Mbozi, een ander Afrika! TUINBOU WKLANKEIM De Balans Nog even achterom zien H et Mbozi gebied staat alom be kend om zijn vruchtbaarheid en de betrekkelijke rijkdom die er onder de bevolking heerst. Het merendeel van de grond is in handen van kleinere boeren die er koffie als cashcrop verbouwen en daarnaast mais en bonen telen. In deze streek liggen ook verschillende grote bedrijven. Waarschijnlijk is ons bedrijf nu met ruim 1000 ha het grootste. Toch zijn er ook nog verschillende bedrijven in partikuliere handen. Wie hierin deze streek rondrijdt verbaast zich on middellijk om de aankleding van het landschap. Overal nog fraaie bo mengroepen, veelal dennen en euca lyptussen. De bevolking is door drongen van de noodzaak om bomen te blijven planten. Het enige gevaar dat die aanplant bedreigt zijn de grasbranden in de droge tijd. Dit is zeker niet. het Afrika dat in Europa zo vaak op de TV wordt getoond. De kleine boeren, ploegen met ossen of hebben gezamenlijk een trekker. Ze wonen in huizen van bakstenen en hebben eenvoudige bankstellen in huis. Eigenlijk zijn het kleine kapi talisten. Sommigen bezitten zelfs een landrover of een pick-up. Vroeger voor de tweede wereldoorlog hadden D e grond is vruchtbaar, maar ook de mensen. Hij heeft twee vrouwen getrouwd en hij is er zelf gelukkig mee dat het twee zusters zijn. Op die manier voorkom je veel problemen, grinnikt hij. Het is trouwens onder de Niha stam, hier in Mbozi heel ge woon om meerdere vrouwen te heb ben. Wanneer we binnen komen en in -de schone en goed ingerichte woonkamer gaan zitten, komen ook beide vrouwen er bij zitten. Zeven tien kinderen hebben ze nu samen al geproduceerd en de jongste vrouw loopt alweer op alle dag. Een oudere dochter komt binnen met de koffie. Een goeie naam door een betrouwbaar produkt Aan het einde van het jaar maakt een ieder de balans op. Voor veel fruit telers op ZUID-BEVELAND een re delijk tot goed jaar. De bedrijfsre sultaten zullen weliswaar zeer ver schillend zijn dit jaar, dit mede door de nachtvorst, die door geheel Eu ropa optrad in de nacht van 23 op 24 april. De nachtvorst, die vanaf 1 uur 's nachts tot onder de morgen duurde richtte grote schade aan. Veel appel bloesem was geheel bevroren en de kleine perevruchtjes zagen kompleet zwart van binnen. De schade va rieerde echter van streek tot streek. Verschillende bedrijven kwamen goed uit de bus, maar anderen, met name de bedrijven in de Quarles- polder werden zwaar getroffen. De oogst werd voor 50% of meer ge reduceerd. Vandaar de grote ver schillen in bedrijfsuitkomsten dit jaar. Want zij, die dit jaar met een oogst van '50% of meer uit de bus kwamen zullen financieel beslist een goed jaar hebben. De fruitprijzen waren goed en op 't moment hoog. De prijzen van het zomerfruit be reikten niet de hoogte, die men ver wacht had. In 't begin van het seizoen zat de oude Golden Delicious in dé weg en het import fruit drukte de prijs nog verder naar beneden. Op het moment dat de prijzen van het zomerfruit te laag waren zijn er di verse boomgaarden op het hout ver kocht. Te vroeg en tegen te lage prij zen. Jammer. De James Grieve werd op tijd geplukt en dat is beloond geworden, want de laatste James Grieves liepen zelfs op in prijs. Vanaf eind augustus zijn de prijzen gelukkig steeds beter gewor den, met uitschieters voor de Cox Orange en de Goudreinette. Zowel de gewone Goudreinette als de Rode Goudreinette zijn zeer schaars, wat op het moment duidelijk blijkt met prijzen boven de 2,— per kilo. De nieuwe rassen Elstar, Jonagold en j Karmijn maken ook zeer hoge prij- zen en we kunnen gerust aannemen, dat in de komende jaren de aanvoe ren van voornamelijk deze 3 nieuwe rassen zal stijgen. We moeten de nieuwkomers toch als aanvulling op ons sortiment zien, want vai> alle niéuwe appelrassen zijn er in het verleden weinig echte blijvers te ver foeiden, al is dit met deze zeer goed mogelijk. Een nuchtere kijk'op de zaken is hier zeker op zijn plaats. Een jaar als 1981, met de huidige prijzen hoeven we niet op te schrijven, dat onthou je zo wel. Wanneer vol gend jaar door heel Europa alles goed bloeit^ wat te verwachten is en de aanslag is ook goed, zullen de prijzen stukken lager liggen, dat ligt voor de hand. Wanneer we ons vak echter goed ui toefenen en er vanuit gaan om de beste kwaliteit te telen en het ook als de beste kwaliteit te veilen of te ver kopen, valt er een goed bedrijfsresul taat te behalen. Maar hoe je het ook bekijkt, ons hele bestaan hangt af van onze gezond heid. Voor 1982 wensen wij u met heel uw gezin veel gezonde dagen toe en een hoop arbeidsvreugde. Daar dit de laatste THOOLSE tuin- bouwklank voor het nu alweer voor bije jaar zal zijn, gaan de gedachten onwillekeurig terug, naar hetgeen is gepasseerd, en wat 1981 heeft ge bracht. Het teeltjaar zit er weer op, en voor een zéér groot deel kunnen wij aan de resultaten zien, of het ons gebracht heeft, wat wij er van ver wachtten. Het weertype in het afgelopen teelt jaar, is niet altijd even gunstig ge weest. De naand maart bracht veel regen, w moeilijkheden voor de vroege te 'ten gaf, terwijl tevens een deel van c reeds gestrooide stikstof, voortijdig uit de grond verdween. De eerste helft van juli gaf met zijn overdadige plensbuien, ook zijn stagnatie bij het vroege aardappel- rooien. Dit is de latere geldelijke op brengst niet ten goede gekomen. Vervolgens tot eind september een gelijkmatig weertype, met een ge zonde groei van de gewassen. Okto ber is echter weer met een dubbele portie neerslag gekomen, wat het rooien en binnenhalen van de laatste gewassen, zeer heeft bemoeilijkt. Nu aan het eind van 1981, zit het met het klimaat voor boer en tuinder nog steeds niet mee. Een en ander heeft zeer zeker de struktuur van de grond geen goed gedaan. Bij enkele telers zijn nog steeds niet alle bolgewassen gerooid. Met de vorige week inge treden vorst, kunnen deze laatste restanten wel worden afgeschreven. De geldelijke resultaten lopen nogal uiteen, vooral bij de vollegronds- tuinders, waar het weertype van grote invloed is geweest. Staand glastelers kunnen terugzien op een behoorlijk goed resultaat, want de tegenvallende oogsten in het buiten land gaven behoorlijke eksportmo- gelijkheden. In de wat rustige.perio de van eind december met zijn korte werkdagen moet weer nagedacht worden over hoe wij weer verder zullen gaan. De glastuinder dient na te gaan, met welke voorzieningen hij de nog steeds stijgende energiekos ten kan omzeilen. Een goed gerichte gewassenkeuze verdient hierbij zeer zeker de volle aandacht: Proefsge- wijze kan worden begonnen met een wat belovende nieuwe groentesoort. De vollegrondstuinder moet zijn aan dacht meer richten op wat met een vervroegende teeltwijze zijn netto geldelijke opbrengst kan verhogen. Ieder moet en kan nagaan, met welke teelten en bedrijfsomstandigheden^ hij aanstaand jaar de zaak rond kan maken. Ook nu weer bij het einde van 1981, moeten wij konstateren, dat het voor heel onze agrarische sektor nog steeds een zoeken en tasten blijft, om zich aan gewijzigde werkwijzen aan te passen. In de laatste twintig jaar is er meer veranderd, dan in een eeuw daaraan voorgaand. Veelzeggend zijn de jaarlijkse percentages agrari sche afhakers. Een zekere bewinds man uit de zestiger jaren had dit toer. al voorspeld, maar zijn oplossing is gelukkig nog steeds niet bewaarheid. Misschien had men dan per provin cie nog een agrariër overgehouden. Gezien echter de ernst van de situa tie, zullen wij er niet verder de draak mee steken. Stress In ons organisatieblad kc j men vo rige week lezen, wat het verschijnsel "stress" teweeg kan brengen. Tot ze kere mate, neemt men aan, dat de meeste mensen daar iets van nodig hebben in hun werk. In toenemende mate komt het echter voor hij hen, die zich moeilijk kunnen aanpassen, aan gewijzigde omstandigheden. In ons beroep betekent dit bijna, dat de hedendaagse ekonomie slechts dege ne, die enkel tienen in zijn beroep heeft, als geslaagd wordt beschouwd. Aangezien echter een te hard toege past ekonomisch 'streven, als de zweep van een slavendrijver werkt, moet ernstig worden nagegaan, of dit het "welzijn" van onze beroepsge noten ten goede komt. Niets is m.i. funester dan toenemende "stress", want het doodt alle initiatieven, in- klusief die welke ook kans van slagen zouden hebben. Het is te hopen dat hier doeltreffende maatregelen tegen genomen kunnen worden in het straks te beginnen nieuwe jaar. Mis schien zullen er binnenkort alweer besluiten moeten worden genomen, over hoe wij verder zullen gaan. Een gepast optimisme, mag ons hierbij niet ontbreken. Rèdaktie en verder alle medewerkers van ons organisatieblad, nog een Gezegende Kerst, en een Gelukkig Nieuwjaartoegewenst, uit ons Thoolse distrikt. 18 hier 167 blanke boeren een bedrijf. Ze zijn bijna allemaal verdwenen, politieke omstandigheden dwongen hen er toe. Het is ironisch dat in het plaatsje Vwava nog een naambord staat met de namen van vi$r kolo nisten die reeds lang zijn overleden. Om de een of andere reden wordt het nog regelmatig geschilderd. P hilemon is een Tanzaniaanse boer. H(j boert niet zo ver van ons bedrijf vandaan. Gisteren hebben we hem een bezoek gebracht en zijn be drijf bekeken. Hij heeft ook nog vijf jaar in het parlement gezeten, maar nu is hij echt alleen nog maar boer. Philemon woont in een fraai huis dat nog maar enkele jaren oud is. Het oude huis is er ook nog maar wordt gebruikt als schuur. Hij verpleegt 30.000 koffiestruiken en verbouwt 10 acre mais en ook nog 5 acre bonen. Daarnaast heeft hij een tiental koei en, en ook een aantal varkens. Een typisch gemengd bedrijf. De koeien en varkensmest wordt bij de koffie struiken gebracht. De invloed van ons bedrijf ook al is het een mammoet boerderij is groot in de omgeving. Philemon heeft de rijenteelt over ge- Philemon met vrouw en dochter voor hun fraai huis. nomen. Met zijn bruine bonen is hij eigenlijk veel verder dan wij. Hij zaait direkt achter de ossenploeg met een rijafstand van circa 40 cm. Op ons bedrijf is de manager vorig jaar met een rijafstand van 75 cm voor de dag gekomen. Omdat het mogelijk is hier twee maal bonen te telen in het seizoen, en Philemon in de eerste ronde zit en wij pas in de tweede ronde gaan zaaien, hebben we de kans om in de buurt precies te zien hoe die methode van 40 cm tussen de rijen het zal dóen. Op deze manier kunnen we van elkaar wat leren. Zijn mais is vroeg gezaaid en staat er goed voor. Hij heeft veel meer regen ge kregen dan wij tot nu toe. Eens in de vijf jaar laat hij zijn grond met een trekkerploeg bewerken, de jaren daartussen wordt er met de kleine ossenploeg gewerkt. In dat opzicht kunnen we wat de diepte van de grondbewerking betreft ook wat bij hem opsteken. Vanuit SCHOUWEN-DUIVE- LAND schrijven we weer de laatste tuinbouwklanken van dit jaar. De neiging om dan even terug te kijken is op zo'n moment altijd groot. Voor de belangrijkste tuinbouwge- wassen die in onze regio geteeld worden is 1981 bevredigend verlo pen. De telers die witlof trekken kunnen tot voor enkele weken te rugzien op goede prijzen. De laatste jaren is deze teelt aanzienlijk uitge breid. Het is verheugend dat deze forse investeringen door overwegend jonge ondernemers, afgelopen jaar een goed rendement hebben gege ven. Momenteel staan de prijzen on der druk, maar rond de jaarwisseling is dit geen uitzondering. Dank zij het gunstige novemberweer zijn op en kele uitzonderingen na alle witlof wortels nog gerooid. Ook met de winterprei is met het kouder worden van het weer een be gin met de oogst gemaakt. Als de vorst even aanhoudt is het ook weer gedaan om ze uit de grond te kunnen krijgen. De oppervlakte is op ons ei land weer wat uitgebreid. Akkerbouwbedrijven zoeken naar een teelt om de winteruren rendabel te kunnen besteden. Aangemoedigd door de prijzen van de laatste jaren staat de grove tuinbouw steeds meer in de belangstelling. Naast de teelt is echter het veiling klaarmaken van het produkt erg belangrijk. Als akker bouwer wordt dit facet soms te licht opgevat. De schuld van tegenvallende prijzen wordt dan vaak aan de veiling gegeven. Neem eens een keer de moeite om af en toe het produkt op de veiling bij verkoop te volgen en te vergelijken. Probeer het produkt zo klaar te ma ken, dat de hoogste notering bena derd wordt. Een goede naam door een betrouwbaar produkt wordt door de kopers gewaardeerd. Dit opbouwen duurt langer dan het bederven. Ook de fruittelers kunnen terugzien op een gunstig jaar. De bedrijfsom- zetten zijn gemiddeld in guldens be langrijk beter dan we de laatste jaren gewoon waren. Nadat over een lange tijd de broe kriem ieder jaar weer opnieuw aan getrokken moest worden, kan deze nu gelukkig weer eens wat losser ko men te zitten. Toch zullen we in de toekomst deze broekriem niet kun nen missen. Het antwoord dat de vroegere mi nister van landbouw Lardinois ruim lOjaar geleden aan de fruittelers gaf: "Je zult je boks zelf op moeten hou den". moeten we niet vergeten. Jam mer dat deze bewindsman de mooie woorden als "selidariteitsheffing" nog niet kende. Toch vrees ik dat wij deze heffing aan onze broek zullen krijgen. Een heffing op vrije tijd be staat nog niet, dat kan ook moeilijk, want daar valt niets te halen. Alleen zet het je als tuinder met de vele uren arbeid per jaar wel eens aan het denken. Belastingheffing op een in komen per jaar, ongeacht hoeveel inspanning dit vergt is voor de kleine zelfstandige een steen om z'n nek. In andere bedrijfstakken wordt jftist over arbeidstijd verkorting gepraat. Het- is dan ook terecht dat de glas tuinbouw ons belastingstelsel als konkurrentie vervalsend aanklaagt en daarom bezwaar maakt tegen een te snel stijgende gasprijs. Gelijkstel ling van belasting met de andere EEG-landen zal jammer genoeg een vrome wens blijven. Bij stelling van de gasprijs zit er wel in en ook hier zal de broekriem wat aangetrokken moeten worden. Ze groet ons op de hier gebruikelijke manier door op haar knieën te gaan zitten en ons zo de hand te reiken. We raken gemoedelijk aan de praat. Hij verontschuldigt zich dat hij geen bier in huis heeft. We praten over de landbouw en verschillende teelten en er is niets geen verschil in zo'n ges prek wanneer <iat in Nederland met een boer zou worden gevoerd. Ook dit is Afrika, we komen er nog op terugSchrijfkouter

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 18