4 sigaretten per dag STEUN VOOR JONGE BOEREN IN EG Luteijn: Onafhankelijk onderzoek nieuwe landbouwwerktuigen blijft noodzakelijk Wijzigingen WIR-premies Kursus Bedrijfsopvolging Noord-Beveland HANDELSVERBOD STOFFEN MET HORMONALE WERKING ENTINGSPERIODE 1981/ 82 TEGEN MOND- EN KLAUWZEER VASTGESTELD Marshall neemt Leyland Tractors over. De K.N.L.C.-Financiën Eigenlijk zou iedere zelfstandige ondernemer in 'de Landbouw' lid moeten zijn van deKedrijfsverzorgingsdienst. Want als men lid is van een bedrijfs- verzorgingsdienst is men verzekerd van hulp in geval van ziekte of arbeids ongeschiktheid. De kontributie bedraagt gemiddeld 44 ct. per dag. Dit is 4 sigaretten per dag. Leden van de bedrijfsverzor- gingsdienst kunnen deelnemen aan de reduktieregeling. Hier voor betaalt men aan kontributie 35,— per jaar, dit is nog geen 10 ct. per dag, dus minder dan 1 snee brood. Deelnemers aan de bedrijfsver- zorgingsdienst hebben recht op bedrijfshulp bij ziekte óf arbeids ongeschiktheid. Duurt die ziekte of arbeidsongeschiktheid langer dan 1 week 40 uur dan krijgt men reduktie dp het uurloon van de 2e t/m de 52e week. De reduktie op het uurloon be droeg in Zeeland in 1981 bij ar beidsongeschiktheid en ziekte 11,— per uur in de tweede t/m de dertiende week en 15.— per uur in de 14e t/m 52e week. Voor leden van de bedrijfsver- zorgingsdienst wordt o.m. een bijdrage voor leden en niet verp licht verzekerde gezinsarbeids- krachten verleend bij vakantie of deelnemingen aan dagkursussen van het lid van 10,- per uur bedrijfshulp over maximaal 14 dagen van ten hoogste 8 uur per dag waarvan 5 dagen aaneenge sloten. In Noord-Beveland zal op een viertal avonden in januari en februari een kursus bedrijfsopvolging worden ge houden. De volgende facetten zullen in de lessen behandeld worden: de maatschappelijke kanten (o.a. beloning meewerkende zoon, standpunt t.o. broers en zusters) vormen van bedrijfsovername (koop, pacht, grondbank en (vooral) maatschap) juridische aspekten rond overna me (erfrecht, huwelijksgoederen recht) uitwerking voorbeeld akker bouwbedrijf, om de financiële gevolgen voor ouders en opvolger te verduidelijken. Opgave voor deelname kunt U (man/vrouw/opvolger) doen bij C.M. van der Weele, Colijnsplaatse- weg 40, Golijnsplaat, tel. 01199-543. Aangezien het deelnemersaantal be perkt zal zijn, is enige snelheid van handelen aan te raden. A.W. de Landgraaf Voor de oplossing van enkele van de problemen die zich kunnen voor doen bij de vestiging van jonge agrariërs zijn in vijf van de negert lidstaten van de EG speciale steunmaatregelen van kracht. Grieken land, het Verenigd Koninkrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en Italië geven aan jonge boeren geen speciale steun. Dit blijkt uit een notitie die minister drs. J. de Koning onlangs heeft gezonden aan de Vaste Kommissie voor Landbouw en Visserij van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Hij geeft daarbij wel aan dat de ver schillende nationale steunmaatrege len niet los kunnen worden gezien van de algemene financieel- en so- ciaal-ekonomische situatie en van het terzake gevoerde regeringsbeleid in de lidstaten. In dat verband zijn bijvoorbeeld de verschillen in het reeële loonkosten- peil, de rentestand en de inflatieg raad van veel betekenis. Zo loopt de rentestand in de lidstaten uiteen vanNongeveer 12% in Neder land en de Bondsrepubliek Duits land en ca. 15% in het Verenigd Ko ninkrijk, Frankrijk en België tot ruim 20% in Denemarken. De inflatieper centages vertonen in het algemeen een met de rentestand overeenko mend niveau en verloop; dit met uitzondering van de Bondsrepubliek Duitsland, België en Nederland, waar de rentestand al sinds enkele jaren duidelijk hoger is dan de infla tiegraad. In deze notitie geeft de minister ook aan wat het verband is tussen de leeftijd van jonge boeren die een aanvraag indienen voor een bijdrage krachtens de Rijksgroepsregeling zelfstandigen en het al of niet toe wijzen van zo'n bijdrage. Het aantal aanvragen van jonge agrariërs (jonger dan 30 jaar) beliep 8% van de in totaal 1.250 aanvragen. Het percentage afwijzende adviezen door de Plaatselijke Kommissie Zelfstandigen lag bij de aanvragen van jongeren tot 30 jaar op 61% en bij die van ondernemers van 50 jaar en ouder op 49%. De afwijzende advie zen waren voornamelijk gegrond op de als onvoldoende beoordeelde le vensvatbaarheid van de betrokken bedrijven. De georganiseerde landbouw blijft waarde hechten aan onafhankelijke voorlichting over - en onafhankelijk onderzoek naar de bruikbaarheid van nieuwe landbouwwerktuigen, machines en installaties. De boer kan zich onder de huidige ekonomische omstandigheden geen miskopen veroorloven. De voorzitter van het Landbouwschap, ir. D. Luteijn, zei dit op vrijdag 27 november in de Flevohof, waar hij sprak tijdens de algemene ledenvergadering van het centraal orgaan voor mechanisa- tiebedrijven. Luteijn konstateerde, dat de verkoop van landbouwwerktuigen de laatste jaren weliswaar sterk is teruggelo pen, maar dat de technische ontwik keling doorgaat en dat de boer daar over tijdig wil worcien geïnformeerd. Dat gebeurt tot nu ondermeer via het merkenonderzoek van het IMAG in Wageningen, waar men zich in het kader van de bezuinigingen gaat be raden over het takenpakket. Als een belangrijk aspekt van het onderzoek naar de bruikbaarheid van werktui gen noemde Luteijn nog dat de re sultaten snel na de introduktie be schikbaar moeten zijn. Dat geldt ook voor onderzoek naar nieuwe syste men, zoals biogasinstallaties en windmolens. De voorzitter van het Landbouw schap wees er in zijn toespraak op, dat boeren en tuinders de laatste tijd zelf meer onderhoud aan hun ma chines gaan plegen. Het besef dat snelle service op afroep een kostbare zaak is, zou ook kunnen betekenen dat boeren elkaar gaan helpen voor dat ze een beroep doen op een ges pecialiseerde monteur. Dit alles be tekent echter niet dat de diensten van de landbouwmechanisatiebedrijven kunnen worden gemist. "Voor in grijpende werkzaamheden en bij storingen tijdens het oogstseizoen blijft men aangewezen op vakkundi ge hulp", aldus ir. Luteijn. Aan het z.g. "pachtersvoordeel" Is de laatste tijd herhaaldelijk in deze rubriek aandacht besteed. In het Z.L.M.-blad van 18 september 1981 is een uiteenzetting gegeven over de laatste aanschrijving hierover van de Staatssekretaris van Financiën. Nog even ter opfrissing van het geheugen: het "eerste pachtersvoor- deel" ontstaat bij aankoop van gronden van willekeurige derden (geen familie). Het "tweede pachtersvoordeel" ontstaat bij aankoop van een reeds gepachte boerderij van (schoon)vader. Over dit "tweede pachtersvoordeelV heeft de staatssekretaris toege zegd voor de heffing van inkomstenbelasting geen gevolgen te verbin den. Vanaf 19 november j.l. is het verbo den bepaalde stoffen met een hormo nale en thyreostatische (schildklier- remmende) werking in te voeren of af te leveren. De minister van volksge zondheid en milieuhygiëne geeft, in overeenstemming met minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij), met dit besluit gevolg aan een EG-richt- lijn terzake. Het verbod tot invoeren en afleveren geldt voor de volgende stoffen: stilbenen, stilbeenderivaten, als mede de zouten en esters daar van; methylthiouracil; thiamazol; N-propylthiouracil; thiouracil; fenylthiouracil; Minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) heeft de Entingsbeschik king runderen mond- en klauwzeer 1981/1982 vastgesteld. Runderen van vier maanden en ouder die geen vleeskalf zijn noch behoren tot een groep vleesstieren of ossen, dienen in de periode van 1 december 1981 tot 1 maart 1982 te worden geënt. In tegenstelling tot vorig jaar is de enting van een rund dat behoort tot een groep vleesstieren of ossen niet meer afhankelijk van de entingspe riode maar van zijn leeftijd. Enting dient te geschieden in de periode die ligt vanaf zijn vierde en vóór zijn negende levensmaand. Voorts is, amders dan vorig jaar, vervoer van een rund, dat niet behoort tot een groep vleesstieren of ossen in de laatste drie weken van de entingspe- riotle alleen toegestaan, als dat rund in de entingsperiode 1981/1982 is geënt. Vervoer op grond van en- tingsbewijzen uit de voorgaande en tingsperiode is niet meer toegestaan. samenstellingen die één of meer van vorengenoemde stoffen be vatten. Het verbod tot invoer geldt niet voor farmaceutische industrieën die daar toe een vergunning hebben als be doeld in de Wet op de Geneesmid delenvoorziening. Het verbod tot af levering geldt niet voor deze vergun ninghouders in gevallen dat zij afle veren aan elkaar, gevestigde apothe kers, apotheekhoudende geneeskun digen, ziekenhuizen en instellingen voor wetenschappelijk onderzoek. Evenmin geldt het verbod tot afle vering voor apothekers en apotheek- houdende geneeskundigen in geval van aflevering op recept. In de WIR-premies komen met in gang van 1 januari a.s. wijzigingen. Hoe de regelingen dan gaan worden wordt dezer dagen bekend. Wel is nu al zeker dat de bijzondere Regionale Toeslag (BRT) per 31 december 1981 in de land- en tuinbouw vervalt. Deze premie geldt nu nog in bepaalde ge bieden in het Noorden, Oosten en Zuiden van het land. Dit zijn onder andere de gewesten en arbeidsmark ten die behoren tot de arbeidsbu- reau's Winschoten, Stadskanaal, Emmert, Coevorden, Dokkum, Bui tenpost, Drachten, Oosterwolde, Hardenberg en Nijmegen. Diegenen in de desbetreffende re gio's die plannen hebben voor nieuwbouw, aankoop van bestaande gebouwen of uitbreiding van vaste installaties doen er goed aan nu de finitief te beslissen en de investering zakelijk te regelen. Het is zeker de moeite waard om nu te beslissen, want in de betrokken gebieden wordt op nieuwe en be staande gebouwen na 31 december a.s. niet langer 20 procent BRT-pre- mie en op vasfe installaties 10 pro cent BRT-premie gegeven. Overleg daarom is zo spoedig mogelijk met uw accountantsbureau hoe u later zwart op wit waar kunt maken dat de verplichting tot investeren nog in 1981 bent aangegaan. Marshall Sons Co. uit Gainsbo rough, Engeland maakt bekend dat zij de Leyland Tractor divisie over neemt van het Leyland Vehicles concern. Marshall Sons Co. is een particu liere onderneming welke de Track Marshall rupstrekker fabriceert. De fabrikage van de trekker-serie zal in het eerste kwartaal van 1982 overgebracht worden van dé Ley land fabriek te Bathgate, Schotland, waar de Marshall fabriek te Gains borough, waar een geheel nieuwe assemblage-lijn opgezet wordt. De distributie van de Leyland trek kers zal via de bestaande kanalen gehandhaafd worden. Een gedeelte van de staf van Leyland Tractors zal mee overgaan naar het nieuw opge zette bedrijf om mee te werken aan een soepele overgang van produktie en marketing van trekkers en onder delen, en om mee te werken aan de verdere ontwikkeling van de serie trekkers. De Algemene Vergadering behan delde op 16 november j.l. de finan ciële jaarstukken over het jaar 1980, waarvoor op voorstel van de vaste financiële commissie de secreta ris/penningmeester décharge werd verleend. Over het resultaat van het boekjaar- kan worden opgemerkt dat de reke ning sloot met een lager nadelig sal do dan bij de begroting was voorzien. De belangrijkste reden was de ont vangst van uitkeringen terzake ar beidsongeschiktheid en ziekengel den i.v.m. langdurige ziekte van en kele medewerkers van het secreta riaat. De vergadering stelde voorts de be groting voor het jaar 1982 vast. welke voorziet in een beperkte contributie verhoging van 5%, i.v.m. de gebrui kelijke trendmatige kostenverhogin gen. Bij het "eerste pachtersvoordeel" zal bij verkoop de realisatie van het pachtersvoordeel als bedrijfswinst worden aangemerkt, waarvoor de landbouwvrijstelling niet van toe passing is. Jln dergelijke gevallen kan de uit spraak van het Hof Leeuwarden van 30 november 1979 van belang zijn. LJet betrof een veehouder die zijn bedrijf uitoefende op een van zijn vader gepachte boerderij. In 1973 verkreeg hij bij boedelscheiding de boerdefij voor J' 40.000,— en 11,5 ha land voor 70.000,- De waarde van het land in vrije staat bedroeg toen 95.000,— Vervolgens verkocht hij in 1975 de boerderij met al het land en kocht hij elders een andere boerderij met 16,5 ha land. Iri zijn aangifte Inkomstenbelasting nam de veehouder voor het pach tersvoordeel ad. 25.000,— een vervangingsreserve op. Dit beroep op artikel 14 van de Wet Inkomstenbelasting was voor de veehouder noodzakelijk, omdat het pachtersvoordeel niet onder de landbouwvrijstelling valt. De In- spekteur verwierp deze vervangings reserve en belastte dit bedrag als realisatie van het pachtrecht. Een vorming van een vervangingsrëserve werd door hem afgewezen, nu het z.i. ging om realisatie van een onlicha melijk bedrijfsmiddel (het pachters voordeel), waarvoor geen vervan gingsreserve als bedoeld in art. 14 kan worden gevormd. Het Hof verwierp het standpunt van de Inspekteur en overwoog daarbij het volgende. Het gaat in dit geval niet om de realisatie van de rechten als pachter m.b.t. die grond. Deze rechten waren immers in 1973 tot een einde gekomen. Het karakter van bedoeld voordeel is niet anders aan te duiden dan als een terzake van de vervreemding van het land genoten boekwinst. Deze boekwinst, die op zich niet onder de landbouwvrijstel ling valt, valt wel onder de regeling van de vervangingsreserve nu de veehouder 11,5 ha land heeft afges taan en daarvoor 16,5 ha heeft ver kregen met dezelfde bedrijfsekono- mische funktie. De Staatssekretaris van Financiën heeft zich met deze uitspraak vere nigd. In gevallen waarbij sprake is van een pachtersvoordeel dat tot de laat ste belaste bedrijfswinst behoort kan dus waar mogelijk een vervangings reserve worden gevormd. Niettemin zal het pachtersvoordeel te gelegener tijd tot de winst gaan behoren. M.J. Robijn

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3