VOO It HE VltOIIW V oorlichtingsdag trainingskursus H.O.Z. RJ.ZUID U it bijna alle kringen van de bond van plattelandsvrouwen zijn enkele belangstellende leden gekomen om de informatiedag over een kursus/trainingsprogramma van de HOZ/BvPl.vr. vrijblijvend mee te maken. De leiding van deze dag berust bij de medewerkers van de HOZ, mevr. D. Zeelenberg en de heer Fred Kiela. In de inleiding die mevr. Zeelenberg verzorgde, vertelde zij eerst iets over de stichting H(uwelijk), Onder schap), Z(wangerschap) en over de tot standkoming van deze dag. N a de middagpauze moest de stemming plaatsvinden over het on derwerp dat uiteindelijk gekozen zou worden. Die keuze viel unaniem op "Co-Emancipatie", ondanks het feit dat men het met het woord "Eman cipatie" niet helemaal eens was. Verscheidene dames meenden dat het begrip wat afschrikwekkend Kursus "De vierweekse voor plattelandsjongeren": een stap in je leven P.J.Zeskamp E igenlijk zouden we willen zeggen; kijkt u als afdelingsbestuur eens goed rond in uw afdeling. Zonder twijfel zult u dan een paar leden opmerken die een goede gesprekleidster voor de bond zouden kunnen worden. Wat kan iemand tot een goede ge sprekleidster maken? Co-Emancipatie Uitslag 3 C.J.O.-rit Wie kan deelnemen aan deze kursus? E.V.A.V.-kursus op Walcheren P.J.Z.-bestuur sluit vergaderjaar af uit de p.j.z.-agenda ondier redaklie vande Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg 1, 4494 PB Ceersdijk. De stichting werd opgericht in 1970 en heeft tot doel het bevorderen van het maken van een bewuste keuze en hierdoor ook vóóraf voor deze keuzen verantwoordelijkheid te dragen, op de meest wezenlijke momenten in het leven. Ook in de doelstelling van de bond staat het besef voor verantwoordelijkheid hoog genoteerd en het is daarom niet zo toevallig dat deze samenwerking tot stand is gekomen. TNa deze uiteenzetting werden de da- oen de HOZ dan ook aanbood mes jn 4 groepen verdeeld om zich te oen de HOZ dan ook aanbood een kursus-/trainingsprogramma op te zetten voor leden die er voor voe len om gespreksleider te worden heeft het prov. bestuur na een oriën terend gesprek dan ook volmondig ja gezegd. Voor deze voorlichtingsdag had het prov. bestuur een voorlopige keuze gemaakt uit de beschikbare onderwerpen, maar wilde de defini tieve keuze graag óver laten aan de deelneemsters van de kursus. Het prov. bestuur had haar voorkeur uit gesproken voor de volgende onder werpen: 1. Hoe blijf ik in gesprek met m'n opgroeiende kinderen (en ook met mijn man) Hierbij kunnen alle mogelijke vragen aan de orde komen die kursisten belangrijk vinden in de opvoeding en de begeleiding van hun kinderen. 2. Co-Emancipatie ("Co" sa men) Dit houdt dus in: Vrouwen, mannen en kinderen die zich sa men ontwikkelen en ontplooien. beraden over deze onderwerpen met de vragen: 1Wat vind je van het idee? 2. Waarom vind je het belangrijk? 3. Wat wil je hiermee bereiken? De antwoorden van de 4 groepen spitsten zich toe op: 1. Het idee is goed, maar hoe krij gen we de mensen bij elkaar. (Dat zal dus ook op de kursus bespro ken worden) 2. Men wil hiermee een gespreks groep organiseren, (maar geen probleemgroep) waar mensen zich leren uiten en voor hun eigen keuze uit durven komen, echter in "Co", dus in samenwerking met eventuele man en kinderen. Zijn deze laatsten nog te klein (kinderen) of reeds op eigen be nen, dan kan het ook zijn nut af werpen de naaste omgeving er in te betrekken om mondig te ma ken. Leren luisteren en laten pra ten is hier erg belangrijk. De drempel moet zo laag mogelijk gehouden worden om de belang stelling zo hoog mogelijk te krij gen. 3. Je kunt het verworvene toepassen in eigen kring en in eigen leven. Men krijgt andere en ruimere in zichten. Men leert de dingen be ter hanteren. Men is echter geen vraagbaak voor moeilijkheden. Méér het wegnemen van taboe's en vooral voor sommige, mensen de niet bespreekbaarheid van bepaalde onderwerpen be spreekbaar maken. Het gevolg kan zijn: Gemakkelijker praten en een bredere kijk op allerlei onderwerpen. -(Gedeelde smart is halve smart.) V ier weken lang met een groep van ongeveer 15 jongeren werken en nadenken over vragen en beslissingen, die voor jou belangrijk zijn: boer worden? boerin worden? emigreren? een baan buiten de landbouw zoeken? Maar ook leren diskussiëren, je eigen mening naar voren brengen, een stukje schrijven. Hoe gaan we daaraan werken? De eerste week nemen we veel tijd om elkaar te leren kennen. We be steden ook veel aandacht aan leren gesprekken voeren, leren praten en luisteren. In de eerste week bekijken we ook wat belangrijke vragen zijn; waar willen we wat meer over weten? Dat kan zijn bedrijfsovername, emi gratie, het EEG-landbouwbeleid, al ternatieve landbouw. In kleine groepjes wordt daar onderzoek naar gedaan. Daartoe ga je boeren en boerinnen interviewen, dingen lezen, naar de Tweede Kamer om met mensen van verschillende politieke partijen te praten, de voorzitter van een van de landbouworganisaties wordt uitgenodigd. In die vier weken doen we nog veel meer. Naar de Landbouw-RAI. Een keer naar een toneelstuk. Film, sport, schilderen. Met elkaar over geloof praten, etc., etc. Vier weken lijkt zo lang voor een kursus, maar als je eenmaal op de volkshogeschool bent, vliegt de tijd om. Als je mee wilt doen aan de vier weekse, moet je je vóór Kerstmis opgeven. De prijs van de kursus be draagt 850,— 425,— voor (maximaal 20) leden van platte landsjongerenorganisaties. Voor informatie en aanmelding (tot 24 december): Volkshogeschool Allardsoog, Ja rig v.d. Wielenwei 32, 9243 SH Bakkeveen, tel. 05169-241, vra gen naar Gerard Wieffer; Volkshogeschool Bergen, Postbus 94, 1860 AB Bergen NH, tel. 02208-4541vragen naar Arie v.d. Brand. Voor de allerlaatste-moment beslui- ters: van 24 t/m 27 december is Arie v.d. Brand bereikbaar: 072-124828. "V rijdag 20 november jl. werd de 3 C.J.O.-slikrit gereden. Ook deze keer deed deze rit zijn naam alle eer aan, getuige het uiterlijk van de 39 auto's na afloop. De uitzetters waren er in geslaagd weer een rit uit te zetten die veel kans bood om herhaaldelijk in de fout te gaan. Desondanks kwamen alle deelnemers redelijk op tijd binnen. Na enig rekenwerk en wachten Op 9 januari a.s. zal er in de prak tijkschool te Schoondijke weer ge streden worden om de P.J.Zeskamp wisselbeker. Doordat de afdeling Zevenbergen van de P.J.Z. vorig jaar definitief beslag legde op de wissel beker is er nu weer een nieuw exem plaar te winnen die dan .1 jaar de prijzenkast van de winnende afde ling mag opsieren. De sportkommissie heeft weer een aantal spelen bedacht die de deelne mende ploegen de nodige problemen zullen opleveren. Er zijn o.a. de vol- voorkwam, maar waren het wel met de inhoud eens. Na de stemming werden de dames weer in 4 groepen verdeeld voor een rollenspel. Onderwerp: Het opzetten van een gespreksgroep. Voor alle duidelijkheid nog even het onderscheid tussen jeen praat- en ge spreksgroep. Praatgroep: Heeft geen bepaald on derwerp. Gespreksgroep:. Men praat met el kaar over een bepaald thema. In het rollenspel gaat men een z.g. wervingsgesprek voeren. De bedoeling is dat een van de da mes, de gesprekleidster de anderen warm maakt om met een bepaalde (gefingeerde) groep mee te gaan doen. De anderen weten nog van niets en staan er wat afwijzend tegenover, 't Is leuk om te horen welke argumenten, de leidster alle maal aanvoert om de dames van het nut van zo'n groep te overtuigen. Aan het eind van de dag nog wat informatie over de kursus/training. Iemand met een stuk levenservaring achter zich; maar ze kan ook nog jong zijn. Zonder haar eigen ideeën en overtuigingen los te laten moet ze toch bereid zijn om anderen in hun waarden te laten. En de meningen van anderen te respekteren. Ze moet goed kunnen luisteren en leiding kunnen geven zonder zich op te dringen. De vaardigheden die ze daar voor moet beheersen worden op het trainingsweekend aangeleerd. De data voor de kursus zijn: 2 februari '82 informatiedag in de "Prins van Oranje" te Goes. 12 en 13 februari '82: kursusdagen. 12 en 13 maart '82: trainingsdagen. Deze dagen zullen gehouden worden kwam er de volgende uitslag uit de bus: 1. W. Antonissche 162 strafpunten 2. Hans Karelse 300 strafpunten 3. P. Janse 311 strafpunten 4. Rinus Eversdijk 312 strafpunten 5. Nico Vermue 315 strafpunten 6. Nico Zonnevijle 330 strafpunten 7. Marius Kloet 331 strafpunten 8. Rinus Welleman 345 strafpunten 9. Theo Nijsse 349 strafpunten Jan Blok werd 38e en laatste en "won" hiermee de poedelprijs. gende nummers gepland: superzak- lopen, ballonnendisco en een klom pendans. Alle afdelingen kunnen met een of meerdere ploegen deelnemen aan deze strijd die zeker het nodige ple zier zal opleveren. Elk team zal be staan uit 4 dames en 4 heren. Leden die belangstelling hebben om aan deze kompetitie deel te nemen kunnen zich daarvoor opgeven bij hun eigen afdelingsbestuur. Doe je niet mee maar wil je gewoon gaan kijken. Dat kan ook, alle supporters zijn welkom. De zeskamp begint om kwart over één en zal tot ongeveer half zes duren. in het van Eeghenhuis te Aarden- burg. Degenen die aan de kursus/training gesprekleidster willen deelnemen zijn verplicht mee te doen aan de in formatiedag op 2 februari. Deze dag is te beschouwen als een kennisma king met het gekozen onderwerp en de werkwijze van de HOZ. De kosten bedragen 75.— maar het is mogelijk gebleken om hiervoor subsidie te krijgen. Momenteel hebben zich 10 dames gemeld, die deze kursus willen vol gen. Zijn er meer aanmeldingen, dan kan gedacht worden aan een tweede kursus in overleg met de kursuslei- ding. Met een dankwoord aan mevr. Zee lenberg en de heer Kiela werd deze zeer leerzame dag besloten. J. de Vries-Ligthart-Schenk De kursus Ekonomische Vorming Agrarische vrouwen in Walcheren wordt georganiseerd door de Agrari sche Kommissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond in samenwerking met de SEV- ster van de Z.L.M. en de C.B.T.B. De kursus start 6 januari 1982 en wordt gehouden iedere woensdag ochtend van 9.15 uur - 11.45 uur ge durende 13 keer. Plaats: Hotel Walcheren in Koude- kerke. Aantal deelneemsters: tussen de 15 en 25. Doelgroep: Agrarische vrouwen die weinig of niets aan kursus op dit ge bied hebben gedaan. Kosten per persoon: 40,— kon- sumpties voor eigen rekening. Opgeven bij: - Mevr. Kloet, Langeweg 65 te Ar- nemuiden. - C.B.T.B.-kantoor, Goes. - Z.L.M.-kantoor te Goes. Vóór dinsdag 22 december! Kursusleidster: Marga de Jong (SEV'ster C.B.T.B De eerste bijeenkomst is op 6 januari: Kennismaking, uitleg over doel en inhoud van de kursus. Door: Mevr. M. de Jong (SEV'ster C.B.T.B.). Openingstijden P.J.Z.-kantoor In verband met vakantie is het P.J.Z.-kantoor rond Kerst en oud en nieuw geopend op de volgende data en tijden: 21, 22 en 23 december: geopend van 13.00-17.00 uur: 24 december: gesloten; 28, 29 en 30 december: geopend van 13.00-17.00 uur; 31 december: gesloten. Vanaf 4 januari: openingstijden als gewoonlijk. Op dinsdag 22 december komt het hoofdbestuur van de P.J.Z. voor het laatst dit jaar bijeen. Ook deze ver gadering zal gehouden worden in "De Blauwe Hand", Blauwehand- straat 32 te Bergen op Zoom. Door dat de vergadering na de pauze een informeel karakter zal hebben staan er niet al te veel punten op de agen da: Aan de orde zullen o.a. komen de volgende zaken: een ledenwerfaktie, het bepalen van een onderwerp voor het themaweekend, en nieuws uit de diverse kommissies. Ook zal er door het hoofdbestuur formeel beslist moeten worden over de toetreding van de P.J.Z.-Walche ren tot de provinciale organisatie. 21 december: vergadering vormings werkgroep Zeeland. 22 december: hoofdbestuursverga dering P.J.Z. in "de Blauwe Hand" te Bergen op Zoom. 23 december: P.J.Z. Tholen/St. Phi- lipsland: dropping. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21