cM<si) Hoofdbestuur Z.L.M. blijft vasthouden aan kontraktenstelsel H et Hoofdbestuur heeft zich wederom uitgebreid be ziggehouden met de ook landelijk gevoerde diskussie over de vraag of bij de suikerbietenteelt het kontraktensy- steem moet worden gehandhaafd, of dat het mengprijssy- steem opnieuw moet worden ingevoerd. Uit de diskussie bleek dat het Hoofdbestuur het eerder ingenomen standpunt handhaaft en voorstander blijft van het kon traktenstelsel. Het zuidwesten is een stabiel teeltgebied en door het loslaten van het kontraktenstelsel dreigt quotum verloren te gaan. Ook als mocht blijken dat na een periode van het mengprijssysteem het kontrakten stelsel weer moet worden toegepast om de teelt in de D e positie van de fruitteelt in zuidwestelijk Nederland vraagt tegen de achtergrond van nieuwe ontwikkelingen een heroverweging en heroriëntatie. Door de tuinbouw- kommissie van de Z.L.M. is voorgesteld om een vervolg te schrijven op het Z.L.M. tuinbouwrapport uit 1975 waarvoor de toenmalige samensteller, de heer A. van Oosten is benaderd. Hij heeft zijn medewerking toege zegd en binnenkort kan hiermee worden begonnen. zuidelijke landbouw maatschappij Zoet of zout dat is de kwestie.... Akkerbouw Tuinbouw I\C m 31 VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 68e JAARGANG NO. 3610 land- en tuinbouwblad - ÜP Op deze foto is midden in de Greve- lingcndam een spuissluis in aanbouw op het punt waar de toekomstige Philipsdam op de Grevelingendam aansluit. De sluis bestaat uit twee maal drie betonnen kokers. Deze zgn. "hevel" heeft een tweeledige funktie: zij moet er voor kunnen zorgen dat er zout water vanaf het Grevelingen- bekken naar het Zijpe gespuid kan worden om het Grevelingenbekken zout te maken maar de konstruktie is zodanig uitgevoerd dat er de moge lijkheid is om in de toekomst zoet water vanaf het Volkerak in te laten in de Grevelingen om deze te verzoe ten. Een en ander afhankelijk van de .in de nabije toekomst door de rege ring te nemen beslissing over zoet of zout.. Verderop in dif blad wordt in een uitneembaar "ZLM Land- en Waterblad" dieper ingegaan op de problematiek rotid een zoet of zout Grevelingenmeer. Uitdrukkelijk wordt hierin nog eens weer gewezen op het grote belang van een zoet Grevelingenbekken voor de landbouw en de werkgelegenheid in Zuid West Nederland Foto: Rijkswaterstaat Deltadienst Middelburg B ij de aanvang van de Hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M. d.d. 30 november j.l. is door de voorzitter afgezien van zijn gebruikelijke openingswoord vanwege de aanstaande algemene vergadering van de Z.L.M. De heer Doeleman riep op om in groten getale de algemene vergadering op 7 december te Middelburg te bezoeken. Ook echtgenotes en huisgenoten zijn welkom, waarbij met name het belang van vergaderbezoek door de jonge ren werd onderstreept. hand te houden zal dat ten koste kunnen gaan van de quota van de stabiele telers. Dit Z.L.M.-standpunt wordt overigens niet door iedereen gedeeld: Gekonstateerd kan worden, dat belangrijke groepen in Nederland voorstander zijn van het meng prijssysteem en dat een uiteindelijke beslissing naar het laatstgenoemde systeem niet fnoet worden uitgesloten. Mocht dat het geval zijn, dan zal het Hoofdbestuur alles in het werk stellen om de belangen van de regelmatige telers te beschermen. Belangrijkste aspekt daarvan is de mogelijkheid het thans door hen geteelde quotum te handhaven en niet verloren te laten gaan door teeltuit breidingen elders. Er zijn verschillende mogelijkheden om deze handhaving te realiseren en bij een onverhoopte invQering van het mengprijssysteem zal een goede be scherming moeten worden ingebouwd. Het Hoofdbestuur sprak andermaal zijn bezo/gdheid uit over het Brusselse graanbeleid. De gepubliceerde voor nemens doen het ergste vrezen. Ook de uitlatingen van mr. F. Andriessen als E.G.-kommissaris op de algemene vergadering van het K.N.L.C. van 16 november j.l. dat de soep niet zo heet gegeten wordt als ze wordt opge diend'' heeft de zorg niet weggenomen. Een dergelijke uitlating op dit nivo wordt door het Hoofdbestuur als uiterst zwak ervaren. Ook in de diskussie over de graanvervangende produkten wordt onvoldoende recht gedaan aan de akkerbouwbe- langen. In dit verband werd de suggestie gedaan om alternatieve akkergewassen te stimuleren, zoals de teelt van eiwitrijke gewassen en zaaizaden en de steun voor graszaad. Sti mulering van onderzoek en verdere teeltbegeleiding zijn van het grootste belang om op korte termijn tot resultaten te komen. De voor de konsument bestemde agrarische produkten zullen kwalitatief hoogwaardig moeten zijn. De teler heeft hierbij een eerste taak, maar ook in de verdere keten naar de gebruiker zal het oog mede op kwaliteit moeten wor den gericht. In de volgende Hoofdbestuursvergadering zal aan uitbetaling naar kwaliteit van aardappelen en uien aandacht worden besteed. Door een drietal hoofdbe stuursleden zal vanuit eigen situatie en naar eigen afzet- relatie "voorwerk" worden gedaan om mogelijkheden en problemen in de diskussie in te brengen. De glastuinbouw dreigt door verdergaande stijging van de gasprijs in gcote problemen te komen. Als onder bui tenlandse druk aan gesuggereerde stijgingen wordt toe gegeven zal de lastenstijging voor een behoorlijk glasbe- drijf al gauw 40.000,— per jaar bedragen. Veel tuin bouwbedrijven zullen deze lastenverzwaring niet over leven en er gaan veel arbeidsplaatsen verloren. Het lijkt er op, dat het buitenland er op uit is om de Nederlandse koplopprspositie te ondermijnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1