Boer of agrarisch ondernemer? 12e afdeling P.J.Z.-Walcheren opgericht VASTE COMMISSIE VOOR BUITENLANDSE ZAKEN BEHANDELDE EG- LANDBOUWBELEID P.J.Z.-Hoofdbestuur STUDIEDAG Z.A.J.K. VOORAF Officiële opening gerenoveerde s (fiool voor L.H.N.O. Prinses Marijke te Schoondijke Onderzoek-kursus voor ontwikkelingslanden Sportuitslagen uit de p.j.z.-agenda REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ GROTE MARKT 28, 4461 AJ GOES Studiedag Z.A.J.K. De jaarlijkse Studiedag van het Z.A.J.K. zal dit jaar plaatsvinden op woensdag 16 december vanaf 13.45 uur in "De Caisson" te Kapelle-Biezelinge. Het thema: "Boer, of agrarisch ondernemer?" Een ieder die belangstelling heeft is van harte welkom! Alle agrarische leden van de 3 P.J.O.'s zullen een programmaboekje ontvangen. Zie Z.A.J.K.-rubriek elders in dit blad. In de loop der tijd is er veel veran derd in de plaats die boeren in het maatschappelijk leven hebben inge nomen. "Vroeger de koningen van de streek, nu de koejongens van Brussel" volgens het boek "Landar beiders". Vroeger behorend tot de notabelen, het werk overlatend aan de landarbeiders. Tegenwoordig hard werkend van vroeg tot laat, haast geen tijd meer om deel te ne men aan het maatschappelijk ver keer, zware financiële en psychische lasten en in mopjes de synoniem voor de domme of achterlijke. En met al zijn harde werken redt de boer het nog niet. De veranderde sarrten- leving heeft geen goed woord voor hen over: landschapsvernieler, mi- lieuverzieker, gifstrooier, overschot ten-maker, bodemvervuiler. En de samenleving heeft maatregelen ge nomen om landschap, milieu en bo dem te beschermen. Intussen is de boer agrarisch ondernemer gaan he ten. v Die boer staat dit jaar centraal op onze Studiedag. Hoe" ervaar je het agrarisch ondernemer zijn? Waarom heb je er voor gekozen? Hoe ervaar je alle nieuwe maatregelen? Wat ver wacht je van de toekomst? Wat vind je dat er moet veranderen? Dergelijk soort vragen heb je al kunnen vinden in de door ons verstuurde enquête. Die was bedoeld om ons een beter cijfermatig inzicht te geven in jullie sociale positie en jullie houding t.o.v. het ondernemerschap. Op de Studiedag gaan we daar 's middags met elkaar en 's avonds met een forum dieper op in. Het is be langrijk dat we ons bewust zijn van de keuze van ons beroep en de posi tie die dat met zich meebrengt. Des tê meer nu die positie zo snel veran dert. Wat vinden wij de meest be langrijke elementen van het agra- riscn ondernemerschap, zowel per soonlijk als beleidsmatig?_Al9 dat duidelijk wordt op de Studiedag weet het ZAJK wat ze bovenaan moet zetten bij het behartigen van de belangen van haar leden. Ben jij er ook trots op boer te zijn? Kom dan op 16 december naar de Caisson. En laatje horen!!! Peter de Koeyer, voorz. ZAJK HOLDINGEN, MENINGEN EN STANDPUNTEN "Zoveel hoofden, zoveel zinnen" is een spreekwoord dat iedereen kent. Deze gezegswijze is onder meer van toepassing wanneer blijkt dat een groep mensen het rond de tafel in een gesprek moeilijk eens kunnen worden. Een meer aansprekend beeld om de eensgezindheid onder boeren aan te geven is die van een kruiwagen vol kikkers, waarbij de een na de ander in willekeurige richting uit de bak springt. Een boer is een individualist, zo wordt vaak beweerd. Elke boer of boerin heeft zo zijn of haar mening over tal van zaken. Over het boer zijn, over het ondernemerschap, over de sociale positie en de vrije tijd, over het landbouwbeleid. Juist door de verschillende meningen en houdingen, zijn boeren moeilijk op een lijn te brengen. Dat geldt ook voor oplossingen op beleidsgebied. Geen wonder ook, want de zaken liggen vaak niet eenvoudig. Is voor de sektor als geheel produktiebeper- king eèn oplossing, de individuele boer daarentegen moet met zijn tijd mee en doet al het mogelijke om zijn produktie op te voeren. De ZAJK-studiedag en ook de en quête die eraan vooraf is gegaan start in het teken van de houdingen die we aannemen, de standpunten" die we innemen en de meningen die we naar voren brengen. De mening van ieder van ons komt tot stand onder invloed van tal van zaken. Belangrijk lijkt daarbij in ieder geval onze eigen ervaring en onze eigen bedrijfssituatie. Door eikaars situatie en ook eikaars ervaringen naast elkaar te leggen en te vergelijken krijgen we misschien ook begrip voor eikaars mening, voor andere meningen, krijgen we misschien ook inzicht in de wijze waarop onze eigen mening tot stand is gekomen. Peter de Koeyer, voorz. ZAJK Tijdens de uitgebreide commissiever gadering van de Vaste Commissie voor Buitenlandse Zaken der Tweede Kamer op 30 november j.l. is o.m. het Europese landbouwbeleid aan de orde geweest. De heer Tazelaar stelde daarbij in een moeite dat er bij de toetredingsonderhandelingen van Spanje en Portugal tot de EEG in voldoende mate rekening moet wor den gehouden met de belangen van kleine boeren in die landen. Minister drs. J. de Koning, (land bouw en visserij) wilde aanvaarding van de motie in haar huidige vorm niet aanraden, omdat de formulering naar zijn mening veel te algemeen is. Hij zou met de inhoud wel akkoord kunnen gaan als hierin duidelijk zou zijn omschreven dat het gestelde doel zou moeten worden bereikt via de daartoe geëigende instrumenten van Europees beleid. De stemming over de motie zal op een later tijdstip geschieden. De inspekteur voor het voortgezet onderwijs, dhr. A.J.H. Mulder, zal dinsdag 15 december a.s. de school voor L.H.Nf.O. "Prinses Marijke" te Schoondijke heropenen. De school is gerenoveerd en met een aantal lokaliteiten uitgebreid. Hebt u de telefoon nu nog niet gepakt om u aan te melden als lid van de bedrijfsverzorgingsdienst? Voor Schouwen en Duiveland bij H.J. v.d. Zande, Hoge Maereweg 7 te Oosterland tel: 01114 - 1779. Voor Tholen en St. Philipsland bij A.C. van Heusden, L. Deur- loostraat 31 te Scherpenisse tel: 01666-2540. Voor Zuid en Noord-Beveland bij C. Hamelinck, oude Polder weg 8" te Wemeldinge tel: 01192-1446. Voor Walcheren bij J. Janse, Noord weg 39 te Oostkapeïle tel: 01189-1603. Voor Zeeuws-Vlaanderen bij C.R.E. Cornelissens, Cambron- straat 7 te Vogelwaarde tel: 01140-12108. Voor Noord-Brabant bij J. Sel- ten, Spoorlaan te Tilburg tel: 013-352425. Meer aandacht voor de afdelingen Op 24 november j.l. kwam het P.J.Z.-hoofdbestuuT bij elkaar voor haar maandelijkse vergadering. Tij dens deze vergadering kwam op nieuw het diskussiestuk aan de orde wat moet leiden tot een P.J.Z.-be- leidsplan. Er werden ook nog een aantal andere zaken besproken die het vermelden in deze rubriek zeker waard zijn, zoals de voortzetting van het leden blad en de diverse aktiviteiten. Provinciaal beleidsplan Tijdens elke hoofdbestuursvergade ring wordt een gedeelte behandeld uit de diskussienota, die door de be roepskracht is opgesteld en welke halverwege volgend jaar moet leiden tot een gefundeerd beleids - werk plan voor de P.J.Z. Tijdens deze ver- In maart 1980 werd door zeven lan den, waaronder Nederland, besloten tot de oprichting van een Internatio nal Course for Development Orien ted Research in Agriculture (ICRA). Er werd ook besloten om het ICRA in Wageningen te vestigen. Het ge niet daar nu gastvrijheid van het In ternationaal Agrarisch Centrum (IAC). Het ICRA gaat kursussen geven van negen maanden voor jonge onder zoekers, zowel uit westerse als uit ontwikkelingslanden. De kursisten worden voorbereid op onderzoek dat vooral van belang is voor de kleine boer. gadering kwam het funktioneren van de beroepskracht aan de orde en werden de P.J.Z.-aktiviteiten be sproken. Uit de diskussie over de beroeps krachten bleek dat men het direkte kontakt met de afdelingen graag be houden ziet. Met name voor afde lingen waar het wat minder goed gaat kan de ondersteuning nog wat geïntensiveerd worden. De provin ciaal konsulent zal zich minder bezig moeten houden met allerlei finan cieel/administratieve zaken maar meer met direkt uitvoerend werlt ten behoeve van afdelingen, besturen en kommissies. De meeste afdelingen zijn aardig tevreden over de provin ciale aktiviteiten. T.a.v. de" vorming in het P.J.Z.-pakket zijn nog de meeste twijfels. Veel zal afhangen Per oktober 1980 is door het minis terie van landbouw en visserij een direkteur - dr.ir. H.W. Luning - aan het ICRA ter beschikking gesteld, alsmede twee medewerkers. Hier mee ging het ICRA daadwerkelijk van start. In de eerste helft van 1981 is aan het ICRA-programma nader vorm ge geven tijdens een proefkursus van drie maanden, waaraan een beperkt aantal ervaren onderzoekers heeft deelgenomen. Het theoretisch ge deelte is in Wageningen verzorgd en om methoden en -technieken uit te proberen gingen de kursisten daarna twee maanden naar de Filippijnen. In 1982 zal de eerste "echte" kursus van negen maanden van start gaan. Het ligt in de bedoeling dat er 25 kursisten aan zullen deelnemen. van de manier waarop men dit in de afdelingen presenteert. Tijdens een volgende H.B.-vergadering zal met name dit punt uitvoerig worden bes proken. Ledenblad voortgezet Doordat de diskussie over het be leidsplan nogal uitliep moesten en kele agendapunten vervallen. Wel werd unaniem besloten om de uitga ve van het ledenblad voort te zetten. Hoewel dit een vrij grote financiële uitgave "vergt, voorziet het blad in een dusdanige behoefte dat voort zetting gewenst is. De vierweekse voor de plattelands jongeren wordt nog eens toegelicht en er wordt gevraagd om daarvoor mensen te aktiveren. In 't vorige P.J. Zuid-Geluid stond uitvoerige informatie over deze vier weekse. Het hoofdbestuur besloot verder de afdelingsafdracht aan de provjnciale organisatie met 1,— te verhogen tot 10,— per lid. Tot nieuw redaktielid werd benoemd Jacolien Constant uit de P.J.Z.-afde- ling West-Zeeuws-Vlaanderen. De volgende hoofdbestuursvergade ring wordt op dinsdag 22 december gehouden en zal in verband met de jaarafsluiting gedeeltelijk een infor meel karakter hebben. Harrie Wijermars Bowling Op 27 november vond de eerste voorronde plaats in de P.J.Z.-bow lingkompetitie. Hieraan namen de ploegen van de P.J.Z.-afdelingen Oost- en West Zeeuws Vlaanderen, 's Heer Abtskerke-Nisse en Noord Be veland deel. Voor de finale plaatste zich de ploeg van de P.J.Z. Noord- Beveland. De volgende voorronden worden gehouden op 11 en 18 december in Goes en Kaatsheuvel. Zaalvoetbal Het traditionele zaalvoetbaltoernooi van de P.J.Z. Sprang-Capelle werd op zaterdag 28 november gespeeld. Deze keer deden er 5 ploegen mee. De uitslag was: 1. Neo (Sprang-Ca pelle), 2. Mico-Boys, 3. P.J.Z. Schouwen-Duiveland. Op vrijdag 27 november moest het dan gebeuren. Een 12e P.J.Z.-afde- ling zou worden opgericht. Globaal geschat werden er 30 jongelui ver wacht. Toen om even na achten in "de Brasserie" met de oprichtings vergadering werd begonnen bleken er inderdaad zo'n 30-tal jongeren aanwezig te zijn. Jaap Flikweert (voorzitter P.J.Z.- provinciaal) opende de oprichtings vergadering en gaf in het kort een overzicht hoe het tot deze vergade ring was gekomen. Nadat een jaar geleden besloten was om eens te kij ken of er mogelijkheden waren voor de (her-)oprichting van een P.J.Z. op Walcheren konden we nu daadwer kelijk konstateren dat die belang stelling er was. Na dit openingswoord werd er alge mene informatie over de P.J.Z. ge geven en vertelde een bestuurslid van Noord-Beveland hoe in die af deling allerlei zaken geregeld zijn. Voor zover nodig en mogelijk werd er nog ingegaan op vragen van de aanwezigen, o.a. over de statuten. Hierna werd de aanwezigen de vraag gesteld of men het eens was met de oprichting van een P.J.Z.-Walche ren. Alle aanwezigen waren vóór de oprichting zodat deze daarmee een feit was. Een nieuwe afdeling moet ook bestuurd worden zodat er lief hebbers gevraagd werden voor een plaats in het afdelingsbestuur. Vijf personen meldden zich aan die daarna ook als zodanig benoemd werden. Het voorlopig bestuur zal tot «an de eerste algemene ledenverga dering bestaan uit. Johan Jansen, Jan-Kees de Visser, Wim Blankers, Lenie de Wolf en Rita Marinusse. De taken zullen tij dens de eerste bestuursvergadering worden verdeeld. De heer Bierens. voorzitter van de Z.L.M.-Kring Walcheren bood hierna een voorzit tershamer aan aan de nieuwe afde ling. Hij wenste de P.J.Z. geluk met de her-)oprichting van deze afde ling. Hij bood morele en financiële steun aan namens zijn kring. Vervolgens werd het glas geheven om een toast uit te brengen op de nieuwe afdeling. In groepjes werden daarna ideeën voor een jaarprogramma opgesteld zodat het bestuur ook een idee heeft wat de leden leuk en zinvol vinden. De eerste aktiviteit zal op 11 decem ber a.s. worden gehouden. JEr is dan een filmavond in hotel "Walcheren" te Koudekerke. Aanvang 20.00 uur. De eerste bestuursvergadering wordt gehouden op donderdag 17 decem ber a.s. Om ongeveer tien uur werd de oprichtingsvergadering gesloten. Harrie Wijermars 4 december: P.J.Z. Fijnaart: de leden gaan badmintonnen in de "Witte Roos" te Fijnaart. Aanvang 20.30 uur. 4 december: P.J.Z. 's-H-Abtskerke /Nisse e.o.: Bowlingavond in Goes, aanvang 20.00 uur. 11 december: P.J.Z. Fijnaart: Drop ping. Vertrek om 19.00 uur bij de Fam. Bom, Kadedijk 79. 11 december: P.J.Z. Walcheren: Filmavond in hotel "Walcheren" te Koudekerke. Aanvang: 20.00 uur. Entree 4.- 11 december: P.J.Z. bowlingavond met deelname van de afdeling: Goes, Schouwen-Duiveland, Tholen/St. Philipsland en D.B.-P.J.Z. 12 december: P.J.Z. Tholen/St. Phi lipsland, Bowlingavond in Family- land te Hoogerheide. 14 december: Redaktievergadering P.J.gaZet. 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 16