Praten over jezelf is moeilijk -U-K- De macht van de tarweschoof w anneer hij de vraag voorgelegd krijgt of een plattelandsjongerenor ganisatie ook in de jaren '80 nog een funktie heeft dan is zijn antwoord daarop positief. "Er is op Tholen een onderzoek geweest waaruit bleek dat er voor de jongeren tussen de 15 en 25 jaar weinig voorzieningen zijn. De P.J.Z. heeft daar dan ook een brede funktie. r> TT oen Jan nog penningmeester was van de eigen afdeling was hij tevens afgevaardigde naar het Hoofdbe stuur van de P.J.Z. Hij kwam toen in de plaats van iemand die in het D.B. van de P.J.Z. zitting had genomen. Hierdoor kreeg hij ook nog meer be langstelling voor de zaken op pro vinciaal nivo. "Van lieverlee leer je al die zaken beter kennen. Als je in het hoofdbestuur zit wil je ook in je eigen afdeling goed doorgesproken heb ben". Jan de Wilde Het begin: „v Vormingswerk: D oor de vorige opmerking komen we terecht bij het onderwerp "vor mingswerk in de P.J.Z." Wat is nu zijn mening daarover: Provinciaal bestuurslid: k IN 1982. J Algemeen werk moet blijven Agrarisch werk: uit de p.j.z.-agenda Kerstfeest Vredesfeest JLu estien jaar was Jan de Wilde (25) toen hij op z'n eigen initiatief naar de voorzitter van de P.J.Z. Tholen/St. Philipsland stapte om lid te worden van de P.J.Z. Nu negen jaar later neemt hij op de hoofdbestuursvergadering van 22 december afscheid als Dagelijks Bestuurslid van de P.J.Z. Hoe hij het heeft ervaren om lid, afdelingsbestuurslid, H.B.- en D.B.-lid te zijn van de P.J.Z. vertelt hij in onderstaand verhaal. an een boerderij komend voelde ik me niet zo aangetrokken tot de verenigingen op het dorp (St. Maar tensdijk). De P.J.Z. was toen ook al bekend als een lekker lopende ver eniging met leuke aktiviteiten. Het was een meer algemene vereniging waarvan ik vooral lid werd om de lol." Vanaf het begin deed hij aktief mee aan de aktiviteiten, die er georgani seerd werden. Het gevolg was dat hij op een vrijdagavond na het volley ballen gevraagd werd om in het af delingsbestuur te komen. Daarin heeft hij bijna alle funkties vervuld. Van bestuurslid werd hij penning meester, 2e sekretaris, vice-voorzitter en voorzitter. Deel uitmakend van het afdelingsbestuur groeide hij in de P.J.Z.-organisatie en de diverse akti viteiten. Zelf stimuleerde hij ook dat er andersoortige aktiviteiten georga niseerd werden. "Men was toen veel meer op de landbouw gericht. Het gevaar is dan datje naar een kant uitkijkt en dat is erg eenzijdig. Door mee te doen aan bijv. ledenweekenden leer je jezelf en anderen beter en minder opper vlakkig kennen. Ik durf te zeggen dat ik door de P.J.Z. "vrijer" geworden ben; ik praat nu gemakkelijker. Van het bestuurslid zijn leer je ook iets. Als penningmeester word je bijv. ge leerd hoe je een begroting moet ma ken. Ook word je bekend met allerlei organisatorische zaken. De leden die alleen maar lid zijn missen iets. Als je de kans krijgt om in het bestuur te gaan zitten moetje dat beslist doen!" De tijd dat hij in het afdelingsbestuur zat vond hij zeer plezierig. Dit kwam mede doordat er een duidelijke groei Jan de Wilde. in zat. Op het moment dat Jan in het afdelingsbestuur kwam waren er 9 leden. Toen hij 4'/2 jaar later het be stuur verliet waren dat er 135. Een aantal dat nu wel ongeveer konstant blijft. Er blijft echter voldoende aanvulling van jonge leden. Hij heeft wel de indruk dat de leden nu moei lijker te aktiveren zijn als toen. "Na tuurlijk is dat ook wel afhankelijk van de aktiviteiten die je organi seert". "Ik vind het belangrijk om eens over andere onderwerpen te praten als normaal". Hij noemt hierbij onder werpen als politiek, de maatschappij, drugs, enthanasie, homofilie en ge handicapten. "Enkele jaren terug la gen dat soort onderwerpen nog veel moêilijker als nu. Het is belangrijk dat je daarvoor ook interesse kunt tonen". In de praktijk blijkt dat maar 10-20% van de leden hiervoor interesse heeft. Wat vind je daarvan? "Ze vinden misschien dat ze dat op een andere plaats of manier ook al doen of ze vinden het te moeilijk. Praten over jezelf is ook moeilijk. Je moet er aan toe willen geven. Het kan wel. als je bijvoorbeeld kijkt naar het laatste ledenweekend van de af deling Tholen/St Philipsland. Dit weekend is alsgeweldig ervaren, hoewel er ook mensen bij waren met grote twijfels bij een dergelijke akti- viteit. Er is ook een soort angst. Men weet niet wat het is of heeft er een verkeerde voorstelling van. Je kunt er zoveel van jezelf instoppen als je zelf wilt. De manier en de presentatie zijn natuurlijk erg belangrijk. Je moet de leden in een zo vroeg mo gelijk stadium bij de aktiviteiten be trekken. Je hebt een paar enthou siaste mensen nodig die reklame maken voor een bepaalde aktiviteit. Mondreklame werkt prima, vooral als je elkaar, zoals op Tholen, ook in het weekend nogal eens tegenkomt. Het is hier nog ontzettend hecht en dat geeft waarschijnlijk voordelen ten opzichte van andere plaatsen". Hij beëindigt zijn verhaal over het vormingswerk binnen de P.J.Z-af delingen met de opmerking: "Het is belangrijk om ook eens gver iets an ders te praten dan over de kilo-op brengst van de tarwe". In november 1977 werd hij lid van het Dagelijks Bestuur. Hoe dat pre cies is gegaan weet hij niet meer. H i n HET BESTUUR EN MEDEWERKERS VAN DE P.J.Z. WENSEN U PRETTIGE KERSTDAGEN EN i i VEEL GELUK I "Op de een of andere manier rol je daarin". Het afgelopen jaar had hij daarin de funktie van penningmeester, waar van hij zelf vindt dat dat er niet zo uitgekomen is. "Achteraf gezien ben ik eigenlijk 1 jaar te lang bestuurslid geweest. Doordatje er te lang in zit neemt je gemotiveerdheid af. Je raakt er op uitgekeken en daarom moet je op stappen". Hoe kijkt hij als penningmeester aan tegen de bezuinigingen, die ook de plattelandsjongerenorganisaties niet voorbij zullen gaan? "Je zult moeten bezuinigen of de kontributie verhogen. Daarnaast kun je denken aan provinciale aktivitei ten met financiële baten". Hij betwijfelt of de leden er een kontributieverhoging voor over heb ben. "Je moet in ieder geval niet op de verkeerde dingen bezuinigenT zoals op bestuursinstruktieweekenden. Als je dat laat wegvallen haal je de basis weg. Met dat kader moet je weer nieuwe aktiviteiten ontwikkelen. Als een boer moet kiezen tussen de aanschaf van een ploeg of een nieu we keuken, dan zal hij een ploeg moeten kopen want daarmee moetje die nieuwe keuken verdienen. Een kontributieverhoging zou ge makkelijk moeten kunnen. Als je ziet wat er zaterdagsavonds uitgegeven wordt. Wat is nu 20,— kontribu tie? Vergelijk dat maar eens met een voetbalklub. Je krijgt er van alles voor zoals konvokaties, de Z.L.M.- krant, de P.J.gaZet en kortingen op aktiviteiten". Vroeger lag het toch allemaal iets anders. Zo'n 20 jaar geleden had je als leden bijna alleen boerenzoons en -dochters. Nu heb je leden "van het platteland" en een breed skala van aktiviteiten: van ontspanning tot gespreksavon- dén. In ieder geval moet het alge meen werk in de plattelandsjongere norganisaties blijven bestaan. Het is een aparte groep. Deze mensen voe len zich niet zo aangetrokken tot so- zen en zo". De P.J.Z. heeft naar zijn mening dan ook zeker levensvatbaarheid, hoewel dat per gebied misschien wat ver schilt. "Het zal moeilijk blijven om mensen te aktiveren. Ik zie onder de leden een soort matheid. Wat daarvan de oorzaak is? Ik weet het niet zo goed. Ik vraag me af of er soms teveel an dere dingen te doen zijn. Het is nu in ieder geval moeilijker dan jaren te rug. Toen ging alles gemakkelijker. Het feit dat er tegenwoordig in de wereld weinig vreugdevol nieuws is (als je de t.v. aanze,t zie je toch alleen maar ellende) werkt misschien - on bewust - toch wel deprimerend op de mensen". 13 e indruk bestaat dat er, met na me op landelijk nivo, steeds meer aandacht gegeven wordt aan het agrarisch werk. Voor Jan is dat niet zo'n probleem mits het niet ten koste gaat van het algemene werk van de verenigingen. De betrokkenheid bij een landelijke organisatie als de P.J.G.N. vo^lt hij overigens ook niet zo. "Als je wilt dan zal het wel gaan, ook daar groei je dan wel weer in. Ik vind het allemaal erg ver van m'n bed. Ga 's avonds maar eens naar een verga dering in Amersfoort". Betekent het einde van zijn bestuurs lidmaatschap nu dat hij een rustig leventje krijgt? Als hij opnoemt waar hij zoal bij be trokken is dan krijg je die indruk be paald niet. Allereerst is er natuurlijk het 60 ha. grote akkerbouwbedrijf wat hij in maatschap met z'n schoonmoeder runt. Er wordt 50% wintertarwe ver bouwd, 16% suikerbieten, 8% uien en 26% aardappelen. Naast dit bedrijf is hij nog voorzitter van de jongerenraad van de Cebeco, speelt hij toneel, is aktief in het RAK en doet ook nog mee aan het volley ballen. Geen P.J.Z.-bestuurslid meer maar wel een aktief P.J.Z.-lid dat zal de komende jaren nog wel zo blijven. Harrie Wijermars 1 januari 1982: P.J.Z. Tholen/St. Philipsland: nieuwjaarsbowling in Familyland te Hoogerheide. 9 januari 1982: P.J.Zeskamp in de praktijkschool te Schoondijke. 15 januari 1982: Grote avond P.J.Z.- Fijnaart. 15 januari 1982: Grote avond P.J.Z. Tholen/St. Philipsland. REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ GROTE MARKT 28, 4461 AJ GOES Sinds het begin van deze eeuw zijn graanleveranties en voedselhulp vaak sterke wapens bij onderhande lingen. De graankorrel is volgens een brochure van Amerikaanse graanfa- brikanten zelfs machtiger dan atoomprojektielen, het sterkste wa pen uit het Amerikaanse arsenaal. Voor de 2e wereldoorlog werden an- ti-kommunistische organisaties in Oost-Europa gesteund met voedsel hulp. Tsjang Kai-Sjek kreeg van Amerika in de laatste fase van de 2e wereldoorlog voedsel aangeboden als steun tegen de oprukkende Chi nese Kommunistische Partij onder leiding van Mao Tse Tung. Met de Marshall-hulp gingen enor me hoeveelheden voedsel naar Frankrijk en Italië om de mogelijke honger van de linkse arbeidersbewe ging te stillen. - Voedergraan en vlees zijn ook nu zeer geduchte wapens. Tijdens de regering van Richard Nixon werd het toen nog goedkope Amerikaanse graan de tophit van het Witte Huis en Kissinger vloog als een weldoor voede duif tussen de kontinenten heen en weer om, met voedsel als wapen, zijn missies kracht bij te zet ten. Rusland deed grote graanaan- kopen. Tegelijk werd zo weinig graan ver kocht aan Afrikaanse landen en In dia, inmiddels geteisterd door uit zonderlijke droogte-perioden, dat, naar schatting door een verkeerde voedselverdeling, in Midden-Afrika 400.000 mensen van de honger om kwamen. Vijf Amerikaanse multinationale graangiganten beheersen 90% van de wereldgraanhandel. Zij weten daar naast hun positie te versterken door met een aantal voedselkoncerns zoals Unilever en Delmonte in de Derde Wereldlanden een export landbouw te ontwikkelen om de geindustraliseerde landen van goedkoop voedsel te yoorzien. Van daar dat in Mexico en Senegal grote hoeveelheden groenten en bloemen Kerstfeest Vredesfeest Maar wat betekent dal voor jou Vre<je is meer dan het geven met de ene En het nemen met de andere hand Heb jij er vrede mee Dat voedsel Een machtig wapen is. Kerstfeest Vredesfeest Maar wat betekent dat voor jou Vrede is meer dan het ontbreken Van oorlog en geweld Heb jij er Vrede mee Dat de wapenwedloop Stelen van de armen is. AP. woFden geteeld, die in Los Angeles, Milaan, Frankfurt en Amsterdam worden verhandeld, terwijl de plaat selijke boerenbevolking ondervoed is of honger lijdt en de boerenbevol king in Amerika en West-Europa er eveneens door gedupeerd wordt. Goedkope importen die de binnen landse markt bederven. Vandaag de dag wordt dit omschrë- ven als "aarbeien-imperialisme". Toen Allende in Chili tot president werd gekozen, besloot Amerika de voedselhulp aan Chili te stoppen. Na de val van Allende, waarbij de CIA en multinationale ondernemingen als de ITT en banken als de wereld bank betrokken waren (zoals door het onderzoek van een door de Amerikaanse Senator Church gelei de kommissie is aangetoond), werd als nooit tevoren voedselhulp op gang gebracht. En deze kwam niet altijd terecht bij de armen. Ook Ne derland doet hieraan mee. De junta in Chili exporteert ieder jaar een paar duizend ton appels naar hier. Van de daarmee verkregen deviezen worden onder andere wapens ge kocht om de onrust op het Chileense platteland bij de uitgerangeerde kleine boeren (door de invoer van goedkoop Amerikaans graan) te neutraliseren. Voedsel kan een geducht wapen zijn, het kan beslissen over honger en welzijn, oorlog en vrede. J.D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 39