Kostenbewaking en kostenreductie worden sleutelwoorden WELZIJN DIEREN BEWAKEN BIJ INTENSIEVE VEEHOUDERIJ" Algemene heffing Landbouwschap ook in 1982 niet omhoog Omzet Coöp. Ver. Zuid-Oost Nederland steeg tot boven 40 miljoen Dierenbescherming komt met beleid op Middelburgse termijn verschenen Voorzitter Landbouwschap Kwaliteit Financieringslasten ir. A. de Zeeuw: Import van tapioka in EEG gestegen "Het ziet er naar uit dat het proces van specialisatie produktiviteits- verbetering en schaalvergroting in de landbouw voorlopig is vertraagd. In de komende jaren zal het accent moeten liggen op het nog doelma tiger produceren op de bestaande bedrijven. Kostenbewaking en kos tenreductie worden sleutelwoorden". Dit zei voorzitter ir. David Lu- teijn van het Landbouwschap woensdag op een persconferentie ter gelegenheid van de Landbouw-RAI, die van 18 januari t/m 23 januari 1982 in Amsterdam voor de twaalfde keer wordt gehouden. In de afgelopen 20 tot 25 jaar nam de arbeidsproduktiviteit in de Land bouw spectaculair toe: de boer van nu produceert vijfmaal zoveel als de boer uit de vijftiger jaren. Luteijn verwacht dat aan deze sterke toena me een eind is gekomen. Er zijn minder mogelijkheden de landbouw de rug toe te keren en voor een hele boel produkten is de markt verza digd. Mogelijkheden om effciënter en met minder kosten te produceren zijn er wel. De microelektronica zal de boer niet alleen van vervelende routinehandelingen bevrijden, maar hem ook kunnen helpen bij het ne men van de juiste beslissingen. Computers en beeldschermen zullen over 10 tot 15 jaar op de boerderij net zo gewoon zijn als een tractor nu. De georganiseerde landbouw zal er wel op moeten letten dat de speciale ka belnetten hiervoor de boerderij niet voorbijgaan, zoals dat in de eerste helft van deze eeuw gebeurde met de elektriciteit, de waterleiding en de telefoon. De aandacht van boeren en tuinders zal zich, aldus Luteijn, in de komen dejaren ook sterker moeten inrichten op de kwaliteit van hun produkt. Daarbij moet er ook op worden gelet dat er in voedingsmiddelen geen on gewenste bestanddelen of residuen aanwezig zijn. Verder zal de boer at tent moeten zijn op verschuivingen in de vraag naar agrarische produk ten, bijvoorbeeld als grondstof voor de chemische industrie of voor ener giedoeleinden. Centrale en regionale overheden zullen steeds meer in vloed krijgen op de gang van zaken op de landbouwbedrijven' Luteijn waarschuwde dat dit maatschappe lijke ontwikkelingsproces niet zal mogen ontaarden in allerlei bureau cratische procedures en belemme ringen. De georganiseerde landbouw, zal al dus de voorzitter van het Land bouwschap, snel een oplossing moe ten vinden voor het probleem van de financiering, Vorig jaar werd al bijna 60 procent van de nieuwe investe ringen gefinancierd met vreemd geld. In combinatie met de stijging van de rentevoet leidt dit tot steeds hogere rentelasten voor de agrari sche ondernemer. In het verleden werd de last hiervan betaald uit pro- ductiviteitswinst en verbetering van de rentabiliteit. Naar het oordeel van Luteijn zijn de grenzen hiervan nu duidelijk bereikt: bij het huidige renteniveau kunnen zelfs goede ondernemers met moder ne bedrijven de financieringslast niet langer dragen. Bij het zoeken naar oplossingen voor het probleem van de financiering hebben, aldus de voor zitter van het Landbouwschap, niet alleen de overheid en het coöperatie ve bankwezen een taak, maar zal de georganiseerde landbouw ook zelf initiatieven moeten nemen. De algemene vergadering van de Z.O.N. op 12 november j.L kon zich zoals gebruikelijk in een grote opkomst van leden en hun echtgenotes verheugen. Naast het karakter van goedkeuringsorgaan is deze vergadering een ontmoe tingspunt van de leden-gezinnen. Dit is een belangrijk sociaal aspect van een vereniging, die de zakelijke belangenbehartiging van de leden beoogt. Door directie en personeel werd er zorg voor gedragen dat het de bezoekers uit een oogpunt van goed gastheerschap aan niets ontbrak. In het huishoudelijke gedeelte kwa men de financiële jaarstukken aan de orde. die een beeld gaven van een gezonde vereniging. De verlies- en winstrekening toonde eeri positief overschot van 77.800,-, waarvan 1 l/i% van de omzet aan de leden zal worden uitgekeerd. De rest zal aan de reserve worden toegevoegd. De" omzet vergeleken met het voorgaan de jaar steeg met ca. 2,6 miljoen, tot boven 40 miljoen, terwijl ook f De open markt van de EG heeft ons in staat gesteld onze veehouderij sterk uit te breiden. De producenten van diergeneesmiddelen hebben ertoe bijgedragen dat de gezondheid van de dieren hierbij bleef ge waarborgd. Uit maatschappelijke ontwikkelingen moeten we echter leren dat ook het welzijn van de dieren gegarandeerd moet worden. Dit o.m. zei ir. A. de Zeeuw, direkteur-generaal voor landbouw en voedselvoorziening op 19 november j.I. bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor en laboratorium van Intervet B.V. in Boxmeer. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus verrichtte de opening. In 1980 exporteerde ons land voor 31,8 mld gulden aan produkten uit de agrarische sektor. De export van veeteeltprodukten bedraagt hiervan 40%. De omvangrijke produktie van vee en pluimvee werd mogelijk door het fokken van bepaalde rassen die op speciale produktiewensen waren afgestemd en door een vergroting van de veestapel per bedrijf. De heer De Zeeuw erkende dat dit duidelijk gevolgen heeft gehad voor de gezondheid van de dieren. De ontwikkelde rassen waren vaak ge voeliger voor ziekten en het bijeen brengen van grote aantallen dieren verhoogde de kans op infektieziek- ten. Een georganiseerde dierziekten- bestrijding door de Gezondheids diensten voor Dieren heeft er echter voor gezorgd dat de gezondheid van de dieren wordt gewaarborgd. De biologisch-farmaceutische industrie heeft hieraan een belangrijke bijdra ge geleverd. De intensivering van de dierlijke produktie leidde bovendien tot het houden van dieren onder steeds minder natuurlijke omstandigheden. Loopstallen, legbatterijen, kalver- boxen e.d. deden hun intrede. Het waarborgen van gezondheid en welzijn van dieren vraagt om natio nale voorzieningen in de wetgeving. Harmonisatie van de regels in het kader van de EG-is echter vereist. Ons land loopt daarbij zeker niet achteraan. Onlangs werd het wets ontwerp Gezondheidswet voor Die ren ingediend bij de Tweede Kamer en een Diergeneesmiddelenwet is al enige tijd in voorbereiding. Volgens de heer De Zeeuw vormen deze twee wetten een goede basis voor een dierlijke produktie die de toets der kritiek, ook in de EG, kan doorstaan. Het niveau van de algemene heffing van het Landbouwschap gaat volgend jaar evenals in 1981 niet omhoog. Dat is tenminste het advies van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap aan het bestuur, dat op woensdag 2 december a.s. de begroting 1982 zal bespreken. Wat betreft de algemene heffing worden de inkom sten geraamd op 23.500.000,- terwijl de raming van de overige inkomsten 1.392.000,— bedraagt. De totale lasten worden be groot op 25.765.300,—waardoor een tekort ontstaat van 872.700,- Als het bestuur het voorstel van het dagelijks bestuur volgt, zal dit tekort worden gedekt door een gedeeltelijk gebruik van voordelige saldi van voorgaande jaren. Uit de rekening van 1980 is gebleken, dat de werkelijke baten en lasten over dat jaar een voordelig verschil laten zien van 2.575.560,— Het grootste deel hiervan zal worden bestemd ter -financiering van ver wachte tekorten van de komende begrotingsjaren. De Rekening van inkomsten en uitgaven over 1980 en de be groting 1982 zijn inmiddels aan het bestuur van het Land bouwschap aangeboden en liggen voor een ieder ter inzage in het landelijk kantoor van het Landbouwschap, Raamweg 26 in Den Haag. Zowel van de Rekening als van de begroting zijn daar exemplaren verkrijgbaar. de hoeveelheid van een aantal be langrijke producten steeg. In het bestuur werd de heer P. Meyer te Eindhoven herkozen. De heer E.G. van Kampen te Deurne was niet herkiesbaar. In verband met het bestuursbesluit om het aantal bes tuursleden in te krimpen tot 7 perso nen werd niet in de vacature voor zien. De heer A.P. van Leeuwen te Elsendorp werd herkozen in de Raad van Toezicht. Voor de heer D. Engelen was dit de laatste algemene vergadering. Hij zal afscheid nemen op 27 november a.s. Deze gebeurtenis wierp op deze vergadering reeds zijn schaduw vooruit. Verwacht wordt, dat zeer velen van de gelegenheid gebruik zullen maken om de scheidende di recteur een waardig afscheid te be reiden. De heer D. Kommer is de heer.Engelen inmiddels opgevolgd. RH. Statistiek van de pacht-en koopprijzen van landbouwgronden '79/'80. Hoewel overeenkomstig de naam van deze statistiek, de meeste aan dacht is besteed aan de bij pacht en verkoop van landbouwgronden ge realiseerde prijzen, zijn ook enkele tabellen samengesteld die andere as pecten van het grondverkeer zoals de rechtspositie van koper en verkoper en de wijze van verkoop tot onder werp hebben. Het C.B.S. overweegt in de toekomst het accent verder te verschuiven in de richting van het verkeer van alle agrarische gronden. Met ingang van het jaar 1978/79 is voor het eerst integraal gevraagd naar gegevens betreffende over drachten tussen (schoon)ouders en kinderen. Reeds diverse jaren werden hierover uitkomsten gepubliceerd ge- basèerd op toevallige waarnemingen. Sedert de uitgave 1978/79 zijn de resultaten met betrekking tot dit on derdeel opgenomen in de tabellen. Naast de directe uitkomsten en de resultaten van een bewerking der verzamelde gegevens zijn achter in deze publikatie als aanhangsel nog een overzicht van de pachtnormen en enkele landbouwstructuurgege- vens voor de groepen van land bouwgebieden en de provincies op genomen. De in deze publicatie op genomen kaart geeft de groepen van landbouwgebieden in kleur aan. Voor informatie over deze statistiek De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft op 18 november j.I. haar beleid op middel lange termijn in de nota "Dierenbe scherming Waarheen" aangeboden aan de Staatssecretaris van CRM de heer H. de Boer en aan Minister De Koning van Landbouw. IN een korte toespraak zei ^le secretaris van de vereniging tot Bescherming van Die ren de heer M. van Zuuren dat de eerste verantwoordelijkheid voor de plaatsbepaling van het dier in de maatschappij zou moeten berusten bij het welzijnsdepartement van CRM en daarna pas bij Landbouw. Hij wees verder ook op, de noodzaak van het snel en voldoende verstrek ken door de ministeries van finan ciële steun voor de uitoefening van de controle op de bestaande wetge ving; dan zou de inspektiedienst er nog meer aan kunnen doen. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de samenwerking met het ministerie van Landbouw op dezelfde goede voet voortgezet kan worden. kan men zich wenden tot de hoofd afdeling Landbouwstatistieken van het Centraal Bureau voor de Statis- tiek. Tel. 070 -694341. Jaarverslag 1980 Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (IVO) In dit jaarverslag van "Schoonoord" wordt o.m. gesteld dat het IVO-on- derzoek zich in de periode 1980-1986 op de productiesector blijft richten. De toenemende schaarste aan ener gie en grondstoffen maakt dat daar bij de nadruk niet zozeer op de ver hoging als wel op de efficiëntie van de productie komt te liggen. Dit houdt een zekere accentverschuiving in. De verbetering van de vruchthaar- heid en de gezondheid van de dieren zal meer aandacht krijgen. Het on derzoek naar het dierlijk welzijn moet intensief worden voortgezet, terwijl vraagstukken op het terrein van de automatisering en de be- drijfsbegeleiding zullen worden aan gepakt. Bij het vlees-productie-onderzoek zal de nadruk liggen op de verbete ring van de consumentenkwaliteit. Dit echter zonder de kwantitatieve vleesproductie uit het oog te verlie zen waar, in aansluiting op het groei-ritmeonderzoek, het onder zoek naar de regulering van de spiervezelontwikkeling van belang is. Het is ondermeer in deze sector dat het achtergrondonderzoek ster ker beklemtoond zal worden. De noodzaak prioriteiten te stellen in de dierlijke productiecsector blijkt onder meer ten koste te gaan van het schapenonderzoek. Dit was aanlei ding tot overleg tussen het IVO, het Enige voor de agrarische sektor van belang zijnde punten uit de nota "Dierenbescherming Waar heen?" zijn: T.a.v. de bio-indus- trie stelt de beleidsnota dat het op industrieêle wijze produktief ma ken van dieren dient te worden tegengegaan. De behandeling van deze dieren moet steeds zo zijn dat hun waardigheid als me deschepsel wordt gerespekteerd. Het vervoer van landbouwhuis dieren dient zonder ongemak voor de dieren te geschieden. Grensoverschrijdend vervoer van levende landbouwhuisdieren dient te worden gestopt. T.a.v. de jacht wordt opgemerkt dat het doden van dieren slechts mag worden toegestaan wanneer alle andere middelen falen en dan nog alleen indien de bestrij ding van de schade door de be- heersjacht aantoonbaar effektief is. Deze beheersjacht dient te worden uitgeoefend door ambts halve met het beheer van de na tuur belaste funktionarissen. Het kweken en uitzetten van dieren voor de jacht dient derhalve te worden verboden. Het dragen van bont waarvoor speciaal dieren gefokt en gehou den respektievelijk gevangen en gedood worden, dient te worden tegengegaan. instituut voor Veevoedingsonder zoek "Hoorn" (IVVO) en het Proef station voor de Rundveehouderij (PR)) over samenwerking op dit ter rein. Besloten werd dat deze samen werking zich moet richten op de ontwikkeling van een in de praktijk toepasbaar systeem van kruising. Door toespitsen van een eigen on derzoekprogramma per instituut op dit gemeenschappelijk thema, wordt een optimale inzet bereikt van man kracht en middelen. U kunt het verslag aanvragen bij IVO "Schoonoord", Driebergseweg lOd te Zeist. Tel. 03404- 17111. In de eerste negen maanden van dit jaar is de invoer van tapioka in de EEG met 27% gestegen tot iets meer dan 4 miljoen ton en verwacht wordt dat in geheel 1981,6 a 6,5 miljoen ton tapioka zal worden geïmporteerd. Thailand, de voornaamste leveran cier, heeft erin toegestemd zijn ta- pioka-export naar de Gemeenschap te beperken tot 5 a 5,5 miljoen ton. Gekonstateerd wordt echter dat er een aanzienlijke stijging heeft plaatsgevonden van de tapioka-im- port uit China. (Financial Times) 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4