Natuurbeschermings - raad adviseert zout Grevelingen Milieubelang tegen belang van boeren CHRIS KALDEN: Zout of zoet Grevelingenmeer Zout water gunstig voor het milieu Zout water schaars artikel Dogma Tegenstrevers Rijke fauna Half dozijn De natuurbeschermingsraad heeft in het voorjaar van 1980 zijn Na tuurwetenschappelijke Commissie (NWC) gevraagd advies uit te bren gen over de ontwikkelingen in de Grevelingen. Daarbij ging het niet alleen over zoet of zout water, maar vooral ook om natuurbehoud, rekreatie, e.d. In april 1981 heeft de NWC het gevraagde advies uitgebracht. De Natuurbeschermingsraad heeft dit advies, met de erbij behorende kon- klusies, overgenomen en toegezonden aan de toenmalige staatssekre- taris van CRM, de heer Wallis de Vries. Het luidt als volgt: EREE- H et water in de Grevelingen is op het ogenblik zout/ In 1984 zal een be slissing worden genomen over het waterbeheer dat in de Grevelingen moet worden gevoerd na sluiting van de Philipsdam en voltooiing van de stormvloedkering in de Oosterschel- de. De huidige situatie met een zoute Grevelingen en gedeeltelijk ontzilte platen en oeverlanden kenmerkt zich door een goede waterkwaliteit en in teressante milieugradiënten op de overgang van zout open water naar het verzoete land. In deze over gangsgebieden zijn waardevolle en zeldzame plantengemeenschappen tot ontwikkeling gekomen. Ook in de overige delen van het gebied is zowel het planten- als het dierenleven van uit natuurwetenschappelijk oogpunt zeer waardevol. In het bijzonder moeten de onderwaterflora en -fau na worden genoemd, die mede dank zij de grote helderheid van het water natuurwetenschappelijk van groot belang zijn. Daar komt bij dat ver gelijkbare omstandigheden (een diep zout meer zonder getijdeverschillen) elders in Europa niet voorkomen. In principe zou zich ook in een zoete Grevelingen een waardevol ecosy steem kunnen ontwikkelen. De omstandigheden zijn daarvoor echter zo ongunstig, alleen al door de toevoer van vervuild Rijnwater, dat een positieve,natuurwetenschappelijk waardevolle ontwikkeling in een zoete Grevelingen uitgesloten moet worden geacht. Daar komt bij dat een dergelijk ecosysteem meer inter nationaal gezien zeer algemeen is. De Raad is daarom van mening dat uit het oogpunt van natuurbehoud en -beheer een zoute Grevelingen verre de voorkeur verdient boven een zoet meer. Ten behoeve van de uiteinde lijke belangenafweging die aan de be slissing over zoet of zout vooraf moet gaan, dient een procedure voor een milieu-effektrapport (m.e.r.) op gang gebracht te worden. Het materiaal hiervoor wordt nu in feite reeds verza meld in het kader van de projektorga- nisatie Grevelingen zoet-zout, onder verantwoordelijkheid van het Minis terie van Verkeer en Waterstaat. Met een m.e.r. kunnen de verschillen de alternatieven systematisch op de in het geding zijnde aspekten worden beoordeeld en vergeleken. In het NWC rapport van de Natuur beschermingsraad worden o.a. de volgende voordelen van een zoute Grevelingen genoemd: De goede waterkwaliteit. De aanwezigheid van een om vangrijke Zeegraslevensgemeen schap die de enige is van derge lijke omvang in stagnant water in geheel West-Europa. Op harde substraten van dijken en grinddammen is, o.m. als ge volg van de goede waterkwaliteit een grote helderheid van het wa ter, een rijk ontwikkelde levens gemeenschap aanwezig. De bodemfauna is goed ontwik keld, terwijl een deel van het bo demoppervlak door mossels en oesters wordt ingenomen. Deze oesters vormen de enig overgeb leven oorspronkelijke oesterpop ulatie van Zuidwest-Nederland na de strenge winter van 1962-1963. De aanwezigheid van een rijk ge varieerde visfauna. Na het ope nen van de Brouwerssluis is de betekenis van de mdriene (trek)vissen aan het toenemen. Er komen veel plantenetende (o.m. Rotgans en Smient) en vi- setende (o.m. Fuut en Aalscho- ver) vogels voor, evenals zoö- bentos-etende soorten. Er komen interessante milieu gradiënten voor, m.n. in het overgangsgebied van het zoute open water naar bet deels ontzilte (zoete) landgebied, die zich uit in de aanwezigheid van een rijk ge differentieerde plantengroei met een aantal voor Nederland zeld zame soorten. Een zoute Grevelingen vormt een aantrekkelijke situatie in de reeks van het zoete Haringvliet-Hol- lands Diepgebied, brak Veerse Meer, zout stagnant Grevelin genmeer, (gedempt) zoutwater- getijdengebied van de Ooster- schelde, zout en brak (deels zoet) getijdengebied van de Wester- schelde. Elk van de genoemde (voormali ge) estuaria van Zuidwest-Ne derland neemt zijn eigen karak-. teristieke plaats in deze reeks in. In Europees verband gezien komt een meer als de Grevelingen ner gens voor. Er zijn geen soortge lijke situaties die op deze manier zo lang zout gebleven zijn. Ver gelijkbaar, door de afwezigheid van getijden, zijn sommige medi terrane étangs- hafachtig zout meer -; de klimaatkondities zijn er echter anders en de diepte is geringer. RUIM 28.000 hectare van het land bouwgebied ten noorden van de Wes- terschelde zijn te droog. Bij een goede zoetwatervoorziening kunnen de inkomsten van de land bouw in dit gebied miljoenen guldens per jaar hoger worden en geen wonder dan ook dat de landbouw alles op al les zal zetten om gedaan te krijgen dat de Grevelingen, die nu zout is, te zijner tijd zoet wordt. Dat schreven we in de eerste aflevering van deze serie. Vooral de Zuidelijke Landbouw- maatschappij (ZLM), die de belan gen van duizenden landbouwers be hartigt, laat niet na erop te wijzen dat het zout houden van de Grevelingen verregaande consequenties voor de land- en tuinbouw in Zuidwest-Ne derland zal hebben. De man in Zee land die ijvert voor het zout houden van de Grevelingen is Chris Kalden (32), nu ruim drie jaar medewerker van de stichting Zeeuws Coördina tieorgaan voor Natuur-, Land- schaps-en Milieubescherming te Goes. Hij zegt: "Je stort je in het onzekere q|s je kiest voor een zoete Grevelin gen. Een eerste voorwaarde voor een goed milieu is,, een goede waterkwa liteit en als je daarvoor afhankelijk bent van het Rijnwater, dan vraag ik me wel af of je voor de Grevelingen water van goede kwaliteit kunt krij gen, en dus een goed milieu. Je geeft zekerheid op voor onzekerheid". Volgen? Kalden, wiens instelling door 26 Zeeuwse organisaties, werk zaam op het terrein van natuur en milieu, W9rdt geschraagd, is het een biologisch dogma dat je van een hoogwaardig milieu verzekerd bent, als je zo min mogelijk afwijkt van de bestaande toestand. De Grevelingen is daarvan naar zijn mening een goed voorbeeld, zij het dat het milieu in dat bekken niet meer is wat het was. "De Grevelin gen heeft een goed ontwikkelde bo demfauna. Je treft er werkelijk inte ressante vissen en planten aan". Kaldens betoog wordt ondersteund door een uitgebreide, van zeer veel kleurrijke foto's voorziene-reporta ges, in het toonaangevend maand blad over de natuur, waarin in lyri sche taal de rijkdom aan dieren en (onderwater-) planten van de Gre velingen wordt beschreven. Kalden gaat uitvoerig in op het standpunt van zijn tegenstrevers, de boeren van Zuidwest-Nederland, die - zoals wij hebben geschreven - voor een zoete Grevelingen desnoods de barricaden op willen gaan. "Hun verhaal klopt wel, maar het zal toch een kwestie van afwegen worden: milieubelang tegen boerenbelang". Volgens Kalden mag ook niet uit het oog worden verloren dat intensive ring van de landbouw in Zuidwest- Nederland op zich ook nadelen voor het milieu meebrengt (verhöogd ge bruik van bestrijdings- en bemes tingsmiddelen). Bovendien is hij van oordëel dat Zuidwest-Nederland op dit moment niet het slechtste land bouwgebied van ons land is. Voor Kalden is het de vraag of de zaidelijke Delta, vanouds een zout- watergebied, zich wel leent voor die vorm van landbouw, die de agrariërs voor ogen staat. Wat de Grevelingen betreft, is hij zeer nadrukkelijk van menig dat een zoet eco-systeem niet even waardevol is als een zout' "Het zoutgehalte van de Grevelin gen blijft goed, je hebt er geen grote peilwisselingen en je vindt er overal een rijke fauna, zowel in samenstel ling als in aantal. Het zoute karakter van het Deltage bied is al te vee| aangetast", zo zegt hij. Het Zeeuws Coördinatieorgaan, dat over deze za^Jc nog een definitief standpunt moet innemen, weet zich in goed gezelschap. Op een sympo sion in Utrecht hield dr. P. Nienhuis van het Delta Instituut voor Hydro- biologisch Onderzoek te Yerseke, een gloedvol pleidooi voor een zoute Grevelingen en voor een goed be heer van dat bekken, dat zich volgens mensen die het weten kunnen, heeft ontwikkeld tot een type natuurge bied, dat wij in Nederland nog niet kenden' Zoute of zoete Grevelingen: zoet water voor de boer van Schouwen- Duiveland en aanpalende gebieden daarover wordt over een paar jaar beslist. PIET DE BONT 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13