Prettige geluiden VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: 01100- 24000 Vervolg vergadering Hoofdbestuur G ebaseerd op de inspraakronde in het kader van de 3 Groene Nota's zal door de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap in Zeeland en Noord-Brabant de opvattingen van de landbouw kenbaar worden ge maakt. B Veehouderij Grondgebruik Overige zaken Al te goed is buurmansgek De gemachtigde bestuur der Nog meer problemen Konsekwent Wij dachten dat zo'n kop het wel goed moest doen. Je hoort, ziet en leest over het algemeen niet zoveel prettig nieuws, 't Zal wel aan ons liggen, maar het lijkt er soms op, dat je over iets prettigs je mond moet houden. Vervelende dingen, waarover dan heerlijk gekankerd en gedramd kan worden, dat is pas nieuwsgaring. Hoe het ook zij, wij gaan u wel een aantal prettige dingen meedelen en wij hebben er bijzonder veel plezier in om dat te mogen doen. En dat vlak voor St. Nicolaas. Wij hopen, dat u er van zult smullen. Motorvoertuigenbranche In de laatstgehouden bestuurs vergadering van 17 november 1981 zijn een aantal besluiten ge nomen, welke voor u toch wel bijzonder belangrijk zijn. In de eerste plaats is het bestuur teruggekomen op een eerder ge nomen besluit in de vergadering van 8 juli '81. Wij schreven daar reeds over in het Land- en Tuinbouwblad en gaan er derhalve van uit, dat u dat ook gelezen hebt. We gaan dus niet het aanvanke lijk bonus/malussysteem volgen en evenmin de gewijzigde versie, waarmede een aantal landelijke maatschappijen gaan werken. Ons kortingssysteem wordt wel uitgebreid met 45 en 50% zoals u elders in dit blad kunt lezen en onze malus/toeslagtabel wordt eveneens gewijzigd van 10, 25, 50 en 80 na resp. 2, 3,~4 en 5 jaar achtereen schade in 10, 20, 30,40 en 50% toeslag. Enerzijds dus een verhoging van de korting met 10% en anderzijds een verlaging van de toeslag met 30%. Het is overigens niet allemaal goud, dat zo blinkt, want het ver lies van korting gaat nu wel bij iedere schade werken; ook naar de toeslagkant. Wij wijzen u in dit opzicht naar de afgedrukte regle mentswijziging. Deze wijzigingen gelden overigens alleen voor au to's. Tarieven blijven ongewijzigd Verder is besloten GEEN VERHO GING van de premie-tarieven toe te passen, noch voor personen- en bes telwagens, noch voor traktoren en combines, noch voor bromfietsen en motoren, noch voor caravans of an dere landbouwmachines. Dat betekent dan voor een groot aantal uwer, dat op de prolongatie nota 1982, welke momenteel in de maak is, de korting is verhoogd tot 50%. Bovendien hebt u allemaal een premierestitutie tegoed van 12,5% van de bruto kaskopremie. Deze res titutie zult u eveneens aantreffen op de nota 1982. Hebt u dus geen schade geclaimd in 1981 dan zal uw nota 1982 er so wie so belangrijk gunstiger uitzien. Een en ander geheel in overeenstemming met de oproep tot bezuiniging. Iemand moet tenslotte het goede voorbeeld geven, nietwaar. Dat is overigens lang niet alles. Er komt evenmin verhoging van premie voor de W.A. bedrijfs- of W.A. partikulierverzekering en ook -geen verhoging van de brandpremie. De arbeidsongeschiktheidsverzeke ring le jaarsrisiko gaat ook niet om hoog. De enige verhoging, die wij moeten toepassen is voorde A.O.V. na le jaarsrisiko. Daar zijn wij aangehouden op grond van de herverzekeringsovereenkom sten. Overigens hopen wij, mits het financieel resultaat van de A.O.V. in 1981 gunstig is, deze verhoging te kunnen restitueren net zoals wij dit voor 1980 hebben gedaan. Ziektekostenverzekering Met veel genoegen kunnen wij u tevens mededelen, dat de Ver. voor Ziekenhuisverpleging "Zuid en Noord", afgekort Z.H.V. haar premietarieven in 1982 ook niet zal verhogen. Dat is heel bijzon der omdat al jaren achtereen de tarieven in de gezondheidssektor zijn verhoogd. Ook voor 1982 heeft de minister van Ekonomische Zaken toe stemming gegeven de ziektekos tentarieven met 83% te verhogen. In 1980 had de Z.H.V. reeds een gunstig financieel resultaat, waardoor de reserve aanzienlijk versterkt kon worden. Over 1981 verwacht het bestuur van de Z.H.V. wederom gunstige uitkomsten en vandaar, dat beslo ten werd geen gebruik te maken van de toegestane premieverho ging- Wij zijn daar bijzonder mee in onze schik. Immers deze beslis sing versterkt de zo gewenste konkurrentiepositie van de Z.H.V. en biedt ons de mogelijk heid met blijvende overtuiging onze verzekerden een ziektekos tenverzekering bij de Z.H.V. aan te bevelen. Reglementswijziging Bovengenoemde wijzigingen in ons kortings- en toeslagstelsel maakt op dat punt een regle mentswijziging noodzakelijk. Bovendien is met betrekking tot de caravanverzekering een dui delijker omschrijving van de dekking in het reglement opge nomen. Deze reglementswijzi ging treft u in nevenstaande ko lommen aan. Verwachtingen 1981 Het kan niet op. De financiële verwachtingen over het boekjaar 1981 zijn hoog gespannen. Wij verwachten een zeer gunstig re sultaat. Je mag in dit soort zaken nooit te vroeg juichen. Pas nadat op oudejaarsnacht het vuurwerk wordt afgestoken zit het boekjaar 1981 er op, geen dag eerder. Dat neemt overigens niet weg, dat we met optimisme het resultaat 1981 tegemoet zien. Het bestuur van de O.V.M. zal zich daarover in het voorjaar beraden en u hoort dan nader van ons. Intussen is dit het laatste nummer met verzekeringsnieuws in 1981. Reden om u en dè uwen alvast zeer goede feestdagen toe te wensen en dat u met een blij gemoed 1982 mag betreden. Een groot filosoof heeft eens gezegd: "In elk mense lijk hart bevinden zich een tijger, een varken, een ezel, en een nach tegaal. Het verschil in karakter is het gevolg van ongelijke aktivi- teitDaar kunnen we met z 'n al len eens over nadenken in de ko mende feestdagen. de L. H et Brusselse beleid m.b.t. de zui vel, goals dat in de laatste maanden als voornemen wordt gepubliceerd, moet zonder meer zorgwekkend worden genoemd.'De omvang van de medeverantwoordelijkheidshef fing en de tegen de moderne vee houderijbedrijven gerichte maatre gelen zijn voor Nederland niet ac ceptabel. Door Campina zijn een aantal besluiten genomen om ^elf- kazende boeren, die lid zijn van Campina en slechts een deel van de op hun bedrijf geproduceerde melk aanvoeren, een bedrag per niet gele verde hoeveelheid melk in rekening te brengen. Dat een deel van de melk niet geleverd wordt gaat met goed keuring van Campina en betaling van een bepaald bedrag per zelfka- zende veehouder is al jaren het geval. Nadat aanvankelijk 300,— per bedrijf werd betaald, moest vanaf 1 januari 1981 60,— per koe worden betaald en thans komt Campina met de aankondiging dat per medio 1982 ca. 300,— per melkkoe moet wor den betaald met een aftrek van 4,50 per 100 liter te leveren melk, exklusief b.t.w. waarbij overigens voor de huidige zelfkazers een over gangsregeling is voorzien. Het Hoofdbestuur toonde zich door deze ontwikkeling onaangenaam verrast en wees de suggestie als zoif de 8 Z.L.M. hiervan vooraf op de hoogte zijn geweest beslist van de hand. De Z.L.M. zal zich mede inzetten om tot een aanvaardbare oplossing van de problematiek te komen. De Zeeuwse bijdrage is gereed. De Studiekringen Ruimtelijke Orde ning, die in Noord-Brabant hebben ingesproken, zijn met hun rapporten klaar. Hieraan zal Brabantse Land bouwschapsvisie worden ontleend. Het Hoofdbestuur is verder van oor deel, dat landbouw ook. in algemene inspraakgroepen zijn stem moet la ten horen. ij de agenda voor de Hoofdbe stuursvergadering van liet K.N.L.C. is een brief met beleidsvoorstellen opgenomen voor verbetering van het landbouwbeleid. Met name de be lastingvoorstellen kunnen op de ad hesie rekenen van het Z.L.M. Hoofdbestuur. Verplichte dagen krijgt ieder lid van de bedrijfsverzorgingsdienst toegewezen. Indien niemand ziek zou zijn, niemand arbeidsonge schikt zou worden, niemand op vakantie zou gaan, niemand op een arbeidspiek op zijn bedrijf had, dan krijgt men de bedrijfs- verzorger verplicht 3 dagen in de zomerperiode en 2 dagtyi in de winterperiode of omgekeerd. Ja, zo leerden wij dat vroeger al op school: al te goed is buurmans gek. Een waar woord, denken wij. En waar slaat dat nou weer op, denkt u. We hebben in ons leven al vele dingen van waarde zien veranderen, maar het zijn typisch die oude gezegden die nog niets aan waarde hebben inge boet. Het valt ons steeds weer op hoe hel der en raak men in een paar woorden een waarheid wist te vangen en aan te duiden. Als dit gezegde ergens op van toe passing is dan zeker wel voor het ge-\ val u buurman de auto of de traktor laat gebruiken. Want als er wat mee gebeurt, als er schade van komt, wie is dan de klos? Juist, al te goed! En zo is dat. Hiermee wil natuurlijk niet gezegd zijn dat u er onmiddellijk mee moet stoppen uw materiaal uit te lenen, maar enkele konsekwenties zou u hierbij wellicht toch wel moeten overwegen. We zullen eens wat voor u op een rijtje zetten. Visscher I Wat is dat, en wie is dat, vraagt u zich waarschijnlijk af. Wel, de ge machtigde bestuurder is degene die met uw uitdrukkelijke of stilzwij gende toestemming uw voertuig bes tuurt. Jawel, u leest het goed. Ook in zo'n geval is de eigenaar aansprakelijk, want de Wetgever is in dit soort za ken zeer konsekwent. En al lijkt het nog zo opgelegd dat als uw buurman (weliswaar met uw traktor) zijn slik op de weg brengt en het niet opruimt, hij het ook zou moeten betalen, dat is niet het geval. De aansprakelijkheid kan ook niet worden afgewenteld op de W.A. be- drijfsverzekering van de gebruiker. Het is immers een z.g. W.A.M. scha de ën deze valt terug op de eigenaar zoals reeds eerder betoogd. Weet dus wat u doet als u materiaal uitleent! Tot nu toe hebben we geredeneerd Denk eerst even na of u bereid bent de eventuele gevolgen van het uitlenen van uw dure spulletjes te dragen. Presentielijst vergadering hoofdbe stuur d.d. 30-11-1981 A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Mun ters, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, alge- meen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duive- land; M.C.J. Kosten, kring Tholen-St. Philipsland; H.C. v.d. Maas, kring Noord-Beveland; K. Dees, kring O. Zuid-Beveland; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walchêren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; J.C. Geluk, kring W. Brabant; G.J. de Jager, kring Altena-Biesbosch; W. v. Veldhuizen, kring O. en M. Brabant; G.A. Knaap, kring Altena-Biesbosch; P.A. Hoogen- boom, tuinbouw; D. Hage, tuinbouw; M.J. Goud, tuinbouw; D. Hannewijk, veehouderij; G. v. Dis, P.J.Z.; adviseren de leden: Ir. M. Sanders; Ir. H E. Herin ga: mevr. C.L. Kloet; mevr. J. Donken; 1 Z.L.M.-instellingen: Ing. J. Markusse; J. Priem; J. Wierenga en M.P. Fieman. Dat kan dus een kennis van u zijn ol uw vrouw of de buurman, noem maar op. Dat kan ook de werknemer van uw buurman zijn als hij die er tenminste nog op nahoudt. En dat raakt al wat verder buiten uw ge zichtsveld. Stel voor dat uw buurman net een nieuwe traktor-chauffeur in dienst heeft genomen die u helemaal niet kent, en als dat toevallig eens een "ruugboender" is om het maar eens begrijpelijk te stellen, dan kunt u wel mooi het schip in gaan. Want als deze man schade veroorzaakt dan wordt het op uw polis afgewikkeld. Dat wil dus op z'n minst zeggen dat u de korting kwijt bent, zonder dat u er zelf iets aan kunt doen. Maar ja, het is nu eenmaal zo dat de verzekeringsplicht geldt voor het voertuig en niet voor de bestuurder. M.a.w. de uiteindelijke verantwoor delijkheid voor een schade ligt altijd bij de'eigenaar van het voertuig, of wel bij degene die de verzekering heeft afgesloten. Dit is het gevolg van wettelijke be palingen en daar is niets aan te ve randeren. Het is een waarborg tegenover de benadeelde dat hij in ieder geval een adres heeft waarnaar hij zijn claim kan richten. Want zelfs in geval het voertuig niet verzekerd zou zijn, behoort het Waarborgfonds Motorverkeer in te springen. Maar goed, laten we het niet te inge wikkeld maken. We weten nu dat u, als eigenaar, al tijd de claim op uw bord krijgt of de bestuurder nu tegen een ander voer tuig oprijdt of hij rarpt een schuurtje in elkaar, of hij laai slik op de weg achter waardoor een ander voertuig de sloot in gaat....! vanuit de gezichtshoek van de eige naar. Laten we nu eens aan de ande re kant gaan zitten, dus die van de gebruiker. Stel dat u een auto of een traktor of een aanhangwagen van uw buurman gebruikt en u maakt daar stukken aan. Als er dan een kasko verzeke ring werd gesloten, is er niets aan de nand, maar o wee als er alleen een W.A. dekking is. Dan is wel de scha de aan een derde gedekt, zoals we in het voorgaande stuk hebben gezien, maar niet de schade aan het voertuig zelf. Die schade is door u veroorzaakt en deze dient wel door u te worden ver goed. Geen nood, denkt u, ik heb een W.A. bedrijfsverzekering dus die moet maar over de brug komen. Ja, dat had u gedacht. Het betreft hier goederen die u van .een ander in "gebruik heeft en aangezien de kans op beschadiging daaraan veel groter is, hebben de verzekeraars dat van de dekking uitgesloten. Jammer, maar waar. Degenen die hier al eens iets mee te maken hebben gehad, weten dat in zo'n geval de opzicht-clausule van toepassing is. Dat betekent dus ge woon dat u er naast grijpt. U ziet dat er nogal wat problemen kleven aan dat uitlenen, zowel voor degene die uitleent als voor de ge bruiker. Nogmaals, wij zeggen niet dat u uw materiaal dan maar niet moet uitle nen, maar wij adviseren u wel er goed over na te denken of u bereid bent om de eventuele gevolgen ervan te dra gen. Visscher

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8