Flinke incidentele winststijging bij Suiker Unie Delfland krijgt zoet water d.m.v.buisleiding uit Brielse meer Moet graszaadareaal iets terug voor herstel prijzen? Landbouwbegroting 1982 Verwerking aardappelen Rest- en afvalwarmte Bietenprijs 1981 lager dan 1980 De bietenkampagne 1981 ken merkt zich door een zeer gunstige dagverwerking van alle fabrieken, waardoor enige kompensatie in de kostensfeer wordt gevonden voor de ook dit jaar weer opgetreden scherpe stijging van de energie prijzen en voor de daling in de melasseprijs. Ook moet er mee worden gerekend dat door Brussel op A- en B-suiker de maximale produktie heffingen zullen worden gelegd terwijl de opbrengst van C-suiker vooralsnog onzeker blijft. De bietenprijs zal daardoor ge middeld zeker lager uitkomen dan in 1980, toen er geen C-suiker werd geproduceerd en alle bieten op basis van de A-prijs zijn be taald. De teler zal gemiddeld ge nomen in zekere mate kompensa tie vinden in de hoge bietenop brengst per hektare. Dankzij hoge prijs wereldmarkt De Koöperatieve Vereniging Suiker Unie in Breda heeft haar boekjaar 1980/1981 kunnen afsluiten met een positief saldo in de enkelvoudige jaarrekening van 18,7 miljoen tegen een saldo van 9,3 miljoen in 1979/1980. Dit aan de reserves toegevoegde bedrag overtreft het streefcijfer voor het jaarresultaat met ruim 6 miljoen. Hiermede kon de in vier voorgaande jaren ontstane achterstand voor een overwegend deel worden goedgemaakt. De winststijging over 1980/1981 is incidenteel en laat zich in hoofdzaak verklaren door de tijdelijk hoge sui kerprijzen op de wereldmarkt in de tweede helft van 1980 en door een goede prijsontwikkeling van het ne- venprodukt melasse. Inmiddels zijn de prijzen op de wereldmarkt van suiker en de melasseprijs scherp ge daald. De gunstige marktomstandigheden in 1980/1981 waren er ook oorzaak van dat de gemiddelde bietenprijs aanzienlijk meer- kon stijgen dan het minimum in de Brusselse regeling. Voor ledenbieten werd over kam- pagne 1980 115.— (exklusief B.T.W.) per ton netto betaald bij 16 procent suiker. De verwerkingskosten per 100 kg suiker stegen in 1980 met name door hogere energie- en brandstofprijzen met rond 11 procent. De voordelen uit deelnemingen be liepen 6,4 miljoen tegen 5,9 miljoen in het voorgaande jaar. De investeringen bedroeg 47,7 miljoen tegen 79,6 miljoen in 1979/1980, het laatste van de vier ombouwjaren van de hernieuwde fabriek in Groningen. Dit projekt en andere investeringen gedurende de jaren 1976/1977 tot en met 1980/1981 vergden een uitgave van in totaal 392,8 miljoen, waarvan 332,1 miljoen uit eigen middelen kon worden gefinancierd. 1 miljoen ton suiker Kampagne 1981 levert in Nederland ruim één miljoen ton suiker op, dank zij de zeer gunstige gemiddelde op- brengst van ruim 55 ton suikerbieten per hektare tegen een tienjaarsge- middelde van 48 ton per hektare. De bovenmaximum-suikerproduk- Het vullen van de zakken houdt niet op, ook dit jaar levert de bietenproduktie weer gigantische hoeveelheden suiker tie, die op de wereldmarkt moet worden afgezet, zal rond 130.000 ton kunnen bedragen. In verband met de lage wereldmarktprijzen zullen ook de Nederlandse producenten zich moeten beraden over het verzoek van de Europese Kommissie om ter bevordering van het prijsherstel een deel van de C-suikerproduktie naar het volgend verkoopseizoen over te dragen. MARKTBERICHT GRASZADEN (1981 5) Begin november bood de graszadenmarkt een kalme aanblik, hetgeen voor het prijsniveau niet gunstig is. De ontwikkeling die in het begin van het jaar inzette is voortgegaan: De prijzen zijn afgebrokkeld, waartoe de waardedalingen van de Deense kroon en de Franse franc ongetwijfeld hebben bijgedragen. Alleen Italiaans raaigras is beter, terwijl Westerwolds raaigras prak tisch uitverkocht is. Een enkel restantje moet misschien wel 3,— of meer kosten. De prijzen die in het hierna volgende worden vermeld hebben alleen bete kenis als indikatie voor het niveau waarop door de groothandel zaken worden gedaan. De vraag naar specifieke rassen en het aanbod daarvan, alsmede even tueel aanbod van een buitenlands ras, dat met zo'n ras konkurreert kan een transaktieprijs opleveren die dubbeltjes of kwartjes afwijkt van de opgegeven indikatie. Met deze reserve dienen de volgende prijzen te worden bezien. Engels raaigras Engels raaigras weide- en laat hooi- type ontlopen elkaar niet veel. De groothandelsprijzen zijn terugge gaan tot 2,50 2,60 per kg. Vroeg hooitype is volgens traditie nog iets goedkoper. Deze prijzen zijn 20% lager dan een jaar geleden. En gels raaigras sportveldtype is afhan kelijk van selektie of uitverkocht, of, indien nog te koop, goed voor prijzen vanaf 4,— De beste rassen kun nen daar een kwartje, of nog meer boven uit gaan. Engels raaigras ga zontype is eveneens ten dele uitver- Blijkens een mededeling van het Produktschap voor Aardappelen is in de maand oktober door de indus- triën 73.000 ton aardappelen ver werkt tot pommes frites, puree, chips en andere konsumptieprodukten. Daardoor is de verwerking tot 1 no vember 1981 op 678.000 ton geko men, tegenover 622.000 ton in 1980 en 535.000 ton in 1979. De export en import van aardappel- konsumptieprodukten komen, om gerekend tot verse aardappelen, overeen met resp. 54.300 ton en 4.900 ton. kocht. Hier gelden prijzen vanaf 3,60. Italiaans raaigras herstelt zich hoe langer hoe beter van de overschotsi tuatie. De prijs staat op 2,25 2,30, wat ruim 25% hoger is dan vorig jaar. Westerwolds raaigras van Neder landse produktie is uitverkocht. De prijzen zijn dit jaar opgelopen van circa 2,— tot/ 2,80 a/ 2,90. Voor een enkel restant moet 3,— of meer worden geboden. Veldbeemdgras weide- en gazontype zijn matig geprijsd vanaf 3,50. Populaire gazonrassen zijn wel iets gunstiger geprijsd. De prijs van JF 3,50 is wat het weidetype betreft bijna 10% hoger dan vorig jaar en wat het gazontype betreft 20% lager dan vorig jaar. Gewoon roodzwenkgras is duurder dan vorig jaar. De gewone kwaliteit doet 5,— wat 10% meer is dan een jaar geleden. Uitlopervormend roodzwenk is daarentegen in prijs gezakt. De goedkopere soorten staan op 3,50, de betere beginnen bij 3,80. Dit is ongeyeer 10% slechter dan vorig jaar. Over beemdlangbloem is geen na dere informatie. Twee maanden ge leden gold dit artikel als schaars. Wat de prijzen betreft kan er niet genoeg op worden gewezen, dat het groothandelsprijzen betreft, die slechts geldig waren op het moment van inventarisatie, dat was de tweede week van november 1981. Voor de boer/zaaizaadvermeerde raar bestaat het resultaat uit teler- sprijs x hoeveelheid. Wat oogst 1981 betreft geeft het produktschap als prognose, dat de raaigrassen redelijk geschud hebben, met 10 tot 15% ho gere ha-opbrengsten dan in het overigens matige jaar 1980. Veldbeemdgras heeft zich niet her steld en skoort in 1981 evenals in 1980 circa 10% onder het meerjarig gemiddelde. Roodzwenkgras is nog 6% achter gebleven bij het matige oogstresul- taat van 1980. Alle soorten bijeen genomen en re kening houdend met de bijdrage die de verschillende soorten aan de to tale graszaadopbrengst leveren zal het moeilijk zijn de inkomsten uit graszaad van oogst 1980 te evenaren. Men mag echter aannemen, dat het probleem van stokkende prijsvor ming internationaal wordt gevoeld. Stapje terug Het graszaadareaal zal een stapje te rug moeten om de prijzen te herstel len. Vermoedelijk zal ook Nederland hieraan niet ontkomen. De zeer natte maand oktober heeft al voor vertra ging gezorgd bij de inzaai van veld- beemd en roodzwenk. Een sterk punt van Nederland is het goede rassensortiment. De afzet daarvan zou wel eens beter bestand kunnen zijn iegen het verloop van de prijzen dan de goedkopere produkten. Hieruit kan moed worden geput voor de toekomst. Bestuur Landbouwschap: Militair oefenterrein niet verschuiven van natuurterrein naar landbouwgrond Het Landbouwschap wijst het vol strekt af, dat militaire oefenterreinen worden verschoven van natuurgebie den naar landbouwgronden. Dat blijkt uit een brief, die in het bestuur van het Landbouwschap aan de orde kwam naar aanleiding van de in spraakprocedure voor het Struktuur- schema Militaire Terreinen. De regering heeft in dit schema zijn plannen kenbaar gemaakt voor het toekomstig gebruik van en de be hoefte aan militaire terreinen. In dit schema wordt het totale ruimtebe slag ten behoeve van dergelijke ter reinen tot het jaar 2005 verminderd van 23.000 ha tot 17.000 ha. Toch legt de regering via het Struk- tuurschema een claim op ongeveer 900 ha landbouwgrond. Dit is deels N het gevolg van een verschuiving van militaire terreinen van natuurgron den naar landbouwgrond (zoals bij Havelte). Het Landbouwschap dringt er overigens op aan. Dat de nu voorgestelde oppervlaktenormen voor de diverse kategoriën oefenter reinen (250 ha en 1000 ha) soepel worden gehanteerd. In samenhang met de behandeling van het onderwerp glastuinbouw en energie in de zgn. uitgebreide kommissievergadering van de Tweede Kamer op 7 december j.l. heeft minister drs. J. de Koning (landbouw) een veertig vragen schriftelijk beantwoord. Daarbij zijn o.m. de volgende aspekten ter sprake gekomen. Op 26 oktober 1981 heeft een gesprek plaats gehad tussen de minister van verkeer en waterstaat. Het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland en de Hoogheemraadschappen Delfland, Rijnland en Schieland over onder meer de watervoorziening van Delfland. Tijdens dit gesprek is overeengekomen, Delfland van zoet water te voorzien door middel van een buisleiding uit het Brielse meer èn door het handhaven van de mogelijkheid tot waterinlaat uit Rijnland via het gemaal Leidschen- dam. Het Rijk is bereid 75% van zowel de investeringskosten voor de buislei ding als voor de bijkomende werken voor zijn rekening te nemen. Wan neer de buisleiding zal worden aan gelegd, is nog miet bekend. De mi nister van verkeer en waterstaat heeft toegezegd de vervangingskosten van het gemaal Leidschendam a 12,1 min voor zijn rekening te nemen. De bewindsman hoopt nog dit jaar een bijdrageregeling ter bevordering van kollektieve gescheiden draina ge-afvoer te doen ingaan. Hiervoor is in totaal 1 min gulden uitgetrok ken. Projekten gestart na 1 januari 1981 zullen in principe voor een bij drage in aanmerking komen. Sinds de vaststelling van de Beschik king Rekonstruktie Oude Glastuin bouwgebieden per 29 maart 1979 zijn aanvragen voor de rekonstruktie van zes oude glastuinbouwgebieden ingediend. Op advies van de Cen trale Kultuurtechnische Kommissie zijn Het Ven (113 ha). Aalsmeer (650 ha) en Huissen-Lent (325 ha) aange wezen als rekonstruktiegebied. Voor de gebieden "Roelofarends- veen" en "Ter Aar" heeft de Centra le Kultuurtechnische Kommissie in middels een positief advies uitge bracht. Naar verwachting zal de aanwijzing van deze gebieden tot re- konstruktiegebieden nog dit jaar kunnen plaatsvinden. Voor het ge bied "Monnikenweg" is het CCC- advies in voorbereiding. Het gebruik van rest- en afvalwarmte in de glastuinbouw zal in het alge meen gaan plaatsvinden in groot schalige projekten. Op initiatief van het ministerie van landbouw en vis serij en de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschappij (NEOM) hebben gespecialiseerde ingenieursbureaus al verschillende haalbaarheidsstudies en gevoelig heidsanalyses uitgevoerd. Het betreft hier projekten inzake de restwarmte van de elektriciteitscentrales Amer (tuinbouwgebied Breda/de Lang straat) en Almere, de kombiriatie van rest- en afvalwarmte van de vuilver branding te Duiven en de centrale te Nijmegen (tuinbouwgebied Huis- sen/Lent) en de afvalwarmte uit het Botlekindustriegebied (tuinbouwge bied Maasdijk). Bij de vuilverbran ding te Roosendaal- wordt op 5 ha kassen gebruik gemaakt van afval warmte. Tot 15 november 1981 hebben ruim 4.200 tuinders een aanvraag voor overheidssteun bij investeringen die gericht zijn op energiebesparing in gediend. Bijna 2.600 van deze aan vragers hebben inmiddels ook een energiebesparingsplan ingeleverd, terwijl 2.100 van hen hebben meege deeld, dat zij met de uitvoering van investeringen gaan beginnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6