Opslag kunstmest Luid en duidelijk H et lijkt er erg veel op dat europees kommissaris Frans Andriessen - naast de Landbode - ook ons eigen lijfblad goed leest, In mijn laatste bijdrage opperde ik namelijk de veronderstelling dat de Brusselse vernieuwingssoep mis schien wel niet zo heet moet worden gegeten als ze in middels is opgediend In zijn rede tot de algemene ver gadering van het K.N.L.C. zei Andriessen het met onge veer dezelfde woorden daaraan toevoegend dat "de kwaliteit van de soep overigens mede bepaald wordt door Uitvoering landinrichtingswerken wordt getemporiseerd zuidelijke landbouw maatschappij De prijzen van kunstmest zijn de laatste tijd opnieuw fors gestegen. Belangrijke oorzaak is het steeds maar duurder worden van aardgas dat een uiterst belangrijkste grondstof is bij de produktie van kunst. mest. Het Landbouwschap wil meer zicht krijgen op de kostprijsop- bouw van kunstmest en het tijdstip waarop de verschillende prijsverhogingen worden doorberekend. Op de foto een grote loods waarin opgeslagen kalkammonsalpeter 26%N, de meest gebruikte stikstofmeststof in ons land. Knokken Landbouwbegroting In gesprek met Landbouwschap voor Europese Top Van Agt op de bres voor belangen Nederlandse landbouw z.l.m VRIJDAG 27 NOVEMBER 1981 68e JAARGANG NO. 3609 land- en tuinbouwblad de temperatuur"! Hoewel ik het natuurlijk fijn vind dat Andriessen mijn veronderstelling heeft bevestigd, ben ik er toch nbg steeds niet gerust op dat het allemaal wel mee zal vallen. De laatste berichten zijn nu dat de Brusselse vernieuwingsvoorstellen in ieder geval over de europese top van dit weekend worden getild en meegenomen zul len worden met de prijsonderhandelingen voor het vol gend jaar. De vraag is of we daar nu zo gelukkig mee moeten zijn omdat de kans op vermenging, en dus ver troebeling, wel erg groot is: dat wordt dan een gebonden in plaats van een heldere soep, misschien wel een Brus selse maaltijdsoep. Ik hou er niet van. D eze sussende woorden gevoegd bij het uitstel houden het gevaar in zich dat we gaan denken dat het allemaal wel los zal lopen. Gewend als we - van nature - zijn om vooral korte-termijn-politiek te bedrijven vergeten we wel eens dat het op langere termijn bezien met de producen ten in de landbouw - de boeren dus - struktureel voort durend bergafwaarts gaat en nog zal gaan. Alle fraaie verhalen over de waarde van de landbouwproduktie ten spijt. We moeten daar een beetje mee oppassen: als de land- en tuinbouw dit jaar de rekordomzet (eksport) haalt van 40 miljard gulden dan wil dat niet zeggen dat het de producent - boer en tuinder - dus goed gaat. Dat zijn totaal aparte verhalen. (Terzijde: dit neemt overigens niet weg dat als de«Provinciale Zeeuwse Courant van zaterdag j.l. een verhaal brengt over het aardgas "als de kurk waarop wij drijven" dat wij dan niet zouden mogen wij zen op hetzelfde, zo niet grotere, drijvende vermogen van de land- en tuinbouw). Dit houdt onder meer in dat als de druk voor het moment wat van de ketel zou zijn er toch nóg genoeg overblijft om voor te knokken. Blijkbaar denkt onze praktijkschrijver uit West Zeeuws-Vlaanderen er ook zo over gezien zijn bijdrage in ons blad van vorige week: "Juist nu, met deze ekonomische recessie beseft men te weinig hoe hard nodig een meer gezonde land bouw voor een samenleving is" aldus onze praktijk schrijver. En inderdaad, wij zullen onze stem luid en dui delijk moeten laten horen. 0 nze stem luid en duidelijk laten horen. Dat is ook het parool bij het nalopen van de gewijzigde landbouwbe groting die deze week in de Tweede Kamer is behandeld (als er tenminste geen kink in de kabel is gekomen). Zeer in het oog springend in deze gewijzigde begroting is het terugbrengen van de voorziening voor de sociaal ekono mische voorlichting van 14 naar 1 3 miljoen gulden, dus maar liefst 7% lager. Juist in een tijd dat de hulp van de SEV meer en meer wordt ingeroepen door in de geva renzone gerakende bedrijven is dit een hoogst merk waardige zaak. Dit noemen ze het profijtbeginsel: je zal In een gesprek met een delegatie van het Landbouwschap heeft premier Van Agt maandagavond 23 november j.l. toegezegd tijdens de komende Europese Top in Londen (26 en 27 november) de belangen van de Nederlandse Landbouw te zullen verdedigen. Het Landbouwschap had om een onderhoud gevraagd aangezien tijdens de Euro pese Raad mogelijk gesproken zal worden over de her- strukturering van het Europese landbouwbeleid. De delegatie van het Landbouwschap toonde zich bij monde van zijn voorzitter Luteijn verheugd over de pas sage in de regeringsverklaring waarin wordt gezegd, dat de bestaande grens van eigen middelen voor de Ge meenschap van 1% btw afdracht geen belemmering meer mag zijn voor de verdere ontplooïng van het gemeen schappelijk beleid. Het Landbouwschap is het er mee eens dat alleen op die wijze het gemeenschappelijk beleid op ekonomisch, monetair en sociaal gebied kan worden ontwikkeld. Dit is zeker ook noodzakelijk voor het be houd van het EG-landbouwbeleid. 1 %-plafond Aangezien de doorbreking van het 1 %-plafond pas plaatsvindt indien dit door de parlementen van alle lid staten wordt goedgekeurd, moet het Nederlandse initia tief door de andere regeringen spoedig worden overge nomen, zo meent het Landbouwschap. Het verschil in ontwikkeling tussen Noord en Zuid in de Gemeenschap kan niet door het landbouwbeleid worden opgelost, aldus het Landbouwschap. Het zuiden profi teert overigens meer van het EG-marktbeleid dan de zuidelijke lidstaten meestal doen overkomen. Alleen een regionaal beleid, dat alle bedrijfstakken omvat, kan vol gens het Landbouwschap een oplossing bieden. Opnieuw wordt bezuinigd op de uitvoering van landinrichtingsplannen... door het terugschakelen van het uitvoeringstempo. Bij de bezuinigingsoperatie op het budget van het Mi nisterie van Landbouw heeft Minister de Koning beslo ten de post voor landirichtingswerken te verlagen met 7 miljoen. In een toelichting op de begrotingswijzigingen deelt de bewindsman mee dat de op het werkbudget voor de lan dinrichting aangebrachte vermindering zal worden ver wezenlijkt door toepassing van de in de heroverwegings rapportage aangeduide benadering, die de bestuurlijke verhoudingen en de aangegane verplichtingen het minst aantast: temporisering van de planuitvoering met op ter mijn achterwege laten van bepaalde voorgenomen pla nonderdelen. maar in de problemen zitten! Duidelijk is in ieder geval dat de dienstverlening door de SEV persé niet mag wor den ingekrompen; dat er veeleer behoefte is aan uitbrei ding. Het zal dus uit de lengte of de breedte moeten komen. Andere taakstellingen waarop in de gewijzigde begroting wordt beknibbeld zijn onderwijs, landinrich ting (7 miljoen) en dierziektebestrijding (4 miljoen). De verwijzing naar het profijtbeginsel doet blijkbaar wonderen: een regelrechte lastenverzwaring voor de be treffende boeren. In deze tijd van Sinterklaas geeft dit alle aanleiding om het bekende Sinterklaarlied "Zie ginds komt de stoomboot" als volgt te wijzigen: "Wie stout is krijgt lekkers, wie zoet is de roe". Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1