Rawa Sragi polder moet 4000 arme boerengezinnen gaan huisvesten D, D, W( Drijfnat Grondproblematiek Vergeefs In Lampung (Zuid-Sumatra) wordt met Nederlandse hulpgelden een moerasachtig gebied ingepolderd van rond 7400 ha. Ongeveer 4000 boerengezinnen zullen hier een stukje grond van een a twee hektare krijgen om een nieuw leven te beginnen. De Indonesische overheid beschouwt hef als een belangrijk proefprojekt voor de herverdeling van land. A Is het "Lampungmodel" slaagt kan het ook elders in Indonesië, herhaald worden. Hiernaast een verslag hoe de boerengezinnen steun krijgen om zich door de eerste moeilijke tijd, voordat de eerste oogst binnen is, heen te slaan. e overdekte motorprauw naar Serdang, een vlek op de kaart van de provincie Lampung in Zuid- Sumatra, zit al aardig vol als we instappen. Onmiddellijk begint de schipper pogingen in het werk te stellen om de oude automotor aan de praat te krijgen. Als dat na enige vergeefse pogingen tenslot te lukt, weten we ons voor de ko mende uren gehuld in een oorver dovend lawaai. Boven dit pande monium uitschreeuwend vertelt de eigenaar ons dat de overige opvarenden allemaal familie van hem zijn. De prijs die hij de vier Nederlanders bij afwezigheid van konkurrentie had kunnen vragen bleek aanleiding te zijn geweest om er maar eens een vrolijk ge zinsuitstapje van te maken. Hun dag kon niet meer stuk. Aanvankelijk voert de tocht in de negen meter lange prauw door een wel zeer smal slootje. Af en toe duikt de zoon van de baas even overboord en zet zijn rug onder de kiel om het schip over een zandbank heen te tillen. Daarna komt hij proestend weer boven. Even later draait de boot met een sierlijke zwaai de Way (rivier) Pisang op en gaat het gas helemaal open. Alles vibreert nu maar dat, weerhoudt de kleinste kinderen er niet van, op de war me motorkap één voor één onder zeil te gaan. De Way Pisang kronkelt dwars het water stijgt de laatste jaren steeds hoger. Oorzaak: de veelal illegale houtkap aan de boven loop van de rivier in de bergen, waardoor de wortels de aarde niet langer meer vasthouden, de aarde het water niet meer vasthoudtT zodat water en modder eendrach tig de helling afspoelen en er zich voor de monding van de ri vier aan de kust een steeds hoger wordende zandbank vormt. Die bank fungeert als een ongewenste stuw en maakt dat het waterpeil in de rivier steeds verder stijgt. De simpele konstrukties van de Ra wa Sragi-bberen zijn daar niet tegen bestand. Steeds vaker be geven de dijkjes het en spoelt de jonge rijstaanplant weg. In 1974 besloot de Indonesische regering iets aan die waterover last te gaan doen en vanaf 1978 is Nederland met ontwikkelings geld bijgesprongen. Het moeras sige gebied wordt nu met assis tentie van Nederlandse deskun digen van het adviesbureau Eu roconsult bedijkt en van afwate ringssystemen voorzien. In de loop van 1982 zal zo'n veenge bied van 7400 hektare geschikt zijn voor de landbouw en kunnen zich hier in de komende jaren rond 4000 gezinnen vestigen. Voor twee aangrenzende gebie den liggen de plannen al klaar, waardoor nog eens 10.000 hekta re land beschikbaar komt in hét overbevolkte Lampung. 'e motoi^.auw dendert stroombpwaarts de rivier af door de overweldigende natuur als een drilboor in een kathedraal. Het water is moddergeel, hier en daar zie je kinderen op een vlonder langs de rivier verbaasd opkijken. Naast de armelijke woningen proberen enige bananënbomen zich overeind te houden in de drijfnatte grond. De boeren die je hier en daar op hun akkers aan het werk ziet behoren tot de allerarmste bevolkingsgroepen. Ze hebben weinig kennis van landbouwmethoden, komen niet in aanmerking voor krediet om Een paalwoning in de Rawa Sragi polder. door de Rawa Sragi-polder, mondt uit in de Way Sekampung, die op zijn beurt uitmondt in de Java-zee. Langs de Pisang hebben zich de afgelopen dertig jaar spontane pioniers gevestigd, Lampungers maar ook Javanen en Buginezen. Overal langs de rivier hebben ze paalwoningen gebouwd in het moerassige gebied en hebben ze met simpele dijkkonstrukties ge probeerd hun rijstakkertjes te be schermen tegen wateroverlast. Dat lukt steeds minder goed want landbouwwerktuigen en andere middelen van goede kwaliteit aan te schaffen. De landbouwvoor lichtingsdiensten bereiken hen niet. Van hun oogsten wordt voor soms wel 20 procent door de rat ten opgegeten. Ze zitten te ver van de markten af om een deel van hun oogst om te zetten in wat baar geld. Gelegenheid om nog eens wat bij te verdienen is hier niet oAnauwelijks. Rawa Sragi is geen rijkdom. Onze tocht naar Serdang heeft direkt met de toekomstige leef omstandigheden van deze arme boerengezinnen te maken. Er moet worden onderhandeld over de aankoop van drie hektare land voor de bouw van een land bouwvoorlichtingscentrum an nex opslagplaats en een proef- veldje. De eigenaar van het land vraagt voor die drie hektare plot seling een veel te hoge prijs. Een voorspelbaar maar ongewenst den dat eigenaars hun land aan anderen onderverhuren. Zij mo gen hun land niet tussentijds ver kopen en krijgen pas na vijf jaar succesvolle bebouwing de grond in eigendom. Na een jaar moet de helft bebouwd zijn en na nog een jaar de andere helft. Als de boe rengezinnen *er eenmaal zitten beginnen de problemen pas goed. Waar moeten zij van leven zolang De woning van het dorpshoofd van Temulu en Serdang. neveneffekt nadat bekend werd dat er een sociaal-ekonomisch aktieplan voor de boeren in Rawa Sragi zo zou worden opgezet. Het is bedoeld om, ter aanvulling op het zuiver technische bedijkings- en drainageprojekt, ervoor te zorgen dat de 4000 arme boeren gezinnen een serieuze kans krij gen om een nieuw leven te be ginnen in de straks drooggelegde Rawa Sragi-polder. Het plan daarvoor is uitgewerkt door een onderzoeksteam van de Universiteit van Lampung. Voor assistentie bij het opstellen van zo'n plan, dat bedoeld is als een experiment en waarvoor de In donesische overheid grote belan- gof Bandung". Probleemloos is die samenwerking niet: een aan tal ingeschakelde docenten kreeg opeens de kans om voor een voortgezette studie naar de Ver enigde Staten te gaan. Een ge- voeljge aderlating voor zo'n klei ne universiteit en voor de voort gang van het projekt. "V an Raay vertelt dat de toewij zing van de grond nog een van de ingewikkeldste klussen is van het plan. Rawa Sragi telt 21 dorpen met ruim 8700 merendeels zeer arme gezinnen. Daarvan hebben de afgelopen jaren er 6800 al een toezegging gekregen op stukken land in grootte variërend van eentiende tot 46 hektare. Daar komt nog bij dat er veel meer is toegewezen dan er feitelijk aan land is. Besloten is nu in overleg met het kadaster een telling te doen waardoor precies bekend is wie wel en wie niet in aanmerking komt voor een stuk grond tüssen een en twee hektare. Uitgangs punt daarbij is dat niemand meer dan twee hektare plus een erf] van een kwart hektare mag bezitten. Wie elders al meer land heeft, verliest zijn claim op grond in deze polder. De dorpshoofden krijgen straks de weinig dankbare taak toebedeeld, hen te vertellen dat hun vroegere claims hun gel digheid hebben verloren. De boeren die land krijgen toegewe zen zijn verplicht om op hun land te gaan wonen. Zo wordt verme er nog niet geoogst is. Daarvoor zal hen in de eerste periode van een tot in sommige gevallen zes maanden de noodzakelijkste din gen worden ter beschikking ge steld, zoals rijst, vis, zout, suiker, olie, kerosine voor verlichting, zeep, kleding en klamboes. De boeren krijgen eenvoudige land-' bouwwerktuigen om hun land te bewerken. Voor zaai-, en poot- goed (rijst en andere voedselge wassen) wordt gezorgd, evenals voor kunstmest, pesticiden, in- sekticiden en rattenbestrijdings- middelen. Op verschillende plaatsen worden voorlichtings centra en opslagplaatsen ge bouwd. Van Raay: "Er komt ook geld beschikbaar voor wegen. Een weg is een faktor die bij het welslagen van dit soort projekten altijd zeer hoog skoort. Het be paalt de mogelijkheden voor aan- armsten onder de armen moeten worden gerekend, hebben weinig ervaring met landbouw en zullen veel moeite hebben om het hoofd boven water te houden. Maar zij zitten gélukkig het dichtst bij de ook in het dorp te vestigen voor lichtingsdiensten waar ze met hun problemen terecht kunnen over de juiste datum van aan plant en oogst, of hoe ze hun voorraden voedsel op een veilige manier kunnen opslaan zodat de ratten er niet bij kunnen en het niet gaat rotten. In dit platte landscentrum zal ook een aantal voorzieningen worden gevestigd zoals een school, een gezond heidscentrum en een moskee. Ook kunnen hier allerlei am bachtslieden als timmerlieden of smeden een kans krijgen een be drijfje op te zetten. Na uren varen komen we bij het gehucht Temulu aan, waarvan daan Van Raay en de twee mee gekomen Nederlandse projekt- medewerkers de laatste kilome- ters~naar het dorp Serdang te voet zullen afleggen. e worden met thee ontvan gen door het dorpshoofd van Te mulu. Hij is een aanzienlijk man wat ook wel 'valt af te leiden uit de grootte van zijn woning: vergele ken bij wat we onderweg gezien hebben is dit een ruim onderko men. Als hij hoort dat we naar Serdang willen, betrekt zijn ge zicht. Zijn verhaal vormt een treffend voorbeeld van de erosie- problematiek waarmee Rawa Sragi te kampen heeft. Regenval gedurende de afgelopen dagen in de bergen heeft de waterstand zo ver doen stijgen dat alle commu nicatie met het dorp is verbroken. De enige doorwaadbare plaats die er was is veranderd in een diepe, snel stromende rivier. Geen denken aan om die nu over te steken, aldus het dorpshoofd. Een lange tocht blijkt opeens te vergeefs te zijn geweest en er zit niets anders op dan onverrichter- zake terug te keren in afwachting Na het dorsen van de rijst brengt een Indonesische boer de overgebleven'halmen naar huis. en afvoer, voor marktbezoek, voor kontakt met allerlei over heidsdiensten en ook voor sociale kontakten*. De 21 dorpen in Rawa Sragi lig gen bijna allemaal aan de rand van het projekt-gebied. Voor een goede organisatie is besloten in het midden van de polder een nieuw dorp te vestigen. 500 land- Joze gezinnen krijgen in dit dorp e?n stuk land waarop ze rijst kufinen verbouwen. Deze groep van landlozen die werkelijk tot de van het dalen van het water. Wie lang in een ontwikkelangsland meedraait weet dat hij met dit soort oponthoud moet leren leven: het hoort erbij. In ieder geval is het goed te weten dat die wateroverlast, zodra bedijking en afwatering definitief voltooid zijn, achter de rug is. Dan kunnen 4000 gezinnen een nieuw leven beginnen in de polder van Rawa Sragi. Thijs Bienefelt Hfoto's: Thijs BienefeltM Uit: Internationale samenwerking. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 28