Overwegingen van éen studiedag-bezoeker RJ.ZUID G Uitslag van de ZAJK-enquête op enkele vragen w, AGRARISCHE JONGEREN OPGELET! p.j.z.-agenda Overschotten P.J. Zeskamp P.J.Z.-bowling REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ GROTE MARKT 28, 4461 AJ GOES anneer je een verslag moet schrijven van je eigen studiedag, dan is de verleiding groot om dat in je eigen voordeel te doen. We hebben een studiedagganger, die niet met de voorbereiding van de studiedag be trokken is geweest, gevraagd om op papier te schrijven hoe vooral de forumdiskussie 's avonds op hem is overgekomen. Hieronder volgt zijn verhaal. Hilbrandt Corner, de vertegenwoordiger van de W.B.Z. (Werkgroep Beter Zuivelbeleid) maakte ons allereerst bekend met zijn eigen bedrijf. Dit kwam voor mij over als een schoolvoorbeeld van waar het Brusselse Beleid faalt. Hij was begonnen op een bedrijf van 15 koeien met voor toen een redelijk inkomen. Nu heeft hij 45 koeien met een grote kapitaalsbehoefte voor de financiering van machines, gebouwen en aankoop van veevoeder. Maar geen reële inkomensverbetering. Omdat dit in heel Europa zo is zit de EG met overschotten welke met exportrestituties worden verkocht aan ontwikkelingslanden. Dit kost de EG veel geld. En gaat ook ten koste van de veehouderij in de ontwikke lingslanden omdat ze niet kunnen konkurreren tegen de goedkope melkpoeder uit de EG. Joris Schou ten ziet daar geen enkel probleem in want hij is van gedachte dat de EG- boer er wel bij vaart. Hij ziet ook geen gevaar voor de boeren in ont wikkelingslanden. Maar enkele leden van de werkgroep Ontwikkelingssamenwerking zijn in Colombia geweest en hebben met eigen ogen kunnen zien hoe ramp zalig de gevolgen zijn voor de boeren daar. En de EG boer woFdt er op langere termijn ook niet beter van omdat door hogere melkproduktie, de strafheffingen op de melk alleen maar hoger kunnen worden. Van mooie exportcijfers kan een boer niet rekenen. Zo is het noodzakelijk dat de melkproduktie aan banden wordt gelegd. De enige en doeltreffende manier is dan contingentering met twee prij zen. Een A-prijs die de volle prijs is en die hoger moet liggen dan de huidige prijs (15%) en een B-prijs die ongeveer 30% beneden de A prijs moet liggen. De verdeling in hoe veelheid zal moeten geschieden naar de nu geproduceerde melk per be drijf, maar moet ook ruimte laten voor bedrijven die door opvolging uit willen breiden (kriteria, die bij suikerbieten ook worden gehan teerd). Contingentering in de akkerbouw is 'n groter probleem omdat al het land wat er is toch ingezaaid wordt. Wel met 'n enkel gewas als suikerbieten is contingentering mogelijk. En nood zakelijk. Van Joris Schouten (KNBTB) heb ben we niet veel goeds te verwachten, want die is met het huidige land bouwbeleid best tevreden en ziet er geen noodzaak in om het beleid te veranderen. De landbouw moet zich met nieuwe teelten of teeltmethoden welke kostenbesparend zijn en kwa litatief beter zijn maar zien te red den. We hoeven van zijn standsor ganisatie niet veel te verwachten. Zonder enige aarzeling verkondigde hij dat het 30 ha akkerbouwbedrijf niet veel toekomst heeft. De stands organisaties van boeren voor (tegen) de boeren zien het wel maar zullen geen steun geven om de 30 ba bedrijven in leven te houden. De vertegenwoordiger van de WBZ stelde nog voor om boeren met een te laag inkomen, inkomenstoeslagen te geven. Dit is volgens mij niet ten gunste van de landbouw. Wél tijdelijk voor de werkgelegenheid. De inkomsten van de boer moeten in de landbouw verdiend worden. De konsumenten zullen meer geld voor de landbouwprodukten moeten gaan betalen en er aan gewennen dat ook de in de natuur - door de boer-ge- produceerde produkten duurder worden. Wel zal de producent moe ten waken voor een goede en kon stante kwaliteit van zijn produkten. Er is een nieuw geluid! "BINDER" heet het. BINDER is het kersverse vakblad voor alle agrari sche jongeren in Nederland. Nummer 1 van de le jaargang is af gelopen week uitgekomen. Het is de bedoeling dat BINDER 10 x per jaar verschijnt. Heb jij BINDER al ontvangen? Alle agrarische leden van de P.J.Z., C.P.J. en K.P.J. kunnen BINDER gratis thuisbezorgd krijgen. Het afgelopen halfjaar heeft het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt geprobeerd een zo goed mogelijke naam- en adressenlijst op te stellen van alle agrarische jongeren in Zee land en een deel van West-Brabant. Iedereen, die op die lijst voorkomt heeft als het goed is BINDER al thuis ontvangen. Het is echter mogelijk dat er fouten of onvolledigheden in de agrarische le denlijst voorkomen. Ben je tussen 17 en 35 jaar, lid van de C.P.J., K.P.J. of P.J.Z. én ben je werkzaam in de agrarische sektor (of ga je dit in de toekomst doen) dan ben je agrarisch lid van je organisa tie. Heb je BINDER niet ontvangen, en ben je wél agrarisch lid, stuur dan het onderstaand antwoordstrookje in. Volledige naam: adres: Postcode:Plaats: Lid van de Beroep/School wenst toezending van "Binder". Opsturen naar: Sekretariaat Z.A.J.K., Korte Kerkstraat 10 Goes Maak er nu werk van! Op 18 december werd de laatste voorronde afgewerkt in de P.J.Z.- bowling-kompetitie. In Kaatsheuvel kwamen de volgende PJ.Z.-afdelin- gen tegen elkaar uit: Sprang-Capel- le. Fijnaart, Bladel en Zevenbergen. Winnaar van deze voorronde werd de afdeling Sprang-Capelle. De uitslag: 1 Sprang-Capelle 556 pnt. 2 Bladel 554 pnt. 3 Fijnaart 536 pnt. 4 Zevenbergen 491 pnt. De hoogste skore kwam op naam van een speelster van Sprang-Capelle met 126 punten. De troostprijs ging naar een speelster van Zevenbergen. Belangrijk bij elk onderzoek is de vraag: In hoeverre kunnen aan de hand van de gegevens die bij het on derzoek naar voren komen uitspra ken gedaan worden over alle mensen uit de doelgroep (hier 549 jongeren). Binnen zekere grenzen zijn uitspra ken over de volledige groep gerecht vaardigd als: alle mensen in het onderzoek be trokken worden én antwoord ge ven op alle vragen; er een steekproef wordt gehou den die representatief is voor de hele groep. De Z.A.J.K.-enquête voldoet niet aan deze voorwaarden. Wel is aan iedereen een vragenlijst toegestuurd, maar omdat een ieder vrij was om mee te doen betekent dit dat er een zekere selektie wordt toegepast. Zo zuljen mensen die nauw betrokken zijn met het agrarisch jongerenwerk (bestuursleden) meer van het agra risch jongerenwerk weten en ook de enquête eerder hebben terugge stuurd. Bij het interpreteren van de uitslagen moet hiermee natuurlijk rekening worden gehouden. De uitslagen en uitspraken zoals hierna vermeld gaan alleen op voor de 100 mensen die de enquête hebben teruggezon den. Dat alles neemt niet weg dat de uit slagen toch een duidelijke indikatie geven voor de gehele groep. Vraag 10: Hoeveel uur werk je ge middeld per week op het bedrijf. in alle als 87 antwoorden 100% Morgen, zaterdag 9 januari vindt weer de traditionele P.J .Zeskamp plaats. In de praktijkschool te Schoondijke zal weer gestreden wor den om de P.J .Zeskamp wisselbeker. De ploegen van de P.J.Z.-afdelingen, elk bestaande uit 8 personen zullen weer vele hindernissen moeten ne men om door de sportkommissie be dachte spelen tot een goed eind te brengen. Zo is er een zuperzakloop, een balonnendisco en een klompen dans. Opgave voor deze zeskamp is niet meer mogelijk, maar ook belangstel lenden zijn van harte welkom. Een goede mogelijkheid om de eigen af deling aan te moedigen. De zeskamp begint om kwart over één en zal tot ongeveer half zes du ren. 35-40 uur 11 13 41-45 uur 4 55 46-50 uur 26 30 51-60 uur 24 27 61-70 uur 17 20 70 uur 5 6 Totaal 87 101 Part-time of geen antwoord '13 9 januari: P.J. Zeskamp in de prak tijkschool te Schoondijke. Aanvang 13.15 uur. 13 januari: Bijeenkomst vormings werkgroep Zeeland. 15 januari: P.J.Z.-Tholen/St. Phi- lipsland: hapjesavond. 15 januari: P.J.Z.-Goes: Grote avond in het dorpshuis te Wolphaartsdijk. 15 januari: P.J.Z.-Fijnaart: Grote avond. 15 - 16 -17 januari: PJ.Z.-Zevenber- gen: Ledenweekend in het van Eeg- henhuis te Aardenburg. 19 januari: redaktievergadering P.J .gaZet. 22 januari: P.J.Z.-'s Heer-Abtsker- ke/Nisse: Grote avond. 22 januari: P.J.Z.-Sprang-Capelle: Grote avond in Cultureel Centrum Zidewinde. Matig tevreden Absoluut ontevreden 44% 11% Totaal Geen antwoord: 5%. 95% Vraag 18: In vergelijking met inko mens buiten de landbouw vindt 81% dat hij eigenlijk te weinig verdient. Vraag 19: Ruilen met Jan Modaal: Wel ruilen met inkomen, niet met werk (baan) 28% Zowel met inkomen, als met werk 1% Niet met inkomen, noch met werk ruilen 68% Wel met werk, maar niet met inko men ruilen 0% Totaal 97% 100% Meer dan de helft (53%) werkt (naar opgave) meer dan 50 uur per week gemiddeld. Vraag 16: Waarom ben jij boer ge worden? om eigen baas te kunnen zijn .75% om de grote afwisseling van het werk 65% om te kunnen werken met dieren en/of buiten in de natuur 52% geen bewuste keus, maar er lang zaam naar toe gegroeid 50% om het ouderlijk bedrijf in stand te houden 30% omdat je daarmee veel geld kunt verdienen 7% Deze vraag is 99% beantwoord. Meerdere antwoorden per persoon was mogelijk. Naast de antwoordmogelijkheden op het antwoordformulier zijn nog een aantal zelf geformuleerde antwoord mogelijkheden gegeven. Enkele voorbeelden: om voor mezelf te bewijzen dat het ook nu nog mogelijk is om boer te worden; om de uitdaging mee te kunnen doen; om eigen initiatieven te kunnen ontplooien; om een jeugddroom in vervulling te brengen; uit liefde voor het boer-zijn. Vraag 17: Tevredenheid over de fi nanciële beloning (inkomen) over de afgelopen jaren. 70% wil niet met Jan Modaal (met een baan op kantoor, fabriek of in de bouw en met een netto inkomen van 23.000) ruilen. Niet met zijn baan, niet mei zijn inkomen. Vraag 27: Zelfstandig boer of be drijfsleider? De keuze is als volgt gesteld. Stel, je kunt je eigen bedrijf redelijk verkopen en je kunt in plaats van zelfstandig boer blijven bedrijfs leider op het bedrijf worden, wonen in hetzelfde huis en een inkomen krijgen dat vastgesteld wordt op 2 maal het bedrag dat je de afgelopen jaren hebt verdiend. Wie gaat er op dit voorstel in. Absoluut niet 23% Absoluut wel 5% Moeilijke keus, maar blijft toch liever zelfstandig 45% Moeilijke keus, maar kiest voor bedrijfsleider 23% Totaal 96% Laat zich er niet over uit 4% 70% blijft liever zelfstandig boer op figen bedrijf dan bedrijfsleider op netzelfde bedrijf met een vastgesteld inkomen dat 2 maal hoger ligt dan het bedrag dat verdiend is als zelf standig boer in afgelopen jaren. Vraag 25: Pacht op een groter bedrijf, of eigendom op een kleiner bedrijf? Wanneer er na onteigening een keus te maken is tussen bedrijf Agroot 40 ha en te verwerven in eigendom bedrijf B: groot 75 ha en te verwer ven in pacht en er wordt van uitgegaan dat de verwerving ervan Financieel niets uitmaakt, dan kiest 29% voor het eigendomsbedrijf (40 ha) en 71% voor het pachtbedrijf (75 ha). Vraag 30: In welke richting zou het Beleid moeten gaan? als 84 100% 6% Staat achter het huidige beleid 7% 15% Vindt dat het Beleid veel meer uit moet gaan van de werking van het marktmechanisme met als mogelijk gevolg dat over- schotproduktie toe zal nemen en het aantal boeren terug zal lopen. 18% 63% Vindt dat vraag en aanbod meer op elkaar afgestemd moeten worden met vanuit de E.G. gereguleerde produktie, om overschotproduktie te voorkomen en gericht op be houd van arbeidsplaatsen in de landbouw. 75% Zeer tevreden Tevreden 4% 36% 16% Laat zich er niet over uit of geeft een andere mogelijkheid In de komende tijd zullen we nog terugkomen op de uitslag van andere vragen en zullen ook de konklusies naar voren worden gebracht. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10