LANDBOUW LEVERT GOED TEGENSPEL EG-commissaris mr. Frans Andriessen: „Je komt die georganiseerde landbouw in de politieke wereld overal tegen. Dat is op zichzelf ook heel begrij pelijk. Want de landbouwpolitiek is in sterke mate af hankelijk van overheidsbeleid. Die overheid speelt dus een grote rol in de landbouw. Toen ik nog in de Neder landse politiek zat had ik als KVP-fractieleider regel matig contacten met de Katholieke Nederlandse Boe ren en Tuinders Bond (KNBTB), waarmee wij geeste lijk verwant zijn. Later ook met de CBTB. Overigens ook wel met het KNLC, het Landbouw-Comité dus." In een pauze van de maandelijkse vergadermarathon van het Europees-parlement te Straatsburg gaat EG- commissaris Andriessen in zijn tijdelijke werkkamer daar, even in op onze vraag: Hoe kijkt een ervaren Nederlands en internationaal politicus aan tegen de landbouworganisaties? Zijn uitspraken hierboven duiden op enige bewonde ring voor de boeren en tuinders die hun zaakjes ken nelijk goed voor elkaar hebben. Hoe waren de contac ten van de minister van Financiën, Andriessen, met de georganiseerde landbouw? Andriessen: „Minder intensief. Ministers van Finan ciën houden zich in het algemeen vrij ver van de meer specifieke belangenbehartiging. Zij hebben nu een maal een meer algemene rol te vervullen in het rege ringsbeleid. Wel merkte ik hoe de collega van Land bouw na afloop van Brusselse prijsonderhandelingen, waarbij toegevingen gedaan moesten worden, via de minister van Financiën nationale compensaties voor de agrariërs probeerde te realiseren." En in Brussel? „Hier in de Europese Commissie is dat weer heel an ders. Ik doe hier de Europese portefeuille Concurren tie en behartig de contacten met het EG-parlement zoals u weet. Toch vormt die landbouw wel een be langrijk element in mijn werk. Wij praten hier als Commissie voortdurend over de gemeenschappelijke landbouwpolitiek. Wij staan niet alleen voor het lo pend houden van dit belangrijk stuk EG-beleid, maar zijn gelijk ook bezig met de omvangrijke operatie van het herstructureren van de Europese Gemeenschap. In dat kader komen de nota's, waarin de landbouwor ganisaties voor hun leden opkomen ook wel op mijn bureau. Maar rechtstreeks contact heb ik hier niet met hen." Het slot-oordeel van Andriessen over de landbouwor ganisaties als geheel na (eerstdaags) vijftien jaar na tionale en internationale politieke activiteiten? „Een goed doortimmerd front. Dat behoorlijk tegenspel biedt, maar toch constructief is als het gaat om het vinden van oplossingen." Kosten landbouwbeleid Wat vindt hij eigenlijk van de kritiek op de landbouw, Mr. Frans A ndriessen die zoals dat dan heet, tweederde van de Europese be groting opslokt? „Ik denk dat de uitgaven van de Europese Gemeen schap vanuit de landbouw gezien best verdedigbaar zijn. Zie maar eens wat in Europa vanuit de overheid voor andere bedrijfstakken soms wordt gedaan. Dan zijn die landbouwuitgaven best verdedigbaar. De landbouw neemt een onevenredig deel van het Euro pees budget, omdat andere vormen van beleid op EG-vlak uitgebleven zijn. Dat zo zijnde lijkt het mij voor de boeren en tuinders verstandig om, nu ieder een wat zuiniger aan moet doen, zich ervan bewust te zijn dat het landbouwaandeel in de Europese begro ting terug dient te lopen." „Dat kan op twee manieren," zo gaat Andriessen ver der. „Door in te grijpen op het landbouwbeleid als zo danig of door andere soorten van Europese activiteiten te ontwikkelen. De landbouw zou er, zo denk ik, ver standig aan doen er rekening mee te houden. Dus in te zien dat een herstructurering van de begroting onver mijdelijk is. Tweedens ook te erkennen dat er naar een nieuw evenwicht moet worden gezocht tussen de noor delijke landbouw van de Europese Gemeenschap, waaronder die in Nederland, en de zuidelijke die mo menteel denkt te kort te komen in het geheel." JAN WERTS 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 29