De maand december op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf W e zijn weer toe aan de laatste maand van het jaar. Het ziet er niet naar uit dat alle veldwerkzaamheden vóór december klaar zullen zijn. Op een aantal bedrijven is in de loop van het najaar nogal wat achter stand in de werkzaamheden ontstaan. Omstreeks 20 november moesten nog diverse percelen suikerbieten gerooid worden. Ook het winter- voorploegen vraagt nog de nodige tijd en mogelijk zal hier en daar nog een perceel wintertarwe gezaaid worden. D e graanoogst kon voor het me rendeel onder gunstige omstandig heden plaatsvinden. Door aanzien lijke regenval omstreeks 20 augustus waren er twee oogstperioden. Eind augustus was de graanoogst afge werkt. De kg-opbrengsten van de wintertarwe waren goed. Het gewas zomergerst gaf op veel bedrijven te leurstellende resultaten. Ook bij het graszaad komen veel percelen met matige kg-opbrengsten voor. Het rooien van aardappelen en de uien vond voor het overgrote deel in sep tember en begin oktober plaats. D, H, D D D e suikerbieten aan de hoop die Jaaroverzicht Kosten Graanoogst Wintertarwe Graszaad Di Konsumptieaardappelen Zaaiuien Kweekbestrijding Bodem en bemesting Suikerbieten Bedrijfshygiëne aardappelteelt KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUND VEEHOUDERIJ TE GOES O, verzien we nog eens het oogst jaar 1981, dan kunnen we konstate ren dat wel en wee beide voorkwa men. Na de zachte winter werd eind februari begonnen met de inzaai, zij het op beperkte schaal. In maart viel er een grote hoeveelheid neerslag. De struktuur van de grond leed daarvan. Het overgrote deel van de uitzaai vond plaats tussen 10 en 25 april. Daarna volgde weer een pe riode met veelvuldig regen. De op komst van de gewassen was goed. De werking van de bodemherbiciden eveneens, soms zo goed dat enige groeiremming optrad bij het gewas. Korstvorming van de grond kwam niet voor. Ook in juni viel vooral plaatselijk door zware buien veel re gen. Dit had tot gevolg dat vooral de slempgevoelige gronden dichtsloe gen en groeiremming van de gewas sen voor kwam door o.a. zuurstofge brek. Vooral de gewassen, erwten, bonen, uien en bieten hadden hier van te lijden. Begin juli waren de verwachtingen ten aanzien van de opbrengst van de gewassen niet hoog gespannen. Na half juli, in augustus en in september trad een veel beter weertype in met soms op maat ges neden hoeveelheden regen. In grote delen van de provincie Zee land waren augustus en september aan de droge kant. Het aantal uren zonneschijn nam toe en de tempera tuur werd hoger. Dank zij deze gun stige weersomstandigheden gaven de rooivruchten gemiddeld toch nóg goede kg-opbrengsten ondanks de minder goede verwachtingen m juni -juli. Er is wel een grote variatie in de opbrengsten. Op die percelen waar de grond in de loop van het groeisei zoen sterk verslempt was, waren de kg-opbrengsten dikwijls matig tot slecht. Vanaf 4 oktober viel er zoveel regen dat er in deze maand nauwelijks meer gerooid of verzameld kon wor den, uitgezonderd bieten. Pas in no vember was het mogelijk de rest aardappelen te rooien en de uien te verzamelen. De inzaai van winter tarwe .stagneerde ook. Het meren deel van de oppervlakte wintertarwe voor oogst 1982 is in november ge zaaid. De prijsontwikkeling van aardappe len is redelijk tot matig, van de zaai- uien matig tot zeer matig. Van de kleine gewassen groene erwten en vlas eveneens zeer matig, van kapu cijners en bruine bonen redelijk goed. Bij blauwmaanzaad trad er een aanzienlijk prijsherstel op. e totale kosten op de landbouw bedrijven zijn ook weer aanzienlijk gestegen. Vooral de produkten die met de energie te maken hebben, zoals brandstof en meststoffen maar ook de hoge rentekosten dragen hiertoe bij. Met de maand december staan we weer aan het begin van de wintertijd. Na het klaarkomen van ^e veld werkzaamheden vragen andere werkzaamheden weer onze aan dacht, zoals het schoonmaken en zo nodig repareren van de werktuigen. Tijdige reparatie voorkomt teleur stellingen in een volgend seizoen. Ook in en om de bedrijfsgebouwen valt er dikwijls nog wel wat op te ruimen. Wanneer gereedschappen en hulpmaterialen weer overzichte lijk zijn opgeborgen, kan na inven tarisatie voor eventuele aanvulling of vervanging worden gezorgd. Mogelijk moet er zo hier en daar nog wat achterstallige administratie wor den uitgevoerd. Voor een goede be drijfsvoering is het van zeer groot belang een duidelijk overzicht te hebben van kosten en opbrengsten, zowel van het geheel als van de on derdelen van het bedrijf. Bij een goed gebruik hiervan kunnen ook de uren aan de administratie besteed, goed betaalde uren zijn. et zaaien van wintertarwe kan in deze maand nog plaatsvinden wan neer de omstandigheden hiervoor redelijk gunstig zijn. Er moet wat meer zaaizaad gebruikt worden, zo wel bij rijenzaai als bij breedwerpig zaaien. Indien mogelijk en nodig (ook bij decemberzaai) moet direkt een onkruidbestrijding met een bo demherbicide worden toegepast. Komt er geen duist voor op het in te zaaien perceel dan kan, gezien het late tijdstip van inzaai, overwogen worden de onkruidbestrijding in het voorjaar uit te voeren. Voor de voorjaarstoepassing zijn er ook goe de middelen beschikbaar. Wanneer door de omstandigheden van de af gelopen maanden nog geen on kruidbestrijdingsmiddel kon worden toegepast, kan de gehele winter door een toepassing van Arelon vloeibaar plaatsvinden, vanaf het tweede bladstadium van het graangewas, dus een toepassing na opkomst. Het kan ook zonder bezwaar op bevroren grond worden toegepast. Breng afvalgrond niet op het land. De kans is groot dat daarmee ziekten overgebracht worden. nen bij het optreden van vorst be schermd te worden tegen bevriezing. De afdekmiddelen moeten bij de hand zijn. Afgedekte hopen moeten nadat de vorst geweken is weer van het afdekmateriaal worden ontdaan, zeker de bovenste gedeelten. Te hoge temperatuur in de hoop geeft meer suikerverlies. e bewaring tijdens de gehele be waarperiode vereist de nodige aan- verwezen naar het artikel van de maand november j.l. O ok dit produkt dient geregeld geventileerd en gekontroleerd te worden. Let vooral op het voorko men van broei. Dit geeft kleurverlies (zie ook artikel november 1981). Een volveldsbehandeling over de ten is overigens een maatregel die uit het oogpunt van bedrijfshygiëne al gemeen aanbeveling verdient. Het voordeel dat verspreiding van kweek van daaruit, over het hele perceel, voorkomt weegt ruimschoots op tegen eventuele groeiremming op zo'n strookje. Kontroleer de bewaarprodukten regelmatig. it gewas vraagt de gehele winter aandacht, o.a. door het verwijderen van verkeerde grassen of een pollen behandeling met de daarvoor be stemde middelen. Ook haardjes van kweekgras kunnen worden bestreden met de daarvoor beschikbare midde len. Wanneer de omstandigheden gunstig zijn, kan in deze maand nog veldbeemdgras in wintertarwe ge zaaid worden. Op elk bedrijf waar men aardappelen teelt en verwerkt heeft men te maken met AFVAL EN SORTEERGROND. Breng die grond niet op het land, noch gespreid, noch pleksgewijs. De kans dat men ziekten overbrengt is TE groot. Dergelijke grond is alleen geschikt om - zo diep mogelijk weggestopt - sloten of putten op te vullen. dacht en regelmatige kontrole. Af en toe moet geventileerd worden om de warmte en vocht van het levende produkt af te voeren. Natuurlijke ventilatie moet worden voorkomen in verband met uitdroging en ge wichtsverlies. Voor de meest gewen ste bewaartemperatuur kan worden ploegsneden met TCA komt nu al leen meer in aanmerking voor een perceel waar in 1982 bieten komen. Voor de meeste andere gewassen wordt het nu te riskant. Spuiten of strooien op een strook grond - niet te smal - langs slootkan e meststoffen zullen volgend jaar weer aanmerkelijk duurder zijn. Een te royale bemesting is soms voor het gewas schadelijk, zeker wanneer het stikstof betreft. Bij de overige mest stoffen vooral wat de portemonnaie aangaat. Drastisch bezuinigen zou bij een tekort aan plantenvoedende stoffen een minder goed gewas tot gevolg kunnen hebben. Een goede bemesting, afgestemd op de behoefte van het gewas en op de voorraad in de grond, is alleen mogelijk bij toe passing van grondonderzoek. De voorraad aan plantenvoedende stof fen in de grond is dan bekend. Hier op kan het bemestingsplan worden gebaseerd. Neem tijdig kontakt op met de monsternemer in Uw gebied. Door het optreden van vorst kan het monsternemen stagneren. Ook ten aanzien van het voorkomen van aaltjes, zoals bietecysteaaltjes en stengelaaltjes in uien, kan door grondonderzoek de mate van bes metting worden vastgesteld. Ten aanzien van hel sloot- en drai- nageonderhoud en voorbewerken van de grond willen we verwijzen naar hetgeen hierover in het maandartikel van november is vermeld. Wanneer in de percelen ingesloten lage gedeelten voor komen waar bij veel regen pias vorming optreedt, kan het aanbren gen van schelpenfilters boven de drains ertoe bijdragen dat de wate rafvoer veel vlotter gaat. De grond en/of het gewas zal dan veel minder schade ondervinden van waterover last. Kontroleer niet alleen Uw te bewaren produkten, maar houd ook Uw pro- duktiemiddel grond in goede kondi- tie. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10