MINISTER DE KONING BEANTWOORDT COMMISSIEVRAGEN Bezuinigingen treffen essentiële onderdelen "EVENWICHT VINDEN TUSSEN ONTWIKKELING EN BEHOUD LANDSCHAP" Landbouw moet mee profiteren van werkgelegenheidsplan MINISTER DE KONING VERSLEUTELT BEZUINIGING Landbouwschap: Landbouwschap; Ter voorbereiding van de begro tingsbehandeling van het minis terie van landbouw en visserij in de Tweede Kamer heeft minister drs. J. de Koning antwoord gege ven op ruim 350 schriftelijke vra- gen van de Vaste Commissie voor Landbouw en Visserij. De vol gende hieruit trekken de aan dacht: De EG heeft aan de ACS-staten (60 ontwikkelingslanden in Afri ka, het Caraïbisch Gebied en de Stille Zuidzee) Wageningen voorgesteld als plaats van vesti ging van het Technisch Centrum voor Landbouwsamenwerking en Plattelandsontwikkeling. Een antwoord van de ACS-staten op dit voorstel is dit jaar te verwach ten. Aansluitend op de aanbevelingen en standaarden welke in respek- tievelijk WHO- en Codex-Ali- mentariusverband tot stand zijn gekomen, zullen strenge eisen worden gesteld aan de samen stelling en aanduiding van baby- voedingsprodukten op basis van melk of melkvervangende pro- dukten. Verwacht kan worden dat in 1982 een Landbouwkwali- teitsbesluit hiervoor tot stand zal komen. Naar het zich laat aanzien zal het communautair handelsklasse- schema voor geslachte runderen pas in de loop van 1982 worden toegepast. Teneinde de inde- lingskriteria onder slachthuisom standigheden te toetsen, wordt in een aantal lidstaten, waaronder Nederland, sinds enige tijd proef gedraaid. Het Produktschap voor Vee en Vlees is gevraagd een tijdelijke verordening slachtvee-identifika- tie vast te stellen. Hoewel alle betrokken geledingen van het bedrijfsleven zich een voorstan der tonen van een slachtveerege ring, is het nog niet gelukt tot een verordening te komen waarmee alle 'belanghebbenden kunnen werken. Het Landbouwschap en de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren zijn bezig met een systeem op basis van permanente Minister Jan de Koning oormerken. Te verwachten is dat de invoering van dit systeem minstens een jaar zal vergen. Voor het stichten van een Dien stencentrum voor de Paarden- houderij in Oost-Groningen is de Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling voor de Land bouw in Groningen begonnen met de bemiddeling tussen de in itiatiefgroep Winschoten en ver tegenwoordigers van de paar- denhouderij in deze provincie. Op 6 november j.l. waren 1.959 aanvragen voor het Sektorpro- gramma Glastuinbouw beoor deeld. Het gemiddelde energie verbruik per aanvraag was 430.000 m3 gas en de gemiddelde bedrijfsgrootte bedroeg 8.000 m2. De minister laat nog dit jaar een Tuinbouwbijdrageregeling in gaan die enerzijds de aanleg van drainstoomsystemen en ander zijds de ombouw van olie naar gas van mobiele stoomketels wil bevorderen. Er bestaat goede hoop dat het toekomstige Inrichtingsbesluit voor het Middelbare Landbouw onderwijs nog in 1982 zal plaats vinden. Bij produktvernieuwing richt het onderzoekbeleid zich niet alleen op het verkrijgen van volkomen nieuwe verwerkte en onverwerkte landbouwprodukten, maar even zeer op een konstante verbetering van het bestaande produkten- pakket. Waardoor dit aantrekke lijk blijft of wordt. Bij produkt vernieuwing moet daarom tevens gedacht worden aan o.a. het op sporen en teeltklaar maken van in Europa onbekende gewassen en het kweken van nieuwe soorten en rassen door middel van vere- delingstechnieken. Overwogen wordt een proefsta tion in te stellen voor de sektoren varkenshouderij en pluimvee houderij. De nota "Niet meer, maar beter" kan voorjaar 1982 tegemoet wor den gezien. De Wet op de Kontraktproduktie wordt afhankelijk gesteld van de Landbouwvestigingswet. Dit, omdat in deze laatste wellicht dusdanige financieringseisen aan een agrarische onderneming worden gesteld, dat de totstand koming van een Wet op de Kon traktproduktie in een ander licht komt te staan. De Memorie van Antwoord be treffende de ontwerp-Landin- richtingswet zal begin volgend jaar worden ingediend. De minister is van plan begin 1982 vijf bosreservaten aan te wijzen binnen de Staatsboswach- terijen. Het koncept-ontwerp voor de wijziging van de Jachtwet wordt in de loop van 1982 aan de be trokken organisaties om advies gezonden. Momenteel bereidt het bestuur van de Stichting Beheer Land bouwgronden (SBL) een advies voor dat ertoe moet leiden dat agrariërs een heel jaar lang ge bruik kunnen maken van de Grondbankregeling. De duur van de ruilverkavelin gen, die tot nog toe werd bepaald door de wettelijke procedure, zal enigszins moeten worden ver lengd. Dit als gevolg van het feit dat op basis van de jaarlijkse krediettoewijzing, niet van ieder projekt kan worden voldaan aan de behoefte die in overeenstem ming is met het verloop van de procedure. De bewindsman heeft een ont werp tot wijziging van de Be schikking, die de samenstelling van de Bestrijdingsmiddelen kommissie regelt een dezer dagen om advies naar die kommissie gestuurd. Dit ontwerp voorziet o.m. in een vertegenwoordiging van milieu-organisaties in de kommissie. In de loop van 1982 zal de nota Gewasbescherrrringsbeleid aan de Tweede Kamer worden aan geboden. Uiterlijk in het voorjaar van 1982 kan de Memorie van Antwoord bij de ontwerp-Gezondheidswet voor Dieren tegemoet worden gezien. Het Landbouwschap vindt het onjuist dat er op belangrijke onderdelen geen overleg met het bedrijfsleven is geweest over het plan om 30,4 miljoen extra te bezuinigen op de begroting van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Dit blijkt uit een notitie die het Landbouwschap begin deze week aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De voorge stelde bezuinigingen hebben gedeeltelijk betrekking op essentiële be leidsonderdelen, zoals voorlichting, het bestrijden van dierziekten en landinrichting. Een bezuiniging van 7 miljoen op landinrichting zal leiden tot verdere vertraging in de uitvoering van lan- dinrichtingswerken en tot een be perking van het bestaande taken pakket. Het Landbouwschap acht dit Dnakseptabel gezien de vertragingen die de afgelopen jaren reeds zijn op getreden. In het verminderen van de post bestrijding dierziekten met 4 miljoen ziet het Landbouwschap een aantasting van de nog maar net ge maakte meerjarenafspraken over de financiering van de gezondheidszorg voor dieren op basis van een 50/50 verdeling. Op de voorlichting wil de minister van Landbouw en Visserij 1 mil joen extra bezuinigen. Volgens het Landbouwschap dreigen hierdoor taken in het gedrang te komen, ter wijl de behoefte aan voorlichting, met name voor wat betreft het op lossen van individuele financiële problemen, toeneemt. Het Land bouwschap wijst er op, dat de bij drage van de overheid aan het S.E.V.-werk in de praktijk toch al la ger ligt dan de 90 procent die als uit gangspunt zijn gekozen. Een nog verdere lastenverschuiving naar het georganiseerde bedrijfsleven acht men ongewenst. De prioriteit van het Landbouwschap Het Landbouwschap vindt dat er snel duidelijkheid moet komen over de vraag hoe volgend jaar een aantal voor land- en tuinbouw belangrijke zaken zullen worden gefinancierd. Het gaat met name om de volgende onderwerpen: Mestbanken. In de begroting van het ministerie van Landbouw en Visserij is hiervoor geen post op genomen. Om de aktiviteiten op het niveau van dit jaar voort te kunnen zetten (transport van 500.000 ton mest) is 2 miljoen nodig. Grondbank. Op de begroting is hiervoor 6 miljoen uitgetrok ken. Het Landbouwschap heeft uitgerekend dat er ten minste 9 miljoen nodig is om de regeling op een beperkte manier te kun nen voortzetten. De Grondbank zal dan gericht moeten worden op jonge ondernemers (tot 35 jaar), gelden tot een maximumbedrag van 150.000.- of 200.000.- en alleen van toepassing zijn bij bedrijfsoverdrachten van vader op zoon en van verpachter op pachter. Rentesubsidie voor jonge agra riërs. In het Ontwikkelings- en Saneringsfonds is in principe een extra subsidie van 2% overeenge komen tot een maximum van 20.000,— Het wachten is op een akkoord van het ministerie van Financiën en de goedkeuring van Brussel. Bedrijfsvoorlichting. Het Land bouwschap heeft bezwaar tegen de aangekondigde bezuiniging op de landbouwvoorlichting, waar bij 50 arbeidsplaatsen zouden vervallen. Studiedag NIR O V; "Hoe kunnen wij boeren, burgers en buitenlui laten voelen dat zij belang hebben bij het landschap? Dat is de vraag waarop wij de komende jaren antwoord zullen moeten geven". Dit o.m. zei dr. W.M. Otto, Directeur-Generaal voor Landinrichting, Grond-en Bosbeheer ter gelegenheid van de opening van de studiedag van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting op 19 november jl. te 's-Hertogenbosch. Dr. Otto stelde dat een visie op het landschap niet alleen realistische maatstaven moet aanleggen voor bestemming, inrichting en beheer daarvan, maar ook moet zorgen voor evenwicht tussen "ontwikkeling" en "behoud'% "Niet alles wat nieuw is, moet als ongewenst of minderwaardig worden gezien", aldus de Directeur-Generaal, die verder van mening is dat bij de ontwikkeling van het landschap niet alleen esthetische en cultuurhistorische uit gangspunten, maar ook functie en beheer nog grotere aandacht moeten krijgen. In een gesprek met de Vaste com missie voor landbouw in de tweede kamer heeft het dagelijks bestuur van het Landbouwschap nog eens de aandacht gevestigd op een aantal voor de land- en tuinbouw belangrijke zaken. Dat gebeurde voorafgaand aan de behandeling van de landbouw begroting. Aan de orde kwamen on dermeer landinrichting, voortzetting van de mestbanken en de Grondbank, het fiscale beleid, de financierings- problematiek, de positie van jonge agrariërs en het beëindigingsbeleid, met name voor de glastuinbouw. In het gesprek herhaalde voorzitter Luteijn van het Landbouwschap nog eens de standpunten t.a.v. de her vormingsvoorstellen van de Europe se Commissie en de voornemens van de Nederlandse regering, zoals die zijn weergegeven in de regeringsver klaring en de begrotingshoofdstuk ken. Hij pleitte ondermeer voor maatregelen, die moeten garanderen dat land- en tuinbouw meeprofiteren van het aangekondigde werkgele genheidsplan. Het Landbouwschap denkt hierbij aan de bed rij fs verzor gingsdiensten, het onderhoud van bosgebieden en de voorlichting. In het kader van het werkgelegenheids plan verdient ook de overname-pro blematiek voor jonge agrariërs aan dacht, omdat zij hun eigen arbeids plaats moeten scheppen. Om de slachtcapaciteit in Nederland in stand te houden zal de regering snel een beslissing moeten nemen over de door het vorige kabinet al toegezeg de bijdrage van 50% in de keurings kosten. Ook hiermee wordt een bij drage geleverd aan het instandhou den van werkgelegenheid in de ver werkende industrie. De bezuinigingen die moeten worden toegepast op de ontwerp-begroting 1982 voor het departement van land bouw en visserij zullen volgens de laatste gegevens 30,4 min. (was 27,9 min.) bedragen. Dit heeft minister De Koning (landbouw en visserij) vooruitlopend op de Nota van Wijziging die het ministe rie van financiën hierover zal uitbrengen aan het Parle ment medegedeeld. De ombuiging zal als volgt in de begroting worden ver sleuteld: landbouwonderwijs landinrichtingswerken bestrijding dierziekten personeelsuitgaven gesubsidieerde voorlichting beperking prijsbijstelling 8,0 min. 7,0 min. 4,0 min. 3,0 min. 1,0 min. 7,4 min. Totaal 30,4 min. in een toelichting op de bezuinigingen deelt de bewinds man mee dat de verlaging van de post Landbouwonder wijs zal worden gerealiseerd door toepassing van dezelfde maatregelen als het ministerie van onderwijs en weten schappen. - De verlaging van de post voor de Stichting Gezond heidszorg voor Dieren is - evenals die voor gesubsidieer de voorlichting - gebaseerd op de toepassing van het profijtbeginsel. De verlaging ten bedrage van 3,0 min. zal worden uitge voerd door een terughoudend vervangingsbeleid, alsme de door beperking van overwerk en kosten servicekrach ten. los personeel resp. verlaging van de formatie. De beperking van de prijsbijstelling zal worden uitgevoerd door versobering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5