N.l V0( pra irlichtii iktischi :hakel ng, one e tuinb tussen ierzoek en ouw III r.s., se In de reeks van 3 artikelen bespraken we in het eerste artikel de organisatorische opbouw van de N.T.S. In het tweede artikel wijdden we aandacht aan de teelttechnische lijn binnen de N.T.S. In dit artikel zullen we de financiële konsekwenties, die dit alles met zich meebrengt, onder de loupe nemen. Kosten - baten 1980 Om te weten waarover we praten zullen we beginnen met verkort weer te geven hoe de eksploitatierekening over 1980 is samengesteld. 300.000,— opgevuld moet worden. Dit zal alleen mogelijk zijn als: - de leden bereid zijn een belang rijk hogere afdracht te doen als Baten in 1980 Kontributie 8000 leden a 30,— en 15,— Voor nieuw toegetreden studieklubs wordt niet meteen de volle kontri butie berekend. Subsidie Centr.Buro Tuinbouwvei lingen Subsidie Ver.v.Bloemenveilingen in Nederland Subsidie 3 Centr.Landbouworgani- saties Diverse baten Kosten in 1980 Bestuur Sekretariaat porti, telefoon, kantoorhuur, buro- kosten vergader- en kommissiekosten diverse kosten batig saldo 200.000- 75.000,- 90.000,- 15.000,- 30.000,- 410.000,- 50.000,— 204.000- 50.000- 42.000- 20.000,— 44.000,- J~410.000,- Bezetting Bij bovenstaand overzicht moet er van uitgegaan worden, dat de bezet ting van het sekretariaat nog niet kompleet is, dus niet ideaal. Als -landelijk werkende organisatie zal een goede, niet te zware bezetting van het s'ekretariaat moeten bestaan uit: - een full-time algemeen sekretaris - sektie bloemen - 2 sekretarissen - sektie glasgroente - 1 sekretaris - sektie vollegrondsgroente - 1 se kretaris - goede administratieve ondersteu ning; deze bestaat nu uit 2 part time typistes. Momenteel is deze bezetting nog niet volledig aanwezig. Jn het financieel overzicht ontbreekt n.l. nog de in vulling van een full-time algemeen sekretaris, een sekretaris voor de sektie vollegrond en een part-time typiste, omdat bij volledige bezetting van het sekretariaat 1 typiste voor hele dagen onvoldoende zal zijn. Als de bovengeschetste situatie ont staat zal financieel het sekretariaat belangrijk meer gaan kosten en uit komen op 375.000,— Het be stuur is echter van oordeel dat deze bezetting wenselijk is om als lande lijke organisatie de funktie, die we als N.T.S. hebben, goed te kunnen vervullen. Daarbij gevoegd de overi ge kosten, zal het totale kostenpakket op basis 1980 540.000,— be dragen. Rekening houdend met een kostenstijging van 6per jaar zal het kostenpakket er tot en met 1985 als volgt uitzien: thans het geval is. Het bestuur denkt aan 10,— in 1982 en mogelijk weer 10,— in 1984 (voor 1982 wordt 10,— kontri- butieve-ging voorgesteld). - andere instanties het belang van het N.T.S.-werk eveneens zo groot vinden, dat men hiervoor garanties af wil geven; - via een ledenwerfaktie het leden tal b.v. zou stijgen tot 10.000. Via de studieklubs is thans deze le denwerfaktie gestart. Erg veel mensen werkzaam In de kosten van 1980 is 40.000,— aan reiskosten van ge- wassenkommissieleden uitbetaald. De reiskostenregeling binnen de N.T.S. is als volgt: de leden van de gewassenkommis sies, algemene kommissies en sektie- besturen krijgen een vergoeding van 30 ct/km (voor 1981) eksklusief de eerste 500 km, die steeds voor eigen rekening zijn. Over 1980 hebben 96 personen een vergoeding voor ge maakte reiskosten ontvangen. Als alle km uitbetaald zoifden worden, zou dat nog eens aan meer dan 550 personen een reiskostenvergoeding betekenen, omdat in de gehele N.T.S. ongeveer 650 mensen werk zaam zijn met een grote inzet en en thousiasme, allemaal zonder enige vergoeding. Dit zou meer als 100.000,— gaan kosten. Ook de vergoeding van 30 ct/km is slechts een gedeeltelijke vergoeding van de gemaakte kosten. Over een vergoe ding per bezochte vergadering valt in het geheel niet te denken. Het is op kosten per 31 december 1980 aanvulling tot ideale situatie 4 jaar 6% 24% stijging totale kosten in 1985 370.000,- 170.000, 540.OOo! 135.000, 675.MÖ.- vertegenwoordigers in landelijke ge- wassenkommissies, die zelf ook de betreffende teelt beoefenen, mede door de informatie ook voor het ei gen bedrijf een bepaald voordeel hebben, ook al wordt de informatie in de eigen studieklub doorgegeven. studieklub en via de vakpers erg veel informatie voor het bedrijf beschik baar komt. Bijdragen derden Naast de eigen kontributie wordt het werk van de N.T.S. in belangrijke ken, vooral ook omreden dat in overleg met de 3 Centrale Land bouworganisaties taakafspraken zijn gemaakt, waarbij duidelijk is afge sproken dat de N.T.S. zich bezig zou houden met de teelttechniek, het geen een ontlasting inhoudt van de De N.T.S. stimuleert o.m. vooral onderzoek naar energiebesparing, andere teeltmethoden en onderzoek naar andere energiezuinige rassen Toch zal de bemanning van de ge- wassenkommissies steeds moeilijker worden, omdat een en ander veel tijd kost van vaak jonge ondernemers. Financiën een moeilijke zaak Financieel kampt de N.T.S. met het zelfde probleem als de meeste ande re verenigingen, n.l. steeds stijgende kosten. Het is bovendien niet de af dracht aan de N.T.S. alleen, waar mee de tuinder te maken heeft. mate financieel ondersteund door de afzetorganisaties voor de bloemen en de groenten, een steun, waarop in de toekomst de N.T.S. graag een beroep wil blijven doen. Toch betalen lang niet allen, die van de informatie en het werk van de N.T.S. direkt of in- direkt profiteren en met elkaar zou gezocht moeten worden naar moge lijkheden om het vele goede werk op teelttechnisch terrein, dat de N.T.S. in al zijn geledingen doet, financieel Kijken bij de buurman is een zeer nuttige bezigheid... Ten opzichte van de kosten voor 1980 betekent dit dat een gat van 22 zich onbetaalbaar en anderzijds leeft de gedachte binnen de N.T.S. dat Naast de kontributie aan de N.T.S. is er de kontributie aan de eigen stu dieklub, de standsorganisatie, de af zetorganisatie en de heffing van het Landbouwschap. Bij elkaar vormt dat in veel gevallen een respektabel bedrag. Relatief is de afdracht aan de N.T.S. een lage bijdrage, waarvoor in te ondersteunen, temeer omdat door velen inzet geleverd wordt om niet. De diskussies over een betere finan ciële struktuur van de N.T.S. zijn in volle gang. Binnen de N.T.S. hoopt men dat de Centrale Landbouwor ganisaties en het Landbouwschap hier intensief over mee willen den taak van de standsorganisaties en op dat terrein minder werk, dus ook minder kosten meebrengt. Aftrek van de N.T.S.-kontributie op de hef fing van het Landbouwschap zou een landelijke erkenning van de N.T.S. betekenen. Nut van een bepaalde vereniging Iedereen, die toetreedt tot een be paalde vereniging, zal zich vooraf steeds afvragen wat het nut van die betreffende vereniging is voor hem persoonlijk of voor zijn bedrijf. In de 2 eerste artikelen zijn we uitgebreid ingegaan op de werkwijze van de N.T.S., waarbij doeltreffende infor matie snel bij de individuele tuinder komt, informatie voor een groot aantal gewassen bij de groenten en de bloemen. De studieklub is-bij uit stek de geschikte vereniging, waar via lezingen, ekskursies, praktijk proeven, kursussen etc. de kennis, die er is, overgedragen wordt en waar voor een relatief kleine bijdrage (J 60,— tot 120,— kontributie per jaar) veel geboden wordt. Naast het aan anderen vragen om het N.T.S.-werk te blijven ondersteunen, zou tevens elke tuinder lid moeten zijn van de studieklub in zijn omge ving om zo het werk, dat thans door inzet van zovelen op geheel vrijwillige wijze geschiedt, mede te ondersteu nen. Heren tuinders, voor zover U nog geen lid bent, in Uw buurt is wel een studieklub, waarbij U zich kunt aan sluiten. Blijf niet aan de kant staan!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 22