1 Op bezoek bij boer Janse "Op bezoek bij boer Janse" Bezoek aan boer Jansen Op naar boer Janse De boer op. De boer op. 1-2. dier 2-3. boerderij werktuig 3-4. mannetjes sehaap 4-5. Wat geeft een koe 5-6. sla uit een kas heet 6-7. Wat verbouwt een boer 7-8. Waar bewaart men graan 8-9. de opbrengst van een stuk land heet.... 9-10. graansoort 10-11. peulvrucht 11-12. iemand die de tuin onder houd. Anneke v. Keulen Graaf Jan v. Nassauschool Vlissingen 1. -G r 1 lO i O 1 z.l.m VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 3e JAARGANG NO. 1 Kinderkrant Wij gingen op de fiets naar Boer Jansen. Het was heerlijk weer. We hebben erg veel gezien. Eerst hadden we een glaasje lekkere chocolademelk gehad. Toen mochten we eerst overal evenl kijken. Eindelijk werden we geroepen, we waren toen in een grote groep. Eerst kwamen we in een grote stal met heel veel koeien. Je mocht ook vragen stellen. Er was ook een Ame rikaanse koe die was heel groot. Boer Jansen heeft ook nog een heleboel verteld. De grootste koe was ruim 2 jaar. De kalfjes werden niet met de fles gevoed maar gewoon in een emmer. Zo een kalfje weegt 40 kilo. Er was ook nog een hele grote hooi berg daar kon je opklimmen dat was leuk. Marjan Proos klas 5, Petrus Immensschool, Middelburg 19 November gingen wij naar boer Janse. We kregen eerst allemaal een kopje chocola en wat pepernoten. Daarna mochten we nog wat rond kijken. Dus Susan, Marièt, Marger- hy, Lenneke en ik gingen naar de kalfjes. Er was één kalfje in één box, de andere waren in een gewoon hok. Je mocht de deur van het hok van de Boer Minnaard liet ons zijn land zien. Hij had Va deel vol suikerbieten staan. Daar ging een onkruidwieder door, die 6 rijtjes tegelijk deed. De boer mag om de 4 jaar op hetzelfde land hetzelfde produkt verbouwen. Want er is een ziekte (moeheid) die kan optreden als de boer dat niet doet. Daar bedoel ik dus mee, dat als de boer om de 2 jaar hetzelfde op hetzelfde land verbouwt, de oogst kan mislukken. Bij overtreding krijgt bij een boete. Een ander Va deel, daar stonden aardappelen op. Voor de frites ma- kalfjes niet open maken, anders wer den ze ziek. Daarna leidde boer Janse en Walhout ons (De hele groep) Hij verteldde ons van de koeien dat ze pas melk geven als ze een kalfje krijgen of hebben. En dat er ongeveer 200 kalfjes worden verkochten, later mochten we spelen. Om ongeveer 10 voor half 5 gingen we naar huis. Natathia Karsters, klas 6 Petrus Immensschool, Middelburg rijkes en voor de export bintjes (de slechte zijn voor het binnenland). Ook hier moet de boer om de 4 jaar hetzelfde verbouwen. Een ander Va deel is bestemd voor de granen. Gerst en andere granen (tarwe) wer den daar op verbouwd. De boer krijgt 6.000 kg per hectare. Bij gerst doet de boer 2 in 1. Onder de gerst groeit gras. Er is 1 soort schaap (het texels schaap), dat heeft een platte rug. Als dat schaap op zijn rug ligt, dan kan het niet meer op zijn poten komen. Va deel (de rest) heeft de boer voor uien, zaai- en snij maïs. Peter v.d. Kreeke Prinses Christina School Westwal 35 - Goes Een koe die 10.000 liter melk gaf. Uit Amerika! Deze koe heeft ongeveer een lengte van 1.35, erg log en dik. De koeien die niet veel melk geven (meestal de mooiste!) moeten weg. Koeien moeten 2x per dag gemolken worden en tevens nog eens schoon gemaakt voor besmetting. Een koe kan minstens 16 jaar worden. Het melk geven blijft niet altijd even goed. Hoe ouder de koe hoe slechter de melk. Jan Rodcvila, klas 6, Petrus Im mensschool, M'burg Donderdagmiddag 19 november om Vi 3 vertrokken we op de fiets naar de boer. We kwamen aan en we kregen allemaal een bekertje warme chocola demelk. Eerst gingen we naar de stallen. Er stonden 160 koeien en 40 koeien die moesten kalven. Er was een grote Amerikaanse koe, die heel veel melk gaf. De gemiddelde hoogte van een koe is 1,33 meter. Maar die Amerikaanse koe was toch wel heel wat groter! Een koe was er ziek. De dierenart (vrouwelijke) kwam, en stopte in het achterste van de patiënt een pluk watten. Soms maakte hij grote sprongen, maar al gauw was hij klaar en ging de dierenartse weg. Eén vraag was hoe warm het in de stal is. "Nou, zei de boer, "Altijd staan de deuren open, ook al is het winter! Erg voordelig dus!" Susan v.d. Panne Petrus Immensschool, klas 6 Middelburg december Mirjam Lindhout col t- Donderdagmiddag gingen we om xh 3 naar hoer Janse. Toen we aankwamen, werden we verwelkomt met een heerlijke kop chocolade melk en pepernoten. Als we dat ophadden gingen we in de boerdederij rondkijken. Ik zag: koeien, kalfjes, paarden, pinken (half volwasen koeien), stieren, jonge stieren, werktuigen, kippen, kalkoenen, geiten, konijnen, schapen en wel een stuk of 40 katten. De katten zaten overal op de boerderij. Boer Janse heeft wel ongeveer 200 stuks koeien, en kalfjes in totaal. Boer Janse vertelde ook, dat hij Amerikaanse koeien had. Amerikaanse koeien zijn stevig in de poten, geven goed melk, en groeien harder. De Amirikaanse koe wordt wel 2,10 m. hoog. Er was ook een koe die gaf 10.000 liter per jaar. De tijd vloog om jammer genoeg moesten we weer weg. Het was een leuke middag. Mariët den Hollander Petrus Immenschool. (Schoutstraat) Middelburg. Vi* V 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11