Vermeer aardappelboer zonder aardappel moeheid Pootaardappelen spelen op zijn bedrijf een grote rol. Besloten Vennootschap Samenwerking Veel pootaardappelen Eigen stamselectie Dankzij zijn vrouw Bieten en tarwe Geen voorbeeldbedrijf Er zal in ons land moeilijk een boer te vinden zijn die zich zo intensief met de aardappelteelt bezighoudt als Ab Vermeer in Swifterbant. Op zijn bedrijf vormen de pootaardappels een belangrijk gewas, maar daarnaast houdt hij zich ook in tal van functies met aardappelen bezig. Zo is hij voorzitter van de Pootgoedcommissie van het Landbouwschap en van de Pootgoed Contract Commissie (P.C.C.) waarin Landbouwschap en handel samenwerken. Ook is hij voorzitter van de Stopa en van het NIVAP. De laatste is een propagandastichting voor de afzet van pootaardappelen. Vermeer heeft verder zitting in het landelijk bestuur van de NAK-Wageningen en in de daaronder ressorterende vaste commissie pootaardappelen. Voorts is hij vice-voorzitter van de Keurings dienst Noordzeepolders die werkzaam is in Noord-Holland en de IJsselmeerpolders. Als bestuurslid van "Agrico" is hij ook betrokken bij de afzet van poot- en consumptieaardappelen en als presidentcommissaris "Aviko" te Steenderen bij de industriële verwerking van aardappelen. De werkgroep aardappelen van het COPA fn Brussel is een ander belangrijk orgaan waarin Vermeer zitting heeft. Hij is daar betrokken bij het overleg over een eventuele EG-marktregeling voor aardappelen. En tenslotte maakt hij deel uit van de Commissie Gewasbescherming van het Landbouwschap, waar naast andere zaken ook de aardappelteelt nogal eens aan de orde komt. Alles bij elkaar een heel indrukwekkende rij van functies waarmee Vermeer zich bezighoudt. Hij mag dan ook met recht een "aardappelboer" worden genoemd. En ondanks dat alles zijn er bij hem nog steeds geen sporen van "aardappelmoeheid" te ontdekken. D. H. Bij aardappelboer AVermeer te Swifterbant. De familie Vermeer kwam in het voorjaar van 1967 vanuit Friesland naar hun tegenwoordige bedrijf aan de Rivierduinweg bij Swifterbant in O. Flevoland. Ze zijn echter geen Friezen van geboorte. De heer Ver meer komt van oorsprong ujt Zuid-Holland, terwijl zijn vrouw uit de Geldersche Achterhoek stamt. In het begin van de 50er jaren werd Vermeer echter bedrijfsleider op een gemengd bedrijf in Appelscha, dat hij later in pacht kreeg. Dit bedrijf op de lichte grond in Z.O. Friesland werd ingeleverd ten behoeve van de bedrijfsvergroting in de ruilverkaveling ter plaatse. Daarvoor kreeg de familie Vermeer in Flevoland een akkerbouwbedrijf van ruim 52 ha. terug op zavelgrond met zo'n 25 - 30% afslibbaar. Ze kregen dat bedrijf destijds in pacht, maar later werd dit omgezet in een erfpachtrecht. Schrijver en boer Regelmatig verschijnen er in dit blad - en ook in vele andere - ar tikelen over zaken die verband houden met de aardappelteelt, van de hand van de heer A. Ver meer. De schrijver put daarvoor zijn kennis niet alleen uit de za- ken die hij tegenkomt als verte genwoordiger van de landbouw in tal van organen die zich met aardappelen bezighouden. Als practisch boer ervaart hij ook het nodige van het wel en wee van de aardappelteelt op zijn eigen be drijf. In dit artikel wordt de "schrijver" Vermeer ook eens als boer belicht. suikeropbrengst is er dus wel en het wat inperken van de stikstofbemes ting is dan ook zeker voordelig ge weest". Op de rest van het bedrijf wordt wintertarwe geteeld, naast de al ge noemde 6 ha. gras die er ligt in ver band met de landruil. "We zaaien de tarwe vroeg, de laatste 3 jaren steeds voor 1 oktober", aldus Vermeer. "Op de opbrengst heeft dat naar ons oor deel een gunstig effect. Gemiddeld zaten we daarmee voorheen steeds zo rond de 6000 kg. per ha. Maar de laatste 3 jaar is dat gemiddeld zo'n. 8500 kg. en dit jaar zelfs ruim 900Q kg. droog product". Het bedrijf van Vermeer is enkele jaren geleden omgevormd tot een Besloten Vennootschap, een B.V. "We meenden, dat dat voor onze si tuatie goed passend was, vooral met het oog op de toekomstige bedrijfs opvolging", vertelt Vermeer. "Naar mijn mening is die in deze vorm het gemakkelijkste te regelen. De aan delen van het bedrijf hoeven niet beslist in handen te zijn van degene die boer is. Voor de overname geeft dat dan minder problemen. Wij werken overigens eigenlijk vrijwel gelijk als we deden voor we de B.V. hadden. Maar wel is er nu een hele duidelijke scheiding tussen privé en bedrijf. En het werk dat door ieder van ons voor het bedrijf wordt uit gevoerd, wordt ook door het bedrijf betaald". Er zijn bij Vermeer sinds kort 2 zoons thuis op het bedrijf. Jaap (22) werkt, na zijn opleiding aan de M.L.S., nu ruim een jaar thuis. Herman (24) volgde een H.L.S.- opleiding, werkte enige tijd in het buitenland en is sinds kort ook thuis. "Hoe of we precies met elkaar verder gaan, staat op dit moment nog niet vast,"aldus Ver meer. "We gaan dat in de komende maanden nog eens bekijken". Samen met een buurman heeft hij ook nog een vaste vreemde medewer ker in dienst. Deze werkt de helft van de tijd bij Vermeer en voor de andere helft bij de buurman. Ook anderszins wordt er met deze buurman samen gewerkt. Een aantal van de duurste ^werktuigen, zoals een 2 rijige aard De sorteermachine waarover alle aardappels op het bedrijf van Vermeer naar hun bestemming gaan. Het echtpaar Vermeer, beiden volop aktief. In het bouwplan van Vermeer neemt de aardappel uiteraard een belang rijke plaats in. Jaarlijks wordt op 'A van het bedrijf pootgoed verbouwd. Daarnaast teelt hij ook nog eens 4 ha. pootaardappelen op het veehoude rijbedrijf van een zwager, die ook bij Swifterbant woont. Ieder jaar heeft Vermeer zo meer dan 20 ha. aardap pelen. Met zijn zwager past Vermeer land ruil toe. In ruil voor de 4 ha. aard appelen op het bedrijf van de zwa ger, krijgt deze 6 ha. grasland op het bedrijf van Vermeer. "Een uitste kende werkwijze"vindt Vermeer. "Wij hebben zo steeds volkomen schoon land voor de vermeerdering van ons eigen uitgangspootgoed be schikbaar. En voor de bestrijding van aardappelopslag is het grasland op ons eigen bedrijf ook een goede zaak. Het wordt ingezaaid op het ontsmet te aardappelland en het land waar een jaar gras stond is naderhand vrij van opslag." Bintjes vormen de hoofdzaak van het pootgoed dat Vermeer teelt. Daar naast is er ook nog een klein stukje Resie. Hij heeft echter wel het plan dat laatste wat uit te breiden. Voor de Bintje past men zelf de snelle ver meerdering toe om voor het eigen- bedrijf over volkomen gezond uit- gangsmatriaal te beschikken. Daar voor staat een eigen gaaskas op het be drijf, wellicht de kleinste die er in Nederland is, zo meent Vermeer. Er worden daarin zo'n 2000 a 2500 planten opgekweekt, afkomstig van één knol, die dan weer verder wor den vermeerderd. "We hebben zo. een klein stukje stamselectie, maar alleen voor het eigen bedrijf', aldus Vermeer."Het is niet de bedoeling stamselectie- materiaal voor de markt te telen. Wij richten ons op de teelt van E- en A- pootgoed." Het eigen uitgangsmateriaal wordt allemaal voorgêfciemd in de traditio nele kiembakken. Het is nu al weer allemaal klaargezet voor het volgen de voorjaar, in totaal zo'n 7000 bak ken. "Wij zijn er van teruggekomen dat klaarzetten tot het voorjaar uit te stellen. Na het sorteren en ontsmet ten in het najaar gaat ons materiaal appelrooier, een 3 rijige bietenrooier, een rijenfrees en een looftrekker, heeft men b.v. gezamenlijk in eigen dom. De oogst van aardappels en bieten doet men ook gezamenlijk. Verder werkt ieder als regel op zijn eigen bedrijf, maar men springt el kaar wel bij als het nodig is. De spil waar het bedrijf om draait is volgens Vermeer, zijn vrouw. Een groot deel van de zorg voor het bedrijf nam zij altijd voor haar rekening, omdat hij door zijn vele functies veel op pad was. En daarbij werkte ze ook aktief mee in het bedrijf. "Zeker meer dan de helft van alle aardappels die we telen, ziet ze persoonlijk", aldus Vermeer," want bij het sorteren werkt ze volledig mee. Maar zij denkt ook mee over het bedrijf en over de andere zaken waarmee ik me bezig houd. En zij houdt hier ook de agenda bij". andere aktiviteiten van mijn man. Ik vind het erg fijn op de hoogte te zijn van allerlei problematiek rondom het boerenbedrijf'. "We hebben het hier ook geen van allen ooit een" probleem gevonden dat mijn man voor zijn functies zo veel weg is. Iedereen hier in huis is er van overtuigd, dat hij met nuttige dingen bezig is als hij weg is en dat er dan hard gewerkt wordt. Dan voel je het ook niet als een opoffering als je •thuis veel moet opvangen", vindt mevrouw Vermeer. "Het geeft dan voldoening datje het kunt". Uii m direct in de bakken. Naar onze me ning de beste werkwijze om de zaak zoveel mogelijk vrij van ziekten te houden.", zo vertelt Vermeer. Wat de opbrengsten van zijn poot- goedaardappelen betreft, is hij zeker niet ontevreden. Gemiddeld wordt er zo tussen de 30 en 35 ton per ha. afgeleverd. Voor het overgrote deel is dat materiaal in de maat tussen 28 en 45. In grote stapels kiembakken wacht het eigen pootgoed van Vermeer al weer op het volgende voorjaar. Suikerbieten worden bij Vermeer ook op een derde deel van het bedrijf verbouwd. De opbrengst daarvan ligt dit jaar gemiddeld in de buurt van de 62 ton per ha. "Niet overma tig hoog in vergelijking met anderen in dit gebied", merkt Vermeer op. "Op advies van de.zoons zijn we dit jaar wat zuinig geweest met de stik stof. Ik heb eerst wel getwijfeld of dat wel zo goed was, want met de hoe veelheid komen we niet helemaal mee. Maar we hebben wel een erg goed suikergehalte; bijna 17%. De Dit alles heeft mevrouw Vermeer nooit als een belasting gevoeld. "Ik heb altijd erg veel interesse gehad voor het bedrijf en alles wat daarmee samenhangt", zegt ze. "Ik vind het gewoon dat het bedrijf voorrang moest hebben boven andere zaken. Maar het is wel prettig dat de zoons nu de zorg voor het bedrijf meer in handen hebben genomen. Nu kan ik wat meer aandacht schenken aan de "Maar het is wel duidelijk, dat ik al les wat ik gedaan heb alleen kon doen dankzij mijn vrouw", is de me ning van Vermeer. "Als zij daaraan niet zo haar medewerking had gege ven, dan had ik dat wel kunnen ver- geten'V'We hebben hier beslist geen voorbeeldbedrijf. Daar streven we Ook niet naar. Ons bedrijf is een heel normaal bedrijf, maar dat willen we wel handhaven in de goeie midden moot. Tot dusver is. dat ook altijd gelukt ondanks het-feit dat we sterk afhankelijk waren .vari vreemd per soneel. En dat is vöóral ook aan mijn vrouw te danken", aldus de heer Vermeer. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7