Rundveehouderij Terugblik op het afgelopen jaar Veeverzorging Maatregelen bij het afkalven Melkkontrole Onderhoud werktuigen De bedrijfsvoorlichter rundveehouderij, A. van Haperen. De jaarwisseling leent zich bij uitstek om eens terug te denken. Als we 1981 in het kort de revue laten passeren dan kan gekonkludeerd worden dat in het afgelopen jaar de grasgroei tot tevredenheid is verlopen. Van het grasland is een hoog percentage aan ruwvoer gewonnen. Opge merkt dient te worden dat de kwaliteit van de bemonsterde voordroog- kuilen t.o.v. 1980 doorgaans lager is, wat een hogere krachtvoergift tot gevolg zal hebben. De opbrengsten aan snijmaïs zijn gemiddeld goed tot zeer goed, zodat we de stalperiode wat de voeding betreft zonder al te veel problemen door zullen komen. De melkprijs is. gestegen en de kal- verprijzen van de laatste maanden zijn bevredigend, hetgeen een gun stig effekt heeft op het inkomen mits de kostenkant niet uit het oog verlo ren wordt. De kostenstijging gaat schrikba rend snel en houdt geen gelijke tred met de opbrengstprijzen. Denk maar eens aan energie, rente, krachtvoer, brandstof e.d. Als ondernemers zul len we dan ook in het voor ons lig gende jaar alle zeilen bij moeten zet ten en op de kleintjes passen. Kostenbewaking is en blijft geboden om verzekerd te zijn van een redelijk bedrijfsresultaat. Laat ons hopen dat 1982 datgene zal brengen wat we in 1981 al graag ver wezenlijkt hadden gezien. De laatste jaren is de melkveestapel per bedrijf sterk uitgebreid. Op heel wat bedrijven is het aantal melk koeien verdubbeld, waardoor de verzorging per dier nogal eens in het gedrang komt. Een optimale produktie kan slechts verwacht worden als het individuele dier, die aandacht en verzorging krijgt, waar het recht op heeft. Vol doende tijd nemen voor toezicht en zodanig handelend optreden met daarnaast een goede administratie zijn van het grootste belang. Een van de faktoren voor het rende ment van de veestapel is de tussen- kalftijd. Bij een verlenging van 25 dagen b.v. van 375 naar 400, neemt de jaarproduktie gemiddeld met 250 kg melk af en worden er tevens per jaar minder kalveren geboren, het geen een negatieve invloed heeft op de bedrijfsresultaten. Een tijdige on derkenning van de tochtigheid is dan ook een vereiste en vraagt grote op lettendheid. Droogstaande koeien moeten voor het afkalven in een goede maar geen vette konditie verkeren. Vervetting bemoeilijkt het afkalven en bevor dert kalf- en slepende melkziekte. Het voeren van overdadig veel snij maïs of grote hoeveelheden suiker bietenkoppen en -blad moet achter wege blijven. In een ruwvoerrantsoen moet bij voorkeur 40% van de hoeveelheid droge stof bestaan uit voordrooggras of hooi. Gedurende de eerste maand is een rantsoen voor 5 kg melk vol doende en de laatste helft van de droogstand wordt de norm tot 10 kg melk opgetrokken. Een veel voorko mend verschijnsel bij rundvee zijn klauwgebreken van velerlei aard. Hierop moet nauwlettend worden toegezien. Beengebreken veroorza ken slijtage en gaan gepaard met produktieverlaging, konditieverlies en in ernstige gevallen vroegtijdige uitstoot. Tussenklauwontsteking, ook wel stinkpoot genoemd, is een bakterie- ziekte. Het is een slepend verlopende aandoening van de tussenklauwhuid, verspreidt een onaangename geur en heeft kreupelheid tot gevolg. De ontsteking kan voorbehoedend bestreden worden door regelmatige klauwverzorging en een formaline- bad. Het doorlopend gebruik van een voetbad verdient geen aanbeve ling. Om de andere week is een goe de richtlijn. De oplossing moet be staan uit 3% handelsformaline. De veehouder die van mening is dat formaline een wondermiddel is en alle voorkomende klauwgebreken geneest, heeft het volkomen mis en moet snel van gedachte veranderen.. Kleipoot, haarworm of slakk^poot genaamd is een ontsteking van de tussenklauwspleet. Er ontstaat een plotselinge heftige kreupelheid wat niet met formaline genezen kan worden. Neem geen risiko en raadpleeg in een dergelijk geval direkt de dieren arts. Uierontsteking geeft verlies aan pro duktie en kwalteitsverslechtering van de melk. De hoogte van het celgetal is een belangrijke graadmeter. Mas- titus kan in veel gevallen voorkomen worden door de werking van de melkmachine regelmatig door een deskundige te laten kontroleren en een goede melkmethode toe te pas sen. Ook is het belangrijk tijdig de tepelvoeringen te vernieuwen en chronische patiënten op te ruimen. Goede hygiëne mag niet uit het oog verloren gaan. Een ziekte die meestal 10 tot 30 da gen na het afkalven optreedt, is de slepende melkziekte. De dieren wor den traag, de melkgift daalt en de voederopname is gestoord. Veelal verspreidt het dier een acetonlucht. Slepende melkziekte is te voorko men door een verantwoorde voeding tijdens de droogstand wat reeds eer der gememoreerd is. Januari is een maand waarin veel kalveren geboren worden. Het is dan ook een aspekt waaraan niet klakke loos voorbij gegaan mag worden. Ieder kalf dat doodgeboren wordt of tijdens de eerste levensdagen sterft, is te veel. Geen moeite van de veehou der mag dan ook te veel zijn om te streven naar 100% levend geboren kalveren en al het mogelijke te doen om ze in leven te houden. Het is een goede gewoonte om de koe ruimschoots op tijd van de ligboxen- stal naar een vooraf schoongemaakte en gedesinfekteerde afkalfstal te brengen. Voor het afkalven het achterstel van de koe afwassen met lauw water en desinfekteren. Veelal wordt hier mede voorkomen dat het dier met nageboorte blijft staan en nadien gaat witvuilen. Haastige spoed is zelden goed, is ook bij het afkalven van toepassing. Heb geduld en forceer niets. Het geboor teproces heeft zijn tijd nodig. De helpende hand mag pas geboden worden als er voldoende ontsluiting is. Wordt een zwaar kalf verwacht, denk dan dat een keizersnede voor de koe en het kalf beter is dan een zeer moeilijke natuurlijke geboorte. Als het kalf geboren is, moet direkt met schone handen het slijm uit de neus en de bek verwijderd worden. Het droog wrijven van het kalf met stro mag niet achterwege blijven. Na 4 dagen mag de biest vervangen worden door kunstmelk. Ontsmetten van de navelstreng door deze onder te dompelen in een 10% jodiumtinktuuroplossing is een ve reiste. Breng vervolgens het kalf in een schone goed geventileerde en frisse ruimte m&ar pas op voor tocht. Het verstrekken van de eerste biest duldt geen uitstel en moet zo snel mogelijk na de geboorte gebeuren. De eerste biest is een zeer hoog ge- konsentreerd voedermiddel en ver hoogt in sterke mate de weerstand bij het kalf. Verder is het zaak dat welke drinkwijze ook toegepast wordt, de eerste dagen zoveel moge lijk biest wordt verstrekt, doch bij de emmer - methode maksimaal 1 liter per keer. Een goede hygiëne en een ruime biestvoorziening voorkomt witte diaree. Schoonhouden van het drinkgerei en zorgen voor een droog ligbed spreekt voor zich, evenals de dagelijkse kontrole op de gezond heid van de kalveren. Raad.plaag bij afwijkingen of twijfels daarover on middellijk de dierenarts. Na 4 dagen mag de moedermelk vervangen worden door kunstmelk. Houd U bij de omschakeling echter stipt aan de gebruiksaanwijzing en ga niet eksperimenteren door b.v. het poeder meer of minder te verdun nen. Vocht is belangrijk voor het kalf en naast kunstmelk moet op wat ou dere leeftijd steeds goed drinkwater ter beschikking zijn. Globaal moet 10% van het lichaamsgewicht aan vocht verstrekt worden. In een goed ruwvoerrantsoen moet bij voorkeur 40% van de hoeveelheid droge stof bestaan uit voordrooggras of hooi. Het aantal veehouders dat lid is van de melkkontrolevereniging variëert sterk van streek tot streek. Jaarlijks komen er reeds meer gegadigden bij maar gezien het aantal melkveebe drijven is gemiddeld genomen het percentage ondernemers die aange sloten zijn niet hoog. Ondanks de vele voordelen en de geringe kosten wordt er toch nog vaak gedacht dat het zonder lid te zijn mogelijk is een goede selektie toe te passen. Het is varen op zee zonder kompas en er wordt meestal uitge gaan van vermoedens. Melkkontrole is geen luxe en in de huidige omstandigheden zelfs nood zakelijk. Het geeft inzicht in de.pro- duktiviteit van de veestapel. Het is ook een hulpmiddel bij de stieren keuze en men kan als lid deelnemen aan het projekt koppeling melkkon- trole-veevoeding, welke een richtlijn verschaft over de hoeveelheid krachtvoer per koe. Verder verkrijgt U na iedere proef- melking gegevens over de bedrijfs- en individuele standaardkoe met daarnaast de laktatiewaarden en tussenkalftijd. Bij niet deelname aan de melkkon trole kan bij gebruik van meetglazen of iets dergelijks inzicht verkregen worden in de plas melk maar wat vet en eiwit betreft - wat toch zeer be langrijk is voor de uitbetaling - tast men volledig in het duister. Selekteren, terwijl er weinig of niets van de produktie van kg vet en eiwit bekend is, blijft een moeilijke bezig heid en kan averechts werken. Het zelfde geldt bij de stierenkeuze die dan niet doelbewust kan plaatsvin den. Geen lid zijn van de kontrolevereni- ging leidt tot een verkeerde bedrijfs voering en het is de zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Onderhoud en opbergen van land bouwwerktuigen is een onderwerp "dat aandacht verdient. Het is de moeite waard om daar even op in te gaan. Vanzelfsprekend is slijtage niet te voorkomen, maar wel door goed onderhoud te beperken. Hier en daar treft men nog bedrijven aan waar de werktuigen niet schoongemaakt ergens in een hoek zijn weggestopt en er waarschijnlijk niet meer uitkomen alvorens ze weer gebruikt moeten worden. Een slech tere methode is niet denkbaar en dan te weten dat "rust-roest". Als U aan het onderhoud nog niet bent toege komen, wordt het nu de hoogste tijd het duldt geen uitstel meer. Een be handeling met een vochtwerende laag, meestal bestaande uit vet of verf is een vereiste. Het verdient aanbeveling om de werktuigen na de schoonmaak- en onderhoudsbeurt overzichtelijk en bedrijfsklaar op te bergen. De opbergruimte moet uit sluitend voor dat doel gebruikt wor den. Het houden van kippen en an der vee in dezelfde ruimten geeft bevuiling en dampvorming. Er wor den vaak argumenten gezocht om het dringend nodige nog maar wat uit te stellen, maar meestal zijn deze niet steekhoudend. Geef de werktui gen nu de hoogste prioriteit. Goed onderhoud van werktuigen en ma chines vraagt moeite maar weinig kosten. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15