STEVIGE VUIST MAKEN IS NODIG KNLC-voorzitter David Luteijn Hij draait er niet omheen, zoekt geen uitvluchten, maar erkent: „Onze belangrijkste taak hebben wij niet kunnen verv ullen. Wij zijn er niet in geslaagd de daling van boereninkomens eerder tot staan te brengen. Wij hebben te weinig vuist kunnen maken om het tij te ke ren." Aan het woord is ir. David Luteijn, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité, KNLC. Hij antwoordt op onze vraag hoe het mogelijk is ge weest dat in de afgelopen zes jaar het boereninkomen gemiddeld zo'n veertig procent is gedaald. Dat zou een vakbond toch nooit gepikt hebben! Luteijn: „Wij hebben te weinig vuist kunnen maken, omdat de ontwikkelingen binnen land- en tuinbouw uiteenliepen. Het gevolg was dat op bepaalde mo menten bij de één een veel grotere drang was om er hard tegenaan te gaan dan bij de ander. Met z'n allen hebben wij ook tijd nodig gehad om ons beleid aan te passen aan de gewijzigde verhouding tussen vraag en aanbod. Van een aantal belangrijke produkten was het aanbod duidelijk groter dan de vraag. Als boeren hebben wij misschien wel eens wat te veel ons best ge daan op hoge produkties en hebben wij te weinig re kening gehouden met de mogelijkheden van de markt. Met een kleiner aanbod hadden wij wellicht een betere prijs kunnen maken." Overigens staat voor Luteijn als een paal boven water dat de boereninkomens nog een stuk slechter geweest zouden zijn, als de landbouworganisaties niet jaar-in- jaar-uit erop hadden gehamerd, dat bij het vaststellen van de Europese garantieprijzen voldoende rekening gehouden zou worden met de agrarische inkomensont wikkeling. Het resultaat van deze belangenbehartiging is moeilijk in geld uit te drukken. In geld vertalen Belangenbehartiging. Het is een woord dat gemakke lijk over de lippen rolt, maar vaag en abstract blijft. Toch laat het resultaat van de belangenbehartiging zich soms best in geld vertalen. Luteijn: „Het is volstrekt ondenkbaar dat onze glas tuinders vandaag dezelfde prijs voor het aardgas be taald zouden hebben als zij niet de krachten gebun deld hadden in de standsorganisaties. Iedere tuinder weet dat hij dan vijftien cent per m3 meer had moeten betalen, want dat is op dit moment de industrieprijs van het gas." Hij noemt andere voorbeelden: „Er is een aanpassing tot stand gekomen in de vermogensbelasting. Door druk vanuit de georganiseerde landbouw is de zelf standigenaftrek er gekomen, zij het nog op een te laag niveau. Ieder kan voor zichzelf berekenen wat die f2.400 zelfstandigenaftrek voor hem betekent. Het doorschrappen van het pachtersvoordeel bij bedrijfs opvolging hebben wij als landbouworganisaties voor elkaar gekregen. Deze paar voorbeelden geven aan dat door krachtenbundeling iets bereikt kan worden." „De boer staat als individu uitermate zwak in onze sa menleving, waarin hij zijn bestaan moet vinden. Wil hij een toekomst voor zichzelf en voor zijn kinderen hebben, dan moet hij samenwerking zoeken in orga nisaties, zowel op het landbouwpolitieke vlak als in de commerciële sfeer." Aldus Luteijn en hij voegt eraan toe: „Ik denk dat de behoefte aan samenbundeling de laatste jaren alleen nog maar toeneemt naarmate het aantal agrarische bedrijven minder wordt. Bovendien krijgt de boer steeds meer te maken met ontwikkelin gen buiten de landbouw, die zijn bestaan beïnvloe den." Hij wijst daarbij op de druk van milieu, natuur en landschapsbeheer. „Op dat vlak heeft de boer enerzijds bundeling van krachten nodig om doeltreffend tegenspel te bieden, anderzijds heeft hij behoefte aan individuele belan genbehartiging als zijn eigen bedrijfsuitoefening in de knel komt. Dan heeft hij zijn eigen organisatie nodig, die de deskundigheid in huis heeft om hem te helpen. Dat geldt ook voor meer zaken als belastingen, so ciaal-economische voorlichting, grondgebruik, werk- geversbelangen, verzekeringen, boekhouden, enz." Pure boerenbelang Kenmerkend voor het KNLC noemt Luteijn de fede ratieve opbouw, waarin de verscheidenheid van stem men uit de provinciale organisaties heel duidelijk 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 26