Veel veulens op W.P.N. Fokdaq te Nieuvwliet Alleen snij ma is voor paarden niet voldoende J. Goedegebure succesvol bij I.B.O.P.-proeven Drs. L. Flink van PVV overleden Voor de vierde achtereenvolgende maal werd in Zeeuws-Vlaanderen onder verantwoordelijkheid van de Zeeuws-Vlaamse fokvereniging een fokdag gehouden. Omdat dit jaar nog veel werkzaamheden in de eerste weken van november moesten wor den verricht was het aantal bezoe kers niet zo groot. De echte fokkers en hun paarden waren er echter wel. Vooral het aantal aangeboden veu lens was groot, zodat er in twee leef tijdsgroepen gesplitst moest worden bij de merrieveulens. Kampioen veulen werd Zolite een Riddermerrie veulen van de gebroe ders van Gilst uit Goes; een volgens de jury sterk ontwikkeld veulen met goed type, lange lijnen en een vol doende beweging. Welicia van J. Goedegebure uit Ka- pelle, eveneens een afstammeling van de hengst Ridder, een merrie die zeer veel ras vertoont, korrekte be wegingen heeft en goed ontwikkeld is, werd kampioene bij de één en tweejarige paarden. De Phanteonmerrie Trienta van G. Malcorps uit Nieuwvliet werd kam pioene bij de oudere paarden. Zij kombineert een goede ontwikkeling met een goede beweging, waarbij vooral de achterhand sterk gespierd is. Dat deze plaatsing juist is werd bevestigd door het feit dat deze mer rie gereden door haar eigenaresse later in het middagprogramma over tuigend eerst geplaatst werd in de rubriek bestgaand rijpaard. De mer rie Languine van Mej. A. v.d. Peijl uit Axel werd hier tweede gevolgd door Lerie van M. de Feijter uit Terneuzen. Ineke Goense werd met haar blauwschimmel El Gaucho, die in het stamboek ingeschreven staat onder de naam Lastpost, een naam waarmee deze ruin niet in het minst juist gewaardeerd is, eerste in de ru briek beste prestatiepaard. Dit was dan een herhaling van de prestatie van vorig jaar en wederom mocht Ineke Goense dus een draagbaar te levisietoestel mee naar huis nemen. 8 Triënta, kampioene oudere merries van S. Malcorps, Nieuwvliet. Ym ^wnm TMffl 38 Welicia, 1 j. kampioene van J. Goedegebure, Kapelle. 48 Verenia, 2 j.merrie van L.W. v. Gilst, Goes. Nora, een Heidelbergdochter van de fam. Bergwerff uit Middelburg, ge reden door Mevr. Gelok, werd op zeer geringe afstand als tweede ge plaatst, vooral vanwege het feit dat ook deze merrie een goede techniek en veel vermogen heeft om te sprin gen. Onder goede begeleiding en De teelt van snijmais is de laatste jaren geweldig toegenomen en gezien de (lage) kostprijs is het aantrekkelijk om ook snijmais aan paarden te voeren. Ingekuilde snijmais is een energierijk produkt dat arm aan eiwit, mineralen, sporenelementen en vitaminen is. Het energiegehalte is afhankelijk van het groeistadium waarin de mais geoogst wordt. Hoe ouder het groeistadium, dat wil zeggen, hoe groter de kolf van de plant is, des te hoger is het energiegehalte. Snijmais heeft door het hakselen vrij weinig struktuur. Produkten met weinig struktuur worden door paar den sneller opgenomen dan struk- tuurrijke produkten zoals bijvoor beeld hooi. Omdat de meeste paar den maar een beperkt deel van de dag gebruikt worden, is het verstan dig om de dieren de rest van de dag ook iets te doen te geven ten einde het ontstaan van ondeugden te voor komen. Het is dan ook aan te bevelen om naast snijmais ook struktuur- houdend ruwvoer (hooi of stro) te geven. Hooi heeft in dit geval duide lijk de voorkeur. Inkuilen Een snijmaiskuil moet dicht bij de stal liggen. Men kan maar voor één dag of hoogstens twee dagen snij- maissilage in voorraad in de stal hebben anders gaat de snijmais schimmelen. Beschimmeld voer ver oorzaakt diarree of andere spijsver teringsstoornissen. De kantstukken van een snijmaiskuil bevatten ook vaak schimmel en moeten daarom niet gevoerd worden. Het inkuilen van snijmais in een be staande betonnen silo moet beslist afgeraden worden. Bij het uithalen gaat de bovenste laag, die blijft zit ten, bijna altijd broeien en schim melen omdat na het uithalen het goed afdekken van de kuil achter wege blijft. Paarden moeten aan de smaak van snijmais wennen. Een gewennings periode van ongeveer veertien dagen is lang genoeg. Na deze periode wordt snijmais door paarden goed 20 opgenomen en wordt het door paar den als een smakelijk voedsel erva ren. Snijmaissilage is eiwitarm. Aan een snijmaiskuil voor runderen wordt daarom weieens ureum toegevoegd. Dit ureum wordt in de pens door mi- kro-organismen omgezet in eiwit. Snijmaissilage voor paarden mag geen ureum bevatten omdat het ureum voordat het de blinde en dikke darm bereikt, waar het omgezet zou kunnen worden in eiwit, reeds wordt afgebroken. Er ontstaat dan ammo niak en ammoniak is giftig voor mens en dier. Als men extra eiwit aan paarden wil geven moet dit in de vorm van echt eiwit. Paarden die arbeid moeten verrich ten, hebben naast hooi en snijmais silage nog krachtvoer nodig. Men moet eraan denken dat haver evenals snijmais arm is aan kalk en vitami nen en dat het niet zoveel eiwit bevat dat het (grote) eiwittekorten kan wegwerken. Lakterende merries hebben altijd extra eiwit nodig. Hieraan moet men denken als men het eiwitarme produkt snijmaissilage voert. Een aanvulling met een eiwit rijk produkt en eventueel mineralen en vitaminen is dan ook aan te be velen. Jonge paarden moeten optimaal ge voerd worden. Dit wordt qua eiwit-, mineralen- en vitaminenvoorziening niet bereikt als men snijmaissilage voert. Aan te bevelen is dan ook deze dieren een meer traditioneel rant soen te verstrekken. goed berijden zou dit paard evenals de El Gaucho van mej. Goense tot beste prestaties in staat moeten zijn. Inge Quist uit Arnemuiden werd in deze rubriek goede derde. De belangrijkste uitslagen van de keurin gen: 2 jarige veulenboekmerries: Verenia van L.W. van Gilst uit Goes, le premie; Vodka van F. Veldheuzen uit Vlissingen, le premie. 1 jarige veulenboekmerries: Welicia van J. Goedegebure uit Kapelle, le premie; Waldola van A. de Nooyer uit Gapinge, le premie; Wanda van Stal Goedhart uit Gnjpskerke, le premie; Wendy van M. Gelok uit Gapinge, le premie; Willemien van A. de Nooyer uit Gapinge, le premie. Hengstveulens: le premie voor: Zilko van Stal Goedhart, Grijpskerke; Zephyrus van D. Maris, Grijpskerke; Zuidenwind van Stal Goedhart, Grijpskerke; Zomer- fest van Stal Goedhart, Grijpskerke. Merrieveulens, geboren voor 1 mei. le premie voor: Zolite van Gebr. v. Gilst, Goes. Merrieveulens, geboren na 1 mei. le pre mie voor: Zavanna van S.M. Rentmees ter, Hulst; Zonya van A.J. Leenhouts, Breskens; Zejanja van J. Mattheyssen, Nieuw Namen; Zimaika van F. Thijs, Hulst. 4-7 jarige stermerries: le premie voor: Triënta van S. Malcorps, Nieuwvliet; Pioline van P.J. Riemens, Nieuwvliet; Silvana van S.M. Rentmeester, Hulst, Petite Tout van G. v. Leuven, Vogel waarde; Turquoise van B. Moerland, Re- nesse; Riannetty van H. v. Doeselaar, Hoek. 4-7 jarige stamboekmerries: le premie voor: Tostie van mevr. v. As, Zierikzee; Twiggy van H.P.N. Tas, Waterlandkerk je; Tesiree van E. v. Nieuwenhof, Renes- se. 3 jarige stamboekmerries: 1 e premie voor: Uscana van D. v.d. Goudoever. 3 jarige stermerries: le premie voor: Udine van N. de Feijter, Terneuzen. 3 jarige ruins: le premie voor Uri van E. Tas-v.Driel, Waterlandkerkje. Nederlandse rundvleesexport in de lift De Nederlandse export van rundvlees in de EG ontwikkelt zich gunstig. Met name naar Frankrijk en de Bondsrepubliek. Maar ook naar Griekenland. Dit land ontwikkelt zich tot een interessant afzetgebied sedert de toetreding tot de EG, meldt het produktschap voor vee en vlees (pvv) in een notitie waarin de aan bodsverwachting aan rundvlees wordt omschreven. Afgaande op de veetellingen die in de periode mei/juni '81 in de lidsta ten plaatsvonden, uitgezonderd De nemarken en Griekenland waarvan nog geen cijfers beschikbaar zijn, valt te verwachten, dat het rundvlee saanbod in de EG iets zal afnemen in het tweede halfjaar. Buiten de EG is er ook sprake van toenemende ex port van Nederlands rundvlees. Zij het dat afzet naar Oost-Europese staten de laatste tijd moeilijker ver loopt. Het pvv meent, dat met name betalingsproblemen daarvan de oor zaak zijn. Momenteel spreekt het pvv van gunstige opbrengstprijzen. Mede ge zien de situatie op de wereldmarkt wordt in dat opzicht van een "niet onvriendelijk beeld" voor de produ centen gesproken. EG-aanbod varkensvlees wordt kraper Te verwachten valt, dat het varkens vleesaanbod in de tien lidstaten van de Europese Gemeenschap tot juli '82 krap zal blijven. Op grond van de EG-tellingscijfers van het aantal var kens in de gemeenschap per 1 augus tus jl. komt het produktschap voor vee en vlees (pvv) tot deze konklusie. Per 1 augustus '81 blijkt de EG-var- kensstapel namelijk 1,5% kleiner te zijn dan op dezelfde datum in '80. Op grond daarvan verwacht het pvv dat er. in de periode juli '81 t/m juni '82 in de EG ruim 124,3 miljoen slachtvarkens aan de markt zullen komen tegen ruim 124,8 miljoen in Zaterdag 21 november werd in manege Riemens te Nieuwvliet I.B.O.P.-proeven afgenomen. Zoals de laatste jaren gebruikelijk, komt de kommissie Instelling Bruikbaarheids Onderzoek Paarden/Pony's in november een zaterdag naar Zeeland om de hier aangeboden paarden en/of pony's te beoordelen op bruikbaarheid als trektuig- of rijpaard. De jury bestond dit keer uit de heren S.C.A.C. Pompen (voorz.) en C. de Groot Czn. Met name de leden van de afdeling Zeeland van het Warmbloedpaar denstamboek Nederland maken jaarlijks van de geboden gelegenheid gebruik, hoewel het aantal nog best wat groter zou mogen zijn. Bij het rijpaardonderzoek, waarbij de paarden onder het zadel voorge bracht worden en waar de beoorde ling vooral gezocht is op ruimte in de beweginen stap, drag en galop met daarnaast gehoorzaamheid en ka rakter en waarbij ook techniek, ge willigheid en vermogen om te sprin gen beoordeeld wordt, behaalde Sylvia, een Jason dochter, van J. Goedegebure uit Kapelle met 89 punten een A.Certificaat, een zeer goed resultaat. Voor de Doruto dochter Piolina van P.J. Riemens uit Nieuwvliet, die evenals eerstge noemde gereden werd door Suzan Malcorps, werd het resultaat een B.Certificaat met 87 punten. Ook voor de Kristalmerrie Tasja, van en gereden door Mej. A. Lantsheer uit Grijpskerke was er een B.Certificaat weggelegd en wel met 79 punten. Bij het onderzoek als tuigpaard werd een A.Certificaat met een totaal van 89 punten toegekend aan de bruine tuigpaardstermerrie Teample, voor gebracht en eigendom van W. Kos ten uit Middelburg. Een bijzondere prestatie werd gele verd door de warmbloedtuigpaard ruin Tom van T. v.d. Bijl uit Gapin ge. Deze afstammeling van Natuur verkreeg bij het onderzoek als trek paard, iets wat nog zeer zeldzaam voorkomt, een AA. Certificaat, wat als een buitengewoon goede presta tie gezien mag worden. Het paard toonde een goed karakter en tempe rament, zeer goede trekvastheid en werkwilligheid. Gedrag bij in- en uitspannen was erg rustig. Dhr. v.d. Bijl bracht zijn paard zelf voor, zowel bij deze trekproef als bij het onder zoek als aangespannen paard waar bij deze ruin een B.Certificaat werd toegekend. dezelfde periode van het jaar daar voor. Per land worden er natuurlijk wel verschillen in aanvoercijfers ver wacht; zo zal deze in Nederland in die periode vrijwel gelijk blijven en wordt procentueel de grootste uit breiding verwacht in Griekenland met4.1%( 91.000 dieren), in Italië 1.4% 132.000 stuks), Ierland 1,3% 59.000 stuks), het Verenigd Koninkrijk 1,2% 179.000' stuks) en Frankrijk 0,6% 119.000 stuks). Daartegenover staan in met name de Bondsrepubliek. België/Luxemburg en Denemarken naar verwachting lagere aanvoeren van in totaal ruim 1 miljoen dieren, waarvan 741.000 stukS minder in West-Duitsland. In de late middag van zaterdag 14 november is drs. L. Flink, adjucnt- secretaris en hoofd van de afdeling markt en structuur van het produkt schap voor vee en vlees (pvv), plot seling overleden. De heer Flink, 53 jaar oud, trad op 1 april 1962 in dienst van het pvv als econoom .en droeg in die hoedanis- heid onder meer als hoofd van de toenmalige afdeling marktbeleid van het pvv en sedert 1 januari 1972 als adjunct-secretaris, in belangrijke mate bij tot de inbreng van de ne- derlandse vee- en vleessector bij het EG-beleid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 20