Schoonheid in hout N ogal zeldzaam zijn e^n. aantal winterse esdoornschoonhedenmaar schoonheid is nu eenmaal zeldzaam. Van enkele esdoornsoorten is de groene bast opvallend gestreept. Lange witte strepen in de olijfgroene bast geven deze struiken of bomen een interessante tekening. K oraalrood, geelgroen en purper- zwart zijn de takken gekleurd van een drietal kornoeljes. De takken van Cornus alba "Sibirica" zijn koraal rood, purperzwart is de huid van Cornus alba "Kesselringii" en geel groen steekt Cornus stoloniferae fla- viramae daartegen af. De levendige kleuren van deze kornoeljes komen vooral tot uitdrukking wanneer deze soorten groepsgewijs bij elkaar wor den geplant. In de winter ontstaat daarddor een mooi kleurenbeeld. Winterse schoonheden BERKEN Schilderachtig Gepolitoerd Zeldzaam Kleurig Wilgen Grillige, exotische groeiwijzen 1 n de winter zijn de meeste bomen en struiken kaal. Veelal lijken onze tuinen dan somber en schijnt er in de donkere dagen rond Kerstmis niet veel te beleven. De aandacht is ge richt op de versierde kerstboom en op het kerstfeest met alles er op en er aan. Toch valt er voor wie er oog voor heeft best wat te genieten. Ontdaan van hun mantel van blade ren laten de naakte bomen en strui ken zich van een heel andere kant zien. Een kant die bijzonder boeiend kan zijn. Grillige takkenstelsels te kenen zich als grafische kunstwerken tegen de hemel af. Kleurige twijgen en mooi getekende basten geven donkere tuinen een onverwachte le vendigheid. Opvallende stammen tonen hun interessante schorsen en de bizarre vormen van kronkelend groeiende struiken en bomen komen eerst in de winter goed tot hun recht. Van de gewonere soorten staan de skeletten fier in de kou. Potentie sluimert onder de bast. Knoppen, zwanger van nieuw leven, zwellen tot ze in de voorjaarseuforie openbar sten. Tekenen van hoop, als rijsjes ontspruitend aan Juda's stam. vermeerderd door zaad en het resul taat daarvan is nogal gevarieerd. Je weet nooit helemaal zeker of iedere berk wel zo'n mooie berk wordt. Daarom zijn er uit de zaaisels een aantal mooie vormen geselekteerd die door enten worden vermeerderd en daardoor in hun verschijnings vorm konstant blijven. Want voor een boom blijft er hoop; Wordt hij omgehouwen zo schiet hij nieuwe loten, Zijn scheuten blijven niet uit; Ofschoon zijn wortel in de aarde ver oudert, En zijn stronk in de grond versterft; Door de geur des waters bot hij uit En maakt nieuwe twijgen als een jon ge plant. JOB. 1 n dit verhaal willen we een aantal winterse schoonheden aan U voor stellen. Schoonheden die behoren tot de kategorie bladverliezende bomen en struiken. Soorten waaraan men het verloop der seizoenen kan mee beleven. Het ontluiken van het prille groen in het voorjaar, bloeien en vruchtdragen in de zomer, het war me afscheid in de herfst en tenslotte de naakte schoonheid in de winter. erken zijn in tuinen erg geliefd. In de zomer filtert de transparante kroon met de kleine bladeren het felle zonlicht, 's Winters zijn de ber ken met hun lichte bast en beweeg lijke kroon een levendig voorbeeld van naakte schoonheid. Schoonheid die per soort nog weer belangrijk kan verschillen. Want de ene berk is be paald de andere niet. De meest voorkomende is de scherpe berk (Betula pendula) met een mees tal witte stam. De scherpe berk wordt Bekende vormen zijn de treurberk (Betula pendula "Tristis") met diep doorhangende takken en twijgen aan een doorgaande stam. En de prieel berk (Betula p. "Youngii") die geen doorgaande kop heeft maar haar twijgen en takken vanaf de ruim twee meter hoge stam omlaag laat hangen en zo als het ware een prieel vormt waaronder men kan schuilen. I_/en byzonder schilderachtige berk is de zwarte berk (Betula nigra). De zwarte berk is een grillige groeier die een vaak onregelmatige, brede, sterk overhangende kroon vormt. De bast van de jonge bodem is zilverwit met afbladderende, krullende baststro- ken. Na afbladdering worden stam en takken op de duur zwart-rood- bruin. De afbladderende baststroken blijven stam en takken lang sieren. De kombinatie van donker en licht gekleurde takken, de grillige groei en de aanblijvende baststroken geven de zwarte berk haar bijzonder schil derachtige aanzien. Ook de papierberk (Betula papyrife- ra) kenmerkt zich door de papier dunne afbladderende bast. De schors is helderwit en na afbladdering komt de roodbruine glanzende stam te voorschijn. Een geel-witte bast met roodachtige nuances heeft de mooie berk Betula ermanii. Bij berken komt de sapstroom al weer vroeg op gang. Voorzover er aan een berk gesnoeid moet worden, bijvoorbeeld het opkronen van de stam, moeten we dat doen voor het einde van het jaar. Later snoeien C.J. NoilSe Beveland B.V. vergroot de kans op het zogenaamde bloeden. De sapstroom gaat dan lekken door de snoeiwonden. J—/en weinig voorkomende sierkers is Prunus serrula. Van deze uit Tibet afkomstige kersesoort zijn stam en takken warm mahoniebruin. Ze zijn zo glanzend glad dat ze wel gepoli toerd lijken. Net als bij de berk bladdert de bast in dunne stroken a£- waarna de prachtig glanzende stam en takken zichtbaar worden. Tot de bomen met opvallende af schilferende stammen en takken be hoort ook de plataan (Platanus ace- rifolia). De schors valt in soms vrij grote platen van de stam en takken. Vooral op latere leeftijd manifesteert de plataan zich zeer majestueus met groei-wit gevlekte stam en takken. Parrotia persica, een grote struik of kleine boom is befaamd om haar magnifieke herfstkleur maar in de winter heeft ze bovendien net als de plataan een afbladderende schors waardoor een licht- en donkergroen gevlekte stam en takken ontstaan. De bekendste "streepbastesdoorns" zijn Acer capillipes, Acer davidii en Acer pensylvanicum. Een plantefamilie met soms opval lend getinte takken is die van de wil gen. De bekende grote treurwilg Sa lix sepulcralis "Tristis" heeft licht gele twijgen en ziet ér allesbehalve treurig uit. Oranjegeel tot rood zijn de twijgen van Salix alba "Chermesi- na" en opvallend blauwwit berijpt zijn de takken van de mooie katwilg Salix daphnoides. Bandwilg. Kronkelhazelaar. gevormde kleine boom. Een tussen vorm tussen de treurwilg en de kronkelwilg is Salix erythroflexuo- sa met golvend gedraaide takken. De bandwilg Salix sachalinensis "Sek- ka" voegt een aantal dunnere twijgen tot een brede band. Deze handvor mige vergroeiing waarop ook op de oorspronkelijke twijgen katjes ko men, probeert bovendien gedraaid te groeien waardoor een soms erg bi zarre vorm ontstaat. A l met al zijn er nogal wat struiken en bomen die de wintertuin interessant kunnen helpen maken. Behalve de naakte schoonheid van het hout zijn er een aantal winterbloeiers die er samen met wat groenblijvende heesters en coniferen voor zorgen dat de tuin in de donkere dagen rond Kerstmis bepaald geen somber stemmend geheel behoeft te zijn. Sommige struiken en bomen wor den gekenmerkt door een merk waardige soms bizarre groeiwijze. Vooral in de winter komt de grillig heid van hun bewegingen duidelijk aan het licht. Om in de aandacht te komen kronkelen ze zich in allerlei bochten. Tot de mooiste in die groep rekenen we de kronkelhazelaar Corylus avel- lana "Contorta". Deze kleinere heester met grillig gedraaide takken en mooie gele katjes in het voorjaar is een bijzonder mooie solitair struik in de wat kleinere tuin, of aan de rand van een niet te grote vijver. Groter groeit de kronkelacacia Ro- binia pscudoacacia "Tortuosa". Spi-, raalsgewijs groeiende takken vormen een zeer aparte grote solitairstruik of kleine boom. Buitenbeentjes zijn er ook nu weer bij de wilgen. De kronkelwilg Salix matsudane 'Tortuosa" groeit be trekkelijk snel uit tot een interessant Berk Betula Ermanii, Prunus serrula, 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 35