De Grondbank heeft slechts 9 miljoen beschikbaar! VOORKOM WILDSCHADE IN DE WINTER In Memoriain A.M. Geluk De wijzigingen voor 1982 JACHT OP BEPAALDE WILDSOORTEN WEER OPEN Wacht niet met informeren: Kan dit financieringsinstrument bij overname van het bedrijf door de zoon c.q. schoonzoon van de ouders of grootouders of bij overname van de grond van de verpachter door de pachter u behulpzaam zijn? Naar mijn mening in sommige gevallen zeer beslist!!! Wat zijn de basisvoorwaarden!? Alleen natuurlijke personen komen in aanmerking (geen BV, geen NV). De aanvrager mag op het tijdstip van de aanvraag nog geen 36 jaar oud zijn. De aanvrager moet zijn hoofd beroep in de Landbouw hebben. De aanvrager moet voldoende vakbe kwaam zijn en financieel draagkr achtig zijn. Het bedrijf mag gedu rende 5 jaar niet vrijwillig verkleind zijn. Het bedrijf kan binnen een ter mij m van 3 jaar geen nieuwe aan vraag indienen. Het bedrijf moet bij inschakeling van de grondbank een minimum c.q. maximum oppervlak te hebben. zelf niet kan kopen, met andere woorden, de rente- en aflossingsver plichtingen te zwaar worden. Na inschakeling van de Grondbank moet een fimancieel gezonde situatie ontstaan. Wat doet de S.B.L. met de gekochte grond? Zij geeft de grond uit in erfpacht; de minimale duur is 26 jaar, de maxi male duur is 40 jaar. Wat betaalt men aan erfpachtsca non? De canon bedraagt 2h% van de aangekochte prijs alle lasten die op de grond drukken. Aard van het bedrijf Bedrijfshoofd jonger dan 31 jaar 31 jaar en ouder minopp in ha max. opp. in ha min. opp. in ha max. opp. in ha Akkerbouw Weidebedrijf Gemengd bedrijf met minder dan 40 s.b.e.'s intensieve veehouderij Gemengd bedrijf met meer dan 40 s.b.e.'s intensieve veehouderij 32 60 20 40 20 40 17,5 40 40 60 25 40 25 40 25 40 Let wel: Indien men de grond eerst koopt van de verpachter of van de ouders komt men niet voor de grondbank in aan merking. Welke prijs betaalt de S.B.L. voor de grond? Zij betaalt de verkeerswaarde varn verpachte grond. Tot welk maximaal bedrag koopt de S.B.L.? De S.B.L. koopt tot een maximum bedrag van 200.000 inklusief no- tariskosten. Dit komt bij een prijs van 14.000,—per ha overeen met 14 ha. Is er ook een minimum opppervlakte die in erfpacht kan worden uitgege ven? Ja, de minimum oppervlakte die in erfpacht kan worden uitgegeven is 5 ha. Wanneer koopt de S.B.L.? De S.B.L. koopt alleen indien is ge bleken dat de aanvrager de grond Voorbeeld; Aankoop/ 14.000 2 Wk polderlasten ruilverkavelingsrente totaal 350 canon 125 65 540 In die gebieden waar de lijst van geldelijke regeling is afgesloten wordt de verkapitaliseerde ruilver kavelingsrente van de grondprijs af getrokken. Wanneer wordt de canon herzien? De canon wordt om de 6 jaar herzien aan de hand van het door het C.B.S. Vcfttgestelde wijziging in het prijsni veau van de landbouwgronden. Wat gebeurt er bij overlijdem van de erfpachter? Dam kan met toestemming van de eigenaar het recht overgaan op één erfgenaam. Welke kosten betaald de erfpachter bij overdracht van de erfpachtsakte? a. de notariskosten b. indien hij geen vrijstelling geniet dan betaalt hij 6% overdracht sbelasting. Informeer daar eerst goed naar bij deskundigen!!! Hoe wordt de overdrachtsbelasting berekend bij een erfpachtkontrakt? Tot besluit Zeg nu in vredesnaam niet als u hoort dat uw buurman zaken met de Grondbank heeft gedaan: "Als ik dat had geweten?" Nee, zeg als je jonger bent dan 36 jaar: "Zit daar iets in voor mij?" Nee, niet morgen bekijken! Nu advies vragen bij uw voorlichter(ster) van de Z.L.M. en een aanvraag indienen bij de H.I.D. voor Landinrichting en Bosbeheer in uw provincie t.a.v. de heer ing. P. Scheele, Westsingel 58, Goes, tel. 01100 - 16440 of t.a.v. Ir. J.G.B. Venneman, Prof. Cobbenha- gelaan 225, Tilburg, tel. 013-678755. Denk erom Er is slechts 9 miljoen beschikbaar, dus wacht niet! Hoe wordt de overdrachtsbelasting berekend bij een erfpachtcontract? canon per jaar 14 ha x f 350 4.900 - 4.900 - 4.900 - 4.900 - 4.900 - 4.900 5 jaar 5 jaar 5 jaar 5 jaar 5 jaar 1 jaar 24. '500 24.500 24.500 24.500 24.500 4.900 0,87 - 0,68 - 0,53 - 0,41 - 0,33 - 0,17 21.315 - 16.660 - 12.985 - 10.045 - 8.085 833 totaal gekapitaliseerde canon verschuldigde canon van 6% van 69.923 not.iriskosten totale kosten 69.923 Winterse omstandigheden kunnen aanleiding zijn tot het ontstaan van meer dan toelaatbare wildschade. Naast de uitoefening van de jacht, kan wildschade worden voorkomen door maatregelen van de grondgebruiker. In het kader van zijn normale bedrijfsuitoefening behoort deze, bij voorkeur in overleg met de jager, hiertoe voorzorgsmaatregelen te treffen. Enkele voorbeelden van zulke maat regelen zijn: - bij strenge kou en vooral bij sneeuw snoeihout leggen aan de buitenzijde van de boomgaard, indien vrees bestaat voor vraat- schade; - de teelten die kwetsbaar zijn voor wildschade, zoveel mogelijk bij elkaar zetten en tijdig voorzien van een (elektrische) afrastering; - de jager ervan' op de hoogte stel len waar de schadegevoelige ge wassen staan; - ingekuilde produkten afdekken met b.v. kunststofdekkleden, en laag grond of bespannen met netten boven de kuil; - een afrastering aanbrengen bij ingekuilde boomkwekerijpro- dukten; - de fruitaanplant afrasteren en eventueel insmeren (of, indien dat niet mogelijk is, bespuiten) met een toegelaten wildafweer- middel; - afwisselend of in combinatie met elkaar diverse wildafweermidde- len toepassen (voor vogels: vo gelverschrikkers, netten, metaalf olie, knalapparaten, draden, e.d.). Door - in overleg - ieder het zijne te doen, kunnen grondgebruikers en ja ger komen tot een doelgerichte scha- debestrijding. Wanneer onverhoopt toch wildscha- de optreedt of dreigt op te treden, moet de grondgebruiker zijn jacht- houder direct waarschuwen om de wildschade bestrijding ter hand te nemen. Voor advies kunnen zij zich altijd wenden tot de Hoofdingenieur-di- rekteur voor Landinrichting, Grond en Bosbeheer in hun provincie of tot de Direktie Faunabeheer, Postbus 346. 2700 AH Zoetermeer, tel. 079-510234. De gunstige weersomstandighe den van de afgelopen dagen zijn voor minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) aanleiding om de jacht op houtsnippen, fa zanthanen en alle soorten water wild met ingang van 1 januari 1982 weer open te stellen. Op 21 december j.l. werd, in ver band met de extreme weersom standigheden, de jacht op hazen, patrijzen, fazanten, houtsnippen, goudplevieren en alle soorten waterwild gesloten. De weersom standigheden zijn nu zo gewij zigd dat de jacht weer wordt geo pend, behalve voor die soorten waarvoor de jacht inmiddels is gesloten ingevolge de Beschik king opening en sluiting van de jacht. Dit zijn hazen, patrijzen, fazanthennen en goudplevieren. De jacht op déZe soorten blijft dus gesloten. De ganzen zijn van deze herope ning niet uitgezonderd. Zij kun nen mu weer volop voedsel zoe ken en ook voor hen is geen noodtoestand meer aanwezig. Toch wel heel onverwachts heb ben wij kennis genomen van het overlijden van de heer A.M. Ge luk. Na een voor hem bijzonder zorgelijke en moeilijke tijd stond Bram Geluk weer midden in het leven. Hij was daar dankbaar voor. Bram had een veelzijdige belangstelling. Hij heeft op het allerlaatste nog zo intens kunnen genieten van de opvoering van de Gijsbrecht van Aemstel. Het is een zware taak te vertolken wat Bram Geluk voor zovelen heeft betekend. Al vrij jong heeft hij begrepen dat naast het werk op het akker- bouwbedrijf er een taak in het or ganisatieleven voor hem lag. Het is moeilijk te meten wat Bram Geluk betekend heeft voor de landbouworganisatie, de koöpe- ratie en vooral ook in de water schapswereld. Als kringvoorzitter van de Z.L.M. was hij bijzonder nauw betrokken bij de herverka veling. Nu, na bijna dertig jaar, blijkt hoever men toen vooruit heeft durven kijken. Maar ook de ontwikkelingen in de koöperatie en de waterschapswereld hebben niet stilgestaan. En dan is het on miskenbaar dat zijn praktische benadering van de problemen en zijn helder inzicht van bijzonder grote betekenis is geweest. Bram Geluk was bereid ook in moeilijke tijden verantwoorde lijkheid te dragen, stuwend, over redend, soms haast belerend en wanneer nodig bestraffend. Bereid anderen te helpen en vrienden te maken. Wanneer hij sprak ging daarvan een rust uit die vertrouwen wekte. Vertrouwen wat gepaard ging met gezag. Dat was zo op Schouwen- Duiveland, in Zeeland maar ook landelijk werd veel waarde ge hecht aan het oordeel van Bram Geluk. Deze waardering werd ekstra on derstreept met de benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Wij zijn gewend, om niet te zeg gen gehard, schokkende gebeur tenissen te vernemen. Maar bij het heengaan van onze beste vriend zijn wij diep verslagen. Wij wensen zijn vrouw en kinde ren vooral de kracht toe dit verlies te kunnen dragen. Ad Doeleman Ieder jaar opnieuw moeten we weer wennen aan de gewijzigde bedragen waarmee in fiscale zaken moet worden gewerkt. Enerzijds is dit een gevolg van de aanpassingen tengevolge van de inflatiekorrekties, an derzijds ontstaan veranderingen door wetswijziging. Met name dit laatste is voor 1982 slechts in beperkte mate van toepassing. Toch is het nuttig om in kort bestek enkele wijzigingen aan te geven. 4.195 - 1.220 5.415 J. Markusse Bijzonder tarief De berekeningswijze, die voorheen gebaseerd was op het inkomen van de drie voorgaande jaren, is veran derd. Naast het inkomen van thans vier voorgaande jaren speelt nu ook de grootte van het onder het bijzon der tarief te belasten inkomensbe drag een rol. Het maximum te beta len percentage is daarbij verhoogd van 50% tot 54%. Voorraad- en vermogensaftrek Ingaande 1981 zullen een tweetal winstaftrekken mogelijk zijn, die de tot dusver geldende bijzondere winst aftrek vervangen. Ten laste van de winst mag worden gebracht 2.25% van bepaalde voor raden, met uitzondering van die voorraden die volgens een lifo-stelsel of ijzeren voorraadstelsel zijn ge waardeerd. De vermogensaftrek gééft een winst vermindering van 2.25% van de boekwaarde van het vermogen, na dat dit is verminderd met de voorra den waarover voorraadaftrek is ge vraagd, met de fiscaal toelaatbare reserves en tevens is verminderd met de boekwaarde van de landbouw gronden. Rentevrijstelling Vanaf 1981 geldt een rentevrijstel ling van 700,— Dezè vrijstelling is evenwel slechts toepasbaar als een saldopost d.w.z. dat ontvangen rente in de privésfeer eerst moet worden verminderd met de betaalde rente in de privésfeer. Geeft het saldo een positief bedrag dan is op dit saldo tot maximaal 700,— de vrijstelling van toepassing. Ontvangen en betaalde rente in de ondernemingssfeer blijft buiten deze saldoberekening. Dividendbelasting Vanaf 1981 zal de opbrengst van aandelen waarop dividendbelasting is ingehouden tot een bedrag van 500,— zijn vrijgesteld. Dit bedrag wordt verhoogd tot 1.000,— indien het betreft de opbrengst van aande len in nog aan te wijzen participatie maatschappijen. Bejaarden- en arbeidsongeschiktheidsaftrek De vastgestelde, aftrekbedragen worden voor de inkomstenbelasting aanzienlijk verlaagd. Voor de ver mogensbelasting zal de bejaardenaf trek geheel vervallen. WIR. De basispremies ingaande 1982 zijn als volgt vastgesteld: nieuwe gebouwen 14% (was 18%) bestaande gebouwen 8% (was 11%) installaties 12% (was 10%) outillage/overige bedrijfsmiddelen 12% (was 12%) Om in aanmerking te komen voor een negatieve voorlopige aanslag op grond van te verwachten W.I.R.-bij- dragen (meer dan 25.000,— moet binnen 3 maanden na afloop van het boekjaar een V.T.I.-verklaring wor den aangevraagd. Tijdig handelen is in dat geval geboden, waardoor U wordt aangeraden spoedig kontakt met Uw accountant op te nemen in dien U meent hiervoor in aanmer king te komen. Schenkingsrecht In 1982 zijn schenkingen tussen ou ders en kinderen vrijgesteld tot een bedrag van 5.602,- Voorts kan de vrijstelling worden gevraagd voor een éénmalige schenking aan een kind in de leeftijd tussen 18 - 26 jaar tot maximaal het bedrag van 28.010,-. Tot zover enkele van de meest be langrijke veranderingen. Gaarne wens ik U een voorspoedig 1982 toe, waarbij ik hoop dat juist ook in de persoonlijke sfeer het voor U een gelukkig jaar mag worden. Veerbeek 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 3