DE NIEUWSTE METHODE VOOR LANDBOUW OP ARME GROND: EEN EEUWEN OUD GEBRUIK De wereld in cijfers - overal een kloof tussen rijk en arm H et heeft zin naar het verleden te kijken om goede methoden te vinden voor de landbouw in ontwikkelings landen. Wat tot traditie is geworden kan heel vernuftig zijn en ekono- misch zeer gezond. Bovendien belas ten zulke methoden het leefmilieu vaak veel minder. Dat blijkt bijvoor beeld het geval met het chinampa- systeem in de Mexicaanse landbouw. Grondschaarste Zaden in blokjes Modder, opgeschept uit de sloten rond de akkers, wordt verspreid op de chinampa voordat er een nieuwe oogst op wordt geplant. Op deze wijze blijft het land vruchtbaar (foto:Unesco) De chinampa-sloten worden gebruikt voor transport, als een bron van vis en voor irrigatie. Bomen en stokken houden de kanten van de chinampa stevig op z'n plaats (foto: Unesco) Soms lopen ontwikkelingslanden een deel van hun achterstand op de industriestaten in, zo blijkt uit cijfers in het nieuwste statistisch jaar boek van de Unesco, waarin gegevens zijn verzameld over onderwijs, wetenschap kuituur en kommunikatie. Tussen 1965 en 1977 is het aantal studerenden op alle onderwijsniveaus van 418 miljoen tot 601 miljoen toegenomen over de gehele wereld. De grootste stijging vindt men in Afrika en in de Arabische wereld. In de Sovjet-Unie daalde het aantal. De gemiddelde jaarlijkse toeneming was het hoogst bij de universiteiten en vergelijkbare instellingen, maar ook qan de andere kant van het onderwijspanorama noteerde men stijgin gen: de meeste van de 157 landen en territoria die cijfers verstrekten over het kleuteronderwijs melddem een plus, soms zelfs zeer drama tisch: Marokko had in 1970 nog geen tienduizend pupillen op de kleu terscholen en in 1978 478.570. Mexico heeft net als vele andere tro pische landen grote gebieden waar de kwaliteit van de grond zeer pover is. De natuur past zich daarbij ge makkelijk aan en ontwikkelt over lange termijn een uitgebalanceerd "ecosysteem" waarin de slechte kwaliteit van de grond niet belet dat de plantengroei weelderig is, zoals het tropische regenwoud toont. Zo'n ecosysteem is wel erg teer: een beetje onzorgvuldige menselijke aktiviteit kan de natuur hier bedenkelijk uit haar evenwicht brengen. In zulke streken is doorgaans een landbouw gebruikelijk waarbij een stuk woud moet wijken voor een ak ker, die gaandeweg minder gaat op leveren doordat de slechte grond snel uitgeput raakt. De landbouwer maakt een eind verderop weer een nieuwe akker en het woud krijgt de oude terug. Geschat wordt 'dat een gezin van vijf personen tussen.de vier en vijf hektare grond nodig heeft om zich te voeden volgens dit systeem waarbij een stuk grond vijf jaar braak blijft liggen om zich te her stellen. 13 it kon ook best "zolang slechts weinigen in deze streken woonden. Nu echter de bevolking toeneemt, vergt dit van de grond - zeker in de regenwoudenstreken - meer dan hij kan verdragen. Zo stonden de zaken erbij in ver scheidene delen van Mexico toen het Mens-en-biosfeer (MAB) Program ma van de Unesco een projekt op zette om te trachten de agrarische mogelijkheden en behoeften met el kaar te verzoenen waar de'bevol kingsdruk te groot werd. Zoals ge bruikelijk werkten voor de MAB- aanpak deskundigen op verscheide ne gebieden samen. De beste oplos sing die ze konden vinden v/as een merkwaardig landbouwsysteem dat sinds vele eeuwen elders in Mexico wordt toegepast: de chinampa. Nog voor de Spaanse veroveraars er binnendrongen was tussen de hoge bergen in de vallei van Mexico een groot projekt uitgevoerd om het land geschikt te maken voor de produktie van voedsel voor een grote bevol king. Aangemoedigd door de dich- ter-koning Netzahualcoyotl zetten de Azteken tot aan' de toppen der bergen een systeem van terrassen op, van water voorzien door een zeker voor die tijd ongelooflijk vernuftig netwerk van aquadukten. Die chi- nampa's waren al -ver voor de vijf tiende eeuw in gebruik. Het woord chinampa betekent ge vlochten takken en het lijkt waar schijnlijk dat de eerste landbouw op deze manier werd bedreven met op het water drijvende vlotten waarop plantenresten en"Van de meerbodem opgehaalde modder de eigenlijke akker vormden. Zo ontwikkelde de chinampa-landbouw zich vanzelfbij een overvloed aan water. De hedendaagse chinampa bestaat uit kleine stukjes land waarvan de aarde vruchtbaar is gemaakt door plantaardig en dierlijk materiaal. Waterplanten, met name de stikstof- rijke azolla, komt daar nog bij en ook de aan voedingsstoffen rijke modder die wordt opgeschept, uit de sloten rond de kleine akkertjes. De vrucht baar makende ingrediënten worden regelmatig aangevuld en ververst. 13 e kern van deze vorm van land- De cijfers tonen ook dat Afrika nog heel wat te doen heeft voor het alge meen recht op lager onderwijs wer kelijkheid is. Algerië was met 82% in 1978 het verst gevorderd maar in andere landen waren de percentages soms zo laag als veertien. Een andere vergelijking vormt, hoe veel geld per inwoner aan onderwijs is besteed. De Derde Wereld komt tot een gemiddelde van rond zestig gulden, de industriestaten 785. Het statistisch Jaarboek, 1280 pagi na's vol cijfers, laat ook kurieuze on gelijkheden zien op het gebied van boeken. De industriestaten blijven al sinds 1955 hun overweldigend aan deel in de uitgeverij houden: tussen 82 en 86% van alle gepubliceerde ti tels. Van een totaal van 640.000 titels - een verdubbeling in twintig jaar - zagen er in 1978 85.126 in de VS het licht. Als kontrast: een groot Afri kaans land als Nigeria kwam tot 1175 titels. De radio blijft ondanks de groei van de televisie de belangrijkste verbrei der van informatie. Tussen 1965 en 1977 nam het aantal ontvangtoestel len toe van rond 500 miljoen tot boven de 1000 miljoen met de sterk ste groei in Afrika en Azië waar het totaal met meer dan 200% steeg. Het aantal radio's per duizend inwoners daar is toch nog gering in vergelij king met West-Europa en Noord- Amerika. In de VS zijn er twee ra dio's per hoofd van de bevolking, in vele Afrikaanse en verscheidene Aziatische landen is er nog niet een radio per tien inwoners. Het aantal bioskopen groeide nog steeds in 1977, vooral doordat in de Sovjet-Unie weer heel wat theaters open gingen - het land bezit onge veer de helft van de rond 260.000 bioskopen die de wereld rijk is. De Russen kochten in 1977 vier miljard bioskoopkaartjes, kijklustig land nummer twee komt daar weer ver achter: India met 2,3 miljard. De VS is met 1,6 miljard derde. bouw is de almacigo, de merkwaar dige zaadbedden van twee bij vier meter. Ze bestaan voornamelijk uit modder en uit het water gehaald or ganisch materiaal. De bedden wor den tot kleine blokjes versneden. In elk kubusje, chapino, steekt de chi- napero (de boer) êén of twee zaadjes van het gewas dat hij wil verbouwen. Als het stekje zich voldoende heeft ontwikkeld gaat het hele blokje van plant en voedzame modder naar een veld om verder te groeien. Chapines worden het hele jaar door gemaakt. Sommige zijn ook op de markt te koop. De chinampa-land bouw is zeer arbeidsintensief, maar dat is eerder een voordeel dan een nadeel in vele tropische landen waar het aanbod van werkkracht de vraag ver overtreft. Mechaniseren is onder die omstandigheden maatschappe lijk minder aanvaardbaar: liever dat er vijfduizend man met schoppen een dam bouwen dan twintig vaklui met bulldozers. De MAB-wetenschappers besloten op vier uitgezochte plekken in het gebied der regenwouden een proef te nemen met het chinampa-systeem zoals dat in de vallei van Mexico wordt beoefend.^ En het werd een onverdeeld sukses. Allereerst in de staat Tabasco waar moerassen de modder vol plantenvoeding leverden en ook het benodigde water. Binnen een paar maanden groeide hier een grote variatie aan gewassen: groen ten, bonen, mais en jonge bomen - met een grote opbrengst per vier kante meter. Het bewijs dat het kon was geleverd en in 1976 droegen de MAB-experts hun experiment over aan de plaatselijke bevolking, die op eigen kracht het areaal van chinam- pa's hebben uitgebreid. Bij Chiapos kon het benodigde water onttrokken worden aan een riviertje in de buurt en de chinampa's werden gemaakt van onbruikbare resten uit een naburig regenwoud. De resulta ten waren hier al evenzeer bevredi gend. Werkkrachten waren er in overvloed en van mechanische hulp middelen kon men hier afzien. Wat dit MAB-projekt vooral bewees is dat men de ervaring van elders met goed gevolg kan overdragen, waarbij het chinampa-systeem nog het extra voordeel blijkt op te leveren dat het weinig kosten aan investeringen vraagt, velen werk verschaft en stre ken voor het eerst weer de mogelijk heid biedt in eigen voedselbehoeften te voorzien. En het eeuwenoude landbouwstelsel is ook geschikt om buiten Mexico te worden toegepast, overal waar maar genoeg water voor handen is. Rex Keating grote droogte teistert Marokko Voor het tweede achtereenvolgende jaar wordt Marokko geteisterd door een ongekend grote droogte, als ge volg waarvan dit jaar bijna 50% van de oogst verloren gegaan is. Bovendien werd in de afgelopen 12 maanden 40% van de veestapel afge slacht. De situatie van de veestapel is zoda nig dat de koning erop aangedron gen heeft dit jaar het schapen slach ten bij gelegenheid van een van de belangrijkste islamitische feesten na te laten. Het betreft het Aid El Kebir feest, waarbij duizenden schapen geslacht plegen te worden, waarbij in vele steden in speciale straatgoten het bloed wegvloeit. Dit najaar is van uitzaai niets of weinig terecht gekomen, ook in het noordwesten, waar doorgaans meer regen pleegt te vallen dan in b.v. het zuiden, dat in het bijzonder zwaar getroffen is. De prijzen van de meest noodzake lijke levensmiddelen zijn buitenge woon sterk gestegen. De waarde van de landbouwpro- ciuktie die in 1980 rond 3,3 miljard dollar bedroeg zal dit jaar nog geen 2 miljard dollar halen. vdw 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15