Konklusie ZAJK-studiedag: geen eindpunt Problemen loonbedrijven moeten worden verlicht landbouw rai82 Teelt-technische avond enquête wintertarwe Enquête Vertrouwen Ophouden met doemdenken Luchtfietserij Nog veel vragen De overige 75% 18 t|m 23 januari 82 De jaarlijkse studiedag van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt, die op woensdag 16 december heeft plaatsgevonden vormde slechts een onderdeel van het jaarprogramma. Het ZAJK heeft in het seizoen *81-'82 het thema "Boer zijn, tussen vrijheid en gebondenheid" centraal gesteld. De studiedag moet dan ook niet beschouwd worden als een afsluiting van dit jaarthema. Alles behalve dat. De vrijheid en gebon denheid van de boer, of zoals u wilt agrarisch ondernemer, is een onderwerp dat voorlopig niet aan aktualiteit behoeft in te boeten. Het is ook een veelzijdig onderwerp waarbij je op steeds nieuwe gezicht spunten stuit die het bespreken waard zijn. Allereerst kan de studiedag niet los worden gezien van een enquête die daaraan is voorafgegaan. Alle gere gistreerde leden van de plattelands jongerenorganisatie is een vragenlijst toegezonden. Het is juist de voorlo pige uitslag van de enquête- bekend gemaakt op de studiedag die de no dige aandacht heeft gekregen in de pers. De verslaggeving van de stu diedag zelf is daardoor een beetje in het gedrang gekomen. Geen wonder ook. want juist een enquêteuitslag geeft een aantal kant-en-klare cijfer gegevens waaraan ieder graag wat konklusies verbindt. Dat mag ook niet, al moet je met konklusies trek ken altijd voorzichtig zijn. Sommige gegevens kunnen uiteenlopende achtergronden hebben. Wat in ieder geval vrij sterk uit de antwoorden in de enquête naar vo ren springt is dat de jonge zeeuwse boer zijn beroep, zijn werk hoog waardeert. De leuze "ik ben er trots op boer te zijn" wordt in zijn oor spronkelijke versie niet duidelijk on derstreept, maar wel wanneer "trots" daarin door "blij" wordt vervangen. Het zijn vooral de zelfstandigheid, de vrijheid van beslissen em hande len, het werken in de buitenlucht en met dieren en de grote afwisseling van het werk die het beroep boer zo aantrekkelijk maken. Men wil dit - letterlijk - voor geen geld missen. De jonge zeeuwse boer is bereid genoe gen te nemen met soms lange werk weken, weinig vrije tijd en vakantie en een onzeker inkomen als hij daarvoor maar boer kan blijven. Hoewel meer dan drie-kwart vindt dat hij - mede gezien de lange werk week - eigenlijk te weinig verdient in vergelijking met de inkomens buiten de landbouw is men toch niet bereid om met Jan Modaal te ruilen. De konklusie lijkt gerechtvaardigd dat andere waardem dan puur fi- mancieel-ekonomische een grote rol spelen in het leven van de (jonge) zeeuwse boer. De ZAJK-voorzitter verwoordde het zo: "De jonge Zeeuwse boer is geen keiharde zakenman". De positieve waardering over het boer zijn die uit de enquête sprak kwam ook weer naar voren in het middagdeel van de studiedag. In leider J. Markusse schilderde een aantal veranderingen die zich in de landbouw en het boer zijn hebben voltrokken en gaf aan hoe de boer zijn weg daarin vond en nog steeds kan vinden. Oud-ZAJK voorzitter Jos de Regt en PJGN-voorzitter Jos Akkermans verhaalden vervolgens over hun eigen ervaringen als jonge beginnende boeren. Uit beider ver haal bleek hoe vele beslissingen die genomen moeten worden in het pro ces van boer worden ook persoonlijk diep verwerkt moeten worden. Van spijt is zeker geen sprake in tegendeel en de toekomst wordt met vertrouwen tegemoet gezien. Ook de diskussies die na de inleidin gen in groepen plaatsvonden adem den de sfeer uit van "er zijn nog mo gelijkheden, er zijn nog voldoende kansen". Natuurlijk zijn er regels en beperkin gen waaraaan een boer zich te houden heeft en is de vrijheid van de boer er een met een aantal duidelijk grenzen. Maar toch, in de direkte bedrijfsuit- voering van alledag voelt men zich niet zo beperkt dat het ook als lastig wordt ervaren. s Joris Schouten: weinig hoopge vend.... Op zich zeer positieve geluiden die ook als zeer hoopgevend overkwamen bij hen die niet alleen in, maar ook voor de landbouw werkzaam zijn. Toch zijn er bij alle - gelukkig - po sitieve uitingen enkele kanttekenin gen geplaatst en nog te plaatsen. Het optimisme, dat naar voren kwam, is ook haast een noodzake lijkheid. Markusse stelde het zo: "We moeten ophouden met het doemdenken, met het onszelf en an deren hoofdpijn aanpraten". En in derdaad, wie niet met hoop en opti misme de toekomst tegemoet treedt, zal ook nergens anders de moed vandaan kunnen halen om de nood zakelijke inzet te geven. Dit mag echter niet inhouden dat we met oogkleppen op moeten lopen voor de negatieve kanten die er ook zijn. Dat dit ook beseft wordt bleek zowel uit de enquete als op de studiedag. Zo is het b.v. een gegeven dat er weliswaar weinig boeren failliet gaan, maar dat er toch velen de poorten moeten stuiten omdat het bedrijf te klein is geworden. Het is eveneens waar, zo vond men, dat de boeren als het ware elkanders graf delven zonder dat de overblijvers er op vooruitgaan. Hoewel een deug delijke oplossing voor velen nog in nevelen is gehuld, kiest in de enquete toch driekwart van de invullers voor een beleid waarin vraag en aanbod meer op elkaar afgestemd moeten worden en waarbij vanuit de EG de produktie gereguleerd wordt om zo overschotten te voorkomen en ar beidsplaatsen in de landbouw te be houden. Ook het avondprogramma, waar juist het beleid centraal stond, zorgde niet voor de nodige helderheid. Vooral KNBTB-voorzitter Joris Schouten en WBZ-er Hilbrandt Corver zaten elkaar al te fel af te katten om de aanwezigen in de zaal ook op beleidsniveau een optimis tisch uitzicht voor te spiegelen. De verschillende visies die wij graag be spreekbaar wilden maken om zo een beter begrip voor eikaars standpunt te bewerkstelligen werden hierdoor haast hopeloos ver uit elkaar gedre ven. Op zich leverde dit spel ook een stuk helderheid op, al was dat er een van een andere orde De WBZ (Werkgroep Beter Zuivel beleid) heeft een duidelijk alternatief beleid voor ogen. Corver moest wel een enkele maal toegeven dat er nog enkele punten niet helemaal opge lost zijn, in dit alternatieve beleids plan. Hij was daar heel eerlijk in, al komt het wel wat zwak over als je mensen voor jouw visie wilt winnen. Joris Schouten kroop weer helemaal terug achter de hoog opgetrokken muren waar hij in een vroeger periode toch wel langzaam vanachter durfde te komen. Hij wenste zich niet uit te laten met luchtfietserij, zo herhaalde hij meermaals, en beperkte zich tot de realiteit. Zijn realiteit echter is er één die weinig hoopgevend genoemd kan worden, zoals bleek uit antwoorden op vragen uit de zaal. In die realiteit is er nu al geen toekomst meer voor een 30 ha groot akkerbouwbedrijf en binnen korte tijd ook niet meer voor een 40 ha en zelfs 50 ha groot bedrijf. Schouten's hoop ligt in de export. Dat daar ook kanttekeningen bij te plaatsen zijn zoals een in de zaal aanwezige Colombiaganger deed) daar wilde hij de 16e december he lemaal niet aan. Al met al getuigde hij niet bepaald van een frisse inzet en een positieve instelling die wel kenmerkend bleek voor de aanwezi gen in de zaal. Die tegenstelling was tegen het eind van de avond bijna voelbaar aanwezig, maar werd uit eindelijk toch weggeapplaudiseerd. Zeger Stappershoef, voorzitter van het NAJK en de derde man in het forum had ook zijn avond niet. Hij had misschien een bijdrage kunnen leveren om de uiteendrijvende standpunten dichter bij elkaar te brengen. Zeger, die normaal een goed ontwikkeld gevoel voor nuan ceren heeft, kwam in het verbale ge weld van de anderen ook niet duide lijk met een eigen geluid naar voren. Ook dat was jammer. Er blijven ook na .de forumdiskussie veel vragen. Enerzijds kun je met een oplossing komen voor een heel ander beleid, maar daarmee blijkbaar de realiteit te veel uit het oog verliezen, anderzijds kun je je bij de ontwikke lingen neerleggen en de zaak maar een beetje bijsturen daar waar de mogelijkheden zich daartoe aandie nen. Luchtfietsen heeft geen zin. Maar wie bepaalt wat luchtfietsen is en wat realiteit is? Wie er vanuit gaat dat er niets of heel weinig te beginnen valt met nieuwe ideeën maakt een ge vaarlijke fout. Wie er bij voorbaat vanuit gaat dat iets niet haalbaar is, zal niet bereid zijn de handen daar voor uit de mouwen te steken en zal ook zo nooit iets bereiken. Een zelf vervullende profectie wordt zoiets wel genoemd. De studiedaggangers waren positief over wat er in de realiteit nog alle maal te bereiken valt. Mogen we in ieder geval die positieve benadering ook niet van onze vertegenwoordi gers verwachten? Tenslotte moet nog iets ons van het hart. De enquête is door bijna 20% van de leden ingevuld. Minder dan 20% van de leden was op de studiedag. Er van uit gaande dat er een zekere overlap ping is, heeft misschien ook 25% van de leden zijn mening naar voren ge bracht. Hoe demkt de overige 75% erover? Uit de enquête blijkt dat over het al gemeen de leden v an de wat grotere bedrijven hebben meegewerkt. Ook op de studiedag waren er wel bekende gezichten, d.w.z. kaderleden van het agrarisch jongerenwerk. Zullen die overige 75%, wanneer ze wel aktief hadden meegedaan het zelfde positieve geluid hebben laten horen? Of zitten er juist in deze groep velen tussen voor wie de toekomst er minder rooskleurig uitziet? Slechts 19% van de enquête invullers vindt dat het ZAJK en de RAK's te weinig leden met hun aktiviteiten bereiken terwijl 72% vindt dat het ZAJK wel zijn best doet, maar dat de leden het niet eens af laten weten. Hoe denkt de overige driekwart van de leden hierover? Hebben wij hen, of zij ons niet kunnen bereiken? Is deze groep te weinig "organisatie- minded" (Een gemis in de kwaliteit van het ondernemerschap)? Hoe kan een organisatie zich uit spreken over en belangen behartigen van leden die zich niet laten horen? Ook dit is realiteit. Wij blijven er echter naar streven om zo veel mogelijk mensen te bereiken. Ook met onderwerpen die volgems sommige enquête invullers met slap geouwehoer afgedaan kunnen wor den. Ad Phernambucq Uit onderzoek is onder meer geble ken, dat inschakeling van de loon werker per bedrijf en per jaar gemid deld een arbeidsbesparing oplevert van 200 uur en een financieel voor deel van 9000,— in vergelijking met volledige eigen mechanisatie. Belangstellenden kunnen de nota "ontwikkelingen en knelpunten in het loonbedrijf" gratis aanvragen bij de afdeling Voorlichting van het Landbouwschap. Door o.m. vestigingsregeling 'K Het gaat slecht met de ruim 2500 loonbedrijven in ons land. Veel ervan verkeren in financiële moeilijkheden. Niet alleen wordt er vanuit de landbouw steeds minder een beroep op de loonwerker gedaan maar door de moderne machines gaat het werk ook steeds sneller, waardoor de periode van leegloop groter wordt. Er is sprake van overmechanisa- tie: om de klant snel van dienst te kunnen zijn beschikken veel loon bedrijven over meer machines en kapaciteit dan eigenlijk noodzakelijk is. In een nota over de ontwikkelingen en knelpunten in het loonbedrijf is de afdeling Landbouwambachten vajn het Landbouwschap tot de kon klusie gekomen, dat er maatregelen nodig zijn om de moeilijke positie van de loonbedrijven te verlichten. Het besluit van de hoofdafdeling gaat in de vorm van een advies naar het bestuur van het Landbouwschap, dat begin januari het uiteindelijke besluit neemt (in samenspraak met de suikerindustrie). Ons land telt zo'n 22.000 grote en kleine akker bouwers, die 125 tot 130.000 ha bie ten telen. Deze langdurige diskussie over het systeem is zeker noodzakelijk om tot een overwogen besluit te komen, waarbij aan zoveel mogelijk belan gen wordt tegemoet gekomen. Gedacht wordt aan het instellen van een vestigingsregeling, een intensie vere voorlichting door de overheid over het voorkomen van financiële problemen, het bevorderen van zo genaamde "jaarrond"-werkzaamhe- den, uitbreiding van het aantal vak technische kursussen en een betere belangenbehartiging. Loonbedrijven zouden ook in aanmerking moeten kunnen komen voor financiële hulp op basis van de zogenaamde GBK- regeling (gegarandeerd bijzonder bedrijfskrediet). De vestigingsregeling zou onder meer het hand over hand toenemen de verschijnsel van de betaalde bu renhulp moeten beperken. Boeren of hun zoons verrichten daarbij met hun machines loonwerk tegen lagere tarieven dan de loonbedrijven, ter wijl ze bovendien geen omzetbelas ting hoeven te berekenen. Als be taalde burenhulp grote vormen aan neemt, kan dit de konkurrentiemo- gelijkheid van het loonbedrijf sterk verstoren. De vestigingsregeling, waaraan overigens nogal wat haken en ogen zitten, zou onder meer moeten be palen dat een (nieuwe) ondernemer in het loonbedrijf zijn funktie als' hoofdberoep moet uitoefenen. Het Landbouwschap acht het behoud van de ioonwerksektor voor de gehele land- en tuinbouw van groot belang. Op vrijdag 8 januari, om 19.30 uur zal er een Teelttechnische avond worden gehouden in de R.M.A.S. te Schoondijke. Op deze avond zal dhr. Malcorps een toelichting geven op de zaaiopkomst enquête wintertarwe, die dit jaar is gehouden. (Deelnemers aan deze enquête gaarne aanwezig). Verder komen aktuele zaken aan de orde en kan men vragen en/of problemen naar voren brengen. Voorts zullen de uitkomsten van de vorig jaar gehou den zaai-opkomst enquête over erw ten besproken worden. Wij zouden het bijzonder op prijs stellen, dat de deelnemers aan deze enquête op deze avond aanwezig willen zijn. Mededelingen: Het huidige R.A.K-bestuur is er na de laatste gehouden ledenvergade ring als volgt komen uit te zien: Bram Manneke, Langeweg 102,4511 RN Breskens, tel. 01172-1734, voor zitter, ZAJK-afgevaardigde; John van Waes, Groeneweg 6, 4507 KM Schoondijke, tel. 01170-2169, Sekre- taris, ZAJK-afgevaardigde; Sjaak de Hullu, Poolster 14, 4501 GN Oost burg, tel. 01170-2388, Penningmees ter, ZLM-afgevaardigde; Adrie de Hullu, Kokersweg 2, 4505 PK Zuid- zande, tel. 01170-2518, Vice-voor- zitter, ZAJK-reserve; Laurant Goense, Savoyaardweg 3, 4542 PM Hoek, tel. 01152-1468, 2e sekretaris, NCB-afgevaardigde; David Scheele, Stampershoekweg 1. 4501 PN Oost burg. tel. 01170-2324, CBTB-afge- vaardigde; Marc van Vooren, Heil- leweg 8. 4524 MB Sluis, tel. 01178-1209, ZALK-afgevaardigde. Verder willen we een kalveropfok- wedstrijd organiseren, degene die hier meer over wil weten, of zich voor deze wedstrijd wil opgeven, kan kontakt opnemen met Adrie de Hul lu, tel. 01170-2518. Het R.A.K. bestuur Bram Manneke, sekretaris

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8