gasprijs moet fors hoger: Nieuw leveringskontrakt gas zonder "straf" voor energiebesparing? Methylbromide Landbouwschap en ministerie akkoord over nieuwe glasafbraak regeling ARBEIDSOPBRENGST GROENTETEELT ONDER GLAS OVER 1980 GEMIDDELD RUIM 50.000 - IMieuws uit Brussel Onderdruk in grond bij stomen bespaart energie! JUMBO R Origineel KARBO (v.h. SG 902) SG 905 hybride GUSTADO SG 914 19 PANNEVIS IS ZADEN r JanWbrta/ Voor vandaag 15 januari moet de Nederlandse regering de Europese autoriteiten laten weten of zij alsnog de prijs van tuindersgas uiterlijk 1 oktober a.s. op industrie-niveau brengt. Zo niet, dan gaat automatisch de procedure lopen, waarbij ons land door het Europese hof van Justitie veroordeeld kan worden tot verhoging van de gasprijzen. Onze regering in Den Haag was al vaker gemaand. Nu is het voor het eerst echt menens. De beschikking geeft met haar officieel karakter behalve onze regering ook iedere Europese tuinder voortaan het recht als belang hebbende stappen tegen ons aardgasbeleid te laten ondernemen bij het Europees gerechtshof. De eisen van Brussel zijn zoals be kend tweeërlei: Geen toename van het verschil tussen prijzen die de tuinder be? taald en het Nederlandse indus trie-tarief. Aanpassing van de gasprijs voor de tuinders aan het industrie-ni veau uiterlijk op 1 oktober 1982, wat globaal gesproken zou neer komen op een prijsverhoging van 30 naar tenminste 44 cent. De Nederlandse regering, het Land bouwschap en de tuinders kunnen nu ofwel ingaan op de "verlangens van Brussel" dan wel die voor het hof in Luxemburg aanvechten. Maar, zo voegt men daar in bevoegde kringen in Brussel aan toe: dit laatste bete kent niet dat intussen het huidige ta rief automatisch blijft gelden totdat de rechters uitspraak doen. Wil men in Nederland vermijden dat gasre- kening via een vonnis van Luxem burg later met terugwerkende kracht wordt verhoogd, dan moet daarvoor een tussentijds vonnis worden ge vraagd. In de beschikking van de Europese Commissie wordt ons land beschul digd van het geven van niet gerecht vaardigde financiële hulp aan de tuinders, omdat die nergens anders in de Europese Gemeenschap via een overheid goedkopere energie krijgen. Dit laatste is echter onjuist. In België, West-Duitsland en Enge land gelden ook subsidies. Al gebiedt de eerlijkheid wel te erkennen dat die een reaktie vormen op de gasta- rieven in Nederland. Tegen die hulp heeft Brussel zich nu echter niet gekeerd. Dat is dan wèl weer laakbaar. Elke tuinder die gas stookt, sluit zelf een kontrakt met een plaatse lijk of regionaal gasbedrijf. Daaraan ten grondslag ligt een basis- of standaardkontrakt, dat een keer in de vijf jaar opnieuw wordt bekeken. Daarin staat een aantal adviezen voor onder meer de leveringsvoorwaarden, de betalingstermijnen en de minimum af name. De VEGIN (het overkoepelend orgaan van de gasbedrijven) adviseert de gasleverende bedrijven zich hieraan te houden. De gasbedrijven zijn echter autonoom en kunnen dus andere afspraken met een tuinder maken. De eerder genoemde vijfjaar zijn weer om. Het Landbouwschap is nu in gesprek met de VEGIN over een herziening van het standaardkontrakt, waarbij bijvoorbeeld een onderdeel als de minimum afname ter sprake komt. Over deze minimum afname en het daarbij behorende boetebeding is in de Kamerkommissie eveneens gesproken. Het antwoord van minister Terlouw (Ekonomische Zaken) op kamervragen is bij iedereen zeer slecht gevallen. Minister De Koning heeft nu beloofd om zijn invloed aan te wenden om tot een oplossing te komen o.a. via Gasunie. VEGIN en het ministerie van Ekonomische Zaken. Het Landbouwschap maakt zich er al geruime tijd sterk voor, dat deze "straf' voor energiebesparing zo snel mogelijk wordt ge schrapt. In de Vaste Commissie voor Landbouw en Visserij heeft mi nister De Koning onlangs nog eens herhaald, dat het gron- dontsmettingsmiddel methylbro mide na 1 september 1983 in de tuinbouw niet meer toegepast mag worden. Centraal in de dis- kussie blijft de vraag of er tegen die tijd een volwaardig alternatief ontsmettingsmiddel beschikbaar is. Het Landbouwschap vindt, dat de onderzoekinstituten en fabri kanten van bestrijdingsmiddelen alles in het werk moeten stellen om een vervangend middel te vinden, dat ekonomisch verant woord is. Komt dat er niet, dan dient minister De Koning op nieuw te gaan praten met zijn kollega van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Die toezegging deed De Koning wel, maar veel hoop wilde hij echter niet geven, omdat hij niet verwacht dat dat departement hem "met koek en borrel zal ontvangen". De heer ir. libel Geling, sekreta- ris van de tuinbouw(hoofd)afde- lingen van het Landbouwschap die zich inzet voor de tuinbouw- sektor. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap en minister De Koning van Landbouw en Visserij hebben woensdag een principe afspraak ge maakt over de zogenaamde aktuali- sering van de glasafbraakregeling. Het gaat om een verbetering van de bestaande vergoeding voor glastuin ders die hun bedrijf willen beëindigen. De aanpassing vloeit voort uit de af spraken die vorig jaar werden ge maakt over de verhoging van de aardgasprijs voor de tuinbouw en het daaraan gekoppelde sektorprogram- ma van 300 miljoen. Op grond van de nu gemaakte af spraak kunnen tuinders die willen stoppen voor de eerste 4000 m2 gla soppervlak een vergoeding van 16,— per m2 krijgen. Voor de op pervlakte tussen 4000 en 8000 m2 gaat de vergoeding van 14.- be dragen en voor de oppervlakte tus sen 8.000 en 12.000 m2 12,— Boven 12.000 m2 zal geen vergoe ding meer worden gegeven. Tot nu toe bedroeg de afbraakpremie 12,— per m2 zonder dat hieraan een maximum was verbonden. Het ministerie van Landbouw en Visserij verwacht dat het aantal aan vragen voor de beëindigingsregeling (nu 80 tot 100 per jaar) met circa 10 procent zal toenemen. De regeling moet worden uitgewerkt, vastgesteld en uitgevoerd door het Ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de landbouw. De bedrijven met groenteteelt onder glas had den gemiddeld een on dernemersoverschot van 2.010,— dat is 1% van de kosten. In het Zuidhollands glasdistrict bedroeg het 33.540,— en in overig Neder land was er een negatief resultaat van 35.820,— (resp, 7% en -/-14% van de kosten. De arbeidsopbrengst - d.w.z. het on dernemersoverschot vermeerderd met de berekende vergoeding voor de handenarbeid van de ondernemer - bedroeg gemiddeld 51.450, per ondernemer. Deze arbeidsop brengst vermeerderd met het saldo van berekende en betaalde rente en de rente subsidie vormt het onder nemersinkomen dat 55.690,— per ondernemer bedroeg. Het totaalin komen - n.l. het ondernemer-sinko- men vermeerderd met de berekende vergoeding voor de handenarbeid van de gezinsleden alsmede het in komen dat buiten het bedrijf werd verkregen - bedroeg gemiddeld 81.620,— per ondernemer. De gezinsbestedingen waren gemid deld 57.970,—waarvan 7.7880,— aan belastingen en premies volksverzekeringen. De besparing bedroeg derhalve 23.650,— per ondernemer. Per bedrijf kwam 77.970,— aan financieringsmiddelen ter beschik king (waarvan 8.530,— door toe name van het vreemd vermogen. De totale bezittingen van de onder nemers van de glasgroentebedrijven bedroegen 934.580,— per bedrijf. Deze bezittingen waren per 31 de cember 1980 met gemiddeld 547.930,— eigen vermogen gefinan cierd. Landbouw-Economisch Instituut. (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 15,50, op giro no. 412235 ten name van Landbouw-Economisch Instituut, Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend mededeling no.250".) Grondontsmetting is dit afgelo pen jaar regelmatig onderwerp van diskussie geweest. We ken nen zo langzamerhand allemaal de problemen rond het gebruik van methylbromide. Doo^ de toenemende aversie tegen het ge bruik van chemische ontsmet tingsmiddelen komt de vroeger veelvuldig toegepaste methode van grondstomen weer sterk in de belangstelling te staan. Een be langrijk probleem hierbij is dat het stomen van grond een tijdro vende en energieverslindende manier van grondontsmetting is. De heer J.M.H. Derckx, specia list plantenziekten, werkzaam bij de proeftuin Noord-Limburg te Venlo, boog zich over dit pro bleem en kwam met een prima idee. Zijn idee is gericht op het versnellen van het stoom proces door in de grond vakuüm te trek ken. Die onderdruk wordt ver kregen door de aanleg van een drainagesysteem. Resultaat: een geweldige arbeidsbesparing en een niet te onderschatten kosten besparing. Rijnsburger* Vroeg, zeer hoge opbrengst en prima bewaarbaarheid. Door de enorme dikke huid het meest ideale ras voor machinale oogst en verwerking. Rijnsburger* Opbrengst en. bewaarkwaliteiten zijn vergelijkbaar met het standaardras JUMBO. KARBO is één week vroeger oogstbaar dan JUMBO KARBO. een veelbelovend ras voor de toekomst. Een nieuw hybride uienras. Door de grote uniformiteit rijpt SG 905 zeer gelijkmatig at. Hoge opbrengst en een laag percentage afval. SG 905. de produktieve kwaliteitsui. Rijnsburger* De vroegste ui in het type Rijnsburger Zeer produktieve ui voor direkte afzet en korte bewaring GUSTADO. de ui voor oogst eind juli/augustus. Een nieuw uienras in het typr, JUMBO Rijpt 2 weken vroeger af. met behoud van opbrengst en kwaliteit. Zeer geschikt voor de late teelt- gebieden. POSTBUS 2 Tel. 02280 - 2145* 1600 AA ENKHUIZEN Na 2e kwartaal 8? lel 1 4b Beschikbaar onder NAKG Oeproevmgszaad regeling 24

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 24