Algemeen Bedrijfseconomie Bouwplan en vruchtopvolging Afleveren aardappelen Bewaring uien Bodem Grondbewerking over de vorst Grondonderzoek op stikstof Het project Epipré, voorlichting per computer over graanziekten, zal in 1982 worden voortgezet. Nu door het P.A.G.V., in nauwe samen werking met de regionale consulentschappen. Voorlichting per per ceel op basis van een groot aantal door de teler verstrekte gegevens. U kunt zich hiervoor nu reeds opgeven bij Uw bedrijfsvoorlichter. KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDE RIJ TE GOES De maand januari op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf Bij de jaarwisseling kijken we graag even achterom naar wat 1981 ons bracht en aansluitend hierop gaan onze gedachten uit naar het jaar dat voor ons ligt. Zo kende ook 1981 weer zijn bijzonderheden en problemen. Eind februari leek het erop, dat we een vroeg voorjaar zouden krijgen en konden we reeds veel meststoffen strooien en zelfs beginnen met zaaien. Maart was echter nat en koud, waardoor het overgrote deel van de gewassen pas in april gezaaid kon worden. De gewassen aardappelen en uien gaven dit jaar veel problemen. Reeds in mei en juni werden we gecon fronteerd met een ernstige aantasting door Phytophtora in aardappelen, dat boven verwachting goed is afgelopen, doch wel een waarschuwing voor de toekomst betekent. In oktober stagneerde het rooien van aardappelen en het inschuren van uien en leek het een beetje op 1974. Gelukkig kregen we begin november nog de gelegenheid het oogsten van deze gewassen af te maken. Verder waren de groeiomstandigheden van dien aard dat we over de kg-opbrengsten, behoudens van enkele gewassen, tevreden mogen zijn. Naast alle technische zaken, zoals teelttechniek van de gewassen, bo- demkundige aangelegenheden, me- 14 Laat het deze winter eens niet bij plannen, maar ga er eens voor zitten en U zult ervaren dat het zeer nuttig is. Mocht u hierbij nog informatie wensen, dan is Uw bedrijfsvoorlich ter steeds bereid de gehele bedrijfs- opzet met U te bespreken. riode steeds 20 uur per week ven tileren om het produkt droog te hou den en broei te voorkomen. De meest gewenste bewaartemperatuur ligt rond 0°C, doch dit is in luchtgekoelde bewaarplaatsen moeilijk te realise ren. Benut daarom zoveel mogelijk de Thans staan we weer aan het begin van een nieuwjaar, dat uiteraard ook weer voor verrassingen zal zorgen. Belangrijk is te beginnen met een goed bedrijfsplan dat erop gericht moet zijn de produktiefactoren grond, arbeid en kapitaal zodanig te combineren dat een zo groot moge lijke winst verwacht mag worden. Dit is lang niet eenvoudig omdat de toe komst een groot aantal onzekerheden bevat. Toch zal men de winstmoge lijkheden van zijn bedrijf zo realis tisch mogelijk moeten zierUe bena deren. Ook zullen er. in de maand januari weer verschillende vergade ringen gehouden worden, die zeker onze aandacht moeten hebben. Be zoek deze vergaderingen want de ontwikkelingen staan niet stil en als goed ondernemer moeten we hier van op de hoogte blijven. Voor het grootste gedeelte van het bedrijf zal het bouwplan reeds vast staan en bestaan uit wintertarwe en graszaad. De oppervlakte van deze gewassen zal vermoedelijk iets klei ner zijnr dan vorig jaar. Daarnaast willen we graag zoveel mogelijk gewassen verbouwen waarvan een goed financieel resultaat verwacht mag worden. Wees echter voorzichtig met achter de markt aan- zaaien. De beste basis voor een goede gewassenkeuze blijkt nog altijd ver gelijking van de financiële resultaten over de laatste jaren, waarbij veran derde prijs- en kostenverwachtingen moeten worden opgenomen. Op kleinere bedrijven zal men moe ten zoeken naar arbeidsintensieve ge wassen om de beschikbare arbeid produktief te maken. Wil men na melijk een redelijk inkomen uit het bedrijf verwerven, dan zal het bouwplan op deze bedrijven nooit een kopie van het bouwplan van grotere bedrijven kunnen zijn. Ook is het zeker de moeite waard om de mogelijkheden van bodemloze pro- duktietakken voor de inkomensvor ming eens nader te bekijken. Verder zullen diverse technische- en organi satorische aspecten bij de opstelling van het bouwplan betrokken moeten worden. Zo blijft een goede vrucht- wisseling steeds belangrijk om het produktieniveau voor de toekomst te handhaven of mogelijk - nog te ver hogen. Vqor de percelen die bestemd zijn voor bieten is het wenselijk de uit slagen van grondonderzoek op het bietecysteaaltje nog eens te raadple gen. Maak ook nu reeds Uw plan op voor de teelt van grond bemesters. We zijn hiermee op de goede weg doch enige uitbreiding van de organische stof- toevoer is zeker nog op zijn plaats. Wateroverlast is funest voor de grond. Doe er wat aan! chanisatie etc., die bijzonder belang rijk zijn, is ook het voortdurend re kenen in verband met zich steeds wijzigende opbrengsten en kosten- verhoudingen noodzakelijk. Het opstellen van een bedrijfsbegro- ting behoort eveneens tot de werk zaamheden van een moderne onder nemer dan het andere werk op het bedrijf. Het verschaft U namelijk in zicht in de diverse kosten en op brengsten van alle onderdelen en de rentabiliteit van het totale bedrijf. Door saldovergelijking van de ge wassen brutogeldopbrengst - toegerekende kosten) kunt U vrij goed benaderen in welke mate di verse gewassen bijdragen aan het in komen. Hierdoor zal men ook vlug ger wijzigingen in het bouwplan aanbrengen die tot verbetering van het inkomen leiden. Bedenk echter dat U bij Uw berekeningen als lei draad degemiddeldekg-opbrengsten, de te verwachten prijzen en kosten hanteert van Uw eigen bedrijf. Alleen door het afleveren van een kwaliteitsprodukt kunnen we onze concurrentiepositie verbeteren. Dit betekent dat ook tijdens de bewaring van dit produkt voortdurende con trole noodzakelijk is. Bij het afleve ren dient het produkt op de juiste temperatuur gebracht te worden en wordt geadviseerd de volgende maatregelen te treffen: - Warm de partij voor het leegha len op tot 12°-18°, afhankelijk van de blauwgevoeligheid - Afhankelijk van capaciteit van de verhitter, de bewaar- en buiten temperatuur, vraagt dit 3-6 da gen.- - Beperk de valhoogte. Blijf gedurende de gehele bewaarpe- De stikstofvoorraad in de grond is o.a. afhankelijk van het al of niet onder- ploegen van een groenbemester. Door middel van profielonderzoek op stikstof is dit vast te stellen. Vanaf eind januari bestaat de moge lijkheid om voor granen,'suikerbie ten, aardappelen, uien vlas en diver se andere gewassen een stikstofmon ster te laten nemen. De kosten be dragen 65,- per monster voor abonnees en 77,- per monster voor niet-abonnees. De laatste jaren is er extra aandacht gevraagd voor de bodem. Dit is te recht daar de rentabiliteit van een bedrijf sterk bepaald wordt door hoogte van de kg-opbrengsten van alle gewassen. De organische stofvoorziening o.a. door groenbemesters en dierlijke mest mag dan ook niet verminderen doch dient eerder nog opgevoerd te worden. In de winterperiode dient men vooral aandacht te schenken aan de ontwatering. Maak allereerst alle eindbuizen vrij indien dit nog niet gebeurd mocht zijn en contro leer na veel neerslag de afvoer van de drains of ze voldoende water afvoe ren. Goed functionerende drains dienen een afvoer te hebben van mi nimaal 5 mm water per etmaal. Dit betekent dat bij een drainlengte van 250 m en een drainafstand van 16 m in 4 seconden 1 liter water moet worden afgevoerd. Zijn er reeksen De prijzen van kunstmeststoffen lopen nogal op. Het is daarom van groot belang om de hoeveelheden juist te bepalen. Daarnaast is de stikstofvoorraad af hankelijk van zaken als grondont- smetting, groenbemesters, toediening van dierlijke mest etc. Een belangrijk hulpmiddel hierbij vormt het profiel- onderzoek op stikstof van Uw eigen percelen. Met behulp van het ver kregen advies en Uw eigen ervaring blijkt de optimale stikstof beter be naderd te kunnen worden. De toe nemende deelname en de gunstige praktijkervaringen zijn hiervoor een duidelijk bewijs. Ga echter niet alleen op de adviesgift te werk. doch lees vooral ook de toe lichting bij het advies. die belangrijk minder afvoeren,, tracht dan de oorzaak op te sporen en maatregelen te treffen, zoals door spuiten. Tevens kan vermeld worden dat rondom het thema "Bodem" in ja nuari en februari gespreksgroepen en Kijk- en Praatbijeenkomsten zul len worden georganiseerd. Bezoek deze bijeenkomsten want de bodem is de belangrijkste produk- tiefaetor van de boer en die moet in orde zijn. De bedrijfsvoorlichter, T.P. Hiel. koude nachten en probeer de be waartemperatuur constant op een laag niveau te houden. In januari is er meestal nog wel gele genheid om een voorbewerking over de vorst uit te voeren. Vooral bij een wat ongelijke ligging van de ploeg- sneden verdient een voorbewerking voor bieten en uien zeker aanbeve ling. Bedenk echter dat alleen wan neer de grond voldoende draagkracht heeft, zodat de ondergrond niet ver dicht wordt, een voorbewerking mag worden uitgevoerd. Berijden terwijl de ondergrond te nat is, veroorzaakt veel structuurbederf en is altijd te ontraden. Op percelen waar bieten moeten komen en men kweekplek- ken heeft kan in januari en februari 20 a 25 kg TCA toegepast worden. Elk voorjaar is het moeilijk om de juiste stikstofgift voor de diverse ge wassen vast te stellen. De stikstofbe hoefte varieert namelijk van jaar tot jaar en nog sterker van perceel tot perceel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 14