Verslag bijeenkomst Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant Buitenstaander Rotonde nr. 3: Over produktie hier, honger in de derde wereld MINISTER GEEFT KAMER AANVULLENDE IN FORMA TIE A VEBE. Boeren moeten rekening houden met strengere eisen milieu-wetgeving Rentmeester van vroeger is nu algemeen adviseur DEGELIJK MAAR SAAI In de vergadering van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant van 25 nov. 1981, kwamen o.m. ter sprake de toetingskriteria van de Wet Agrarisch Grondverkeer en Pachtwet. Dé Minister van Landbouw heeft een aantal organisaties, waaronder het Landbouwschap Den Haag, advies gevraagd omtrent een aantal ontwerpen van algemene maatregelen van bestuur, waarin toetsings- kriteria zijn opgenomen voor de vervreemding en de verpachting van landbouwgrond. Zijdens het sekretariaat is een notitie opgesteld op grond van bouwaanvragen in de periode 1978 tot en met 1980. Daaruit blijkt dat bij het hanteren van de voorgestelde toetsingskriteria betref fende het huidige beroepen ook de genoten opleiding circa 2/3 van de reeële nieuwvestigingen niet gerealiseerd had kunnen worden, indien de benodigde grond van derden zou moeten worden aangekocht. Veiligheid in de landbouw In het voorjaar van 1981 is een proefenquete "Preventiemaatrege len ten behoeve van De Mens" ge houden. De kommissie Landbouw- veiligheid heeft de konklusie getrok ken dat uit de verzamelde gegevens een aantal zaken geput kunnen wor den die in de toekomst mogelijk kunnen worden aangepakt. Verder zijn de enquête-gegevens voor de deskundigen van belang om zich te beraden op welke punten aan pre ventie kan worden gedaan. Ophokplicht duiven Gedeputeerde Staten hebben een ontwerp-besluit betreffende de pro vinciale verordening ophokplicht voor duiven om advies toegezonden. De vergadering heeft zijn instem ming betuigd aan dit ontwerp-be sluit. dat voorziet in een duidelijke behoefte. Verordening vergelingsziekte suiker bieten Het kweekbedrijf Van der Have te Rilland heeft ontheffing gevraagd van de voorschriften van de veror dening vergelingsziekte bieten voor een oppervlakte van 2 ha verdeeld over 25 groepen in Noord-Brabant en Zeeland. De vergadering heeft besloten om deze ontheffing in prin cipe voor het gedeelte in Noord- Brabant te verlenen, doch dat eerst bekend moet zijn waar en met welke oppervlakte de veldjes worden gesi tueerd. Voorts dienen de gebruike lijke preventie- en kontrolemaatre- gelen in acht te worden genomen. Wateronttrekking aan de bodem Van het Technisch sekretariaat van de Cogrowa zijn de berekeningen ontvangen inzake de droogteschade aan landbouwgronden door de wa terwinning van de Waterleidingmij Oost-Brabant te Vessem. Deze voor stellen welke betrekking hebben op de periode vanaf 1953 tot 1 januari 1982 zullen eveneens aan de indivi duele agrariërs worden gezonden. In februari 1982 zal de hoorzitting^wor den gehouden bij welke gelegenheid eventuele bezwaren kunnen worden ingebracht. Mini-SER Het overleg inzake de instelling van een provinciaal overlegorgaan op sociaal-ekonomisch terrein is in een eindstadium gekomen. In tegenstel ling tot andere provincies is in het besproken model geen plaats inge ruimd voor het provinciaal bestuur. In dit model zou plaats zijn voor 2 N.C.B., 1 Z.L.M. en 1 C.B.T.B. ver tegenwoordigers. Onderzoek naleving Wet Mini mumloon Door de Loontechnische Dienst is in 1976, 1977 en 1979 onderzoek ver richt inzake de naleving van de Wet Minimumloon in de land- en tuin bouw. Over 1979 was de konklusie dat 4,1% (in Noord-Brabant 3,7%) van de werknemers onderbetaald werd met gemiddeld 16,7%. In de Sociale Kommissie is gevraagd om in de pers duidelijk aandacht te beste den aan de naleving van de Wet Mi nimumloon en aan het regelmatig verstrekken van loonstrookjes. Voorstel voor het voorbereidings schema voor landinrichting in Noord-Brabant 1982 Het voorstel voor het voorberei dingsschema voor landinrichting in Noord-Brabant 1982 heeft de in stemming van de vergadering. Wel wordt gevraagd om de keuze van het instrument "ruilverkaveling" voor het gebied Weerijs te onderstrepen. Streekplan West-Brabant Bij de vaststelling van het streekplan West-Brabant door Provinciale Sta ten is duidelijk aandacht geschonken aan de bezwaren die door de land bouw waren ingediend. Mede gezien de positieve reakties van Provinciale Staten kan de landbouw erop ver trouwen dat dit streekplan niet leidt tot verdergaande beperkingen zon der redelijke kompensaties. Inrichting Op 12 januari 1982 zal een bijeen komst plaatsvinden voor de agrari sche leden van de ruilverkavelings kommissies in Noord-Brabant. Op deze bijeenkomst zal de heer Ir. T.T. Wind van het Lamdbouwschap Den Haag een inleiding houden over de taak en het funktioneren van de le den van de ruilverkavelingskommis sies. Verder zal aandacht worden besteed aan aktuele zaken betref fende de ruilverkavelingen. Landbouwschapsvoorzitter Luteijn: "Boeren en tuinders zullen steeds meer te maken krijgen met de mi lieuwetgeving. Er zullen strengere eisen worden gesteld aan de samen stelling van agrarische eindprodukten. Met onze hoogontwikkelde land- en tuinbouw en onze afhankelijkheid van de export maakt dat ons extra kwetsbaar. Op dit punt mag de consument hier en in het buiten land ons geen verwijten kunnen maken. Dat houdt in dat we extra kritisch zullen moeten zijn ten aanzien van het gebruik van de grond- en hulpstoffen. De agrarische sector zal tijdig zelf moeten weten welke de kwetsbare punten zijn, voordat een ander ons ermee confronteert." Dit onder meer zei voorzitter ir. D. Luteijn van het Landbouwschap dinsdagmiddag 15 december 1981 in Oosterbeek, waar hij de geheel ver nieuwde aaltjesdetermineerafdeling opende van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek. Te vens werd bij de opening aandacht besteed aan het feit dat 25 jaar gele den een begin werd gemaakt met hel aaltjesonderzoek. Luteijn onderstreepte, dat het 53 jaar geleden door de landbouworganisa ties opgerichte Bedrijfslaboratorium nog steeds onafhankelijk en zelf standig opereert en van vele markten thuis is. Hij noemde in dit verband naast het grond- en aaltjesonderzoek het ruwvoederonderzoek. De laatste jaren is tevens veel aandacht besteed aan het zuiveringsslib- en meston- derzoek. Het accent op de milieu wetgeving trok de voorzitter van het Landbouwschap door naar het ge bruik van de bodem. Hij toonde zich een voorstander van een degelijk bodembeschermingsbeleid, maar zei zich te verzetten tegen een beleid, waarbij de boer voor elke handeling die hij wil verrichten, toestemming moet vragen aan een overheidsin stelling. Meststoffenwet Volgens Luteijn moet de Meststof fenwet (in voorontwerp gereed) aan sluiten bij de praktijk. Dat betekent, dat de boer niet mag worden gehin derd een optimale bemesting uit te voeren. Via de nieuwe wet mag er geen verkapt natuurbeschermings- beleid worden gevoerd. De voorzit ter van het Landbouwschap ver moedt, dat het gebruik van organi sche mest meer betekenis gaat krij gen voor de akkerbouwsector, waar bij de vraag naar bemonsterde mest zal toenemen. Een dienstverlening, die het Bedrijfslaboratorium samen met de bestaande mestbanken ter hand zou kunnen nemen. Hij is voorts van mening dat het zuive ringsslib nog onvoldoende garanties biedt om als volwaardige meststof in de landbouw te worden geaccep teerd. Het individuele advies van de voorlichting kan met name bij be mestingsvraagstukken niet worden gemist, zo betoogde Luteijn, die ver wacht, dat de computermatige be drijfsleiding een grote vlucht zal ne men. Brochure beklemtoont De Nederlandse Vereniging van Rentmeesters (N.V.R.) heeft onlangs een brochure het licht doen zien. Het bestuur van de N.V.R. meent dat het wenselijk is dat in brede kring van de inhoud van deze brochure kennis wordt genomen, zulks mede omdat het bestuur van mening is dat de ak- tiviteiten van de rentmeester niet die bekendheid genieten die zij verdie nen. Van oorsprong - zo staat in de bro chure - is-de rentmeester de verte genwoordiger van de landeigenaar. Hij diende de belangen van zijn op drachtgever, bij wie hij veelal in dienstbetrekking was. Dit beeld is vrijwel geheel verdwenen. De rentmeester van deze tijd heeft een veel breder werkterrein dan het befreer van landgoederen met daar toe behorende bossen, landerijen en opstallen. In hoofdstuk II van de brochure treft u een opsomming aan van het werk terrein van de rentmeester van de ze tijd. Daaruit blijkt dat de rent meester niet alleen de belangen kan dienen van de grondeigenaar, maar van een ieder die belangen heeft bij onroerende goederen, als pachters, huurders, etc. Het is geen uitzonde ring dat in een onderhandelingssi tuatie 2 leden van de N.V.R. met el kaar de degen kruisen, de één opko mend voor de belangen van de grondeigenaar en de ander voor de belangen van de tegenpartij. Ook valt te denken aan onteige ningszaken, waarbij een rentmeester de belangen van de onteigende partij verdedigt tegenover de Overheid, als onteigenaar. Meer over de werk zaamheden van de rentmeester vindt u in de brochure. Wat hebben die hongerige mensen op de televisie en op foto's nu met ons hier te maken? Die honger en die armoede liggen toch ver van ons bed? Misschien kunnen we als boeren hier meer produceren om die lege magen te helpen vullen. Dan slaan we im mers twee vliegen in één klap. Wij de overproduktie kwijt, zij niet meer kreperen van de honger. Rotonde gaat over boeren hier en boeren in de derde wereld. Rotonde gaat eigenlijk over de vraag wat Jan de Boer en José Valdez met elkaar te maken hebben. Jan de Boer en José Valdez staan model voor zomaar een jonge boer hier (Jan) 'en in de Derde Wereld (José). In Rotonde blijkt dat er nogal tegengestelde uitlatingen worden gedaan over het wereldvoedsel- vraagstuk. Er blijkt voldoende voedsel op de wereld te zijn. Het is alleen slecht verdeeld. Uitgebreid wordt er beschreven hoe Jan de Boer in Nederland en hoe José boert in ZuidAmerika. Op de wereldvoedselmarkt blijken de produkten van Jan en José elkaar in principe te kunnen ontmoeten. Voedselhandel, voedselhulp en voedsel als wapen spelen op de wereldmarkt een'rol. Het zijn faktorên die meebepalen wie er eet, nu en in de toekomst. In het afsluitende hoofdstuk speelt zich een driegesprek af tussen Jan de Boer, José Valdez en direkteur Baas van de zuivelkoöperatie. Uit het ges prek wordt duidelijk datje de export van zuivel naar ontwikkelingslanden met verschillende brillen kunt bekij ken. Een heel bijzonder nummer van Rotonde vanwege de gekozen vorm. Een soort "sleutelroman", over een ellendig probleem. Lees Rotonde nr. 3 "Jan de Boer en José Valdez over produktie hier, honger in de derde wereld. De minister van Landbouw en visse rij, drs. J. de Koning, acht het her structureringsplan van AVEBE een noodzakelijke voortzetting van de al in een eerdere fase begonnen ratio nalisatie van de produktie en de af stemming daarvan op de markt voor zetmeel en derivaten. De bewindsman heeft geen redenen te twijfelen aan de juistheid van de keuze van AVEBE om de locatie te Veendam te sluiten. Een en ander blijkt uit een aanvul lende brief van 10 december 1981, die de minister aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd, in aansluiting op een eerder schrijven van 3 december 1981. Over een overheidsbijdrage in de kosten van de ombouw van de loca tie Ter Apel Kanaal, die naar ver wachting ca. 100 miljoen gulden gaat bedragen, kan de minister nog geen uitspraak doen. Hij blijft echter van mening dat in 1986 een oplossing voor de milieuproblematiek moet zijn gerealiseerd, waarbij AVEBE zelf de hoofdmoot van de investering voor zijn rekening neemt. Wel kan de bewindsman toezeggen, te zullen nagaan welke financiële fa ciliteiten kunnen worden geboden om het bewaren van fabrieksaar dappelen op de boerderij te stimule ren. Het agrarisch hart van Zeeland klopt in Goes. Zeggen ze. Als je het weet en er op let, kun je er inderdaad iets van zien. Het ZLM-gebouw op de Grote Markt; het Landbouwcentrum; een beetje weggestopt in de stad het beeldje Ceres en het CBTB- kantoor; op weg naar het station het zeer fraaie kantoorpand van de OVM en tenslotte niet te ver geten het boekhoudbureau van deZLM. Dit laatste viel tot voor kort nau welijks op. De voorkant ligt aan de Wijngaardstraat; een nauwe straat waar het altijd regent en waait. Trottoirs zijn er niet, zodat je moet rennen voor je leven en er nooit tijd noch gelegenheid is om dat gebouw kalm en rustig in je op te nemen. De achterkant blikt nors en onvriendelijk uit over het hobbelige parkeerterrein van de voormalige autogarage Hendriks. Sinds een paar weken wordt er op ruime schaal gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe vesti ging van Albert Heijn. Als Albert tenminste niet voortijdig ver dwijnt in de kuil, die hij voor Si mon gegraven heeft. Het Boekhoudbureau komt door dit sloopwerk op een eiland te liggen. Nu pas valt op hoe saai dit gebouw eigenlijk is, maar ook hoe degelijk en solide. Waar schijnlijk net als de mensen, die er werken. Hebt u wel eens ge probeerd er naar binnen te kij ken, door die hoge ramen? Ik wel, en wat zag ik? Bezige mensen, hoogverheven boven het gewone straatvolk, diep gebogen over onzichtbare paperassen. Al en toe staren ze naar buiten, waar schijnlijk zonder iets te zien. Ik ste 1 me dan voor dat ze dan een moeilijk staartdeling uit het hoofd uitrekenen om te proberen of ze dat nog kunnen in deze tijd van zakrekenmachientjes. Dat alles moet de boer, die zijn meest intieme zaakjes in handen geeft van het boekhoudbureau. toch veel vertrouwen geven. Maar, zou dat gebouw niet eens een beetje opgevrolijkt kunnen worden? Het oog van de burger wil ook wat! Buitenstaander

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4