Akkerbouwresultaten volgens prognose in 1981 slechter dan in 1980 H.I.D. ir. Sanders bepleit innovatie premie voor ontwikkeling teeltmethoden en nieuwe machines zuidelijke landbouw maatschappij z.l.m. Maandag j.l. vond in 'De Schouwburg' te Middelburg de Algemene Ledenvergadering van de ZLM plaats. De belangstelling was groot; Voorzitter A.J.G. Doeleman, kon naar schatting ruim 400 leden in zijn jaarrede welkom heten. Ondanks vele donkere wolken die zich boven de vaderlandse landbouw opstapelen, was de sfeer op de bijeenkomst uitstekend. Uitvoering werd gediscussieerd over de bietenteelt. Konklusie:"Kontraktteelt natuurlijk!" Teelt lamsoor op ak/cerbouwbedrijf? Op de Algemene Ledenvergadering van de ZLM maandag 7 december j.l. in "De Schouwburg" te Middelburg heeft de Hoofdingenieur-Direkteur voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland, ir. M. Sanders, gewezen op experimenten die mo menteel gedaan worden met de teelt van zoute groenten zoals lamsoor en zeekraal. Mochten deze teelten bedrijfsmatig ge produceerd kunnen worden dan zouden ze wel eens interessant kunnen zijn voor bepaalde gronden, zo meende hij. Volgens hem zou een innovatiepremie voor een dergelijk experiment wenselijk zijn. Dit geldt overigens naar zijn mening ook voor het tot ontwikkeling brengen van nieuwe prototypen van machines. De heer Sanders ziet ook perspektieven voor de teelt van eiwit rijke produkten zoals erwten en bonen. "Dit soort zaken moet de ondernemer positief kritisch volgen om straks de juiste beslis sing te kunnen nemen", zo meende hij. VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 68e JAARGANG NO. 3609 land- en tuinbouwblad Ondanks de vrij goede prijzen zullen de opbrengsten op de akkerbouwbedrijven de kosten over 1 981 niet goed kun nen maken. De resultaten, zo blijkt uit nog niet gepubli ceerde LEI-cijfers zullen voor 1981 voor de akkerbouw lager zijn dan het vorig jaar. Op de Algemene Ledenver gadering van de ZLM maandag 7 december jl. gehouden in "De Schouwburg" te Middelburg, zei de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij de heer A. J.G. Doele man, met grote zorg kennis genomen te hebben van deze prognose van het LEI. Dit is des te verontrustender omdat de opbrengsten dit jaar goed zijn geweest en ook enige prijsverbetering voor bepaalde produkten is opgetreden. De heer Doeleman zei te verwachten dat deze ernstige ontwikkeling verstrekkende gevolgen kan hebben niet al leen voor de akkerbouw; een achterblijven van prijsaan passingen voor granen en suiker zal betekenen dat ook andere sektoren bergafwaarts meegesleurd zullen wor den. De heer Doeleman sneed in zijn jaarrede tal van onder werpen aan. Over het europees landbouwbeleid zei hij o m., dat onvoldoende wordt onderkend en erkend wat de betekenis is geweest van de landbouw voor de Euro pese Gemeenschap. "De situatie in Polen moet toch een waarschuwing zijn voor de Europese Top dat men het trekpaard van de EEG met de naam land- en tuinbouw niet achter de wagen mag spannen". Doeleman sprak ook zijn zorg uit over de opstelling van de Nederlandse Overheid ten opzichte van het graanbeleid. Men onderkent blijkbaar onvoldoende wat de graanteelt voor het bouwplan op de Nederlandse akkerbouwbedrij ven betekent. De Nederlandse overheid dient, zo zei de heer Doeleman, niet alleen de ontmoedigende kommissie-voorstellen in zake de granen af te wijzen maar ook aan te dringen op een interventie aan het einde van dit bewaarseizoen. Daarnaast moet ze de interventievoorwaarden voor Ne derland meer aanpassen aan de praktijk. Voor Nederland is een aktief exportbeleid voor tarwe bijzonder belangrijk. Ongeloofwaardig en huichelachtig noemde de heer Doe leman de regeringsverklaring, waar gesproken wordt over versterking van de konkurrentiekracht van de land bouw, terwijl op hetzelfde moment Minister De Koning opnieuw ruim 30 miljoen gulden op de landbouwbegro ting moet bezuinigen. Met zorg zei hij de Kamerdebatten gevolgd te hebben over de landbouwbegroting. "Onze kritiek richt zich daarbij vooral op de kamerleden. Geen van de partijen is bereid de problemen van de land- en tuinbouw funda menteel aan de orde te stellen. Het zogenaamde groene front van weleer blijkt in politieke rook te zijn opgegaan" Hij vroeg zich dan ook af hoever de overheid kan en mag gaan met het uithoudingsvermogen van de boer- en tuindersgezinnen op de proef te stellen. "Voor velen is de grens reeds overschreden. Alleen al bij de S.E.V. van de bij het K.N.L.C. aangesloten organisaties hebben zich meer dan 540 bedrijven die met zware financieringspro blemen zitten, aangemeld. Onder deze bedrijven zijn er velen die wel met hun tijd meegegaan zijn, maar die door de zware collectieve lasten en de hoge rentestand in moeilijkheid zijn gekomen", aldus de ZLM-voorzitter, die ook zware kritiek had op verdere bezuinigingen bij de ruilverkaveling. "Zonder vooroverleg gaat men in de uitvoering vertra gend werken. Wij hebben bijzonder veel bezwaar tegen deze gang van zaken. Juist ruilverkaveling betekend produktie-struktuur verbeterend bezig zijn". Volgens de heer Doeleman is nu al de positieve invloed merkbaar, dat Walcheren op het voorbereidingsschema is geplaatst. Hij noemde de mogelijkheid van bedrijfs- vergroting in ruilverkavelingsverband voor Walcheren van levensbelang. En dat onderdeel is in een vorige be- Ir. M. Sanders: zoute groenten. zuinigingsroes geschrapt. "Het wordt de hoogste tijd", zo zei hij, ,,dat de door de S.B.L. aangekochte grond in nieuwe ruilverkavelingen (Walcheren/Yerseke/Wolp- haartsdijk) opnieuw gebruikt kan worden voor bedrijfs- vergroting als struktuurverbeterende maatregel." Zorgelijk sprak de heer Doeleman over de bezuiniging bij de voorlichting die nota bene plaats vindt midden in de diskussie över het meerjarenplan van de voorlichting. Het wordt de hoogste tijd dat de overheid bereid is afspraken te maken met de georganiseerde land- en tuinbouw over de formatie van de overheidsvoorlichting en de subsidie voor de S.E.V. Hij deed in dit verband een beroep op de voorlichting die vanuit de kommerciële sektor is ontstaan namelijk dat deze zoveel mogelijk samen werkt met de overheids voorlichting en inspeelt op de boodschap vanuit de on derzoekinstituten en de proef boerderijen. De proefboerderijen zullen nog meer dan tot nu toe een centrale plaats gaan innemen. De praktijk zal hierop goed in moeten haken. De heer Doeleman bepleitte in zijn jaarrede ook de tot standkoming van betere kontakten met andere maat schappelijke groeperingen. Tegenover het initiatief om via het Landbouwschap tot hernieuwd overleg te komen met natuur- en milieuorga nisaties staat de Z.L.M. positief. Voorwaarde daarbij is wel dat polarisatie vermeden wordt, want met polarisatie is, aldus de heer Doeleman, niemand gebaat, zeker wanneer er zoveel maatschappe lijke belangen op het spel staan Naar de mening van de Z.L.M.-voorzitter dient als het gaat om de 3 struktüurnota's Landinrichting, Natuur- en Landschapsbehoud en Openluchtrekreatie, bij de belan genafweging duidelijk het ekonomisch belang van de land- en tuinbouw geschreven. Het moet echter niet no dig zijn dat er een 4e struktuurschema landbouw toege voegd wordt aan de bovengenoemde nota's. Dat kan voorkomen worden wanneer bij de inspraakpro cedure op duidelijke wijze de land- en tuinbouw betrok ken wordt. De Gewestelijke Raden in Brabant en Zeeland spelen zijns inziens op voortreffelijke wijze in op de in spraakprocedure. Vervolg verslag algemene ledenver gadering op pag. 8 en 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1