LANDBOUWORGANISATIE HEEFT VEEL INVLOED Burgemeester Vuursteen van Zuidwolde: Burgemeester Vuursteen van Zuidwolde bij het wapen van zijn gemeente „Je staat er versteld van op hoeveel plaatsen je verte genwoordigers van de landbouworganisaties tegen komt." Dat vindt burgemeester W. J. Vuursteen van Zuidwolde, een Drentse gemeente met ruim negen duizend inwoners. Sinds 1978 is hij burgemeester van die gemeente. Wij vroegen hem naar zijn ervaringen met de stands organisaties. ..In een plattelandsgemeente kom je „de landbouw" en dus ook de landbouworganisaties natuurlijk meer tegen dan in een stedelijke gemeente. Met name is dat het geval op het terrein van de ruimtelijke orde ning en alles wat daarmee samenhangt," aldus de heer Vuursteen. „Hoeveel contacten je als bestuurder van een ge meente direct en indirect met de georganiseerde landbouw hebt. bleek mij nog eens duidelijk toen ik het ambt hier overnam. Namens de gemeente kreeg ik toen ook zitting in de voorbereidingscommissie voor de ruilverkaveling die voor onze gemeente op stapel staat. De directeur Gemeentewerken leek het toen goed. dat hij mij de eerste vergadering aan een ieder voorstelde en mij een beetje wegwijs maakte. Het bleek echter, dat ik de meeste aanwezigen in de een of andere hoedanigheid al eens ontmoet had. Zo zie je maar, dat de landbouw goed georganiseerd is en datje de vertegenwoordigers van de landbouwor ganisaties op veel plaatsen tegen kunt komen. Er lo pen zo verschillende lijnen van de ene naar de ande re organisatie." Verwevenheid Burgemeester Vuursteen was voor hij eind 1970 zijn loopbaan als burgemeester van Oosterhesselen start te. directeur van de Stichting Noord-Groningen, waarin 28 Noordgroninger plattelandsgemeenten deelnemen. „Ook in die functie had ik de nodige contacten met de landbouworganisaties, onder ande re met de afdelingen van de Groninger Maat schappij van Landbouw," aldus de heer Vuursteen. „Daar merkte je een grote verwevenheid van allerlei functies en kwam je bepaalde organisatiemensen, dan weer met de ene en (Jan weer met de andere pet op, in je werk tegen. Want of het nu als water schapsbestuurder of als wethouder is, het zijn en blij ven meestal mensen die nauw bij de landbouw en de landbouworganisaties betrokken zijn. Daardoor is de invloed van de georganiseerde landbouw veel groter dan men op het eerste gezicht geneigd is te denken." Keerzijde medaille De landbouw wordt in toenemende mate geconfron teerd met voorschriften en beperkingen. „Dat bete kent dat men ook als lagere overheid de boer steeds vaker tegenkomt. Ook in Zuidwolde is dat het geval. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan de discussie over behoud en herstel van de Reest Drenthe's grensri vier met Overijssel en aan de problematiek van de ruimtelijke ordening." Als gemeentelijke en provinciale overheid de heer Vuursteen is ook lid van Provinciale Staten in Dren the kun je het daarbij de landbouw niet altijd volle dig naar de zin maken. „Want je hebt als bestuurder niet het landbouwbelang te dienen, maar het alge meen belang. Je moet de belangen die in het geding zijn dan ook steeds tegen elkaar afwegen; hoe goed en hoe duidelijk de organisaties die belangen ook naar voren brengen. Iedere medaille heeft immers zijn keerzijde, hoe mooi die medaille aan één kant ook wordt opgepoetst." Overlegsituaties handhaven „Wij proberen hier in Zuidwolde de problemen naar goed Drents gebruik steeds in overleg met de betrok kenen op te lossen," aldus de heer Vuursteen. Vaak is er al veel gewonnen, als men maar wat begrip voor elkaar kan opbrengen. Mede daarom woraen in Zuidwolde bijvoorbeeld Drentse cursussen georgani seerd voor de nieuwe inwoners. Door die cursussen krijgt men veel meer inzicht in de historie en de ge bruiken in dit gebied en in het taalgebruik. Die ge schiedenis is nauw met de landbouw verweven en daardoor ontstaat begrip bij de burger voor het doen en laten van de boer. Anderzijds mag je van de boer en zijn organisatie ook een positieve instelling tegen over de burgers verwachten. Helaas, schort daaraan wel eens wat. Dat is begrijpelijk want te vaak nog worden ten nadele van de landbouw uitzonderingen tot norm verheven. De boer heeft zich er dan maar naar te schikken. Dat diens organisatie vanuit de be- langenbehartigende taak er dan in het geweer komt, kan ik me goed voorstellen." J. BEERMAN 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 33