Door mechanisatie slagvaardiger Arminda aan de kop De struktuur heeft veel te lijden gehad Donkere wolken boven de landbouw Laatste oogstperikelen Meer lucht voor de varkenshouders Het veldwerk 1981 zit er vrijwel op. Nog onverwacht vlot konden begin november de rooivruchten het veld ruimen. Vrijwel alle geplande winter tarwe zal wel gezaaid zijn. Zo viel het op NOORD-BEVELAND allemaal nogal mee na de zeer natte oktobermaand, waarin gedurende een periode van vijf weken vrijwel niets gedaan kon worden. Herinneringen werden opgeroepen aan 1974, in de pers - ook in de landbouwpers - verschenen weer be richten, als zou de oogst in gevaar komen, doordat de machines op het veld wegzakten. Vroeger ging het wel, maar nu, met die zware machi nes, zijn we zo kwetsbaar; een buitje en het lukt niet meer. Wij willen die mening ver van ons houden een veel eer beweren dat, dankzij de inder tijd uitgevoerde verkaveling en niet ondanks, maar dankzij ons arsenaal aan machines, het ons weer gelukt is om de produkten, zij het met meer of minder kwaliteitsverlies, binnen te krijgen. Moest "schrijver rond de schelde" zich enkele weken geleden afvragen, of zé het vroeger beter deden, wan neer hier de oude kollega's - we ken nen er enkele van zeer nabij - op het veld komen, konstateren ze dat het nu maar een "angaen" is vergeleken met vroeger. En inderdaad, als we de oiide filmpjes bekijken en we zien drie spanpaarden tot aan de buik in de slik trekken aan een voer bieten van wel duizend kilo, dan gaan we toch twijfelen aan die betere berijd baarheid van vroeger. Hoeveel mak kelijker ging het nu niet dan in I960, toen u nog op twee wielen met uw Fergusonnetje van het land moest zien te komen met een drie tons op- leggertje. Na een paar droge dagen en de rooimachines leverden weer redelijk werk. Met de hand ging men vroeger dag in dag uit door om bie ten voor Sinterklaas uit te krijgen en overigens, als je het moest doen, was het nou ook weer niet zo'n leuk werk. Is het bij de aardappels niet zo dat de kwetsbaarheid zit in het uitstellen van de doodspuitdatum om een zo hoog mogelijke opbrengst te krjjgen. Dit risiko is alleen te nemen in de wetenschap dat de ontwatering goed is en dat er steeds betere machines klaar staan om, ook als het tegen loopt, de weinige kansen te kunnen benutten om de aardappels binnen te krijgen. Vroeger kon men natuurlijk altijd nog de, door de werpradrooier blauw geslagen, aardappels van tus sen de slik rapen, als ze tenminste al niet verrot waren. Werden twintig jaar geleden de zaaiuien nog opgemeten in kilo's van de roe nu gaat dat in tonnen van de bunder. Dit toont al duidelijk de verschuiving aan, die zich bij die produkt heeft voltrokken. En ook deze "goudballen" houden we zo lang groen, dat sommigen zich ge noodzaakt zien de pongerboom van de zolder te halen om de halsjes te knikken. Als het weer tegenzit, zoals dit jaar, kunnen we ze toch nog, dankzij de machines, in rekordtempo binnenhalen en bij een goede opslag valt de kwaliteit nog mee ook. We lazen dat sommige percelen er na het rooien als een .schorrenland schap bij lagen. We hebben het ook anders gezien. Zondag de uien van het veld - 200 ton op een dag - maandag overdwars geploegd en dinsdag weer andersom de tarwe ge zaaid. Er is bij het tarwe zaaien wel wat gemodderd, maar als we de ver schillen in opbrengst zien tussen de tarwe en de zomergerst dan mogen we best een beetje modderen. Dat betekent in 82 geen tien ton maar misschien toch wel negen, zonder dat er groene pruikjes op de "stukken" komen. Onze konklusie is dat, hoewel er in de herfst en met name oktober van 81 geknoeid - achteraf altijd makkelijk te zeggen - is, de schade door de nat tigheid beperkt zal blijven. Door de verbeterde ontwatering, de vérgaande mechanisatie en enige, wat men noemt, overmechnisatie, zijn we niet kwetsbaarder, maar veel slagvaardi ger geworden. Overigens ben ik van mening dat, wanneer sommigen door de vele lange - soms dubbele - werkdagen, wat ges pannen en geprikkeld raakten, zij er wellicht nog aan moeten wennen dat de tijd voorbij is dat we alleen wan delstokken versleten. In onze afdeling in de WESTHOEK, hadden wij onze ledenvergadering. De opkomst viel niet tegen. De spre ker was uit de eigen gelederen: Hoofdbestuurder uit de akkerbouw- sektor. We hoorden cijfers en getal len. Boeiend was het betoog, maar niet hoopvol. Liefst 60van de Ne derlandse akkerbouwers heeft geen opvolging. De bedrijven moeten naar 90 ha wil er nog een boterham inzitten. Een boer van 30 tot 40 ha moet aan een deeltijdbaan gaan denken en dat in deze tijd, waar er al te weinig werk is, ook nog een groep uit de landbouw bij dé werkzoekenden?! "Donkere wolken boven de land bouw", deze kreet heb ik ook 20 jaar geleden boven een kop in een land- bouwkrant zien staan. Wij zijn er nog steeds, al was het altijd niet even ge makkelijk. Wij ploegen, zaaien en oogsten. Dan is daar de spreker die zegt dat gaat zo niet langer: Er wordt te weinig verdiend, dus het moet an ders. Dat anders zou dan bestaan uit grote bedrijven. Als we het op een rijtje gaan zetten komen we er hele maal niet uit. Met welk een enorm kapitaal moet die jonge boer die dan het geluk heeft te kunnen gaan boe ren, beginnen? Wat moet de rest van de boerenstand gaan doen? Als wij (dat is de landbouw) nu nog maar 5% van de bevolking omvatten, dan roept het weerstanden op om dit lage percentage ook nog eens te halveren. Er wordt over solidair zijn gepraat. Laten wij het in de landbouw eens zijn. Eens zijn over dat op een bedrijf van 40 ha de kost te verdienen is bij een normale bedrijfsvoering. La ten we daar achter staan en niet di- rekt zeggen "dat moet er een groep boeren maar ander werk opzoeken", want dat werk is er helemaal niet. Ondertussen is in de Westhoek het werk ver klaar. Het ploegen ging overal niet even gemakkelijk. Heel wat P.K. kwamen er aan te pas, voor de vette klei op lange blinkende rie men lag. Het is te hopen dat er een flink wintertje over zal gaan met weinig sneeuw, anders geeft het pro blemen in het voorjaar. Er zit toch wel iets van waarheid in het gezegde "Zaai tarwe in de modder en gerst in de kluiten. Dan heb je tarwe in de schuur en de schelve daarbuiten". Tarwe hebben we in de modder gezaaid en ze piept er al uit. Voorzichtig maar ze is er. Voor gerst is er een goede struktuur nodig. Van daar die hoop op een paar dagen flin ke vorst. Als u dit leest zitten we in de maand december. De maand van de gezellige familiefeesten. Ook de maand om de erven en tuinen wat op te knappen. Dit is alles landbouw, huis en hof het hoort erbij. De problemen van oogsten en het wachten op droog weer, zijn ook in het LAND VAN HULST, voor het oogstjaar 1981 weer bijna opgelost. Na de toch wel zeer natte oktober maand. hebben we een iets minder natte maand november gekregen. De werkbare dagen waren echter dun "gezaaid" en zeker voor het rooien van aardappels en uien. Moet men dit nu overmechanisatie noemen, die veel te duur is? In ieder geval zijn de aardappels en uien in de schuur terecht gekomen. De bieten zijn inmiddels ook bijna allemaal ge rooid; de tarwe gezaaid en het vrijge komen land geploegd. We krijgen dus weer tijd om te be zinnen, om te pompen of verzuipen. Moeten we ook werkelijk tweede hands machines kopen? Zijn we dan een tweedehands landbouw? Tarra Bij het rooien van de laatste bieten waren de omstandigheden zelfs goed. Het suikergehalte is, evenals de kg-opbrengst behoorlijk opgelopen. Jammer genoeg is er door de vele regen een verdubbeling ontstaan van het tarra percentage. Ook het risiko van bevroren bieten en verlies door bewaren komt er bij, en wordt steeds groter. Vooral het bewaren is in ver schillende streken veel te lang. Er zijn bieten, die nu al 3 weken aan de hoop liggen, wanneer worden die verwerkt? De laatste aardappels en uien zijn gerooid: de aardappels soms met rug en al en de uien zo groen als gras. Tijdens het beetje vorst helaas ten koste van de kwaliteit, die overigens verder goed was. De prijzen zijn rustig, maar toch wel goed te noemen. Er zijn dan ook al heel wat kollega's die ja kunnen zeg gen tegen de bieder, en van winst word je nu eenmaal niet slechter. De tarwe, die nog gezaaid moest worden, werd op het laatst nog onder goede omstandigheden aan de grond toevertrouwd; tussentijds was het belangrijk minder gunstig. Opval lend was, dat er zeer veel met de kunstmeststrooier gezaaid werd en weinig met de zaaimachine. In onze streek wordt er steeds meer met aan gedreven eg-zaaimachine kombina- tie gezaaid. Het is een snelle manier van werken, en geeft weinig weer ri siko. Het ploegen loopt voor dit sei zoen ook op een eind. Dit jaar is er veel verschil in trekkracht van per- Als de bedrijfsverzorger niet vanwege ziekte of arbeidsonge schiktheid ergens aan het werk is kunt u bij een arbeidspiek ook een beroep op hem doen. Dan echter tegen het werkelijke uur loon. In de praktijk blijkt dat het aantal verplichte dagen of garantieda- gen zeer beperkt is. Sommigen hebben daarvoor angst want dan vinden ze de verplichte dagen (e duur. Maar angst is een slechte raadgever. In de eerste helft van november is er op ZUID-BEVELAND gelukkig veel werk verzet kunnen worden. Na half november hebben we weer wat regen gekregen en waren er op een aantal bedrijven toch nog al wat problemen met de laatste bieten, aardappelen en gladiolen. De suikerbieten zijn nu, 1 december, wel gerooid. We zijn in september goed begonnen. Toen werd geleverd met zeer weinig tarra, nu is het be hoorlijk wat hoger geworden. Van wat er begin oktober nog aan aard appelen in de grond zat, is nog een deel gerooid. Betreurenswaardig is het toch wel dat er nog een aantal percelen in de grond zitten, iedere dag worden de kansen om deze nog te rooien kleiner. De oogst van de gladiolen was bij het begin van de regenperiode begin ok tober nog maar nauwelijks begon nen. En vanaf die tijd is het steeds gepaard gegaan met grote proble men. Enkele bedrijven hebben dan nu ook nog al wat te rooien. Boven dien is dat dan nog niet op de gun stigste percelen. De totale oogst heeft dan ook veel dol en moeite gekost, veel arbeid, veel trekkracht, veel droogkosten enz., de verliezen zullen hier dan ook wel naar zijn. Voor en kele percelen en/of perceelsgedeel ten worden de risiko's vanwege ziek in de bollen iedere dag groter en de mogelijkheid om deze nog tegen re delijke kosten gerooid, gedroogd, gesorteerd en geschoond te krijgen uiterst klein. Op de verschillende percelen - waar nog zo laat een gewas op geoogst c.q. afgesleept is - heeft de struktuur veel te lijden gehad. Dit zullen we - af hankelijk van hoe nu geploegd zal worden - het aanstaande voorjaar en misschien ook nog wel in de groei van het volgende gewas kunnen zien. Tevens dienen we erop te gaan letten dat onder deze omstandigheden de gewassen op zulke percelen wel wat meer N nodig zullen hebben. Door het weer aanmerkelijk duurder wor den van de N - mede door verhoging van de aardgasprijs - zullen we toch ceel tot perceel. Waar het anders moeilijk ploegen was. ging alles nu voorspoedig, daarentegen waar het vroeger makkelijk ging zat het nu wat tegen. 400ste lid Tussen hét werk door hebben zo'n 60 leden tijd gevonden en vrijgemaakt om de algemene vergadering te be zoeken. Ze hebben een nieuw bes tuurslid gekozen, de stafleden kun nen horen en het 400ste lid mogen begroeten. Een mijlpaal door de Kring Hulst bereikt, vooral door het beleid door de jaren heen en hopelijk ook voor de toekomst. steeds meer moeten gaan letten op de omstandigheden die._de struktuur van onze grond in ongunstige zin beïnvloeden en op de faktoren die de struktuur en mede de vruchtbaar heid van onze grond gunstig kunnen beïnvloeden. De laatste 14 dagen is er nog wat tarwe gezaaid. De wil om te zaaien is nog duidelijk aanwezig, de moge lijkheden om te kunnen zaaien, z|jn echter zeer gering. Er is naar schat ting zo rond de 85% van hetgeen men wilde zaaien nu wel gezaaid. Per be drijf zijn er zeer grote verschillen van alles wat men op sommige bedrijven wenste te zaaien is nu gezaaid, an dere bedrijven hebben nog vrijwel niets gezaaid. De percelen^die eind september en de allereerste dagen van oktober ge zaaid zijn staan nu boven, van de later gezaaide »-aog slechts spora disch wat te zien. De afvoer van het overtollige regen water via sloten en grote waterlopen heeft eigenlijk geen grote problemen te zien gegeven. We krijgen nu toch wel de indruk dat er nogal wat pér celen zijn waar water op het land blijft staan - mede weer door een struktuurkwestie. Of nu ook alle ge zaaide percelen belaagd door de vele neerslag en wat wateroverlast nu ook goed voor de dag kunnen komen, zullen we pas over één of twee maanden kunnen gaan beoordelen. Hier en daar is men daar echt niet zo gerust op. Al met al wordt het dan weer duidelijk een probleem hoe het bouwplan er uit zal gaan zien. Vorige maal heb ik de erwten en stamslabo- nen reeds genoemd, zal nu soms de zomergerst weer een wat groter areaal voor zich gaan opeisen, hoe wel dit ook een gewas is dat sterk reageert op de struktuur. De eerstkomende weken worden weer al heel wat vergaderingen gehouden. Een goede opkomst is gewoon nood zakelijk om te kunnen vernemen wat er allemaal voor de akkerbouw en de veehouderij aan prijzen en eventueel aan extra kosten voor de dag komt. Zo hoopvol ziet dat er nu niet uit. Ondanks het feit, dat op SCHOU- WEN-DUIVELAND het weer in de 2de helft van November ongunstiger was dan in de eerste helft, is het toch nog gelukt zaai- en rooiwerk te ver richten, al ging het niet altijd zonder problemen. Op de laatste dag van November, kunnen we stellen dat het bieten rooien praktisch klaar is. (nog een paar stukjes). Ook geldt dit t.a.v. Witlof, Winterwortelen en Gladio len. Van de Knolselderij is meer dan de helft gerooid. De afgelopen bietencampagne is nu niet bepaald onder gunstige omstan digheden verlopen. Dit kwam de struktuur van de grond niet ten goe de. Op nog al wat percelen is aan het ploegwerk te zien wat rooien onder slechte omstandigheden kan veroor zaken. De kg. opbrengst per ha. is veelal erg meegevallen. Het ziet er naar uit, dat we hier gemiddeld de 53 ton zullen halen. Ook het suikerge halte is meegevallen en naar om standigheden toch ook nog het tar-' rapercentage. Wat de wintertarwe- zaai betreft heeft het ras Arminda de meeste belangstelling gekregen. Ong. 75% van het wintertarweareaal zal bestaan uit Arminda. Op de 2e plaats komt Okapi met 20%. Het ras Marksman maakt ong. 5% van het areaal uit en ong. 1% komt ten goede aan het nieuwe ras Saiga. Nu het weer tegen eind November be hoorlijk slecht is geworden. Zou het wel eens uit kunnen zijn met winter tarwe zaaien. Er moet nogal wat ge ploegd worden. Natte omstandighe den zijn plaatselijk spelbreker. Bij het onderploegen van groenbemes- ters moet men er om denken ze niet te diep onder te ploegen. Goed be dekken is voldoende. Als het veldwerk gebeurd is, zal het onderhoud en reparatie van de werk- tuigen en gebouwen een nuttige en weibestéde tijd zijn ten gunste van het bedrijfsresultaat. Zo is het mogelijk de kosten wat te drukken. Het steeds hoger wordende kostenpakket is wel onrustbarend. Het is van groot be lang na te gaan hoe het mogelijk is om deze stijging zóveel mogelijk bin nen de perken te houden. De winter met zijn druk vergaderpro gramma staat weer voor de deur. Zo veel mogelijk deze vergaderingen be zoeken zou ideaal zijn, maar een ieder is daartoe niet altijd in de gele genheid. Wel zijn de meeste onder werpen dusdanig belangrijk, dat een bezoek leerzaam is. Ook in het LAND VAN HEUSDEN EN ALTERA EN DE BIESBOSCH begint het buitenwerk klaar te ko men, maar zoals altijd wegen de laat ste loodjes zwaar, want we hebben hier rijkelijk veel neerslag gehad, om vlot te kunnen werken. Het vee is opgestald en dat brengt voor de vee houder toch altijd weer ekstra werk mee. De krachtvoederprijzen neigen tot een lichte daling en dat is maar goed ook, want er wordt ons nu weer een forse prijsverhoging van de stik stofmeststoffen voorspeld. Zo blijkt weer, dat ondanks alle prognoses, de boer er goed aan doet zijn bedrijf kontinu te voeren. Dat wil zeggen: ondanks externe om standigheden, zoals hoge of lage prijzen, goed of minder goed weer er steeds op bedacht te zijn, dat hij het zelf is die door moet gaan. Het vergaderseizoen voor onze afde lingen is begonnen. Verschillende afdelingen hebben al vergaderd. Op de kursus voor afdelingsbestuur ders komt dit ook aan de orde. Zoals we het funktioneren van de besturen daar behandelen is een goede zaak, omdat iedereen bepaald wordt bij hetgeen we in dit verband moeten doen en hoe we het moeten doen, om de afdelingen beter te laten funktio neren. Op* onze afdeling hebben we over "Wijzer naar 1985" gepraat. Dit rap port geeft geen kant- en- klare- op lossingen, maar heeft het land- en tuinbouwgebeuren op een rij gezet en de knelpunten aangegeven. 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 18