Kollekterende handel heeft sleutelpositie bij de afzet van konsumptieaardappelen □m 2 UI 2 Uil C.A AKKERB0UW-INT- ERNATI0NAAL Hoogwaardige kwaliteit ekonomische noodzaak voor de boer KI .K- ^evenoergen Landbouwschap wil geen 2 soorten legbatterijen Franse graanexport Tapioka-importen Gemeenschap Meer graan in Groot-Brittannië Suikersysteem Suikeraccijns Terneuzen Van de 2,2 min. ton konsumptieaardappelen die jaarlijks in Nederland worden geproduceerd, gaat viervijfde deel naar kollekterende handela ren. Deze bedrijven nemen een sleutelpositie in bij de afzet af-boerderij en de verdere distributie. De telers verkopen voorts een vijfde deel direkt aan verwerkende industriën, detaillisten, grootverbruikers en gezinnen. Iets minder dan de helft van de afzet-boerderij is kontrak- tueel. Opmerkelijk is het dat de aardappeltelers grotendeels zelf het prijsrisiko dragen. Deze onderzoekresultaten zijn te vinden in een on langs gepubliceerd rapport van het Landbouw-Ekonomisch Instituut 1). Kollekterende handel belangrijkste marktpartner Ongeveer 16.000 landbouwbedrijven brachten in 1978/ 1979 konsump tieaardappelen op de markt. Ca. 9.000 telers verkochten hun produktie ge heel of ten dele aan kollekterende groothandelaren. Van de afzet af- boerderij namen zij ruim 80% voor hun rekening: driekwart hiervan kwam terecht bij partikuliere en éénkwart bij koöperatieve kollekte rende bedrijven. De overheersende rol van de kollekterende handel is verklaarbaar uit de grote betekenis van de export en de toelevering aan de verwerkende industrie, die groten deels door de groothandel wordt ver zorgd. De aardappeltelers leverden de aardappelen hoofdzakelijk ongesor teerd af. Het tarreren en sorteren ge beurde bij de kollekterende handel. De uitbetaling aan de telers ging veelal op basis van het netto-produkt 0 mm of 35 mm opwaarts, of meer gedifferentieerd naar fijne kon- sumptiematen en grove industrie sortering. Het ras Bintje was van overwegende betekenis. Daarnaast werden veel andere rassen in geringere hoeveelheden verkocht. Het binnenlandse konsumptieve ge bruik aan verse aardappelen bedroeg in 1978/79 ca. 870.000 ton, waarvan naar schatting 770.000 ton in gezin nen. Ongeveer een kwart hiervan werd rechtstreeks toegeleverd door de aardappeltelers. Meer dan de helft van de telers is bij deze direkte afzet betrokken. Meer kontraktuele afzet Van de totale hoeveelheid kon sumptieaardappelen die in 1978/79 werden verkocht, was 45% kontrak- tueel vastgelegd. Hierbij inbegrepen was 5% verkoop te velde en 5% geïn tegreerde afzet d.w.z. aardappelen afkomstig van zaaiklaar gehuurd land en van landbouwbedrijven in beheer bij handelsbedrijven. Kon traktuele afzet is vooral van belang op grotere landbpuwbedrijven. Dc kontraktuele verkopen hebben sinds 1971/72 toen het LEI een soortgelijk onderzoek deed, iets aan betekenis gewonnen; déstijds be droeg de kontratuele afzet 40%. Telers dragen prijsrisiko Konsumptie-aardappelen behoren tot de kleine groep van agrarische pro- dukten waarvoor geen EG-niarktor- dening van kracht is. Vraag en aan bod hebben vrij spel. De aardappelte lers dragen grotendeels zelf het prijs risiko. Bijna 80% van de afzet af- boerderij wordt verkocht tegen dag prijsnotering of op basis van een middenprijssysteem waarbij de teler een gemiddelde prijs krijgt voor de aardappelen die hij en andere telers hebben ingebracht in een "pool". Voor slechts 20% van de afzet geldt een of andere prijsgarantie overeen gekomen voordat de reeële markt funktioneert. Landbouw-Ekonomisch Instituut 1) Deze publikatie kan uitsluitend wor den besteld door overschrijving van 15,50 op girorekening no. 41.22.35 t.n.v. Landbouw-Ekonomisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: Zend publika tie no. 2.149 "De aardappeltelers en hun marktpartners". De auteur van het rap port drs. G.C. de Graaff is op bovenver meld adres bereikbaar op toestel 226). Het Landbouwschap heeft minister De Koning van Landbouw en Visserij bezwaar gemaakt tegen het plan van de Europese Commissie om mini mumeisen te stellen aan legbatterijen die na 1 juli 1983 in gebruik worden genomen. Omdat de bestaande bat terijsystemen nog tot 1995 mogen worden gebruikt, zouden er - als het plan doorgaat - twee soorten batte- rijkooien ontstaan met alle gevolgen daarvan voor de onderlinge konkur- rentiepositie van de gebruikers. Het Landbouwschap is overigens voorstander van Europese normen voor batterijkooien. Zolang er on voldoende bekend is over de om standigheden waarin legkippen het best kunnen worden gehouden, zou den deze normen zo dicht mogelijk bij het ekonomisch meest wenselijke (400 cm2 oppervlak per kip) moeten liggen. Ondertussen kan het onder zoek naar de beste huisvesting uit een oogpunt van welzijn worden voortgezet. In 1980/1981 heeft de graanuitvoer van Frankrijk alle records geslagen. Uitgevoerd werd een hoeveelheid van 22,5 miljoen ton, ter waarde van Ffr. 17,7 miljard. Ter vergelijking diene dat de auto mobielindustrie voor een waarde van Ffr. 16,5 miljard uitvoerde en de ijzer- en staalindustrie voor een waarde van Ffr 12,7 miljard. Met de deviezenopbrengst van de graanexport kon 15% van de natio nale olierekening betaald worden. Aan tarwe werd 11,2 miljoen ton uitgevoerd, een record, na het record van 1979/80 dat op 8,5 miljoen ton lag. De uitvoer van gerst bedroeg 4,462 miljoen ton dat is wat minder dan de recorduitvoer van 1973/74 die 4,511 miljoen ton bedroeg. De uitvoer van maïs daalde met on geveer 1 miljoen ton tot 2,38 miljoen ton. Naast de genoemde hoeveelheden granen werden ook grote hoeveelhe den meel en bloem uitgevoerd. De graanuitvoer naar de partnerlan- den daalde van 10,583 miljoen ton tot 9,559 miljoen ton, terwijl de uit voer naar derde landen steeg van 9,226 miljoen ton tot 12,972 miljoen ton. Het betekent dat 58% van de graan uitvoer naar derde landen gaat met een aandeel van 52% van de waarde van de totale graanexport. Belang rijke afnemers waren Egypte, Ma rokko en Polen. Bij de partnerlanden is Italië veruit de grootste afnemer. In de eerste negen maanden van dit jaar is in de Gemeenschap de invoer van tapioka met 27% ten opzichte van vorig jaar gestegen tot ruim 4 miljoen ton. Aangenomen mag worden dat de invoer dit jaar tot rond 6 a 6,5 mil joen ton zal oplopen. Zoals bekend heeft Thailand zich vrijwillig laten verplichten de uitvoer naar de Gemeenschap te handhaven op een peil van 5 tot 5,5 miljoen ton 's jaars. Er is evenwel een niet-onbelangrijke, toename op te merken van de invoer van tapioka vanuit andere landen, waaronder Indonesië en China. De met graan beteelde oppervlakte in Groot-Brittannië bedroeg per 1 juni j.l. ca. 3,99 miljoen ha. vergele ken met 3,938 miljoen ha vorig jaar. Het tarweareaal steeg met 4% tot 1,493 miljoen ha, terwijl het areaal gerst zich handhaafde op rond 2,338 miljoen ha. Het aardappelareaal be droeg 190.000 ha of 7% minder dan vorig jaar, het areaal suikerbieten daalde met 1% tot 210.000 ha. Het toal van de landbouwgronden was met 6,999 miljoen ha vrijwel ge lijk aan vorig jaar. Ook het grasland was met 5,11 mil joen ha vrijwel gelijk aan 1980. De hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap maakt zich grote zorgen over de ideeën, die onlangs in Brussel door de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) werden gepresenteerd. De kern van de problematiek ligt in de financiering van het gemeenschap pelijk landbouwbeleid. Wij vrezen dat door de financiële problemen de garantieprijzen van een aantal belangrijke akkerbouwprodukten zoals granen en koolzaad worden verlaagd. Het is duidelijk, dat hierdoor de druk op de markt voor alle akkerbouwprodukten groter zal worden. De hoofdafdeling is mede daarom van mening, dat de Nederlandse akker bouw alles in het werk moet stellen om produkten te leveren van een uit stekende kwaliteit. In dat geval is namelijk de kans groot, dat onze ak kerbouwer een betere prijs voor zijn produkt kan maken dan zijn konkur- rerende kollega's uit andere EG-lan- De Nederlandse akkerbouw staat voor de keuze van het suikersys- teem. De huidige stand van zaken is in een notitie ("Bietenteelt 1982") samengevat en deze kunt u bij onze afdeling Pers en Voor lichting van het Landbouwschap aanvragen. In de landbouworga nisaties wordt hierover op het ogenblik drük overleg gevoerd, waarna in de hoofdafdeling Ak kerbouw een standpunt zal wor den ingenomen, dat aan het be stuur van het Landbouwschap zal worden^ voorgelegd. Dit advies kunt u over ongeveer twee weken op dezelfde manier verkrijgen. De heer drs. Willem Oosterhuis, se- kretaris van de hoofdafdeling Akker bouw van het Landbouwschap. den. Niet voor niets is er een paar jaar geleden bijvoorbeeld een regeling tot stand gekomen voor de uitbetaling naar kwaliteit van konsumptieaar dappelen. De hoofdafdeling werkt ook voor andere produkten (uien, granen) aan maatregelen, die een verbetering van de kwaliteit stimule ren. In zijn algemeenheid kan worden gesteld, dat hoogwaardige kwaliteit een keiharde ekonomische noodzaak voor de boer is. Het Landbouwschap heeft bij mi nister De Koning van Landbouw en Visserij bezwaar gemaakt tegen de verhoging van de accijns op suiker, terwijl er op konkurrerende zoet stoffen zoals isoglucose en glucose geen accijns wordt geheven. Naar verwachting zal de afzetpositie van suiker hierdoor verslechteren. Minister De Koning heeft het Land bouwschap laten weten dat hij stap pen heeft ondernomen om ook op isoglucose en glucose een accijns te leggen. De accijns op isoglucose zou gelijktijdig moeten ingaan met de suikeraccijns. Voor glucose is om technische redenen meer tijd nodig. De burgemeester van de gemeente Terneuzen maakt bekend, dat de raad van deze gemeente in zijn ver gadering van 29 oktober 1981 heeft besloten te verklaren dat worden voorbereid: 1. een partiële herziening van het bestemmingsplan "Plan in hoofdzaak van de voormalige ge meente Terneuzen"; 2. een partiële herziening van het bestemmingsplan "Buitenge bied"; 3. een partiële herziening van het bestemmingsplan "Hof Zelden- rust". De raad heeft daarbij tevens besloten te bepalen: dat het verboden is binnen de sub 1, 2, en 3 bedoelde gebieden zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders (aanlegvergunning) over te gaan tot het doen van afgravingen, het verwijderen c.q. aanleggen van wegen, rijwiel- en voetpaden, par keerplaatsen en andere oppervlakte verhardingen, een en ander met uit zondering van normale onderhouds werkzaamheden. dat voor de hiervoor vermelde wer ken en/of werkzaamheden een aan legvergunning wordt verleend, tenzij door de uitvoering van die werken en/of werkzaamheden het terrein minder geschikt zou worden voor de verwerkelijking van een daaraan bij het bestemmingsplan te geven be stemming en daaraan door het stel len van voorwaarden onvoldoende tegemoet kan worden gekomen. Het voorbereidingsbesluit met de daarbij behorende tekeningen ligt vanaf heden op het stadhuis, afde ling algemene zaken (planologie), kamer 504, voor een ieder ter inzage. De burgemeester voornoemd, C. Ockeloen. OP BEVROREN SUIKERBIE TEN wordt aanzienlijk gekort door de suikerindustrie. Laat U dan ook niet door vorst verrassen. Maak de bietenhoop zodanig dat U hem ook goed kunt afdekken. Zorg dat U afdekmateriaal bij de hand hebt wanneer U het onver wacht nodig hebt, want de verlei ding is groot om te zeggen: "het zal wel meevallen". WANNEER U TARWE ZAAIT in een periode dat U zowat de eni ge bent in een bepaald gebied, pas dan op voor vogelvraat. Er zijn vogelafweermiddelen in de handel om dit te voorkomen. VOOR TOEDOENING VAN TC A over de ploegsnede is het van belang dat dit gebeurt op een per ceel met een vlakke ligging. Is dit niet het geval dan laat het resul taat vaak te wensen over en komt de kweek strooksgewijs op de ploegsnede te voorschijn. Het is beter bij een groffe ligging vooraf een egaliserende werking uit te voeren. HET VELDWERK ZIT ER BIJNA weer op. Suikerbieten ge rooid, tarwe gezaaid en het land geploegd. Nu nog even de eind- buizen nalopen en kontroleren of deze aan een doorspuitbeurt toe zijn. Maak ook uw machines schoon en vervang, indien nodig, versleten onderdelen of schrijf op dat het nog moet gebeuren. WIE SCHRIJFT, DIE BLIJFT, is al een oud gezegde wat wel de gelijk op waarheid berust. Dat geldt ook voor de vruchtwisseling en vruchtopvolging van uw gewas sen. Houdt dit daarom goed bij in uw bouwboek. Wanneer U er geen hebt, bestel er dan een bij uw be- drijfsvoorlichter of bij het Consu lentschap. De prijs is f 12,75 per exemplaar. VEEHOUDERIJ WAT RASSENKEUZE is voor de akkerbouwer, is stierenkeuze voor de melkveehouder. Regelma- tig krijgt U van de K.I.-vereniging bericht met de goede en slechte cijfers van de stieren. Vooral de kolom netto-melkgeld is belang rijk. Kijk daarnaast ook naar de exterieurvererving. Ga er eens rustig voor zitten en maak een lijstje van de gewenste stieren voor uw bedrijf ALS HET VEE OP STAL staat of loopt, komt het er op aan vooral het produktieve vee zo goed mo gelijk te voeren. De kwaliteit van het ruwvoer kan door het maai- stadium of door de weersomstan digheden sterk uiteenlopen. Het is van belang de aanvulling met krachtvoer hierop zo goed moge lijk af te stemmen. U moet hierbij niet alleen letten op de hoeveelheid krachtvoer, maar ook op de VEM/eiwit verhouding. ZIJN BIJ U OOK DE drinkwa terpompjes in het grasland een zaam achtergebleven? Volgend voorjaar zullen ze daar nog wel aanwezig zijn, maar vraag dan niet naar de staat van dienst. Be vriezing en roest is niet erg bevor derlijk voor de levensduur en een betrouwbaar gebruik. Er is nu een periode aangebroken om derge lijke werktuigen grondig na te zien en zo nodig nieuwe onderdelen aan te brengen. CONSULENTSCHA P VOOR DE A KKERBOU W EN DE RUNDVEEHOUDERIJ TE ZEVENBERGEN. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8