GRONDBANK PER 1 JANUARI 1982 WEER GEOPEND Vervolg vergadering Hoofdbestuur Kritisch meedenken In memoriam A.M. Geluk Akkerbouw Kontraktenstelsel Veehouderij Tuinbouw Bollensektor Overige zaken Mechanisatiebeurs Fruitteelt GEDENKBOEK PROF. BOUMAN - - Ontstemd was hij ook over het zon der overleg met de landbouw en jachtgerechtigden sluiten van de jacht. Partijen die verantwoordelijk heid dragen, bij het instandhouden van de wildstand, behoren gehoord te worden. De landbouw moet im mers bij schade de jachtgerechtigde in de eerste plaats aanspreken: "nu vervalt maar mijn mening deze schakel en dient Faunabeheer direkt aansprakelijk gesteld te worden voor wildschade. Wij adviseren onze le iden in een vroegtijdig stadium wild schade in tarwe te melden. Maar al te dikwijls blijkt op een later tijdstip de schade tegen te vallen maar dan is moeilijk vast te stellen wat de oor zaak daarvan is geweest". "In 1982 zullen wij moeten nagaan wat wij zelf nog kunnen doen op onze bedrijven, maar ook in onze organi satie. Dat zal veel inspanning vragen en zeker ook kritisch meedenken in onze organisatie is nodig. Wij weten dat dit dikwijls ondankbaar werk lijkt, omdat er met zoveel meningen en faktoren rekening gehouden moet worden, dat er soms van de eigen ideeën weinig overblijft. En toch blij ven wij van mening dat via redelijk overleg het beste beleid gevoerd kan worden met dien verstande dat er ook aan redelijk overleg grenzen zijn. Ik denk dat deze opstelling vanuit de Z.L.M. ook in 1982 de meest opti male is en graag wil ik daarbij de me dewerking vragen van bestuur en me dewerkers. Laten wij elkaar helpen vanuit de Z.L.M. een positief beleid te voeren in het belang van de land en tuinbouw", aldus de Z.L.M.-voor- zitter tot slot in zijn openingswoord. Bij de aanvang van de vergadering herdacht het Hoofdbestuur de heer A.M. Geluk, die zondag 3 januari is overleden. De heer Geluk was advi seur van het Hoofdbestuur en is als kringvoorzitter van Schouwen-Dui- veland en lid van het Hoofdbestuur zeer aktief geweest in de Z.L.M. Voorzitter Doeleman bracht daarbij de grote verdiensten van de heer Geluk als mens en bestuurder in her innering. Het Hoofdbestuur hield zich zeer uitvoerig bezig met de vraag of het wenselijk is om de uitbetaling naar kwaliteit voor aardappelen verplicht te stellen. De heren J. Geluk, G.J. de Jager en H.C. v.d. Maas hadden zich over een en ander verstaan met de praktijk van handel en telers. De in druk was dat deze kwaliteitsuitbeta ling (op basis van de algemene mo del-voorwaarden voor de uitbetaling naar kwaliteit van aardappelen, te- ler/kollekteur) wel degelijk voorde len biedt maar ook wel nadelen. Be langrijk is dat er met betrekking tot de kwaliteitsbepaling een objektieve en uniforme methode wordt gehan teerd. De uitspraak van het Hoofd bestuur was dat men zich in principe in een verplichte regeling kan vinden maar dat deze op termijn zou moeten worden ingevoerd. In de tussentijd zou de levering op basis van de mo- delvoorwaarden moeten worden ge stimuleerd. Ook de akkerboüwkommissie van de Z.L.M. zal zich nog eens over deze zaak buigen. Aan de orde kwam ook het rapport de 15-30 ha akkerbouw bedrijven in het Zuid-westelijk ak kerbouwgebied. Gekonstateerd werd dat de mogelijkheden tot be- drijfsvergroting beperkt zijn. De mogelijkheden van deze bedrijven hangen daarom ten zeerste samen met hetgeen de ondernemer zelf voor ogen staat. Om de ondernemer die dat wil daarbij te helpen moet in de eerste plaats gedacht worden aan gerichte (individuele) voorlichting waardoor de ondernemer beter kan kiezen. Naar de overheid toe zou ook het werkgelegenheidsaspekt geak- sentueerd moeten worden. In zijn algemeenheid moeten de landbouw organisaties zich inspannen voor een aanvaardbaar kader waarbinnen de bedrijven zich kunnen ontwikkelen. Met name het onderdeel 'Tiskaal" speelt daarbij een belangrijke rol. Regionaal gezien zal er hard getrok ken moeten blijven worden aan de 'zoetwatervoorziening. Met het oog op het bezoek van Minister Zeeval- king van Verkeer en Waterstaat aan Zeeland is bij Gedeputeerde Staten nog eens op de Zoetwatervoorzie- ning geattendeerd. Kennis werd genomen van een kon- sept-nota van het Landbouwschap over verantwoorde gewasbescher ming. Een en ander hangt'nauw sa men met de wet op de bodemveron treiniging en het meststoffenbesluit. Het Hoofdbestuur sprak de hoop uit dat deze regelingen "naar de geest" zullen worden uitgevoerd. Ten aanzien van het suikersysteem zal het bestuur van het Landbouw schap eerdaags een uitspraak doen. Ter bescherming van de stabiele te lers in het Zuidwesten handhaafde het Z.L.M.-bestuur zijn keuze voor het kontraktenstelsel. Besloten werd voorts bij de hoofdaf deling Akkerbouw van het Land bouwschap aan te dringen op teelt- technisch onderzoek- en begeleiding van de teelt van eiwitrijke gewassen als met name erwten en bonen. In dit kader zal ook verzocht wordem om het zogenaamde 1000-korrelgewicht op de label op te nemen. De heer W. van Veldhuizem blikte in zijn overzicht van de situatie in de veehouderijsektor even terug naar het voorbije jaar. Hij konstateerde dat 1981 een jaar is geweest met voor praktisch alle veehouderij-sektoren goede prijzen. Hij wees er echter na drukkelijk op dat ondanks alle opti mistische geluiden de netto-resulta ten in het algemeen negatief zijn ge weest. Voor het voor ons liggende jaar mag van de EEG-prijsvoorstellen een ge matigde verhoging worden ver wacht. Er wordt in Brussel gedacht aan een vrijstelling van heffing tot 30.000 kg melk. "Voor ons land is dit onaanvaardbaar" zo zei van Veld huizen. De in Frankrijk steeds meer opkomende lange-termijn-kontrak- ten in de zuivel wees de voorzitter van de veehouderijkommissie van de hand omdat daarmee via Brussel onze zuivelimdustrie ernstig wordt benadeeld. Met instemming zei hij vernomen te hebben dat de regeling van de schade als gevolg van de hormoonaffaire nu zo goed als rond is. Wel zal er nog zekerheid moeten komem over de vergoeding voor kosten die voor veehouders voort zijn gevloeid uit de blokkade van het bedrijf. Van Veldhuizen zei ook met voldoe ning gekonstateerd te hebben dat er nu een vereniging voor roodvlees- mesters is opgericht. Hij zei te hopen dat alle mesters zich bij deze vereni ging aan gaan sluiten zodat er een goede belangenbehartiging kan gaan ontstaan. De groep Fruitteelt uit de Z.L.M.- tuinbouwkommissie heeft samen met de heer A. van Oosten een raamwerk opgezet voor het op te stellen vervolg Struktuurrapport voor de Fruitteelt. Dit deelde de voorzitter van de Tuin- bouwkommissie, de heer M.J. Goud mede tijdens het overzicht dat hij op de Z.L.M. Hoofdbestuursvergade ring maandag j.l. gaf van de situati'e in deze sektor. De heer Goud zei verder uit de vakpers vernomen te hebben dat er een suksesvolle ontwikkelings lijn waarneembaar is t.a.V. besparin gen in de afzetfase. Dit geldt voor de meeste tuinbouwprodukten. Tevens is door middel van konsentratie van het aanbod (veilingfusie) een betere prijsvorming bereikbaar. "Helaas moet men konstateren", voegde hij er aan toe "dat de fruitveilingen in dit totale ontwikkelingsproces onvol doende zijn meegekomen". Over energie zei de heer Goud dat het onderzoek gericht op energie besparing nog steeds in opmars is. "Daarbij zijn niet enkel verbetering van de bedrijfsuitrusting en toepas sing van vervangende energiebron nen belangrijk maar ook onderzoek in de richting van amdere teeltmet hoden en minder energiebehoeftige gewassen". Ook in de fruitteelt gaat het procés van aanpassing en vernieuwing door, maar het tempo waarin ligt naar. Goud's mening te laag. "Gelet op de hoge investeringen en meestal forse ingrepen die in de plantopstand no dig zijn om de nodige omschakeling te realiseren, ontbreekt het op veel bedrijven aan de financiële ruimte om deze zaak te versnellen," zo zei hij. Aangezien de voorraden fruit per begin december 1981 uitkomen be neden de helft van 1980 meent de heer Goud te mogen konkluderen dat het nog opgeslagen fruit produkt 1981 vlot zijn weg naar de konsu- ment zal weten te vinden. De voor zitter van de tuinbouwkommissie ging ook in op de schade die een te hoog wildbestand aan de opstand heeft aangebracht en hij wees nog eens op het grote belang van het tij dig aangeven van de schade bij de wildschadekommissie. Voor de pas bekend geworden wijzigingen in de bijdrageregeling bakterievuur zei de heer Goud de konsekwenties daar van nog niet te kunnen overzien. Tenslotte ging de voorzitter van de tuinbouwkommissie nog in op de slechte situatie in de bollensektor. In het zuidwesten zit als gevolg van de weersomstandigheden nog ongeveer 10% in de grond (landelijk is dit iets minder). Aangezien de prijsvorming, op enkele specifiek gevraagde sorte ringen na, onbevredigend is, bestaat de indruk dat de sanering in deze sektor zich voort zal zetten. De heer J. Nieuwenhuijsse zette als voorzitter van de Z.L.M.-kommissie grondgebruik vraagtekens bij de in voering van de wet agrarisch grond- verkeer per 1 april a.s. Inzake de wijziging van de pachtwet konstateerde hij dat het "Z.L.M.- amendement" t.a.v. artikel 31 inzake de schadeloosstelling van de pachter niet in het wetsontwerp is overgeno men. Het ontwerp zal nog in de kommissie grondgebruik worden besproken. De reakties daarop van de Z.L.M. zullen naar de Tweede Kamer worden gestuurd. De heer Nieuwenhuijse ging voorts nog in op de (on-)mogelijkheid van bedrijfsvergroting met S.B.L.-grond in ruilverkaveling. Met name op Walcheren is dit een heet hangijzer, omdat dit in feite de kern is van de verkavelingsaanvraag. Niettemin moeten wij ons vooralsnog niet laten ontmoedigen. De invulling van de beheersvergoe dingen in Zeeland zullen dit voorjaar naar verwachting worden afgerond. De grondbank is weer (beperkt) open (zie artikel J. Markusse elders in dit blad). Met betrekking tot het voor bereidingsschema voor ruilverkave lingen blijven St. Philipsland en West Zeeuws-Vlaanderen onze aandacht vragen. Met name wat betreft West Zeeuws-Vlaanderen zou bekeken moeten worden of via fasering van de uitvoering resultaten behaald kunnen worden. Het Hoofdbestuur nam met belang stelling kennis van de ambtelijke ad viezen met betrekking tot de in 1981 te houden Z.L.M.-manifestatie. Op de volgende vergadering zal de ma nifestatie-kommissie worden inge steld. Het bestuur nam voorts kennis van de uitkomsten van de L.E.I.- prognose 1981/82. Gekonstateerd werd dat het gat in de kosten/op brengsten verhouding nu reeds 3,5% bedraagt: een bittere illustratie hoe hard het gaat. Een en ander heeft tot gevolg dat er over de laatste 7 jaren gemiddeld genomen een negatief netto resultaat per hektare is be haald. Het Hoofdbestuur keurde de aankoop goed van het bouwterrein voor de "nieuwbouw van de L.H.N.O.-school "Oranjezon" te Oostkapelle. De kringen kunnen voor P.R.-aktiviteiten voor subsidie aankloppen bij het Landbouwhuis. Daartoe moet een begroting worden overgelegd en de subsidie is gebon den aan een maximum van 1.500 gulden per kring per jaar. Met in gang van 1 januari 1982 zijn alle Z.L.M.-kommissies vernieuwd (zie elders in dit blad). In de Kommissie Grondgebruik van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland werd benoemd de heer J.L. van Gorsel te Oud-Vossemeer. Naar aanleiding van de opschorting van de jacht in de laatste weken van december zal ongenoegen worden geuit over de daarbij gevolgde pro cedure. Het Hoofdbestuur adviseert de leden dringend elke wildschade onverwijld te melden en de proce dure hoe dan ook af te wikkelen. Kennis werd genomen van de finan ciële jaarstukken van de Stichting Demonstratiebedrijf Zeeuws-Vlaan deren. Ten aanzien van de voorstel len om te komen tot een (lichte) marktregeling voor aardappelen in de EEG werd gekonstateerd dat Ne derland helaas alleen is komen te staan in zijn opvatting dat een der gelijke regeling ongewenst is. De kwestie van het niet aanwezig zijn van gas in onrendabele gebieden (waardoor dure olie moet worden gebruikt) zal via het Landbouwschap worden aangekaart. Presentielijst vergadering hoofdbe stuur, d.d. 4 januari 1982 A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Mun ters, vice-voorzitter; Mr. j. Oggel, alge- meen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duive- Jand; M.C.J. Kosten, kring Tholen- St.Pjiilipsland; H.C. v.d. Maas, kring Noord-Beveland; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Bevelamd; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; W. Dekker, plv. kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; J.C. Geluk, kring W. Brabant; G.J. de Jager, kring Altena-Biesbosch; W.v.Veldhuizen, kring O. en M. Brabant; G.A. Knaap, kring Altena-Biesbosch; P.A. Hoogen- boom, tuinbouw; D. Hage, tuinbouw; M.J. Goud, tuinbouw; D. Hannewijk, veehouderij; J. Flikweert, plv. P.J.Z. Ad viserende leden: Ir. L. Eelkema; mevr. C.L. Kloet; mevr. J. Donken; W. Koster; Z.L.M.-instellingen: Mr. H.v.Es; Ing. J. Markusse; J. Wierenga; W.C. Sinke; C. Paauwe; Op 15 januari 1982 zal er voor de fruitteelt een mechanisatiebeurs worden gehouden in .de hallen van de Veiling te Kapelle. Hoofdthema zal zijn de benutting van beschikbare energie op de fruitteeltbedrijven. De CLO-studiedagen 1982 zullen worden gehouden op 16 en 17 fe bruari aanstaande in het Jaar- beurs-Kongrescentrum te Utrecht. Gaarne doen wij nog eens een beroep op onze leden om enkele exemplarèn van het bekende ge denkboek van Prof. P.J. Bouman (Geschiedenis van de Zeeuwse Landbouw en van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij) aan het sekretariaat van de Z.L.M. af te staan. Het spreekt vanzelf, dat wij een verzoek doen aan degenen, die het bezit van dit boek niet meer zo belangrijk vinden en er zonder veel bezwaren afstand van willen doen". Uiteraard zal de Z.L.M. een dergelijk gebaar graag met een boekenbon honoreren. AKKERBOÜWKOMMISSIE Sch.-D. J.A. Gaanderse Nicuwerkerk lid Th.-St.Ph. D. Vermaas St. Maartensdijk lid N.Bcv. J. Bom Colijnsplaal plv.lid O-Z.Bcv. G.J. Dees Waarde lid WZ.Bev. J.L. de Vlieger Nieuwdorp plv.lid Waleh. A. Dingcmanse Middelburg lid W.Zws.VI. P. Risseeuw Cadzand lid Axel - Hulst J. Seheele Hulst lid W.Br. J. Geluk Dinteloord lid All.-B. L.A. Snoek Almkcrk lid O.M.Br. Langstr. A.C'. Timmermans Raamsdonkveer plv.lid H.C v.d. Maas Kats voorz. Ir. L.Th. de Wit Goes adv.lid TUINBOUWKOMMISSIE Seh.-D. J. Neele. Sirkansland lid Th.-St.Ph. L. Hage St. Annaland lid N.Bev. C.I. Davidse Colijnsplaal plv.lid O.Z.Bev. M P v. Weele Waarde lid W.Z.Bev. S. Oudkerk Goes plv.lid Waleh. J. Kcstcloo Koudckerkc lid W.Zws.Vl. J.J. Lako Aardenburg plv.lid Axel C. Dekker Zaamslag lid Hulst - W Br. D. Hage Steenbergen lid Alt.B. - O.M.Br. P.A. Hoogenboom Helenaveen lid Langstr. P.J. Dekkers Sprang-Capelle lid M.J. Goud Baarland voorz. G. Sterrenburg Spr.Capelle adv.lid A. v. Hoeve Sas v Gent adv.lid J.A. Vogelaar Krabbcndijke adv.lid Ir. H Sytslra Goes adv.lid H.L. Seheffers Honselcrsd. adv.lid CIE. WERKGEVERS- EN SOCIALE ZAKEN Seh.D. J.L. Schoof Oosicrland plv.lid Th.Sl.Ph. N.Bev. P.P. Maas Korigenc lid O.Z.Bcv. K. Dees Biezclinge lid W.Z.Bev, M. Janse Wolfaartsdijk lid Waleh. J. Davidse Nw. en Sl. Joosl. plv.lid W.Zws.VI. C.J. Almekinders lid Axel lid Hulst J. Seheele Hulst W.Br. D. Hage Steenbergen lid All.B. O.M.Br. Langstr. M.CJ. Kosten I holen Vanaf 1 januari 1982 is het weer mo gelijk aanvragen voor de Grondbank in te dienen bij de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL). De regeling is voor 1982 op een aan tal punten gewijzigd. Zo is per aan vraag een maximum door de SBL te besteden bedrag vastgesteld. In het geval van een bedrijfsovername van ouders door kinderen en bij overname van grond van verpachters door pachters, kan voor maximaal 200.000,— (koopsom en kosten) grond tegen de verpachte waarde worden aangekocht. Daarnaast zijn de leeftijdsgrenzen bijgesteld. In de kategorie overname ouder/kind en verpachter/pachter moet de aanvra ger nu jonger zijn dan 36 jaar (zie ook de SEV-rubriek). Deze wijzigingen hebben tot doel, de hulp via de Grondbank te richten op de meest urgente kategoriën, zoals bijv. jonge agrariërs. Daarbij wordt ernaar gestreefd, de Grondbank het gehele jaar open te houden. De Grondbank kan worden inge schakeld voor de financiering van de aankoop van grond bij: - bedrijfsovername van ouders door kinderen; - de overname van grond van ver pachters door pachters - bedrijfsvergroting in beheersge bieden. In deze gevallen kan een beroep op de Grondbank worden gedaan als agra riërs op andere wijze niet voldoende financiële middelen kunnen verkrij gen om grond aan te kopen. Bij de beoordeling van de aanvragen wordt ook bekeken hoe groot het stuk grond is dat de agrariër wèl zelf kan financieren. Na goedkeuring van de aanvraag koopt de SBL de grond em geeft deze vervolgens in erfpacht uit. VEEHOUDERiJKOMMISSIt: AJ. Roitc Kerkwerve D.M. Giljam Seherpenisse J.C. v.d. Berg Colijnsplaal E. v. Hootegem Kruiningen I). Hannewijk Hcinkens/and A. de Visser Aaglekerkc C. den Hamer Sehoondijkc K. Dieleman Hoek L M. Vinke Hcngsldijk C Dekkers Wouwse Plantage A.M. Sehaap Woudriehem J. Hoogendoorn Helenaveen P.A. Roll Doeveren W. v Veldhuizen Aarle-Rixtcl J.M. v. Heijst Wouwse Plantage Dr. J. Tesink Goes W.S. Brandsma Wouw Ir. J. v. Vugt Tilburg/ Ir. R.A. Molhoek Cities KOMMISSIE GRONDGEBRUIK W A. Kuyper Ouwerkerk J.L. v. Gorsel Oud-Vossemeer S.J. v. Langeraad I-. v. Hoorn Kapelle S.J. Nooleboom Kloelinge K. de Buek Oostkapelle M.C Risseeuw IJ/endijke H. de Regl Zaamslag A.H. Munters l-ijnaart (i.J. de Jager Werkendam G A. Knaap Raamsdonk J. Nieuwenhuvse l.ewcdorp W. Koster Axel J. Markusse Goes Mr. H. v. Es Goes Ir W.A. v. Meegen REDAKTIERAAD E.L. de Koeyer Brouwershaven A M Gaakeer St. Annaland Hamelink Wemeldinge W. Janse Zoutclande A. de Feijter K loosterzande G.J iger Werkendam W. v. Veldhuizen Aarle-Rixtel J. Nieuwenhuyse Lewedorp Mr j. Oggel Goes mw. L.J. de Regt-Gecrsdijk plv.lid plv.lid lid lid plv.lid plv.lid lid lid lid adv lid adv.lid adv lid adv.lid plv.lid lid plv.lid lid plv.lid voorz. adv.lid adv.lid adv.lid adv.lid lid plv.lid voorz. aüv.lid adv.lid

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 9