VOO It ihü VltOIIW Een stap in je leven "Moeilijke perioden in een mensenleven". Opzoekboek voor ouders Studiemiddag in Middelburg voor Plattelandsvrouwen "Je moet het leren" Ik kan het niet aan Verkommeren is een sluipproces H DE VIERWEEKSE, EEN KURSUS VOOR PLATTELANDSJONGEREN Vi 7TF- uit de p.j.z.-agenda onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: I Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Ceersdijk. De Concert- en Gehooorzaal in Middelburg was vol. Dit betekende grote belangstelling voor de lezing van mevr. M.J.E. v. Pelt, oprichtster van de Stichting "Los Vast". Deze stichting houdt zich bezig met een emancipatie-patroon rond het alleen zijn in alle vormen. Deze middag werd georganiseerd door het prov. bestuur. Voordat mevr. v. Pelt het woord kreeg, begroette mevr. J.C. Nijssen-Schrier, prov. president, de aanwezigen. In haar inleidend toespraakje vestigde mevr. Nijssen de aandacht op de nieuwe doelstelling en het beleids plan in de Bond. Het beleid voor de komende jaren zal erop gericht zijn, dat de emanciperende vorming prioriteit zal krijgen bij het verwezenlijken van het doel. De president deelde mee dat de Stichting H.O.Z. (Huwelijk, Ouderschap, Zwangerschap) een voorlich tingsdag organiseert op 8 dec. in Goes. Tot slot een verheugende mededeling, die de perscommissie na aan het hart ligt: In 1982 zal gestart worden met een ledenblad. Dit zal 2 maal per jaar verschijnen met prov.-commissie- en afdelingsnieuws. Juffrouw v.d. Leeden bracht ons op dehoogte met de stand van de jubileumactie. Op 27 november zullen 30 gehandicapte huisvrouwen voor het eerst bij elkaar komen. Mevr. v. Pelt heeft het initiatief ge nomen tot het oprichten van de Stichting "Los-Vast". Het is haar ei gen ervaring die haar ertoe bracht zich in te zetten voor de mens, die alleen komt te staan. Door jarenlan ge verpleging van haar vader, die haar zeer dierbaar was, is zij in deze situatie gekomen. Maar alleen is niet altijd eenzaam, zo weet zij uit te leggen. Eenzaam is naar, maar alleen-zijn kan soms prettig zijn. Omgaan met alleen-zijn is een stuk levenswijsheid, en dat moetje leren. Tegenwoordig is alleen-zijn ook vaak een zaak van keuze. Jongeren zijn getraind om zelfstandig en al leen te zijn. Als deze tendens zich voortzet dan zal in 1990 65-70% van alle huishoudens 1- of 2 persoons woonvormen zijn. Een taak van de minister van Volks huisvesting om hier rekening mee te houden. Machteloze woede om vrede te hebben met het alleen-zijn. De club jes van fietsen, fotografie, e.d. zijn niet alleen de oplossing om eruit te komen. Dikwijls kan deelnemen aan een gespreksgroep verhelderend werken. Het aanbod wat de maatschappij je biedt, daar kun je niet mee verder. Er zijn ook technische voorzieningen in de woning mogelijk, die het al leen-zijn minder eenzaam zouden maken. Zo zou het b.v. gewoon moeten zijn dat er telefoonaanslui ting naast het bed zou zijn en als het kan een geluidsverbinding met de voordeur, als ook een knop om de voordeur te ontsluiten. Met deze voorzieningen is een alleen-wonende sterkef. Denkt U eens bij ziekte, wie belt de dokter, en wie laat hem bin nen? De eenzaamheid kan zover toeslaan, dat de animo om uit te gaan, ver te zoeken is. Mevr. v. Pelt pleit voor mogelijkheden in restaurants als éénlirtg aan "aanschuiftafels" plaats te nemen. Maar niet eenzaam aan een klein tafeltje, zonder de moge lijkheid tot een gesprekje. In theaters zou keuzemogelijkheid moeten zijn om tussen echtparen te zitten of tussen anderen, die ook maar één plaats geboekt hebben. De vacantieplanning wordt ook moeilijker. Bij vereenzaming doet het programma of reisdoel er niet meer toe. Als het maar gezellig is! Bij theaterbezoek is niet de culturele belangstelling het belangrijkste, maar de gezelligheid: mensen, die iets tegen je zeggen. Tot slot trachtte mevr. v. Pelt ons duidelijk te maken, dat wijzelf de grootste handicap voor onszelf zijn. Dat houdt in, de gedacht van: "Ik zou gelukkig zijn, als(alle goede, gulle, mooi, belangrijke dingen bin nen bereik zouden zijn). Maar het is alleen maar zoals het is! Hieruit komt het aanvaarden van een bepaalde situatie naar voren. En daar gaat het om! Na de pauze werden nog enkele vra gen beantwoord In de beantwoor ding kwamen de volgende kernach tige uitspraken naar voren: Ieder, die vaak zegt, dat hij onge lukkig is, komt nooit van z'n on geluk af - Er is wel voorbereiding op pen sionering, maar niét op ziek- en alleen-zijn. Dit vergt ook geeste lijke voorbereiding. Raad aan echtparen: maak el kaar vertrouwd met de eigen klussen, de helft komt eens alleen te staan. Houdt contacten en maak afspraken over zaken die je samen aangaan. Zet niet te gauw een handteke ning! Het was een lezing van een door het leven gevormde vrouw. Het alleen zijn heeft voor haar verschillende as pecten, zowel positief als negatief. Niet iedereen in de zaal zal haar ei gen gevoel van alleen-zijn in haar woorden herkend hebben. En toch zijn de situatie's op bijna alle vormen van alleen-zijn van toepassing. Even zo met de 17 los-vaste gedachten voor alleenwonenden, die we op een poster mee konden nemen. Jammer (maar wie ben ik om dat te zeggen), dat de mensen op deze poster als karikatu ren overkomen. Ik zou de poster wel een plaatsje in m'n huis willen geven, maar tochnee. Wel zal ik probe ren die 17 gedachten in me op te ne men. Bedoeld voor alleen-zijnden, maar even belangrijk voor niet al leen-zijnden. Van beide kanten wordt iets verwacht. Tot slot oprechte dankwoorden en bloemen voor mevr. Ria v. Pelt. Tijdens deze middag is het woordt "gespreksgroep" meerdere malen ge vallen. Er zijn verschillende gesprek- sen discussieleidsters in onze provin cie. Deze middag zou voor het pro vinciaal bestuur wel eens aanleiding kunnen zijn om hier op in te haken. Evenals andere jaren was er veel mooi's op haaken breigebied te zien, wat voor de prov. wedstrijd gemaakt is. De inzendingen van de handwer ken geven de studiemiddagen iets ge zelligs: de pauze speelt zich af bij de handwerkstands. R. Mouthaan-Mantel. Toen mijn eerste kind geboren werd, was het vanzelfsprekend dat al snel het boek van dokter Spock in huis kwam. Want hoe moest je anders een antwoord vinden op al je vragen? Sindsdien is er veel veranderd. Opvoedende vaders en moeders moeten in heel wat meer zaken thuis zijn, dan je in Spock kunt vinden. et is daarom erg fijn dat er een "opzoekboek voor ouders" is ver schenen, uitgegeven door Ouders van Nu. In een recensie die ik over het boek las, werd het aangeprezen als verschrikkelijk leuk, en dat vind ik er ook van. Het ziet er fleurig uit door foto's van kinderen in allerlei leeftijden op de voorkant. Het formaat is handig en het boek is niet ingenaaid of gebon den, maar heeft een spiraalrug. Dat is gemakkelijk bij het open laten lig gen van het boek. De samenstellers hebben een hele leuke formule gekozen voor de in houd. De trefwoorden zijn alfabe tisch gekozen, en om een voorbeeld te geven, bij de letter A gaat dat zo: aanleg, aansprakelijkheid, adoptie, agressie, alcohol, alleenstaande ou ders, allergie, alternatieve genees wijze, amandelen, astma, autisme, auto. Onder elk stukje tekst volgt een opgave van boeken over het onder werp en adressen waar je informatie kunt vinden. Het boek heet Kinderen van klein tot groot, en is te bestellen bij Ouders van Nu, Antwoordnummer 346, 2000 VC Haarlem of via de boek handel. De prijs is 17,50 evt. 2,75 verzendkosten) Voor de 34e maal organiseren de Volkshogescholen Allardsoog (Bakkeveen, Frl.) en Bergen (N.H.) de "Vierweekse voor plattelandsjongeren", van 4 t/m 30 januari 1982. Het nemen van belangrijke beslissingen Boer worden? Boer blijven? Emigreren? Een baan buiten de landbouw zoeken? Aandacht voor ontwikkelingen in de landbouw en op 't platteland. Ook aandacht voor persoonlijke vorming; veel jongeren durven niet te praten, te diskussiëren, durven geen kontakten te leggen. Een kursus voor jongens èn meisjes (tussen 17 en ongeveer 27 jaar) uit heel Nederland. De kursus wordt zowel in Bakkeveen als in Bergen gehouden. De kosten bedragen 850,- per persoon 425,- voor - maximaal 20 - leden van plattelandsjongerenorganisaties). In deze prijs is alles inbegrepen. Een folder is op aanvraag verkrijgbaar bij Volkshogeschool Allardsoog (tel. 05169 - 241) en Volkshogeschool Bergen (tel. 02208 - 4541). ier weken van huis, vier weken lang optrekken met onbekenden, zag je daar niet tegenop? Vier weken weg, gaf dat thuis geen problemen voor 't werk? Het kursusgeld, vorm de dat geen bezwaar? Deze en andere vragen worden voorgelegd aan Gerard ten Dam (24) uit Espel en Mieke Hanse (22) uit Rutten. Beiden hebben in januari 1981 deelgenomen aan de Vier weekse, georganiseerd door Volks hogeschool Bergen en de drie platte landsjongerenorganisaties. Gerard werkt bij zijn ouders op een gemengd bedrijf: 12 ha akkerbouw, 70 fokzeugen en 6000 legkippen. Mieke runt met haar vader ook al een gemengd bedrijf: 12 ha weide grond (25 koeien) en 4 ha pootaard- appelen. Een beetje ander mens "Ja, hoe kom je erbij om je op te ge ven". Gerard denkt even na. "Ei genlijk liep ik al een paar jaar met het plan rond. Een kameraad van me heeft een jaar of vier geleden de vierweekse gedaan. Die kwam en thousiast en als een... een beetje an der mens terug. Hij leek wel wat makkelijker en bewuster over dingen te praten. Het leek me wel wat die kursus. Toen bovendien bleek dat mijn ouders erachter stonden èn mijn broers bereid waren om in mijn afwezigheid thuis een handje te hel pen, viel het laatste beletsel weg". Ook bij Mieke thuis boden broers - door in te springen - haar de kans om vier weken weg te gaan. "Het lag bij ons misschien wel wat gemakkelijker gezien de koeien. Ja doodeng vond ik het idee om zo'n lange tijd met on bekenden om te moeten gaan. Vre selijk.... Maar wat is dat achteraf al lemaal meegevallen. Ik denk dat het moeten werken in werkgroepjes daaraan goed heeft meegeholpen. Toen ik tevoren thuis de folder had gelezen was dat hele werkgroepge- doe me helemaal niet duidelijk. Nu zie ik de grote voordelen ervan in. Wij hebben in die vier weken veel kunnen doen door soms met de hele groep, dat waren er 19, en vaak in vier kleine werkgroepjes te werken. In overleg met de hele groep werden er in de eerste week vier onderwer pen gekozen: emigratie, bedrijfso vername, alternatieve energie, EEG- landbouwbeleid. Zo ontstonden er ook vier werkgroepjes, één bij elk onderwerp. Binnen zo'n groepje 4 a 5 jongens en meisjes, die samen heel intensief met een onderwerp bezig zijn, voel je je al heel gauw thuis. Als ik er nu aan terugdenk, begrijp ik nog steeds niet dat ik er zo tegenop heb gezien". Voor het geld kan je niet thuisblijven Bij zowel Mieke als Gerard vormde de hoogte van het kursusgeld geen probleem. "Als je nagaat, dat wanneer je lid bent van een plattelandsjongerenor ganisatie, je maar 400.— hoefde te betalen voor die vier wekendat is toch niks! Zeker als je nu weet watje daarvoor allemaal hebt gekregen, is dat bedrag een schijntje. Voor 't geld kan je niet thuisblijven", zegt Gerard. Een heel groot gezin "Nee niet alle tijd werd aan praten en diskussiëren besteed. Dat doe je thuis toch ook niet. Je leefde er na melijk als in een heel groot gezin. Dat betekende ook een handje hel pen bij de afwas. We hebben ook een paar keer gekookt. Je woonde er ge woon. Alles deed huiselijk aan". Met pretogen denken beiden, bij de vraag of er ook tijd voor ontspanning was, aan kennelijk zeer plezierig verlopen strandwandelingen en niet te verge ten de slotavond! Mensen nog aan toe...' 't Was geweldig De vraag om hun ervaringen in een paar woorden samen te vatten, vin den ze niet moeilijk te beantwoor den. Gerard zegt het zo: "Een hele boel dingen doen die je wel of niet leuk vindt, in een heel groot gezin. Alles met elkaar samen doen. Ik zag er tevoren tegenop, maar wat ben ik blij dat ik gegaan ben". Mieke: "Ik heb er ook tegenop ge zien, de tijd is echter omgevlogen. Vier weken lang samen te zijn, je sa men te voelen, met elkaar over je emoties te kunnen praten. Het was geweldig!" bowlingkompetitie De sportkommissie van de P.J.Z. or ganiseert een bowlingkompetitie voor alle aangesloten afdelingen. Er zullen eerst een drietal voorronden worden gehouden, waaraan telkens 4 afdelingen deelnemen. De winnaars van deze voorronden plaatsen zich voor een finaleronde. De eerste P.J.Z.-bowlingavond wordt gehouden op 27 november op de bowlingbaan "Schoneveld" te Breskens van 19.30 tot 21.30 uur. De deelnemende ploegen zullen zijn: Oost Zeeuws-Vlaanderen West Zeeuws-Vlaanderen Noord-Beveland 's Heer Abtskerke/Nisse Elk team bestaat uit 3 jongens en 3 meisjes. Informeer even bij je afdelingsbe stuur of er al genoeg spelers/sters zijn. Misschien kun je nog meedoen. 27 november: oprichtingsvergade ring P.J.Z.-Walcheren in "de Brasse rie". Lange Delft 10 te Middelburg. Aanvang 20.00 uur. 27 november: P.J.Z.-bowlingavond op de bowlingbaan "Schoneveld" te Breskens van 19.30 tot 21.30 uur. 27 november: Ledenvergadering P.J.Z.-Goes in "de Honte", Wilhel- minastraat 10 te Oudelande. Aan vang 20.00 uur. 28 november: P.J.Z.-Sprang-Capelle organiseert een zaalvoetbaaltoernooi in Sporthal Zidewinde te Sprang- Capelle. 1 december: Dagelijks Bestuursver gadering P.J.Z. te Bergen op Zoom. 2 december: Vergadering vormings werkgroep Brabant in Café Den Uuden te Zevenbergen. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21