Sociale zekerheid in ons kleine landje?? U®É AA Het jaar 1981 zit er weer op VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: 01100- 24000 D; Goede voornemens Sociale zekerheid Premiebewaking Het vraagteken Allereerst wenst "schrijver langs de weg" alle mensen langs de weg en zijn lezers een goed 1982 toe. Misschien zijn er tijdens de jaarwisseling een paar minuten overgebleven om zichzelf te realiseren dat er miljoe nen mensen op deze wereld zijn voor wie begrippen als werkloosheids- en invaliditeitsuitkeringen, A.O.W. en A.W.W. uitkeringen, opbouw van pensioenen, etcetera, volstrekt loze kreten zijn. Mensen die alleen maar armoede kennen, en geen kleren in huis hebben. Dit overden kende wens ik u een 1982 waarin we ons wat bescheidener opstellen en trachten de dingen wat meer in hun juiste verhoudingen te beoordelen. Laat dat niet bij goede voornemens blijven maar het ook uitvoeren. Het zou best eens een stap kunnen zijn op weg naar een "écht Gelukkig Nieuwjaar". We passeren de drempel 1981/82 met een angstig gevoel ondanks de "sociale zekerheid" in ons kleine landje. Daarom boven dit artijel "sociale zekerheid met een vraagte ken". Dachten we enkele jaren gele den dat de bomen tot aan de hemel groeiden, het afgelopen jaar heeft ons deze illusie wel weggenomen. Onze sociale zekerheid kraakt in al haar voegen. Steeds smaller zal het draagvlak worden van belasting- en premiebetalende Nederlanders en steeds groter het aantal burgers dat zijn recht uitoefent om de hand op te houden. Een toenemende spanning waarvan het eind nog niet in 't zicht is. De z.g.n. dertiger jaren die schrij ver langs de weg bewust heeft mee gemaakt zouden nooit meer terug komen en toch we zien het weer, de geschiedenis herhaalt zich. Het grote verschil met de dertiger jaren is dat anno 1982 de bejaarden, de wedu wen, de invaliden en werklozen allen recht hebben op een basisinkomen uit hoofde van de sociale wetten. Dat is mooi en prijzenswaardig. De an dere zijde van de medaille is echter dat een steeds kleinere groep die nog volledig aan het arbeidsproces deel nemen de premies voor deze sociale verzekeringswetten moeten opbren gen. Ook daar ligt een grens en blij ven de bomen eveneens niet groeien tot aan de hemel. Het maximum be drag waarover premie zal worden geheven is gestegen van 48.750,— in 1981 naar 57.050,— in 1982. In 1981 was dat voor de AOW, AWW, AKW, AAW en AN BZ 20.96% van 48.750,— in totaal 10.218,— in 1982 wordt dat maximaal 22.95% van 57.050,- in totaal 13.092,- In 1977 was dat 17,4% van 38.800,- is 6.751,— Dat betekent zoveel dat de maximum te heffen premies in vijf jaar bijna verdubbeld zijn. "Schrijver langs de weg" is daarover niet zonder zorgen, immers naast deze verplichte sociale verzekerings premies moeten de premies voor de gezinsverzekeringen zoals ziektekos tenverzekeringen, ook nog betaald worden, en ook deze premies rijzen langzamerhand de pan uit. De zie kenfondsen maken daar geen uit zondering op. De nota's, ook die van de ziektekos- Ja, beste O.VJ4.-leden, 1981 zit er weer op. Langs deze weg willen wij u dan ook namems al onze kollega's een gelukkig 1982 toe wensen. Het is ons ook voor het nieuwe jaar gelukt uw verzekeringen zo goedkoop mogelijk te houden. Kijk maar naar uw jaarrekening! Wat vond u b.v. van die premie- restitutie? Iedereen begreep het blijkbaar niet helemaal. Het aantal telefoontjes loog er nl. niet om. Twee weken lang ston den onze telefoons roodgloeiend en met onze oren was dat ook bijna het geval. Maar we zitten ervoor, en onder het motto: "U vraagt en wij draaien" hebben we de maand december tot een goed einde gebracht. Het waren veelal dezelfde vragen die we te horen kregen over: de no-claim- korting en de premierestitutie. Het laatste geval willen wij graag nog een keer aan u uitleggen: riskspremie. De restitutie bedroeg nu 12 x/i% van 502 - is 62,75. Wanneer de volle jaarpremie in 1980 niet betaald was bedroeg de restitutie over dat deelbedrag. Verder willen wij u nog meedelen, dat wij vanaf 1 januari u de volledige polisvoorwaarden toesturen bij een wijziging of nieuwe verzekering. Tot nu toe kreeg u van ons alleen een uittreksel hiervan. Omdat we regelmatig verzoeken krijgen van leden, die de volledige voorwaarden willen hebben, lijkt het ons gewenst, voortaan iedereen de volledige polisvoorwaarden te sturen waarin o.m. de nieuwe kortings- en toeslagregeling is opgenomen. Tot slot nog dit Houdt het in de gaten in 1982 Bent U in Zeelang of Brabant woon achtig? Hebt U een beroep of bedrijf wat oms aangaat? J v.d. Boomgaard V bent er dan zeker mee gebaat, even 01100 - 24000 te bellen dan kunnen wij u even vertellen: Goedkope auto-premies zonder meer, behoudt uw no-claim; let op in het verkeer. f 20,—f 30,— of f 40,— voor een O.I.V. ook dat valt in prijs erg mee; en f 40,— voor een A.V.P. Ga dan gerust met de O. V.M. irizeel! Er zit nog veel meer in ons pakket, Dus beste mensen: opgelet! José v.d. Boomgaard Premierestitutie 1980 'at wil zeggen dat wij premiete- ruggave verleend hebben aan ieder een die bij ons een All-Risks-verze- kering had in 1980. Dus niet alleen voor auto's, maar ook voor trakto- rem, bromfietsen, motors, karavans en aanhangwagens. Velen van u dachten dat de restitutie verleend werd over de totale all-riskspremie. Daarom klopte uw berekening ook niet. De all-risks-premie bestaat nl. uit een W.A.-gedeelte (dat is de dekking voor schades aan de tegenpartij) en een Kasko-gedeelte (dat is de dek king van uw eigen voertuigenscha des). Over dit kasko-gedeelte hebben wij nu premierestitutie gegeven. Een voorbeeld. Katalogusprijs van uw auto 20.000,—bruto W.A. premie 319,— 502,— bruto. Kasko premie is totaal 821,— bruto all- 1 o o O o o o o Q Q Q Cevaal ten verzekeringen bereikten de ge zinnen. Een 40-jarige landbouwer belt mij op met de mededeling dat hij zijn inziens toch wel veel premie be taalt. Bij mijn bezoek blijkt dat hij voor een tweedeklas ziekenhuisver zekering en de zoon een derdeklas verzekering een premie moest beta len van 4.024,77. Had hij deze vorm van verzekering bij 't ZHV via de Z.L.M. gesloten dan zou hij slechts 3.108,06 moeten betalen. U ziet een verschil van 916,71. Daarbij kwam dat bij zijn huidige verzeke ring de medicijnen zowel op advies van de specialist als die van de huis arts niet meeverzekerd waren. Met 916,71 minder premie te betalen had hij ook dat grote risiko nog ge dekt. Al jaren heeft deze zelfstandige bijna duizend gulden teveel betaald terwijl een groot risiko n.l. dure me dicijnen niet in het verzekeringspak ket was opgenomen. Wat te denken als een gezinslid langdurig medicij nen had moeten gebruiken? Daarom bewaakt niet alleen de premie maar ook de voorwaarden waarvoor men verzekerd is. Overigens dient u er voor te waken niet te lichtvaardig over te gaan van een partikuliere maatschappij naar het vrijwillige ziekenfonds of omgekeerd, of van de ene verzekeringsmaatschappij naar een andere, aangezien zowel een partikuliere instelling als het zieken fonds u kan weigeren als op het mo ment van de aanvraag medische hulp wordt genoten dan wel verwacht kan worden dat medische hulp binnen korte tijd noodzakelijk is. Niet on doordacht zelf uw verzekeringen op zeggen, eerst moet vaststaan dat uw nieuwe verzekeringsmaatschappijl of ziekenfonds u zonder wachttijd ak- septeert. "Schrijver" heeft wat dat betreft in de maand december een nare ervaring opgedaan in een gezin waarin een geestelijk gehandikapt kind aanwezig was welk kind dage lijks zijn gehele leven dure medicij nen moet slikken. Dit kind werd tegen normale premie geweigerd en kon slechts voor een bijna niet te be talen premieopslag wordem geak- septeerd. Daarom geen oude schoe nen aan de vuilnis meegeven voor men nieuwe heeft. Voorzichtigheid is geboden en laat opzegging aan uw eigen organisatie over. Tijdens de jaarwisseling zijn er op velerlei terrein vraagtekens ge plaatst. In mijn artikel heb ik ook bewust een vraagteken geplaatst achter de "Sociale zekerheid". De bodems van de diverse sociale ver zekeringsfondsen zijn duidelijk zichtbaar terwijl de werkloosheid onrustbarend toeneemt, het aantal arbeidsongeschikten stijgt en de ver grijzing van de bevolking nog steeds groeiende is. Ook "schrijver" is aan het vergrijzen en zal na enkele jaren hopelijk AOW gaan claimen. De vraag rijst of na vier jaar de AOW- uitkeringen nog toereikend zijn en wat de jongeren betreft vraagt schrijver zich af of er in het jaar 2000 nog uitkeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten mogelijk zijn. Het moet uit de lengte of uit de breedte komen en dat is moeilijk want de rek is er uit. In Nederland twijfelde er de laatste jaren niemand aan dat de pensioen gerechtigde leeftijd zou dalen im mers op grote schaal is de uittre dingsregeling de z.g.n. VUT; het mensen mogelijk maken om met be houd van salaris enkele jaren eerder dan 65-jaar afscheid te nemen van zijn werkgever, ingevoerd. Om jon geren een kans te geven zal deze VUT-regeling wel noodzakelijk zijn of zij een vervroegde pensioennering zal bewerkstelligen betwijfel ik. Tegen het jaar 2010 zal de eerste ge boortegolf van na de oorlog de 65- jarige leeftijdsgrens overschrijden. De dan afgenomen werkende bevol king zal dan voor een groot deel de kosten van ouderdomsuitkeringen voor haar rekening moeten nemen. Het is daarom dat ik vraagtekens plaats. Zal dan de VUT-regeling nog bestaan of zal het dan weer werken geblazen zijn tot zijn zeventigste jaar? Misschien dat ook opidat punt de geschiedenis zich herhaalt. Met vele vraagtekens zijn we het jaar 1982 ingestapt. Mogelijk is schrijver wat pessimistisch. Ik moest denken aan de bakker die met brood aan de deur kwam en zei: "Hoenders krab belen altijd achteruit, maar mensen moeten vooruit krauwen". Welnu la ten we met z'n allen trachten in 1982 vooruit te krabbelen en zeker niet stil te staan, want rust roest. Waarvan akte! Cevaal U vraagt en wij draaien AKKERBOUW WANNEER U VAN PLAN bent stikstofmonsters te laten nemen, geef dit dan nu door aan uw mon sternemer van het bedrijfslabora torium of vul het U reeds toege stuurde kaartje van het bedrijfsla- boratorium in. Men kan dan een betere planning maken om U op tijd van dienst te zijn. Probeer als het kan bij de monstername aan wezig te zijn, U kent uw percelen als geen ander. DE TIJD OM WINTERTAR WE te zaaien, is na 10 januari voorbij. U kunt dan beter uw keu ze op zomergranen laten vallenU kunt met det zaai hiervan om streeks eind januari beginnen. Zorg echter voor een goede zaai zaadbescherming. Pas ook een vogelafweermiddel toe, want voor al de eerst ingezaaide percelen krijgen het meest bezoek van dui ven en kraaien. DE NIEUWE HANDLEIDING voor de chemische bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden in landbouwgewassen 1982 is weer uit. Alle abonnees van de Waar schuwingsdienst voor planteziek- ten krijgen het boekje thuisge stuurd. Wanneer U nog geen lid bent en toch in het bezit van deze handleiding wilt komen, kunt U zich als lid opgeven bij het Kon- sulentschap of bij uw bedrijfsvnor- lichter. Voor enkele guldens wordt U dan tevens op de hoogte gehou den van aktuele gewasbescher mingsmaatregelen. WANNEER U NOG KALI voor suikerbieten moet strooien, benut hier dan een periode van vorst of nachtvorst voor. Door deze vroeg te geven, wordt zoutschade aan de kiemplant voorkomen. Vooral op lichte grond geeft kali in de vorm van zoutschade vaak een fikse op brengstderving. DE VERWERKING VAN losse kunstmest neemt mede door het prijsverschil met kunstmest in zakken en door de eenvoudigere en snellere toepassing steeds toe. Wilt U investeren op dit gebied, vergelijk dan de verschillende me thodes eens: transportbandjes en vijzels met hydromotor. Los en vast aan de kar. verhoogd draaipunt van de kipkar. oprij-bruggen of -blokken. VEEHOUDERIJ JEUK IS ERGER DA N PIJN, is een gezegde dat ook geldt voor het vee. Komen schurft of luizen voor bij hét vee dan geeft dit een gewel- dige jeuk. Dit gaat ten koste van produktie en groei. Begin daarom op tijd met de bestrijding van deze parasieten. Hiervoor zijn thans goede geneesmiddelen te koop. Let er echter wel op dat het een middel is dat toegelaten is voor het doel waarvoor U het wilt gebruiken. BOMEN EN STRUIKEN kun nen veel schaduw veroorzaken, ook op plaatsen waar dit niet ge wenst is. Dan wordt b.v. de gras- groei belemmerd en schadelijke onkruiden krijgen de overhand. Nu is de tijd gekomen om bomen en struiken terug te snoeien, opdat het gras zo optimaal mogelijk kan produceren. Staan de schaduw- veroorzakers niet op uw eigen ter rein, neem dan kontakt op met de eigenaar of beheerder. NIET ALLEEN VOEDING EN VERZORGING bepalen het ren dement van de melkveehouderij. Het op tijd drachtig worden van de dieren is een minstens zo belang rijke faktor. Het maakt een groot verschil of een koe 5.800 kg melk produceert in 300 of in 350 dagen. Let goed op de tochtigheid; afkal ven rond de 365 dagen houdt in dat U 6 weken na het afkalven met insemineren moet beginnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 5