Nieuwe rassen op Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1982 Algemene Vergadering Z.L.M. De nieuwe Rassenlijst Konklusies AGENDA vervolg pag. 6 bleek zeer vatbaar voor gele roest. Ook praktijkgegevens van Epipré wezen uit dat, ondanks dat er in 1981 weinig gele roest voorkwam, Vuka reeds vroeg door gele roest werd aangetast. Ieder jaar worden enkele procenten van het snijmaisareaal in genomen door rassen die op de Ge meenschappelijke EEG-rassenlijst zijn vermeld en die meestal ook wel op de RIVRO-proefvelden zijn on derzocht, doch geen verbetering van het rassenlijstsortiment zijn geble ken. waardeoordeel over een ras is een meerjarige beproeving gewenst. Het is verheugend dat de Neder landse boer grote belangstelling heeft voor nieuwe rassen. Vooral wanneer bij een gewas reeds en kele jaren dezelfde rassen aan de top staan vraagt men zich af of er in het buitenland geen betere ras sen te vinden zijn. Vooral wanneer men ziet hoeveel rassen er in de Gemeenschappelijke EEG-ras- Overzicht van een rassenproefveld. Door het toenemende internationale verkeer ziet men in het buitenland rassen die een goede indruk maken en men vraagt zich af waarom deze niet in Nederland in de handel of in beproeving zijn. Op initiatief van het landbouwbedrijfsleven werden in 1981 op een aantal proefboerderijen enkele bekende buitenlandse top- rassen vergeleken met Arminda en Okapi. Het Engelse ras Armada, in 1979 bij beperkte RIVRO-beproeving te wei nig wintervast gebleken, gaf in 1981 ongeveer 4% minder opbrengst dan de standaardrassen. Het eveneens Engelse ras Aquila bracht echter op deze proefvelden 3% meer op dan de senlijst zijn vermeld of wanneer men in of uit het buitenland en thousiaste verhalen hoort. Het is niet uitgesloten dat be paalde buitenlandse rassen een betere ziekteresistentie, een bete re bakkwaliteit of een betere ste vigheid hebben. Het gaat echter om de ekonomische opbrengst van een ras, waarbij alle waardebepa- lende faktoren en de kosten van de verbouw in het geding zijn. Het blijkt dat slechts een gering percentage van de nieuwe rassen die door het RlVRO meer of min der uitvoerig worden onderzocht een verbetering van het bestaande sortiment is. Dit werd bevestigd Bij zomergerstrassen komen zeer uiteenlopende typen voor. standaardrassen, doch bij de be proeving in 1976 en 1977 was dit ras in opbrengst tegengevallen. Het in Duitsland veel verbouwde ras Dis- ponent werd na onderzoek in 1973-1975 wegens grote vatbaarheid voor ziekten niet verder beproefd. In 1981 was de opbrengst, evenals in Duitsland, iets lager dan die van Okapi. Corin, een mooi, stevig ras uit Frankrijk kon door de sterke gevoe ligheid voor afrijpingsziekten niet meekomen in opbrengst. Al deze resultaten onder Nederland se omstandigheden blijken nogal te leurstellend te zijn. Zij bevestigen echter de algemene ervaring bij het rassenonderzoek dat slechts een ge ring percentage van de bij het Rl VRO aangeboden nieuwe rassen be ter is dan de rassen die in de Ras senlijst beschreven en aanbevolen worden. Een ras kan in een bepaald jaar wel eens goed naar voren ko men, doch in de volgende jaren tegenvallen. Voor een betrouwbaar door een aantal rassenproefvelden die in 1981 op initiatief van het bedrijfsleven werden aangelegd en waar geen rassen naar voren zijn gekomen die een aanwinst lijken voor de Nederlandse landbouw. Hoewel de afstand tot de omrin gende landen maar klein is blijken er soms toch grote verschillen in klimaat en teeltwijze tussen hier en ginds te bestaan, zodat de al daar verkregen resultaten vaak niet geldig zijn voor onze speci fieke omstandigheden met koele zomers en kwakkelwinters. Wij zijn er van overtuigd dat bui tenlandse rassen die enige kans op succes hebben in Nederland zeker voor onderzoek bij het RIVRO worden aangeboden. De Rassenlijst is een betrouwbare gids voor de rassenkeuze; de ver bouw van niet in de Rassenlijst be schreven rassen houdt duidelijk ri- siko's in. Namens het Hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij hebben wij de eer U uit te nodigen tot het bijwonen van de ALGEMENE VERGADERING VAN DE Z.L.M., welke zal worden gehouden op MAANDAG 7 DECEMBER 1981 te 10.30 uur in "De Schouwburg" te Middelburg. Zaal open te 10.00 uur. Ontvangst met koffie. Namens het Hoofdbestuur, A.J.G. Doeleman, voorzitter Mr. J. Oggel, algemeen sekretaris 1Opening en welkom door de voorzitter 2. Notulen van de algemene vergadering van 1 december 1980 3. Mededelingen en ingekomen stukken 4. Rekening en verantwoording van de Z.L.M. over het jaar 1980. Verslag van de financiële kommissie over het nazien van de rekening en verantwoording over 1980. 5. Begroting en kontributievaststelling voor het jaar 1982 6. Benoeming van een lid van het Hoofdbestuur. Ingevolge artikel 17 lid 2 van het huishoudelijk reglement wordt door de Plattelands Jongeren Zuid ter benoeming tot lid van het Hoofdbe stuur voorgedragen de heer G. van Dis te Ou demolen in de vakature van de heer J. Flik- weert, met als tweede kandidaat de heer J. Flikweert. 7. Rondvraag 8. Korte beschouwing door de weledelgestrenge heer Ir. M. Sanders, Hoofd-Ingenieur Direk- teur voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland over de nieuwe struktuurnota voor de Zeeuwse Landbouw, "Kompas 1985". Daarna is er gele genheid voor een gedachtenwisseling. 9. Sluiting van het morgengedeelte LUNCHPAUZE van 12.30 tot 14.00 uur 14.00 uur: 10. Heropening van de vergadering door de voor zitter 11Jaarrede door de voorzitter 12. Mededeling van de benoeming door het Hoofd bestuur van leden tot Lid van Verdienste der Z.L.M., wegens het 50-jarig lidmaatschap der Maatschappij. PAUZE 13. Inleiding door de heer K. Wassenaar, Direkteur Beheer Landbouwgronden van het Ministerie van Landbouw en Visserij over het onderwerp: UITWERKING VAN DE WET AGRARISCH GRONDVERKEER VOOR DE PRAKTIJK. 14. Gedachtenwisseling 15. Sluiting Tussen 12.30 uur en 13.45 uur wordt aan de bezoekers van de vergadering door de Z.L.M. een lopende lunch aangeboden. Na afloop van de vergadering kan in de foyer van "De Schouwburg" worden nagepraat. De Commissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen deelt mede dat de volgende rassen zullen voor het eerst in de Beschrijvende Rassenlijst worden opgenomen en beschre ven in de aangegeven rubrieken: N. Saiga wintertarwe T. Iban zomergerst N. Audley zomergerst N. Sanora korrelmais N. Saskia vezelvlas (voorlopige aanduiding) N. Sommora Engels raaigras voor grasland N. Citadel Engels raaigras voor grasland N. Amigo Engels raaigras voor grasland N. Barlano Engels raaigras voor grasland N. Bastion Engels raaigras voor grasland T. Orino rietzwenkgras T. Bareel rietzwenkgras T. Valda hardzwenkgras T. Leader snijmais N. Kyros voederbiet N. Frisia stoppelknol N. Sereno bladrammenas N. Kubesa bittere lupine T. Rode Pipo aardappel T. Arkula aardappel T. Monalisa aardappel UB. Romano aardappel N. Diamant aardappel N. Volo suikerbiet Hiervan werd reeds mededeling gedaan in persbericht 93. K: De Samenwerkende Graankweekbedrijven Wiersum-Zelder, Groningen. K: National Seed Development Organisation Ltd.. Newton, Cambridge. Groot-Brittannië. Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V., Kapelle (Zld.). K: Pioneer Hi-Bred International Inc., Des Moines, Iowa, U.S.A. V: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V., Kapelle )Zld.). K: Friese Mij. van Landbouw, p/a Kweekbe drijf Ropta, Metslawier. K: Mommersteeg International B.V., Vlijmen. K: Mommersteeg International B.V.. Vlijmen. K: Zeider B.V., Ottersum V: Dries Zaden B.V., Hoogezand. K: Barenbrug Holland B.V., Oosterhout (Gld.). K: Mommersteeg International B.V., Vlijmen. K: Van Engelen Zaden B.V., Vlijmen. K: Barenbrug Holland B.V., Oosterhout (gld,). K: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam. K: Cooperative Agricole de Céréales du Bassin de l'Adour, Lescar, Krankrijk. V: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam. K: Dansk Planteforaedling A/S, Store Heddinge, Denemarken. V: Barenbrug Holland B.V.. Oosterhout (Gld.). K: Kon. Zaadteelt en Zaadhandel Sluis en Groot B.V., Enkhuizen. K: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V., Kapelle )Zld.). K: K. Behm GmbH, Hamburg, Duitse Bondsrepubliek V: Barenbrug Holland B.V., Oosterhout (Gld.,). K: J.J. Lamse, Colijnsplaat. K: VEB Saat- und Pflanzgut, Berlijn, Duitse Democratische Republiek. V: North Sea Breeding Company B.V., St. Annaparochie. K: F.G. van der Zee en Zonen en de Z.P.C., Leeuwarden. K: Dr. R.J. Mansholt's Veredelingsbedrijf B.V., Ulrum. V: Agrico, Emmeloord. K: F. Brands c.s.. Rolde. V: Wolf en Wolf B.V., Lelystad. K: Hilleshög Aktiebolag, Landskrona, Zweden. V: B.V. Hollandsch-Zweedsche Zaad Mij, Amsterdam. 2. De gras- en klaverzaadmengsels. In het hoofdstuk Grasland is het mengsel BG8 vervallen. De samenstelling van de overige mengsels is niet gewijzigd. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de 57e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen. Deze verschijnt eind december bij Drukkerij en Uitgeverij B.V. Leiter-Nypels te Maastricht. De Commissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen Prof. dr. ir. J. Sneep, voorzitter Dr. ir. D.E. van der Zaag, lid Ir. H. Vos, secretaris. Op de voorgrond een aardappelrassen proefveld. RIVRO- medewerker Ing. M. Zingstra constateert doorwas in de knollen. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7