Europese top verslikt zich in zuivelvraagstuk Goed nieuws: bij 0VM geen premieverhoging! Landbouwgronden spreekt op Algemene Vergadering ZLM over Wet Agrarisch Direkteur Beheer Grondverkeer. Algemene vergadering Z.L.M. AGENDA Bijkomende steun voor jongeren in België Van Agt:We hebben geen concessies gedaan. De tien Europese staats-en rege ringsleiders hebben zich eind vorige week lelijk verslikt in de voorstellen die de Europese Commissie (het da gelijks bestuur van de Gemeen schap) onlangs heeft gedaan om 'meer greep te krijgen op de omvang van de melkproductie en de finan ciering ervan. Vooral door het hard nekkig verzet van Nederlandse kant bleven zij het oneens. Afgesproken is nu, dat de ministers van Buitenland se Zaken op korte termijn alsnog een poging zullen doen eruit te ko men.Het is de bedoeling, dat die bij eenkomst nog voor het einde van het jaar wordt gehouden. De Europese top in Londen, door critici inmiddels als fiasco en mis: lukking omschreven, slaagde er niet in daadwerkelijk vooruitgang te boeken bij de hervorming en her structurering van de Europese Ge meenschap. Evenals de ministers van Landbouw al een paar keer hebben gedaan, kwamen ook de regerings leiders niet veel verder dan het be trekken van hun stellingen en dat deed de temperatuur in Lancaster House soms erg hoog oplopen. Zo hoog zelfs, dat men bijna met one nigheid uit elkaar ging, zo verklaarde premier Van Agt na afloop. Er werden overigens meer proble men doorgeschoven naar de extra vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken. Op zich niet zo vreemd, omdat ze nauw met elkaar samenhangen en de meeste lidstaten er de voorkeur aan geven, dat over de voornaamste knelpunten gelijk tijdig besluiten worden genomen. Daarbij gaat het met name om het niveau van de EG-landbouwuitga ven in relatie met de totale uitgaven van de Gemeenschap. In verhouding moeten de landbouwuitgaven min der snel stijgen en premier Van Agt zei daarover dat een zekere overeen stemming bestaat. Over de formule en vormgeving kon men niet op één lijn komen. Een derde probleem, dat bleef lig gen, vormt het aandeel van de Mid- denlandse Zeeproducten in de totale EGuitgaven ten behoeve van de landbouw. Bovendien konden geen openingen worden gevonden voor de begrotingsproblematiek van de Ge meenschap en de bijdragekwesiie van Engeland. Vlak voor het topbe-. raad had de Engelse regering voor die laatste kwestie een voorstel ge daan voor een regeling met een looptijd van zeven jaar. Na langdu rige discussies over de vragen of er nu een blijvende regeling voor alleen Engeland moet komen of een alge mene regeling voor alle lidstaten, die in een bijzondere betalingspositie komen te verkeren, bleven passende antwoorden hierop uit. Nederland is voor de Engelse bijdragekwestie erg op zijn hoede, omdat het de kant op dreigde te gaan, dat vooral de Bene lux, Frankrijk en Denemarken hier voor zouden móeten-opdraaien. Verzet Premier Van Agt (vergezeld van mi nister Van Der Stoel van Buiten landse Zaken en directeur-generaal De Zeeuw van het ministerie van Landbouw en Visserij )verklaarde vrijdagavond, dat ze over de zuivel- voorstellen geen concessies hebben gedaan en hardnekkig verzet is ge boden tegen de heffingsvoorstellen van de Europese Commissie. Alleen, de extra heffing voor alle producen ten in de EG, indien de melkpro ductie boven een bepaald niveau stijgt, is zoals bekend voor de Ne derlandse regering bespreekbaar. Van Agt: "We waren geen knip voor onze neus waard geweest, als we ons nief hadden verzet. Anders hadden we niet thuis durven komen". Wel stelde de premier nadrukkelijk, dat het merendeel van de voorstellen van dé Europese Commissie voor ons land wél aanvaardbaar is. "Dit betekent ook voor Nederland het aanvaarden van aanmerkelijke fi nanciële offers. Denk niet, dat wij de knip op de beurs hebben gehouden", zo zei Van Agt.Hij doelde daarbij met name op de problematiek van de graanvervangende producten. Er was-een tekst opgesteld, die een dis-: cussie moest ontlokkentussen de belangrijkste importeurs van graan- vervangers over het geleidelijk stabi liseren van de EG-invoer van pro ducten als tapioca, soya, citruspulp en maïsgluten. Nederland heeft grote belangen bij een zo vrij mogelijke invoer. Van Agt: "Tegen die tekst hebben wij ons niet verzet en daarmee is een eerste stap gezet naar een stabilisatie van die invoer, zij het een heel voorzich tige. Overeenstemming erover is niet bereikt. We hebben in de vergade ring laten zien dat wij op dit punt- voor ons pijnlijk en financieel nade lig- een stap willen zetten, die door anderen wordt gewenst". Volgens hem wil ons land wel degelijk mee doen aan het brengen van offers en het saneren van het EG-budget, maar dat wil niet zeggen, dat Neder land in de hoek terecht moet komen, waar de slagen vallen, zoals minister Van der Stoel het na de eerste con-- ferentiedag uitdrukte. Vooral bondskanselier Schmidt heeft zich in Londen erg boos ge maakt over het feit, dat allerlei tech nische zaken en zelfs details ervan tijdens het topberaad aan de orde kwamen. Van Agt was het voor een deel met deze kritiek eens. Het sprak van een dilemma, omdat de situatie was ontstaan, öat de vakministers al een paar keer niet tot oplossingen kwamen en het functioneren van de EG hierdoor in werkelijk gevaar dreigde te komen. 'Aan de andere kant werd het beraad van de Euro pese leiders gezien als een soort col lege van hoger beroep. "Een ver keerde ontwikkeling", zo~merkte hij op."Dé landbouwproblemen horen niet tijdens een dergelijke bijeen komst besproken te worden. Dat is vandaag en gisteren nog eens proef ondervindelijk bewezen", aldus Van Agt. Meer afstand Een vraag over het doorschuiven van de problemen naar de ministers van Buitenlandse Zaken liet de premier over aan collega Van der Stoel. Het niet overtuigende antwoord van hem was, dat ministers, die op iets meer afstand staan van de problemen, mogelijk meer kans hebben om op lossingen te vinden. Daarbij schijn baar vergetend, dat dezelfde minis ters zich een paar weken geleden over dezelfde problemen bogen. Volgens Van Agt is uit de gang van zaken in Londen de politieke wil en het vertrouwen in toch nog tijdige oplossingen van de problemen wel gebleken. De overtuiging, dat er haast bij is, is zeker groter geworden Bovendien heeft de discussie in de ogen van de premier een kader en beeld verschaft van wat mogelijk is aan overeenstemming. Over de lei ding van de Britse premier Thatcher was Van Agt heel goed te spreken. Hij sprak zelfs van "bewonderens waardige zelfbeheersing", omdat juist Engeland zulke uitgesproken belangen had te verdedigen. Hij grapte, dat ze het zeker niet slechter had gedaan dan haar Nederlandse voorganger. Van Agt had van That cher ruim de gelegenheid gehad om zijn bezwaren tegen de zuivelvoor- stellen toe te lichten. Bezwaren overigens, die door Dqpemarken en Engeland worden gedeeld. Op een vraag of hierover met- de Engelsen een afspraak was gemaakt, ant woordde Van Agt: "het is met me vrouw zo, dat zelfs afspraken niet meer nodig zijn." J.R. Luiten Namens het Hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij hebben wij de eer U uit te nodigen tot het bijwonen van de ALGEMENE VERGADERING VAN DE Z.L.M. welke zal worden gehouden op MAANDAG 7 DECEMBER 1981 te 10.30 uur in "De Schouwburg" te Middelburg. Zaal open te 10.00 uur. Ontvangst met koffie. 5. 6. 9. Opening en welkom door de voorzitter Notulen van de algemene vergadering van- 1 december 1980 Mededelingen en ingekomen stukken Rekening en verantwoording van de Z.L.M. over het jaar 1980. Verslag van de financiële kommissie over het nazien van de rekening en verantwoording over 1980. Begroting en kontribntievaststelling voor het jaar 1982. Benoeming van een lid van het Hoofdbestuur. Ingevolge artikel 17 lid 2 van het huishoudelijk reglement wordt door de Plattelands Jongeren Zuid ter benoeming tot lid van het Hoofdbes tuur voorgedragen de heer G. van Dis te Ou demolen in de vakature van de heer J. Flik- weert, met als tweedy kandidaat de heer L. Flikweert. Rondvraag Korte beschouwing door de weledelgestrenge heer Ir. M. Sanders, Hoofd-Ingenieur Direk- teur voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland over de nieuwe struktuurnota voor de Zeeuwse Landbouw, "Kompas 1985". Daarna is er gele- genhe voor een gedachtenwisseling. Sluiting van het morgengedeelte Namens het Hoofdbestuur, A.J.G. Doeleman, voorzitter Mr. J. Oggel, algemeen sekretaris LUNCHPAUZE van 12.30 tot 14.00 uur 14.00 uur: 10. Heropening van de vergadering door de voor zitter 11. Jaarrede door de voorzitter 12. Mededeling van de benoeming door het Hoofd bestuur van leden tot Lid van Verdienste der Z.L.M., wegens het 50-jarig lidmaatschap der Maatschappij. PAUZE 13. Inleiding door de heer K. Wassenaar, Direkteur Beheer Landbouwgronden van het Ministerie van Landbouw en Visserij over het onderwerp: UITWERKING VAN DE WET AGRARISCH GRONDVERKEER VOOR DE PRAKTIJK. 14. Gedachtenwisseling 15. Sluiting Tussen 12.30 uur en 13.45 uur wordt aan de be zoekers van de vergadering door de Z.L.M. een lopende lunch aangeboden." Na afloop van de vergadering kan in de foyer van "De Schouwburg" worden nagepraat. De heer A. Lavens, Minister van Landbouw, deelt mede dat de Belgi sche Ministerraad een ontwerp van Koninklijk Besluit heeft goedge keurd door erkenning van een aan vullende rentetoelage voor de instal latiekredieten van de landbouwers. Deze toelage bedraagt 3% voor de jongeren die zich voor het eerst ves tigen in de land- of tuinbouw, vooraleer de leeftijd van 35 jaar te hebben bereikt, en 1% voor de over ige. Deze aanvullende rentetoelage wordt toegekend voor een maxi mumduur van 5 jaar en is van toe passing op de dossiers ter betoela ging van installatiekredieten die in gediend werden vanaf 1-1-1981. (Uit: De Boer en Tuinder) Er zal met ingang van volgend jaar geen premieverhoging komen voor uw personenauto-, bestelwagen-, traktor-, combine-, motor-, bromfiets- en of caravanverzekering. Ook de premie voor uw W.A. bedrijfs- en W.A. partikuliere verzekering, de arbeidsongeschikt heids A.O.V. Ie jaars risiko, de brandverzekering partikuliere wo ning en inboedel zullen in 1982 niet worden verhoogd. In deze tijd van bezuinigingen goed nieuws dat is ontleend aan enige verhalen van de OVM-medewerkers. U kunt hun schrijven elders in dit num mer lezen. Daaruit valt ook nog af te leiden dat de premie voor de ziektekostenverzekering volgend jaar evenmin wordt verhoogd ter wijl de korting voor schadevrij rijden met ingang van 1 januarj 1982 wordt verhoogd tot50% na 7 jaar schadevrij rijden, (zie voor meer en uitvoeriger verzekeringsnieuws de pagina's 8 en 9). Een opname tijdens de vorig jaar gehouden Algemene Vergadering. De commissaris der Koningin in Zeeland dr. C. Boertien (m) onderhoudt zich even met de heer G.P.A. v. Nieuwenhuijzen die toen als vice-voorzitter afscheid nam. Op de komende Algemene Vergadering van de ZLM die maandag 7 december a.s. zal worden gehouden in "De Schouwburg" te Mid delburg, zal de direkteur Beheer Landbouwgronden van het Minis terie van Landbouw de heer K. Wassenaar een inleiding houden over het onderwerp "UITWERKING VAN DE WET AGRARISCH GRONDVERKEER VOOR DE PRAKTIJK". Na zijn inleiding zal er gelegenheid zijn over dit onderwerp nader met de heer Wassenaar van gedachten te wisselen. Na een aantal huishoudelijke zaken zal ir.M. Sanders de H.I.D. voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland, een korte beschouwing geven over de pas uitgekomen strUktuiirnota voor de Zeeuwse Landbouw "Kompas 1985". Na zijn toelichting zal er gelegenheid zijn tot dis cussie. K. Wassenaar. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7