BESTUURDER MOET DURVEN TE KIEZEN OLM-voorzitter D. J. Jonkhans: D. J. Jonk hans „Als je veel van huis bent, dan lukt het je niet er een model-bedrijf van te maken. Wel was het mijn pres tige de boerderij op peil te houden, zodat een mogelijke opvolger ook bereid zou zijn erin te stappen." Aan het woord is D. J. Jonkhans (57), voorzitter van de Overijsselse Landbouw Maatschappij. Zoon Gert heeft het een paar jaar gele den aangedurfd; er is een maat schap gevormd en „senior" kan zich volledig wijden aan bestuur lijk werk voor landbouworganisa tie en coöperatie. De familie Jonkhans woont in de gemeente Hardenberg. een paar honderd meter van de Duitse grens. Het is een gebied dat pas na de jongste eeuwwisseling in cultuur is gebracht; de derde ge neratie boeren treedt nu aan. „Als ik zo terugkijk naar de periode dat ik hier boer ben geweest, dan is er heel wat veranderd." De ontwikkeling van het bedrijf is af te zien aan gebouwen en in richting. Een nieuwe ligboxenstal completeert het geheel. ..Ik heb geen reden om aan te nemen dat mijn zoon het zo zal houden. De ontwikkeling gaat door: met min der mensen méér produceren. Ei genlijk zou de produktiviteitsstij- ging moeten leiden tot minder lange werkdagen. Bij stijgende kosten zal opvoeren van de pro- duktie evenwel nodig zijn. terwijl de afzetmogelijkheden juist dwin gen tot het tegenovergestelde. Dat vind ik één van de moeilijkste problemen waar de boer mee te maken krijgt," aldus Jonkhans, als wij aan het einde van een rondgang door het bedrijf zijn ge komen. Zuivel en waterschap Gemiddeld is Jonkhans twee da gen in de week voor de land bouworganisatie in touw (OLM en KNLC), één dag is nodig voor het voorzitterschap van het water schap De Bovenvecht. één dag is gevuld met zuivel, vanwege de Gelders-Overijsselse Zuivelbond (voorzitter) en Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond FNZ (vice- voorzitter). „De rest van de tijd is voor alles een beetje." Zijn bestuurlijke functies ziet hij duidelijk in eikaars verlengde lig gen. Als voorzitter van een stands organisatie ijvert hij voor de best mogelijke omstandigheden waar onder de leden hun bedrijf kun nen uitoefenen. Via Den Haag en Brussel wordt er alles aan gedaan om een goed markt- en prijsbeleid te verkrijgen. In de zuivel praat hij heel concreet over het tot waarde brengen van de produk- ten. „Natuurlijk zijn er soms wel verschillen in opvatting tussen standsorganisatie en zuivelcoöpe- ratie," erkent Jonkhans. „Zo wordt op het ogenblik heel ver schillend gedacht over het afslui ten van lange-termiincontracten door de EG met derde landen. In dit geval schaar ik mij achter het afwijzend standpunt van de zui vel. Die heeft mijns inziens de beste argumenten. In het hoofd bestuur van het KNLC heb ik dan ook het zuivelstandpunt verde digd. Als bestuurder moet je kie zen en durven te kiezen na kennis genomen te hebben van argumen ten vóór en tegen." Adem in de nek Jonkhans ziet voor de landbouw organisatie een duidelijke taak om de coöperatie heel kritisch te vol gen. „Ze moeten als het ware de adem in de nek voelen. Dat werkt stimulerend," meent hij. „De coö peratie moet oppassen geen eigen doel na te streven. Het is een mid del dat goed moet functioneren. Het wordt mij wel eens kwalijk ge nomen als ik zeg: Wanneer wij met een schone lei zouden kunnen beginnen, dan zouden wij in ons gebied met twee zuivelfabrieken en één aankoopcoöperatie goed koper kunnen werken dan nu het geval is. Maar zo is het!" Van buitenparlementaire acties is hij in principe geen tegenstander. ..Je moet er wel heel voorzichtig mee zijn. Als je voor ieder wisse wasje de straat opgaat, dan werkt het niet meer. Daarbij zal men zich van geweld moeten onthou den. Een actie of demonstratie moet uitblinken door een goede organisatie. Als er zwaarwegende redenen zijn om te demonstreren, dan wil het nog wel eens helpen." Op onze vraag hoe de belangen van de verschillende sectoren in Overijssel behartigd worden, ant woordt Jonkhans: „Voor de ver- edelingslandbouw als bijvoor beeld de varkenshouderij trekt onze inspanning nooit zoveel aan dacht. Kijk, bij een melkprijs die met 5 of 10% verhoogd moet wor den, weet iedereen precies waar je over praat. In de vleessector praat je over richtprijzen en dat is veel vager. Voor de veredelingsland- bouw hebben wij veel bereikt op het vlak van ruimtelijke ordening, milieu, hinderwet en dergelijke. Dat zijn evenwel zaken waar je in het openbaar niet veel ruchtbaar heid aan wilt geven. Je kunt even wel rustig zeggen dat zonder de standsorganisaties met name de veehouders veel meer terrein ver loren zouden hebben." In de hoofdbestuursvergadering van de OLM zijn alle agrarische schakeringen vertegenwoordigd. Als commissies vergaderen de di verse produktietakken ook apart, waarna de standpunten in het be stuur aan de orde komen. Veel energie heeft de OLM ook gestoken in het verdedigen van de boerenbelangen in Noordwest- Overijssel. waar een landschaps park is gesitueerd plus een ruil verkaveling Gietnoorn-Wanne- perveen. „Wij hebben er enorm veel aan gedaan om redelijke be heersvergoedingen voor de men sen in de wacht te slepen. Voordat er meer van dit soort parken ko men waar beheersovereenkom sten met boeren afgesloten moe ten worden, moeten wij eerst maar eens zien hoe het in N.w.- Overijssel gaat. Nu de overheid in financiële problemen zit, komen de uitkeringen moeizamer los. Dat is mijn grote zorg voor de toe komst," aldus Jonkhans. B. A. B. 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 49