Het water moet in ons land zo eerlijk mogelijk worden verdeeld w at het instituut doet is in opdracht van veelal de overheid op Wetenschappelijke basis on derzoek doen naar de gevolgen voor het water die bepaalde in grepen in het landschap of in de bodem zouden kunnen hebben. Het spreekt vanzelf dat daarbij nogal eens problemen en kon- flikten opduiken: wat de ene Nu er tekorten dreigen: Beregening veengebied Modellen Het I.C.W. Konflikten Waterkwaliteit Een ander objekt van studie betreft de invloed die de onttrek king van water aan de bodem voor beregening heeft in het zand op het grensgebied van Noord- Brabant en Limburg. Daarbij blijken in het grondwaterpeil, sterke wisselingen van jaar tot jaar en van gebied tot gebied op te treden. In samenhang daarmee tracht men tevens inzicht te krij gen in de-effekten die beregening voor land- en tuinbouw heeft op de grondwaterstand. De hulp van het ICW wordt te vens in toenemende mate inge roepen door Rijkswaterstaat die alvorens tot uitvoering van ci vieltechnische werken over te gaan, wil weten welke konsek- wenties die kunnen hebben voor de grondwaterstand en de bewe ging van water in de bodem. Enige projekten waarbij het ICW in dit verband is ingeschakeld zijn de inrichting van het Zoommeer en de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland. Het ICW maakt bij haar onderzoek steeds meer gebruik van moderne en geavanceerde technieken en hulpmiddelen. Bij de samenstel ling van energie- en waterbalan sen wordt de komputer ingescha keld en remote sensing technie ken stellen onderzoekers in staat zich een oordeel te vormen over het energie- en waterverbruik van landbouwgewassen en het voor komen van water in de bovenste laag van de grond. J. Wierenga Indien we duizend leden willen voor 1 januari 1982 moeten er zich nog ruim 300 aanmelden. Wacht u om te verzekeren tot de zaak in brand staat? Wacht u om lid te worden van de bedrijfsverzorgingsdienst tot u hulp nodig heeft? Bent u teleurgesteld dat u dan niet geholpen wordt? Jammer dat u zo denkt! Iets dat u niet alleen kunt, doe dat samen! Geeft u op voor de be drijfsverzorgingsdienst. Onderzoek naar de gevolgen van verbreding en verdieping van het kanaal door Zuid-Beveland op de waterhuishouding in het aangrenzende landbouwgebied. Hier wordt een kwelmeter in de kanaalbodem geplaatst (foto ICW) maatschappelijke geleding wil kan wel eens haaks staan op wat de andere voorstaat. In gebieden bijvoorbeeld waar de ontwatering verbeterd moet worden lopen de belangen van de boeren en die van natuurbehoud niet altijd pa rallel. Direkteur ir. G.A. Ooster- baan: "De land- en tuinbouw heeft vaak behoefte aan extra water voor bijv. beregening in droge perioden en dat heeft dan weer (ongewenste) gevolgen voor de watervoorziening uit het grond- en oppervlaktewater 1 Hij vindt dan ook dat er behoefte is aan goede toedelingsnormen om het beschikbare water zo eerlijk mogelijk aan de diverse belang hebbende partijen toe te kunnen delen. et ICW heeft een veelomvat tend onderzoekterrein. Zo houdt men zich in dit Wagenings Insti tuut ook bezig met het beschrij ven en analyseren van de water huishouding in verschillende ge- de belangen van landbouw, na tuur en landschap soms bepaald met elkaar in konflikt zijn. De hoofdafdeling Waterhuis houding van het ICW is al een aantal jaren bezig met een projekt in Noord-Holland waar men op regionaal nivo tracht uit te plui zen hoe daar het komplexe sys teem van de waterhuishouding in elkaar zit. Daarbij worden in sa menwerking met de Rijks Geolo gische Dienst uit Delft boringen verricht tot een diepte van 150 meter. Aldus krijgt men inzicht in de opbouw van de ondergrond en in de wijze waarop het water zich daar door de aardlagen beweegt. Een zeer ingewikkelde studie waarbij o.m. ook rekening moet worden gehouden met polder- peilen, kwel en het ingelaten wa ter uit het IJsselmeer. Er loopt ook een onderzoek in de Veenkoloniën naar het effekt van het inlaten van water in droge perioden op de waterhuishouding in dit veengebied. Bij het ICW en de Landbouwho geschool wordt ook onderzoek gedaan naar de oorzaak van ver vuiling van water en het reinigen daarvan. Hier een glazen buis met aktief slib waarin na allerlei che mische omzettingsprocessen schoon water resteert. steeds belangrijker. Zeker toen steeds meer mensen in de steden gingen wonen en dus voor hun dagelijks brood afhankelijker werden van het platteland. In sa menhang daarmee" heeft zich in ons land veel kennis en techniek ontwikkeld die is gericht op de uitbreiding en veiligstelling van voor landbouw geschikte grond ze dat ooit gedaan heeft bij een teveel aan water. Want het laat geen twijfel dat juist de landbouw als geen andere sektor uiterst af hankelijk is van water. Een instituut dat ten behoeve teit aan te tasten dat een toene mende overheidsinvloed op dit terrein niet kon uitblijven. Deels wijzen hierop de banden die het ICW heeft met diensten van bijv. het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, en met Volksgezond heid en Milieuhygiëne. Deels ook de inschakeling van het ICW waar het de totstandkoming van. een aantal wetten betreft zoals de Grondwaterwet, de Wet op de Bodembescherming, de Wet op de Waterhuishouding en de Wet Meststoffen. In deze sfeer zijn er ook talrijke raakvlakken op rijks en provinciaal nivo en met de Waterschappen. Dat hier weer lijnen liggen naar ruimtelijke or dening, "milieuhygiëne, landin richting, ruilverkaveling, en na- tuur- en landschapsbeheer ligt voor de hand. verbreed en heeft zich op het ter rein van onderzoek, advisering en beleid het kwaliteitsbeheer van grond en oppervlaktewater aan gediend. Ook de watervoorzie ning in droge perioden is in toe nemende mate onderwerp van research geworden. De huidige technische mogelijkheden ken nende is de landbouw immers niet van zins zich neer te leggen bij vermindering van de oogstop- brengsten die een gevolg zijn van een tekort aan water evenmin als Medewerkers aan de vakgroep Waterzuivering aan de Landbouwhoge school in Wageningen leggen bezoekers uit welke systemen er zijn om vervuild water weer goed en bruikbaar te maken. (bedijkingen en inpolderingen) en op een hogere opbrengst per ha (drainage, graven sloten, ka nalen en het beheersen van de waterstand). H et aksent van deze op de wa terhuishouding gerichte kuituur techniek lag tot voor een tiental jaren met name op het voorko men van overstromingen en op het verbeteren van de wateraf- 'voer. Sinds enige jaren evenwel is het aandachtsgebied verdiept en van de agrarische sektor veel on derzoek doet en adviezen geeft is het ICW, het Instituut voor Cul tuurtechniek en Waterhuishou ding in Wageningen. Naast het Ministerie van Landbouw, waar onder het ICWressorteert.doen in toenemende mate ook andere ministeries en overheidsinstellin gen een beroep op de deskundig heid die het ICW in huis heeft. De toenemende welvaart en de nog steeds groeiende bevolkings omvang legden zodanig grote claims op de waterbehoefte en dreigden dermate de waterkwali- bieden om zodoende via model len te komen tot een beter kwali tatief en kwantitatief waterbe heer. Men probeert bijv. vast te stellen wat de invloed van bere gening is op het waterpeil en welke invloed de land- en tuin bouw daarop heeft.- Voorts be studeert men momenteel het wa terbeheer in een zandgebied waar 1 vanaf de eerste bewoning van ons land heeft het water in dit europees Deltagebied een be langrijke rol gespeeld. Water als vriend: voor visvangst, transport en industrie, en onmisbaar als "voedsel" voor mens en dier. Water als vijand: overstromingen door rivieren en de zee. Bij een verdere groei van de bevolking in ons land nam ook de vraag naar voedsel toe en de zekerstelling van de voedselvoorziening werd in de loop van de eeuwen dan ook Schaalmodel ter bestudering van de samenhang tussen wiellast, wielbreedte, vochttoestand volumieke massa, bodemverdichting en diepte daarvan, bij het berijden van grond (foto IW ICW) 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10