"ENERGIEBESPARING VERGT VEEL ENERGIE" Tuinbouwexponent Henk Scheffers: „Nu is voor Nederland de tijd ge komen om „ho!" te roepen. Het Landbouwschap heeft een con tract met de Gasunie en daar moeten we aan vasthouden. Het zou werkelijk heel kwalijk zijn als onder druk van het buitenland wordt overgegaan tot ontbinding van dat contract. Wij zeuren toch ook niet over de fiscale voordelen van de Duitse tuinders en de lage arbeidsloonkosten van onze Britse collega's." Forse uitspraken, opge tekend uit de mond van de uiter lijk onbewogen Henk L. Scheffers (53) uit Honselersdijk, een West- lands dorpje, dat vooral bekend heid geniet door de goede wielren ners die er vandaan komen én de Westlandse bloemenveiling. Praten met Scheffers over tuin bouw. het KNLC en het Land bouwschap komt hoofdzakelijk neer op één onderwerp: gas. Dat is niet zó vreemd, want sinds hij tweeënhalf jaar geleden voorzitter werd van de afdelingen Tuin bouw en Groenteteelt van het KNLC neemt het energievraag stuk een belangrijk deel van de meeste vergaderingen in beslag. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de afaeling Groenteteelt van het Landbouwschap, waarvan hij lid is. Het wordt nog duidelijker wan neer hij eraan toevoegt tevens lid te zijn van de Energiecommissie en de Energiebesparingscom missie van het Landbouwschap. De hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouwschap staat ook on der leiding van Scheffers. Alle ge zamenlijke problemen van de tuinbouwsector komen daarin aan de orde. Scheffers stamt uit een oud West- lands tuindersgeslacht. Zijn vader teelde groenten en fruit en trok in de jaren dertig al enkele miljoe nen tulpenbollen. De voorkeur van junior ging uit naar het bloe men kweken (fresia's) en de ver edeling ervan. De veredeling van fresia's bleef niet zonder resul taat: zijn rassen ..Beethoven" en ..Mozart" stonden ooit in de top tien. zo vertelt Scheffers niet zon der trots. Al is hij in de Neder landse georganiseerde tuinbouw nog tamelijk onbekend, in de Glazen Stad is het tegendeel het geval. Sinds 25 jaar is hij be stuurslid van de afdeling Maas dijk/Naaldwijk/Honselersdijk Scheffers van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en hij bekleedt ge durende vele jaren diverse andere functies in het tuinderswereldje. Lastig parket In KNLC-verband wordt aan de belangen van de tuinbouw in vol doende mate aandacht besteed, meent Scheffers, die hoofdbe stuurslid is van deze standsorgani satie en adviserend lid van het da gelijks bestuur. Er volgt wel een maar: „In het hoofdbestuur wordt weieens gedacht, dat de tuinders alleen maar klagen en dan ver slapt de aandacht bij sommige be stuursleden. Dat roept bij mij wat irritatie op. Soms denk ik weieens, dat sommige collega's niet besef fen in wat voor lastig parket de glastuinbouw verzeild is geraakt. In het dagelijks bestuur is daar geen sprake van." Sinds begin vorig jaar is Scheffers ook lid geworden van het bestuur van het Landbouwschap. Hij vindt, dat aan de samenwerkings- gedachte tussen ondernemers en werknemers op een positieve en constructieve manier gestalte wordt gegeven. Dat geldt tevens voor de (hoofd)afdelingen. „We stuiten met onze gezamenlijke be langenbehartiging op betrekkelijk weinig onderlinge confrontaties. Bij de Voedingsbonden bestaat begrip voor onze problemen. Dat is ergens wel logisch, want de glastuinbouw staat borg voor een groot aantal arbeidsplaatsen en het is een gezamenlijk belang om dat te handhaven," aldus Schef fers. De behartiging van de tuindersbe- langen in het schap geeft hij zon der meer een voldoende. Toch wil hij een belangrijke kanttekening maken. ..Wij hebben in het voor jaar „ja" gezegd tegen het gascon- tract met de Gasunie en het daar aan gekoppelde sectorprogram ma. De afdelingen van het Land bouwschap zijn bij deze besluit vorming in voldoende mate betrokken. De eerste concessies echter, die aan het sectorbeleid zijn gedaan, zijn nauwelijks in de adviesorganen ter sprake geweest. Wij hebben toen geen „ja" ge zegd. In elk geval resulteerde het voor een tuinder, die een energie besparingsplan wilde indienen, in een verlaging van de bijdrage van' 15 tot 30% in vergelijking met het oorspronkelijke plan. Tot over maat van ramp komt daarboven op nog een „afslanking" van het sectorprogramma gedicteerd door Brussel. De teleurstelling was toen compleet." IJzersterk afzetsysteeni In het bestuur van het Landbouw schap was Scheffers één van dege nen die het sectorprogramma voor de „Brusselse ingreep" posi tief benaderde. Is dat nu veran derd? „Ik vraag me af of het nu nog wel allemaal de moeite waard is. Veel tuinders, die hun aan vraag al hadden ingediend, zijn wel aan het twijfelen gebracht. Mijn optimisme is wat verdwe nen. Ik begrijp goed dat we onze sector geen pessimisme moeten gaan aanpraten. We staan er nog sterk voor. Wij hebben een ijzer- sterk afzetsysteem, we hebben een modern produktieapparaat en blijven bereid een enorme ar beidsprestatie te leveren. Maar ons moet de tijd worden gegund voor een aanpassing aan de nieu we situatie." Doorgaan „Doorgaan en niet bij de pakken neerzitten, luidt het devies van Scheffers. Zijn laatste opmerking houdt, hoe kan het ook anders, verband met de gasprijzen, waartegen de tuin bouw in het voorjaar zo massaal in Aalsmeer demonstreerde. „Een herhaling daarvan moeten we be slist niet hebben. Ik heb respect voor de mensen die zich toen daar voor hebben ingezet. Maar op dit moment moeten we daar niet aan beginnen. Het motto is nu „ener giebesparing". Laten we daar met zijn allen veel energie in stoppen." JACQUES LUITEN 45

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 67