De meeste koeien zijn "opgestald" Na veel regen komt enige zonneschijn in het LAND VAN AXEL Soep - aardappelen - C-suiker zoet? 5 december 1981 De laatste paar weken zijn de weers omstandigheden in de Kring OOST- en MIDDEN-BRABANT nogal wis selvallig geweest. Na de zeer natte maand oktober zijn de eerste weken van november droger geweest, doch na half november zijn er talrijke regen-^sneeuw- en/of ha gelbuien gevallen, waardoor het land toch weer te nat is geworden. Vanwege het slechter weer zijn de meeste koeien opgestald. De "koeie weg" is vaak slecht en onbegaanbaar geworden. Daarnaast krijg je op veel weilanden vertrappingsverliezen en zijn de weiden zodanig kaal, dat er voor de koeien niet veel meer te halen is. geven wordt voor het geïnvesteerde geld in de stikstof en de opslag ruimte. Indien men momenteel kort geld zou moeten aantrekken (duur geld) om de stikstof te financieren, heeft men nog een behoorlijk voor deel ten opzichte van aankopen in het voorjaar vanwege de grote staffel iedere maand. Op het moment is het minder druk dan in het voorjaar, zo dat nu de "lege tijd"~van het perso neel van de leverancier beter benut kan worden, hetgeen voordelig is voor zowel de aan- en verkoopkoö- peraties resp. handelaren als de boe- Ten. Uiteindelijk zullen de kosten toch doorberekend worden naar dè gebruiker. Door het slechte weer is de "koeieweg" vaak slecht en onbegaanbaar geworden Op beperkte schaal zie je nog jong vee buiten. Voor deze dieren is het noodzakelijk om bij te voeren. In onze regio zijn begin augustus een aantal percelen grasland, die versle ten waren, tegen o.a. kweek en an dere sléchte grassen bestreden met het middel T.C.A. Het middel heeft een zodanige nawerking, dat alleen bladkool of stoppelknollen gezaaid kan worden als nagewas. Bladkool kan gemaaid worden en met de op- raapwagen verzameld. Stoppelknol len zijn meer arbeidsintensief en daardoor geschikter voor kleinere bedrijven met voldoende arbeids aanbod. Wat betreft deze nagewas- sen is het vervoederen voorspoedig verlopen. Tot nog toe is er geen vorst van enige betekenis geweest. Op de meeste bedrijven heeft men de win tervoorraad aangesproken. De kuil- voorraad in de vorm van voordroog en snijmais is aanzienlijk. Wat de voordroogkuilen van dit jaar betreft, vallen de voederwaardecijfers, uit gedrukt in V.E.M. en V.R.E. wat tegen (omgerekend naar d.s.). Wat de snijmais betreft, zijn nog geen voederwaardecijfers bekend. Een aantal boeren heeft deze maand de stikstof thuisgekregen, die in ok tober gekocht was in voorkoop. Ge durende het produktieproces zijn grote hoeveelheden energie nodig in de vorm van aardgas. Stijgende energiekosten worden doorberekend in de kunstmest. Vandaar, dat prijs- - stijgingen van 20% en meer in de stikstof geen uitzondering zijn voor het komende jaar. Nu is er een aantal boeren, die kan profiteren van de la gere prijs van de stikstof in de herfst en die tevens beschikten over vol doende opslagkapaciteit. Heeft men een kunstmestsilo, dan wordt deze geheel gevuld. Wordt de stikstof ge zakt geleverd, dan heeft men de mo gelijkheid om een zodanige voorraad aan te leggen, dat men het gehele voorjaar en zomer vooruit kan. De maandelijkse staffel van de stikstof is zodanig groot gemaakt door de aan- en verkoop koöperaties resp. hande laren dat een ruime vergoeding ge Jongeren aktief Aan het begin van het vorig winter seizoen is uit de groep agrarische jongeren van de kring Oost- en Mid den-Brabant een jongerenbestuur gekozen. Het is de bedoeling om de jongeren wat meer te betrekken bij de standsorganisatie en de land bouwproblematiek. In een later stadium is iemand van de Arbeidsinspektie uitgenodigd. Men denkt in eerste instantie bij de Ar beidsinspektie aan een kontroleren- de taak op overtredingen van b.~vr Arbeidswet, Veiligheidswet. Deze dienst heeft echter ook een voorlich tende taak, waardoor overtredingen en gevaarlijke situaties tot een mini mum beperkt blijven of niet voorko men. Als laatste in het voorjaar is door de S.E.V. de bedrijfsóvernameproble- matiek behandeld. Het is belangrijk om tijdig regelingen te treffen voor de toekomstig opvolger en de andere kinderen. Voor de opvolger is dit belangrijk omdat deze een eigen vermogen moet vormen om het be drijf in een later stadium te kunnen financieren. Mogelijkheden daartoe zijn: 1gedeelte van de winst tegoed schrijven 2. in loondienst treden 3. een maatschap aangaan. De laatste vorm is het meest aanbe velenswaardig. In het najaar is op de eerste bijeenkomst van de agrarische jongeren de nota "wijzer naar 1985" behandeld. Men probeert in deze nota aan te geven de problemen casu quo oplossingen voor de komende jaren. Op het programma voor het reste rende seizoen staan o.a. het energie vraagstuk. Te denken valt aan isole ren, zuiniger gebruik, benutting van afvalwarmte b.v. bij koeling van melk. De agrarische jongeren worden te vens in de gelegenheid gesteld om de afdelings- en kringvergaderingen mee te maken. Men kan wat beter thuis geraken in het organisatiegebeuren. Men zegt weieens: "Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". De jaarlijkse rondgang van de alge meen voorzitter met zijn vertegen woordigers van de diverse takken van de Z.L.M. langs de kring THOLEN EN ST.PHILIPSLAND, is weer achter de rug. Een bijzondere maar zeker zeer geslaagde rondgang deze keer. De samenkomst vond nl. plaats in de Z.L.M.-school "De Oester schelp", waar vooraf een zeer goed verzorgde ontvangst plaatsvond. De direktrice mevr. Provoost gaf een korte uiteenzetting over de mogelijke vormen van onderwijs aan deze L.H.N.O.-school, die gevolgd werd door een diaserie over het schoolge beuren. De rondgang door de school maakte ook velen duidelijk dat het onderwijs toch veelal ondergewaardeerd wordt. De school biedt thans zeker een goede basisopleiding voor diver se opleidingen en het aangeboden boekwerkje waarin gesprekken met oud-leerlingèn, leert dat de leerlin gen veelal speels en met weinig zin voor bepaalde vakken naar deze school gaan. Door een goede leerlin genbegeleiding en aandacht aan de beroepskeuze, lijkt toch een goede motivatie mogelijk om de leerlingen in een bepaalde richting te sturen, zodat ze later toch op een goede ba sisopleiding kunnen terug zien. Wat dit alles met de Z.L.M. te maken heeft, vroegen velen zich af. De al gemeen voorzitter ziet als Z.L.M. echter nog steeds een taak op onder wijsgebied, immers op deze manier, zei hij, leveren wij als landbouw, nog steeds een bijdrage aan de ontwik keling van het platteland. De soep die tegenwoordig ook jon gens op deze school leren koken, heeft hopelijk een andere samenstel ling dan de Brusselse soep, al wordt die volgens E.E.G-kommissaris An- driessen, niet zo heet gegeten als ze Na de zeer natte oktobermaand is de maand november in het LAND VAN AXEL wat het weer en de oogst- werkzaamheden betreft heel wat be ter; de aardappelen zijn na hard wer ken toch nog voor het merendeel ge rooid. Hier en daar staat nog een partijtje in de grond, die als het weer mee werkt nog wel gerooid zullen worden, want de nachtvorst heeft geen schade aan de aardappelen ve roorzaakt. Het op zaailand ploegen voor win tertarwe wordt op grote schaal ge daan. Door goede weersomstandig heden kon men gelijk gaan zaaien. De twijfels of de uien nog wel ge- rooid zouden worden en opgeladen van het land zijn voor het merendeel ongegrond gebleken. Het rooien van de uien die nu nog op het land zitten, zal ook niet probleemloos verlopen wat betreft uitrijden, drogen en be waren. Desondanks blijft de moed op een goede afloop zeker aanwezig. De bieten zijn vrijwel allemaal ge rooid en op de hoop gereden. Toen er nachtvorst afgegeven werd, werd hier en daar plastik over de bieten gelegd. Het rooien van de bieten in de maand november ging gelukkig vlotter dan in de maand oktober, het gehalte gaat geleidelijk steeds om hoog, terwijl de tarra ook iets om hoog ging. Door de vrije levering op de fabriek te Sas van Gent zijn er al enige agrariërs die hun bieten al ël- lemaal geleverd hebben. Deze vrije levering was door de weersomstan digheden van de afgelopen weken ontstaan. Agrariërs die toevallig of door bepaalde omstandigheden net gerooid hadden konden al hun bie ten in één week brengen. De bruine bonen zijn na lang wach ten toëh nog gedorst met de mobil viner of met de kombine. Het resul taat met de mobil viner is iets beter doordat er minder beschadigde bo nen aangetroffen worden en er natter gedorst kon worden. Dit heeft wel geresulteerd in hogere droogkosten, en die tikken financieel ook door. De bonen van de ruiter waren van betere kwaliteit en droger, dan die van diegene die in de regenperiode nog vast stonden en begin november zijn gemaaid en direkt daarna ge dorst. De korrelmais is na veel knoeien en modderen toch gedorst. De opbrengst van de korrelmais is niet slecht, de snijmaisoogst is ook niet zonder problemen verlopen, want enige percelen die voor het hakselen bestemd waren zijn eind november maar gedorst omdat de nakselmachine niet door het land <on komen en nogal wat grond in het <uilvoer terecht kwapi waardoor de twaliteit sterk achteruit is gegaan. De mais is ook nog veel te rijp om tog in te kuilen. ■Iet op wintervoor rijden van het and wordt in versneld tempo voort gezet want water onder ploegen kost hét volgende jaar altijd geld en dat moet men zien te voorkomen. wordt opgediend. Toch zal deze soep deze winter veel gemoederen bezig houden, want snert van slechte kwa liteit laat veel winden achter. Hoofdmaaltijd Een meer op de praktijk gerichte vergadering, was de al langer achter de rug zijnde vergadering van de Ver. v. Bedrijfsvoorlichting, waar de aardappelteelt werd doorgelicht. Konklusies waren dat de steeds ho ger wordende stikstofgiften in fasen zullen moeten worden gegeven om zoutschade te voorkomen en de frees op lichte gronden voorzichtiger ge hanteerd zal moeten worden i.v.m. dichtslempen van de grond. Het tijdig vernietigen van afvalho pen met aardappelen' zal moeten worden gekontroleerd om in de toe komst vroege explosies van "het kwaad" zoals dit jaar, te voorkomen. Toetje? Het nagerecht is nog niet opgediend, wat zal dat zijn? Een toetje samen gesteld uit de toch wel groot en goedkoop wordende C-suiker heu vel? Wie zal het weten, sinterklaas staat voor de deur en kan nog veel verrassingen meebrengen uit Spanje, ook op landbouwgebied. De veld werkzaamheden zijn gezien de om standigheden toch nog aardig opge schoten, al zitten er nog wat. gladio len en witlof in de grond. Alleen een lichte nachtvorstperiode zal het rooien nog mogelijk maken. De sui- kerbietenoogst is op een oor na ge vild, opmerkelijk is toch dat het ge halte onder het gemiddelde blijft, terwijl de indruk bestaat, dat de ge bieden die in het voorjaar wat min der wateroverlast hebben gehad, wat beter voor de dag komen. Ook de rooibaarheid was daar wat beter, hoewel de neerslag dit najaar niet zoveel verschil maakte. Sinterklaas mijn beste man, doe maar veel als 't even kan, voor de boer en zijn boerin, liever nog voor het gehele gezin. We hebben nog een stal en volop bieten, waar uw schimmel van kan genieten Haver, stro en prima voer, vindt men alleen nog bij een boer. In Brussel valt niet veel meer te halen, daarom juist gaat ons inkomen zo sterk dalen. Zelfs de Europese konferentie weet niet te tonen, hoe ze uit de vele problemen nog kan komen en de begroting van het Europese Parlement, zit met een gat wat niet meer kan worden gedempt. Hervormingen van het gemeenschappelijk beleid, vragen op agrarisch gebied nog te veel tijd. Ook tien regeringshoofden op een rif lopen nog voortdurend vast in deze brij. De melkproducenten zijn zeven dagen in de weer, want modern werken verschaft wat produktie meer. Bekend is, dat een melkkoe heeft een uier en vier spenen, verder bezit het koeielijf vier magen en vier benen en geeft dit bont-geval een poos een grote plas, dan volgt er straf; zoiets komt in de gemeenschap niet van pas. Een boer welke nog goed met zijn tijd is meegegaan, gaat er met zulke ekonomische maatregelen vast en zeker aan. Men kan onder sommige ekonomen geen eieren meer leggen, want ze broeden ze vuil, dat zou men wel zeggen. In Brusselis men al lang niet uitgepraat over de Sinterklaas, met wat meer ambtenaren blijft men de boer wel de baas. Luidkeels vraagt de Z.L.M. daarom van ons solidariteit, de gezamenlijke landbouw eist in alles een goed en gezond beleid. Geen onzinnige voorstellen, geen onaanvaardbaar gedoe, dat maakt veel kapot en dat maakt ons zo moe. We hebben elkaar nodig, dat kost wel wat strijd, juist aktieve leden verstaan deez moeilijke tijd. Daarom zocht ik naar nieuwe wegen en keek naar mijn vrouw, dat zwakke geslacht is zo bijzonder aktief en zo trouw. Modern in 't denken, in 't doen en in 't laten, ze grijpen de kans en ze kunnen goed praten. Het geeft niet waar, in huis, in waterschap of politiek, gezwicht zijn reeds al vele mannen voor deze taktiek. SINT als zelfstandige voelt u ons zeker wel aan? 'k Ben met de vrouw aan het winkelen gegaan. 'k Stak haar in 't-nieuw; een sjaal en een jas, maar nu komt het probleem: ze wil ook nog een tas. Deze moet dan nog zijn heel licht en heel groot, waaruit ik mag kiezen is zwart, wit en rood. De vrouw is weg van vergaderen en heel graag van huis, met wat duurdere aardappels, dan, zat dit wel pluis. Een hoofdingeland is voor een waterschap zo heel erg goedkoop, maar als je ze moet aankleden, dan kost ze een hoop. -Ik pieker me soms suf en verlies mijn geduld, SINT zorgt u, dat die vrouwenhand gauw wordt gevuld? 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 19