I Jsselmeerpolders viert jubilea met grootse "Manifestatie Landbouw '82" Manifestatie Landbouw '82 op Flevohof Jubilerende Flevohof kreeg prachtige fontein. Proefstation voor de champignonkuituur zoekt naar sortimentsverbreding. Tentoongesteld worden rundvee, paarden varkens, schapen, geiten, pluimvee. Daarnaast zijn er stands van landbouwwetenschap, en -voorlichting, landbouwprodukten en de verwerkingsprodukten daar van, landbouwbenodigdheden en grondstoffen, traktoren-machines en werktuigen, boomkwekerijprodukten, bloem- en sierteeltprodukten, modellen van tuinen en van bosbouw en stands van verschillende vrou wenorganisaties in de polders. Bovendien zullen er een klank- en lichtspel te zien zijn over de ont wikkeling in het IJsselmeergebied vanaf de prehistorie en een rijdende tentoonstelling, waarin de ontwikkeling van de landbouw in de laatste 50 jaar getoond wordt. Deze laatste twee zullen ook elders in de polders te zien zijn. 29 juni 1982 Opening met een défilé van trakto- ren en landbouwmachines. In de na middag is er een congres van de N.I.V.A.A. Verder diverse demon straties. 30 juni 1982 Dag in het teken van de veehouderij met keuringen en demonstraties. Naast vee worden ook varkens van verschillende rassen getoond met keuringen en prijzen. Eveneens deze dag een symposium van de vrouwe norganisaties met de titel "Vrouw in de land- en tuinbouw". A TENTOONSTFXUNGS TEHKEIN 1 0«Ri»gSS RQKgKKeW! SlÈ-' 1 7 ttyfcmfe 1 juli 1982 Een paardendag met de centrale keuringen voor de IJsselmeerpolders en verder demonstraties en show. Wederom een symposium van de vrouwen-organisaties "Vrouw en Beroep", bovendien aktiviteiten als een vrouwencabaret en een film. 2 juli 1982 Deze dag worden de schapen, de geiten en het pluimvee getoond met keuringen en prijzen. Deze dag is voorts een tuinbouwdag, waar de tuinbouw zich manifesteert, waar speciale tuinen naar buitenlandse modellen te zien zijn en waar aan dacht wordt besteed aan moestuinen, ook biologisch-dynamische. 3 juli 1982 Jongeren-dierendag, waar jongeren met hun eigen dieren kunnen komen en waaraan prijzen zijn verbonden. Deze dag is er verder een reünie van oud-polderbewoners en de namid dag en avond worden verzorgd door de plattelandsjongeren met een kul- tureel programma en een rock groep. Verder zullen er alle dagen interna tionale shows op Flevohof worden gehouden, meT internationale dans en muziekgroepen. Op 28 mei 1982 zal het vijftig jaar geleden zijn dat de Afsluitdijk werd gedicht. Maar daarnaast zijn er het volgend jaar vele andere jubilea die met deze afsluiting nauw verband houden om er enige te noemen. 100 jaar plannen voor de IJsselmeerpolders; 50 jaar Afsluitdijk; 40 jaar Noord Oostpolder droog; 25 jaar Oostelijk Flevoland droog; 20 jaar Dronten; 15 jaar Lelystad; 15 jaar dijken dicht Zuidelijk Flevoland; 10 jaar Gemeente Dronten; 10 jaar Flevohof; 5 jaar Agora Lelystad. Met steun van de bij bovenstaande jubilea betrokken plaatselijke bes turen, rijksdiensten en -instellingen is de Stichting IJsselmeerpolders '82 opgericht. Deze heeft de festiviteiten met betrekking tot boven staande jubilea gebundeld tot een landelijke manifestatie. Een overzicht van het terrein waar Manifestatie Landbouw '82 plaats zal vinden. Komend voorjaar start een kontinu- produktie op het proefstation. Ver koop via IS PC te Breda naar de duurdere restaurants. Na het houden van smaakpanels zal het Centraal Buro voor de Tuinbouwveilingen eventueel een garantieprijsregeling instellen voor de eerste telers. Speciaal geschikt voor verse binnen landse markt en eksport naar Duits land en Frankrijk. In verschillende landen is vergeefs geprobeerd deze paddestoel in kui tuur te brengen, echter zonder resul taat. Dat het proefstation op dit ogenblik de enige in de wereld is die deze paddestoel kan laten groeien is voornamelijk het werk van mevrouw M.H. Vaandrager. Zij ontdekte waarom de paarse ridderzwam som migejaren niet verschijnt; haar bleek dat de zwam het niet verdraagt wan neer er water op het mycelium valt. De zwam heeft wel water nodig maar neemt dit alleen op als dit wordt vastgehouden door een deklaag. Het haar dan ook gelukt de ridderzwam tot paddestoelvorming te brengen, o.m. door er een ekstra laag dekaar- de op te brengen. De kuituur van de ridderzwam is heel anders en veel moeilijker dan de teelt van. champignons. De telers zulten zich in moeten stellen op een heel andere aanpak. De Paarse Ridderzwam heeft geen overheersend aroma, maar wel een uitgesproken, pittige smaak, goed passend bij wild en rood vlees. Ook blijkt de zwam zich goed te lenen voor het bakken. Tenslotte ook worden thans weer de bruine/en crème champignon-varië teiten bestudeerd omdat daarvoor in Nederland steeds meer belangstel ling blijkt te bestaan. Het proefstation voor de champignonkuituur is in het kader van het streven naar sortimentsverbetering bezig een aantal andere paddestoelen (dan de champignons) in kweek te brengen. Dit zijn op dit moment de Pleurotus ostreatus (oesterzwam), de Coprinus comatus (inktzwam), de Lipista nuda (paarse ridderzwam) en de agaricus arvenis (anijschampignon). Hieronder een beschrijving van de verschillende soorten. Coprinus comatus (inktzwam) Overal in Nederland te vinden, zeer veel in jong ontgonnen polders. Groeit uitstekend op compost. Vers, klaargemaakt zoals champig nons, zelfs smakelijker dan cham pignons. Probleem is de houdbaarheid. Som mige exemplaren "verinkten" snel. Onderzoek is vooral gericht om door veredeling tot een langer houdbare variëteit te komen. De conservenei- genschappen worden thans in sa menwerking met het wageningse Sprenger Instituut onderzocht. Nog geen teelt in Nederland. Agaricus arvensis (anijschampignon) Een naar anijs smakende variëteit van de champignon, waarvoor thans veredelingsexperimenten gedaan worden om tot hogere opbrengsten te komen.' Gele hoed, witte steel. Lepista nuda (paarse ridderzwam) Een bospaddestoel die na de eerste koude nachten in de herfst ver schijnt. Bekend in de ons omringen de landen. Teelt op kompost. Op brengst thans 5-7 kg per m2 in 18 weken teelt, dit is vergelijkbaar met de champignon 25 jaar geleden. Pleurotus ostreatus (oesterzwam) Afkomstig uit Oost-Europa; begin 70-er jaren in Nederland geïntrodu ceerd. 5-10 telers in Nederland, me rendeels als hobby, kleine aanvoer aan veiling Breda. Groot probleem is de uitbundige sporevorming, die als een nevel in de cel kan hangen. Dit wekt bij veel kwekers snel een heftige allergische reaktie op, die verder telen onmoge lijk maakt. Onderzoek naar laat - c.q. weinig sporulerende variëteiten. Teelt op stro. In Italië jaarlijks 5000 ton geteeld. Neutrale smaak en prettige struktuur indien niet groter dan 5-7 cm. Zeer gemakkelijk in de keuken te verwer ken. De oesterzwam ii De fontein in werking. Het 10-jarig jubileum van Flevohof is zeker niet ongemerkt voorbijgegaan. Als blijvende herinnering aan dit ju bileum siert nu een tot 10 meter hoog opspuitende fontein in een van de vij vers van Flevohof. Deze werd aange boden door de vele relaties van het 150 ha grote landbouw- en rekreatie- projekt. Het 10-jarig bestaan van Flevohof betekent ok 10 jaar lang: - Nationale Landbouw Manifesta tie - Promotie van de agrarische sek- tor en de daarop gefundeerde in dustrie en handel - Kijk, Speel en Doe Park voor miljoenen consumenten - Initiatieven, verrassende shows en exposities en daardoor speelse doch degelijke voorlichting over land- en tuinbouw, industrie en handel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11