Steeds meer leerlingen van de agrarische scholen zoeken werk buiten landbouw O Uitbreiding school voor LHNO "Prinses Marijke" te Schoondi jke geopend. N a de Lagere Agrarische school zoekt ongeveer 10% een betrekking die echt niet altijd direkt met de land- of tuinbouw te maken heeft, 40% gaat naar één van de vakscholen onderwijs (M.A.S., M.T.S. of de Middelbare Laboratoriumschool), 40% gaat naar van de vakscholen (akkerbouw, hoveniers, bloemsier- kunst of dierhouderij) en 2% gaat "iets anders" doen bijv. L.T.S. of soms zelfs al in militaire dienst. H Toeloop vanuit landbouw vertoont relatieve daling Lager Agrarisch Onderwijs Waar blijven we? Middelbaar Agrarisch Onderwijs Weinig Dames Hoger Agrarisch Onderwijs w Tevens gerenoveerd gebouw in gebruik genomen. Gezondheidskunde inds enkele jaren blijkt er verandering te zijn gekomen in de her- en toekomst van de leerlingen van de agrarische scholen. Was het vroeger zo dat het overgrote deel van de leerlingen van de agrarische scholen van een land- of tuinbouwbedrijf kwam en was voorbestemd om het ouderlijk bedrijf over te nemen of zelf een bedrijf op poten te zetten, nu is dit heel anders. Een steeds groter aantal leerlingen studeert verder of zoekt een betrekking in de dienstensektor, die, direkt of indirekt, met de landbouw te maken heeft. Dit kan worden gekonkludeerd uit enkele reakties die we kregen van woordvoerders van een lagere, twee mid delbare en één hogere agrarische school in ons werkgebied. O p de enige Lagere Agrarische School in Zeeland, de "Groene School" in Kapelle, tekende die wij ziging zich een paar jaar geeden al af. Vroeger lag, volgens direkteur L. Burger, herkomst en toekomst voor het ovevgrote deel van de leerlingen inderdaad in de landbouw. Nu ligt echter al enige tijd de verhouding - leerlingen met een agrarische achtergrond en -leerlingen met een niet-agrarische achtergrond onge veer "fifty-fifty". Het aantal leerlin gen dat zich de laatste jaren voor de eerste klas meldt blijft ongeveer ge lijk. De indruk dat er zich met het jaar meer meisjes voor een agrari sche opleiding aanmelden blijkt, al thans voor de enige Lagere Agrarische School in Zeenland helemaal mis te zijn. Ongeveer 1/6 van het totaal aantal leerlingen is van het vrouwe lijk geslacht en deze 40 dames zijn gelijkelijk over de hele school verdeeld wat betekent dat de toeloop al zo'n jaar of vier dezelfde is. Wat cijfers: de "Groene School" heeft op dit moment 270 leerlingen; 230 jongens en 40 meisjes. Van de jongens komen er 118 van een land- of tuinbouwbedrijf, de andere 112 jongens hebben een niet-agrarische achtergrond. Van de 9 meisjes die nu in de eeste klas zitten komen er 6 van een landbouwbedrijf en de andere drie dus "van buiten de landbouw". Een opvallend feit is wel dat de meeste meisjes toch de voorkeur ge ven aan de dierhouderij en de tuin bouw terwijl bij de jongens de ak kerbouw zeker net zoveel hun inte resse heeft als de andere richtingen. O, p de Middelbare Agrarsiche Scholen, de R.M.A.S. in Goes en de R.M.A.S. in Schoondijke, zit er wat groei in het aantal leerlingen dat zich jaarlijks aanmeldt. In Goes loopt het aantal geleidelijk op maar in Schoondijke was het aantal leerlin gen wat zich vorig jaar meldde vol gens direkteur J. Salomons bedui dend minder dan de jaren daarvoor. Men besloot daarom een "open dag" te organiseren. Bewezen is natuurlijk niets, maar een feit is wel dat men dit jaar 19 leerlingen uit Oost Zeeuws- Vlaanderen heeft aag^trokken tegen vorig jaar slechts 3. Het totaal aantal W.M. Markusse aanmeldingen lag dit jaar dan ook 13 hoger dan vorig jaar. Op de R.M.A.S. in Goes kan men in feite twee kursussen volgen; een twee- en een driejarige. De tweejarige kursus is nogal wat gemakkelijker en meer praktijkgericht. Deze kursus wordt ook steeds aangepast aan de belang stelling van de leerlingen die de kur sus volgen. De driejarige kursus is wat pittiger en er wordt daarvoor dan ook een wat meer gedegen vooro pleiding gevraagd". Je moet voor deze opleiding èf een MAVO-diplo- ma hebben, liefst met de exakte vakken öf een L.T.S.- of L.A.S.-op- leiding op C-nivo met nederlands, engels en wiskunde. In Goes komen de leerlingen dan ook of van het MAVO, Of van een lagere techni sche öf de lagere agrarische school. In Schoondijke ligt dit wat anders omdat in Zeeuws-Vlaanderen geen L.A.S. is. Het grootste gedeelte van de nieuwe leerlingen daar komt al tijd van de l.t.s, een iets kleiner aantal van het M.A.V.O. en verder één of twee van het L.H.N.O., het L.E.A.O. of de L.A.S. L. Burger sche scholen komen de meeste leer lingen, zo'n 80% van een land- en tuinbouwbedrijf. Wat opvalt is dat op de Middelbare Agrarische Scho len in ons gebied weinig dames stu deren; op de R.M.A.S. in Goes bij voorbeeld maar 5. Toch zijn de da mes die goed gemotiveerd aan de opleiding willen beginnen van harte welkom maar de direkteur van de R.M.A.S., de heer W.M. Markusse, zal dames die minder gemotiveerd zijn of alleen maar vage belangstel ling hebben voor ontwikkelingswerk of dieren beslist niet stimuleren zijn school te bezoeken omdat er volgens hem weinig kans is dat ze in de rich ting waarvoor zij belangstelling heb ben aan het werk kunnen. Ongeveer 50% van de leerlingen die de school met het diploma in de zak verlaten wordt boer. De rest 35 zoekt elders werk of, en dat gebeurt de laatste 2 jaar steeds meer, studeert verder omdat de betrekkingen niet voor het oprapen liggen 15%). ok van de Middelbare Agrari- et aantal studenten van de Ho gere Landbouwschool te Dordrecht, dat op dit ogenblik 393 bedraagt, heeft nog de neiging om jaarlijks iets toe te nemen. Een grote toename is niet mogelijk vanwege de huisves ting. De H.L.S. is samen met de Middelbare en Lagere Land- en Tuinbouwschool gehuisvest in een schoolgebouw dat voor het totale aantal leerlingen en studenten (1162) veel te klein is. Er wordt daarom ook gedacht aan een uitbreiding van het schoolcomplex. De toelatingseisen voor de H.L.S. zijn: - voor het voorbereidend jaar: MAS-A opleiding - voor het le semester: HAVO met in het vakkenpakket na tuur- en scheikunde. - voor het 2e semester: VWO met in het vakkepakket na tuur- en scheikunde Het aantal studenten met een VWO-vooropleiding neemt de laat ste jaren toe evenals het aantal stu denten dat niet van agrarische her komst is. In de huidige le en 2e se mesters is dit percentage ongeveer 60%. In dezte semesters bedraagt het per centage vrouwelijke studenten onge veer 15. Het aantal vrou welijke studenten schommelt per se mester nog maar hun aantal is de laatste jaren beduidend toegenomen. De arbeidsmarkt voor de afgestu deerde landbouwkundige ingenieur wordt de laatste tijd duidelijke min der. De afgestudeerden vinden min der gemakkelijk passend werk dan vroeger. De meeste H.L.S.-ers vin den een baan in de voorlichtende séctor hetzij bij de overheid, hetzij in het bedrijfsleven. Daarnaast biedt de H.L.S.-opleiding, gezien zijn brede karakter de moge lijkheid om zeer veel beroepen uit te oefenen die op de een of andere ma nier met de landbouw te maken hebben. "Westelijk Zeeuws-Vlaanderen heeft zich vandaag opgemaakt om de offi ciële opening bij te wonen van de uitbreiding en de renovatie van "Prinses Marijke". Zij staat er goed op", aldus de heer A.J.H. Mulder - inspekteur voor het voortgezet on derwijs in zijn toespraak bij de ope ning van de uitgebreide L.H.N.O.- school "Prinses Marijke" De heer Mulder had daarvoor al een aantal "obstakels" i n een hoek ge schoven. Het waren grote dozen waarop stond vermeld welke hin dernissen genomen moesten worden voordat renovatie en nieuwbouw konden worden gerealiseerd. Ver volgens stak hij een grote sleutel in een papieren deur waardoor 8 leer lingen naar buiten stapten - van elke klas één vertegenwoordigster. Zij boden de heer Mulder een boek aan en Mevrouw Mulder kreeg bloemen. Daarmee was de officiële opening een feit. Voor het zover was had de voorzitter van het plaatselijk bestuur - de heer I.A. de Hullu-Basting een historisch overzicht gegeven van het ontstaan van de school. Het was de heer Vorsterman van Oyen, algemeen sekretaris van de Z.L.M., die er omstreeks 1912 al voor ijverde dat in de streek-^en vorm van huishoudonderwijs tot stand kwam. Het waren cursussen van enkele da gen per week en het zou tot 1941 duren voor er volledig dagonderwijs werd gegeven in de Landbouwhuis- houdschool, zo vertelde hij. De Hullu merkte daarbij op, dat er al bijna 20 jaar een vorm van samen werking bestaat van de Z.L.M. met de C.B.T.B. aangaande het onderwijs Deze openheid krijgt gestalte door de plaatsing van het meubilair. De opstelling in de gerenoveerde school is zodanig dat docenten en leerlin gen, maar ook de leerlingen onder ling elkaar in de ogen kunnen kijken. Er wordt gewerkt in groepen, waar door een prettige communicatie mo gelijk wordt. Tenslotte dankte de heer Mulder al len die op enigerlei wijze aan de tot standkoming van de uitbreiding en de renovatie hebben meegewerkt. De voorzitter de heer I.A. de Hullu (staande) gaf een overzicht van de ge schiedenis van de "Prinses Marijke school" op deze school,tot volle tevredenheid van beide partners. In 1941 werd de school gehuisvest in een gebouw aan de Dorpsstraat, dat in 1944 volledig werd verwoest. In 1945 werd het onderwijs hervat in nissenhutten. Op 28 juni 1951 werd het huidige schoolgebouw geopend door Mevrouw v. Dijke-van Prooije, die als lerares in Schoondijke met de eerste cursussen was begonnen.. Daar de school te klein was werd in de jaren 60 en 70 uitgeweken naar verschillende gebouwen - het laatst naar een barak met 2 lokalen. Deze werd. in 1978 afgekeurd en vervol gens gesloopt, waardoor het ruimte gebrek bijzonder nijpend werd. "Thans is de schooi weer prima ge huisvest en we zijn er erg blij mee" - aldus de heer de Hullu. De inspekteur - de heer Mulder - stond in zijn toespraak uitvoerig stil bij de betekenis van het vak gezond heidskunde. Het gaat daarbij niet alleen om de eigen gezondheid maar meer om de gezondheidsgedragingen in relatie tot de ander. Vragen of roken en lawaai ook hin derlijk voor anderen kunnen zijn staan nu meer in de belangstelling dan vroeger. Het gaat er hierbij om welke keuze ieder voor zich daarbij maakt. Vervolgens wees de heei Mulder op de grotere openheid die het onder wijs van vandaag kenmerkt. De inspekteur de heer Mulder, zal direkt de officiële openingshandeling verrichten. Hij besloot met te wijzen op het ge luk van de doodgewone dingen in het leven. Mr. Spijkerboer - burgemeester van Oostburg - sloot in zijn speeech vol ledig aan bij de toespraak van de in spekteur door te wijzen op de nood zaak van de basisvoorzieningen zoals voeding, kleding, onderdak, gezond heid en relaties. Hierna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door: Mevrouw Buyze-Faas namens de oudercommissie, de heer P. Ris- seeuw namens de kringbesturen van Z.L.M. en C.B.T.B., Mevrouw van Haelst-Snoek namens de direkties van de Z.L.M. scholen en de heer Leenhouts namens Leenhouts Aan nemingsbedrijf in Sluis. Allen lieten hun felicitaties vergezeld gaan van mooie geschenken, die door de directeur - de heer van Heyst in dank werden aanvaard. De heer van Heyst kreeg als laatste sprekerhet woord. Hij week af van de hiërarchieke volgorde door allereerst de leerlingen te bedanken. Tijdens renovatie en nieuwbouw hebben zij talloze wijzigingen in het lesrooster moeten ondergaan. Dank ook voor de collega's voor wie het lesgeven tijdens de bouwaktivi- teiten niet altijd even prettig was. Vervolgens bracht hij dank aan de ouders, die letterlijk de handen uit de mouwen staken, plaatselijk bestuur, bestuur van de Z.L.M., de bouwers/ Ministerie en Gemeente, de inspek teur, collega's van basisscholen en het voortgezet onderwijs in de streek. De heer de Hullu sloot het officiële gedeelte af door de heer van Heyst te bedanken voor zijn enorme inzet en de wijze waarop hij alle moeilijkhe den van de afgelopen jaren het hoofd had geboden. Vervolgens kregen de aanwezigen de gelegenheid om het schoolgebouw en de dependance te bezichtigen, terwijl in de kantine en de leskeuken een "drankje en een hapje" werden aangeboden. De renovatie werd uitgevoerd door Leenhouts Aannemingsbedrijf te Sluis en omvat de directiekamer, de kamer van de concierge, het lokaal kennis der natuur, de leskeuken, het lokaal handenarbeid en het lokaal winkelpraktijk. De firma Mertens te Weert bouwde de dependance met een docentenka mer, twee lokalen en de kantine.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 12