1981 Kerstmis is in aantocht! Steeds meer dames voor de kursussen 23 jaar "uit de praktijk"... Produkt informatie Ook eens kijken naar wat we nog hebben Als men naar buiten kijkt is op dit moment net een plaatje van een kerstkaart, zoals de sneeuw zich ma nifesteert in "HET LAND VAN AL- TENA EN BIESBOSCH". Zullen we na een zeer lange, natte periode nu een droge periode tegemoetgaan, dan kan men op een ouderwetse winter gaan rekenen. Vooral de jeugd met de kerstvakan tie in het verschiet, en ook de oudere wintersporters kunnen hun hart op halen. Maar de tegenhanger is wel de kosten van energie voor bedrijf en gezin dat een steeds grotere kosten- faktor gaat worden. Ook voor onze tuinders en bloemenkwekers zal het dan een dure winter worden. Want met koud winterweer gaan de verkopen achteruit en dat doet de prijzen dikwijls dalen. Ook de veehouderij heeft ook veel last van sneeuw en vorst, vooral met 'het binnenhalen van kuilprodukten, het bevriezen van drinkbakken en leidingen. Het jaar sluit wel positief af bij de veehouderij met zijn hoge prijzen van melk en kalveren en vlees, toch met een veel hogere prijs van de kunstmest, wat het onkostencijfer weer doet stijgen. De akkerbouwer heeft een zware herfst achter de rug, veel kapot gere den akkers en hoge kosten. Door de verregaande mechanisatie is veel tarwe gezaaid kunnen worden, wel een voornaam produkt. De bieten zijn bijna geruimd, vooral met die vorst een hele opluchting voor de boer. De prijzen van de aardappels blijven op het zelfde peil en naar men aan neemt een grote voorraad. De fruitprijzen blijven hoog^vooral de goede maten en de appels met In het voorbije jaar kon de graanoogst onder optimale omstandigheden worden binnengebracht' De slechte weersomstandigheden hebbèn zich ook in OOST- EN MIDDEN-BRABANT voortgezet in de eerste helft van december. De re genperiode van eind november zorgde voor grote problemen wat betreft de bereikbaarheid van trekker en ma chines op het land. Op veel plaatsen worden de drijfmestkelders weer vol, zodat op gezette tijden weer uitgere den dient te worden. Een groot ge deelte van deze drijfmest gaat naar het maisland. Het land is nu vrij. Op sommige plaatsen heeft dit geleid tot struktuurbederf van het land o.a. door insporing en vastrijden op te natte grond. Op grasland kan men in kleine hoe veelheden drijfmest kwijt. Giften van 15-20 m3 per ha zijn optimaal. Het is belangrijk om de mest goed over het weiland te verdelen. Voor kom stuk rijden van de zode. Dit geeft straks in het voorjaar grote problemen met de verzorging van het grasland en mogelijk later met het maaien voor o.a. de voederwin ning. De laatste week is plotseling de win ter ingevallen. Vanwege de tempe ratuurdaling is de neerslag gekomen in de vorm van sneeuw, hetgeen no gal wat overlast veroorzaakt heeft. Het vervoer van grondstoffen naar de boerderij liep vertraging op even als het afzetten van gereed produkt. Bij opklaringen en heldere hemel heeft het op verschillende plaatsen in Oost- en Midden-Brabant streng ge vroren. Dit komt gedeeltelijk door de uitstraling van de sneeuw. kleur doen een hoge prijs. Door de veilingen wordt tegenwoor dig veel aandacht geschonken over spreiding van de aanvoer en ook het eenmalige fust doet het goed, dat ook wel een financieel voordeel geeft aan de kweker. Het jaar 1981 zal afgesloten worden volgens een schatting van he; L.E.I. dat de gezamelijke Nederlandse boeren- en tuindersgezinnen jen 20% hoger inkomen hebben bereikt, maar verder schrijft over een "ge deeltelijk herstel" omdat het huidige bruto inkomen nog 20% lager ligt dan in 1975. Wat moeten wij met deze cijfers aan? De landbouw ekonomen zullen het ons wel kunnen uitleggen, waar het naar toe gaat, "wij boeren ondervin den het" en in "Brussel" wordt over ons inkomen beslist. De bezuinigingsgolf en de steeds ho gere kosten zal ook onze bedrijfstak niet voorbijgaan ook met alle gevol gen. Ondanks een heel groot overschot op onze betalingsbalans wordt toch overal op bezuinigd vooral op voor lichting en ruilverkaveling. Mogen wij hopen dat 1982 in cijfers gezien nog beter mag worden als dit jaar. Het Kerstfeest is in aantocht, dat dit feest van "Vrede op Aarde" passend gevierd mag worden, en dat het ook op andere gebieden waargemaakt mag worden. Ook voor het seizoen 1982 is er door B.V. Chemische Pharmaceutische Industrie "LUXAN" te Eist (Gld) een volledig overzicht van het pro- düktenassortiment uitgegeven in de vorm van het boekje "Luxan Pro dukt Informatie". Dit boekje geeft een overzicht van alle door B.V. "LUXAN" gevoerde produkten, met daarbij een globale indikatie van de gebruiksmogelijk heden en doseringen. In het "vraagbaak"-gedeelte is bij een aantal van de meest voorko mende problemen aangegeven welk Luxan-produkt in aanmerking komt voor de oplossing van het betreffen de probleem. Belangstellenden kunnen het boekje geheel kosteloos aanvragen bij B.V. "LUXAN', Postbus 9, 6660 AA ELST (Gld) of bij de plaatselijke koöperatie. De sneeuw is blijven liggen. Deze laag werkt isolerend, waardoor de, ondergrond op veel plaatsen nog niet is bevroren. Hel is nu al voor de vijfde keer, dat er in de winter een kursus wordt geor ganiseerd voor de agrarische vrouwen in onze regio. Men kan wel zeggen dat het trouwe kursusgangers zijn. Het eerste seizoen is begonnen met 12 dames. Momenteel zijn het er 30. Allerlei onderwerpen zijn aan de orde geweest, die de bedrijfsvoering in ekonomisch opzicht ten goede ko men, als ze juist worden toegepast. We zijn begonnen met een globale voorlichting. Daaropvolgend werden onderwerpen als b.v. rechten, W.I.R. en belastingen of een fiskale boek houding opnieuw besproken, maar wel veel diepgaander. In ieder winterprogramma werd een agrarische dag ingelast. Er wordt b.v. een bezoek gebracht aan de veemarkt te 's Hertogenbosch of een ander se- mi-agrarisch bedrijf b.v. aardappel verwerkingsbedrijf. zuivelonderne ming, orchideënkwekerij. De kursus wordt besloten met een evaluatieochtend. De op- en aanmer kingen, die dan gemaakt worden, kunnen in het volgende winterpro gramma worden meegenomen. Men kan dan rekening houden met de wensen van de kursisten. Een kursus, als deze, blijkt over het algemeen zinvol ook al vanwege de toenemende belangstelling. Men ervaart steeds opnieuw, hoe weinig men van een bepaald onder werp afweet. Het jaar 1981 is weer al bijna voorbij en we moeten dan toch even terug zien hoe het in ZUID-BEVELAND is geweest. De vele regen van maart en ook van oktober zullen we niet snel vergeten. Het voorjaarswerk is daar door laat begonnen, met lang niet overal zo'n goede struktuur. De oogst van de laatste aardappelen, de suikerbieten en de gladiolen is door de regen van oktober veel vertraagd, de eerste helft van november was wat beter, maar ook de tweede helft van november en de eerste helft van de cember gaven veel regen te zien. Wanneer er al gewerkt werd, was het allemaal niet even goed te noemen. De problemen zijn dan ook zo, dat half december er nog kleine opper vlaktes met aardappelen, suikerbie ten en gladiolen in de grond zitten, of deze nog geoogst kunnen worden zullen we maar afwachten. De wintertarwe met 35% van de ak kerbouwoppervlakte heeft een goede oogst te zien gegeven en in ons ge bied bovendien afgeleverd kunnen worden voor een zeer goede prijs. De suikerbieten met 21% van de opper vlakte waren goed, het gehalte valt wat tegen. Waar men niet te veel C- suiker heeft kunnen we de financiële opbrengst ook zeer goed noemen. Ook bij andere gewassen zijn er goe de resultaten bereikt, maar toch wil alles nog niet zeggen dat het een zo goed jaar is geworden. De kosten op onze bedrijven nemen steeds toe, zonder grote kreten en allerlei kri tieken, maar de ondernemer moet het maar betalen. Vooral op bedrij ven met een beperkte oppervlakte blijken de kosten veel te snel toe te nemen, terwijl de opbrengstprijzen voor dit type bedrijven eigenlijk te laag blijven. Daarom zullen dan ook hogere prijzen voor onze produkten nodig zijn om een redelijk bedrijfs resultaat te kunnen en te blijven be reiken. Het is nu bijna 23 jaar geleden - vanaf voorjaar 1959 - dat ik geregeld voor "Uit de Praktijk" heb geschreven. Ik heb onlangs besloten dit nu te gaan beëindigen. Ik heb; het steeds met plezier gedaan, meestentijds waren er voldoende te beschrijven onderwer pen voorhanden, soms zoveel dat wel eens geselekteerd moest worden waardoor ze lang niet allemaal in "Uit de Praktijk" naar voren konden komen. Een enkele maal kon het nieuws soms wel eens zo beperkt zijn, dat toch wel eens naar extra onder werpen gezocht moest worden. Als ik zo terugdenk zijn er velerlei onder werpen door mij vermeld als bijv. ras sen- en gewassenkeuze, ziekten en ziektebestrijding, stand van de ge wassen, opbrengsten, prijzen, veran deringen in de mechanisatie, proble men door hagel o{ door veel regen, van vergaderingen-, werktuigende monstraties, exkursies en nog een groot aantal andere onderwerpen. Soms dienst gedaan als een soort verslaggever, soms wel eens op een kritische manier! Mijn naam heeft al eens een keer onbedoeld onder het artikel gestaan, toch wil ik ook nu voor de laatste maal niet mijn naam onder het artikel plaatsen. Ik wil dan ook gewoon in de stijl blijven van het besluit op de Al gemene Vergadering om de namen van de schrijvers van "Uit de Prak tijk" niet te vermelden. Ondanks dan toch ook maar een ze kere onbekendheid heb ik wel eens kritiek gehoord. Maar toch - dat doe ik dan ook eens een keer ongevraagd mede namens de andere "Uit de Praktijk" schrijvers - wil ik de lezers, niet alleen uit eigen streek of provin cie, maar ook van verder af wel be danken voor de aandacht en de ber langstelling die steeds aan "Uit de Praktijk" werd en wordt besteed. Ik hoop dat mijn opvolger(s) daarin ook zullen slagen. Met U allen een gezegend Kerstfeest en een goed en voorspoedig 1982 toe te wensen, wil ik mijn laatste "Uit de Praktijk" beëindigen. Het LAND VAN HULST heeft een witte hoed op. Zouden we dan toch eens een witte Kerst krijgen? Deze wens is echter niet zo dringend als toen in de maand november de wens om droog weer. Alhoewel de wegen sneeuw en ijs vrij, is wel zo interessant. We hebben het afgelopen jaar onze portie water wel gehad. Al het werk op de akker ver richt, moest in betrekkelijk korte tijd gebeuren, anders zat men in de pro blemen. Gelukkig dat onze landbouw, on danks het chronische geld gebrek op tijd vernieuwd en verbeterd is. Het jaar begon met vergaderen; ook door dit vergaderseizoen is men goed doorgekomen. We hadden een ge zellige gezinsdag, die de akku voor 1981 zo oplaadde, dat men er even suf van was. Niettemin was men tij dens vorst en droog weer eind fe bruari present. De regen was toen al spelbreker, zodat pas rond 26 maart weer gestart kon worden om alles te zaaien. De verpleging van de gewas sen gaf problemen door de steeds vallende buitjes, in een bepaalde streek waren het echter buien. Daar werd dan ook fikse schade aan de gewassen toegebracht. De oogst daar liep met minder problemen. De op brengsten van gras, gerst, karwij, erwten e.d. vielen wat tegen, maar de opbrengst van de tarwe viel des te meer mee. Algemeen hoorde men van 8 tot 8,5 ton per ha, dit is toch niet gering. De aardappelen werden Terwijl de regen c.q. sneeuw ook in het LAND VAN AXEL gestaag naar omlaag komt in deze donkere dagen voor Kerst zet ik me aan het schrij ven. Het jaar is alweer bijna ten einde. Het is toch onvoorstelbaar dat een jaar zo vlug voorbij kan gaan. Alsof het nog maar net Kerst geweest is en nu is het bijna alweer zover. Zo de gebeurtenissen van de afgelo pen maanden nog eens overwegend vraag ik me toch af: waar zijn we mee bezig? Heel het jaar ben je in de weer, zaaien, onkruidbestrijding uitvoeren, tussendoor demonstreren in Brussel, oogsten, sjouwen en ploeteren om de laatste aardappelen, uien, bieten, bollen of wat dan ook uit de grond te krijgen en verderop, in Den Haag, ruim laat doodgespoten, zodat ook in onze streek problemen kwamen met rooien. De bieten hebben veel pro blemen gegeven, voordat ze op de fabriek waren. In het begin te droog, voor de rest veel te nat. De kg-opbrengsten zullen goed zijn en ook de percentages suiker, en, in de negatieve zin, de tarra hoog tot zeer hoog. Hopelijk is alles inmiddels geploegd. Het jaar is ver ten einde. Wat is een jaar kort als je terug kijkt en wat ge beurt er ontzettend veel. Het boe renleven vraagt iedere dag opnieuw beslissingen, aanpassingen en arbeid om de eindjes aan elkaar te knopen, dit zonder noemenswaardige aan passingen van de prijzen van onze produkten. Bij de PZEM zeggen ze zelf dat ze het zo goed doen en veel winst maken. Als boeren begrijp je hoe ze daaraan komen. Vooral als je uien en aardappels bewaart en de elektriciteitsrekeningen goed volgt. Hetzelfde geldt voor andere bedrij ven, die ons rekeningen presenteren. We zullen toch door moeten gaan en als het nodig is, samen voor onze belangen vechten, want dan blijft onze agrarische sektor sterk genoeg om te kunnen konkurreren. Dit met de beste wensen voor het nieuwe jaar 1982, waarin we op nieuw met de weerman en bezuini ging te maken krijgen. praten ze maar, praten ze maar, pra ten ze maar. Of is het ouwehoe renWel is mijn konklusie: Ze heffen het glas, ze'doen een plas en het blijft voor de boer zoals het was! Altijd weer opnieuw, minder krijgen dan de kostprijs omhoog gaat! Dus achteruit gaan. M-aar als men bij voortduring de trekpaarden van onze ekonomie de haver onthoudt die ze verdienen zal de kar toch tot stilstand komen! Öp E.E.G.-nivo zal er gezien de kostenstijging en inflatie voor 1982 een prijsverhoging uit moeten komen van 15%!! Dit in schril kon trast tot uitspraken uit Brussel die de graanprijzen met 20% willen verla gen. Onvoorstelbaar dat er mensen zijn die dit soort uitspraken durven te lanceren. Het is goed dat de K.N.L.C.-voorzitter op de Algemene Vergadering in Den Haag hiertegen fel van leer is getrokken. Wat ons eigen land betreft: -ook hier valt op het fiskaal gebied nog wel wat te verbeteren, zodat de ondernemer meer armslag krijgt, bijv. alleen al het optrekken van de belastingvrije c.q. premieheffing-vrije voët tot bijv. 30.000,— zou al een stap in de goede richting betekenen. Om dit te bereiken zal er evenwel nogal wat "gehobbyd" moeten worden in poli tiek Den Haag. Het groene front zal hersteld c.q. versterkt dienen te wor den en ik dacht dat daar veel voor te zeggen is: Terug uit het Haagse naar het Axel- se. De vroeg ingevallen winter zal wel niemand van pas komen. De en kele percelen aardappelen die nu nog in de grond zitten kunnen nu wel als definitief afgeschreven worden beschouwd. De nog te rooien bieten wachten op rooiba?re dagen, over de vorst, en zullen misschien nog juist op tijd afgeleverd kunnen worden bij de eigen fabriek of zullen naar het buitenland afgevoerd worden. De vergadertijd staat voor de deur. Veel zal er moeten worden nagepraat over het jaar '81. Hoe nat of het toen wel was, en wat te doen in '82 en laten we zo rond de Kerst, als we toch -aan het filosoferen zijn, ook eens kijken naar wat we nog wel hebben, dan stemt ons dat wellicht toch nog tot enige tevredenheid. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10