Uniformiteit in benaming fruitrassen Floriade inschrijvingen en prijsvragen leder moet inspelen op z'n eigen manier! SYMPOSIUM EUROPEES KONSUMENTENBELEI- D Winterprogramma van start De snoei is weer begonnen Ook in ons THOOLSE DISTRIKT is ieder er wel van doordrongen, dat het bedrijfsleven steeds meer komt te staan, voor steeds meer oplopende kosten. Vooral geldt dit wel voor de energiebehoefte, die in elk staandg- lasbedrijf, een schrikbeeld begint te worgen. Een gewaarschuwd man geldt echter voor twee, zodat hij waar mogelijk, zijn bakens daarnaar kan zetten. In ieder geval weet elke belangheb bende nu al, in welke mate de gas- prijzen tot 1985 omhoog zullen gaan. Deze verhogingen zijn dankzij onze mede EEG-partners de Nederlandse tuinbouw opgelegd, en afspraken moeten nagekomen worden. Als magere troost voor de Hollandse tuinders, blijft het een waar woord wat de dichter zei: "'t En zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen!!". Ondertussen wordt er weer naarstig naar gezocht warmte zoveel mogelijk binnen houdt, en bovendien de toegepaste winterteelten, bijzonder warmtebe- hoeftig zijn. Een gelukkig feit is ver der, dat de tuinbouwvoorlichting de belanghebbenden, terdege inlicht omtrent de mogelijkheden, en ook onmogelijkheden, om van de ter be schikking gestelde subsidie gebruik te maken. Een voordeel is ook wel voor ons gebied, dat de gemiddelde wintertemperatuur in Z.W. Neder land iets hoger ligt dan elders in ons land. Een en ander maakt ons weer duidelijk, dat elke individuele tuin-, der voor zich zelf moet inspelen op de mogelijkheden die er op zijn be drijf te behalen zijn. Ondanks nog steeds niet optimale weersomstan digheden, zijn op een klein deel na, alle teelten nu toch gerooid. Jammer is het dat de prijs van de zaaiuien door een overaanbod nog steeds op een te laag peil zit. Voor de prijzen van de laatste weken is nauwelijks of en gestreefd om te komen tot ener giebesparing, om de wind nog wat in de zeilen te houden. Er wordt nu een aardige subsidie gegeven op dubbel glas, en het afschermen van buiten gevels. Hiervoor is weer een flinke investering nodig, hetgeen niet ech ter weer terugverdiend moet worden, in een drastisch verlaagde energie behoefte. Om er dan echt voordeel uit te kunnen halen, moet men mijn inziens wel glastuinder zijn met een oppervlakte van, minstens 8 a 10.000 m2. Verhoudingsgewijs hebben gro te kassen minder m2 gevels nodig per m2 teeltgrond dan een kas van 3 tot 5000 m2. In de praktijk is het wel zo dat de meeste glastuinders in ons Thoolse gebied weinig voordeel kunnen behalen uit genoemde sub sidieregeling. Als zalf op de wond is het echter ook zo, dat men in ons gebied provisorisch met folie, de Jonge fruitbomen die op inplanten wachten niet de kale kostprijs te behalen ter wijl dan aan de nodige onderne merswinst maar niet gedacht moet worden. Nieuw proefbedrijf Van belang voor Zuid-West Neder land is ook wel dat er een nieuw proefbedrijf in Barendrecht gesticht gaat worden, voor glas en volle- grondsteelt. Een gunstige regeling is daarbij dat de regering voor de helft subsidie geeft, in de aanleg en eks- ploitatiekosten. Men krijgt dan weer het gevoel, dat men toch niet geheel in de kou moet blijven staan. Het is te hopen dat de nieuwe proeftuin voor geheel Z.W. Nederland voor vele vakgenoten tot nut mag zijn. TELEFONISCHE INFORMATIE VOOR GRONDONTSMETTERS Vanaf 16 november j.l. kunnen grondontsmetters telefonisch in formatie krijgen over het verdun nend vermogen van de atmosfeer via de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (010 - 73.29.64). Minister De Koning (landbouw en visserij) heeft dit mede namens de staatssecretaris van volksgezond heid en milieuhygiëne bekend ge maakt. Zoals bekend is gedurende dag- en nachtperioden met een gering verdunnend vermogen de toepas sing van methylbromide voor grondontsmetting en het verwij deren van de plasticafdekfolie na het gebruik van methylbromide verboden. Onder het motto "Wat betekent Eu ropa voor de konsument?", wordt op 10 en 11 december in Kerkrade een symposium georganiseerd door de Konsumenten Kommissie voor Eu ropa. een samenwerkingsverband van Konsumenten Kontakt en Kon- sumentenbond, onder voorzitter schap van drs. G. Hilkens. De eerste dag zal gewijd zijn aan een kritische evaluatie van het tot dusver gevoerde gemeenschappelijke kon- sumentenbeleid. Op de tweede dag worden de per- spektieven voor een EG-konsumen- tenbeleid geschetst. Op de fruitteeltbedrijven in ZUID- BEVELAND is het winterprogram ma van start gegaan. Het plantmate- riaal is door veel boomkwekers afge leverd en de dagen zonder regen zijn dankbaar benut om de boompjes te planten. Al of niet met potgrond is een omstreden vraag geworden, velen stappen er van af. Op verse grond is het natuurlijk overbodig, maar plan ten in een pas gerooide boomgaard, wanneer we uitgaan van appels in ap pels, is het gebruiken van goeie pot grond aan te bevelen, indien het plantgat afgedekt wordt met stalmest of champignonmest. Ook zorgen, dat de potgrond in 't voorjaar en de zomer vochtig blijft is een eis. Is die moge lijkheid niet aanwezig, gebruik dan liever geen potgrond. Wanneer deze uitdroogt kan de groei zwakker zijn dan zonder potgrond. Een stelregel is zonder meer dat met potgrond plan ten, meer werk vraagt, ook het jaar daarna. De vraag naar bomen is groot dit jaar, plantplannen moeten eigenlijk een jaar van te voren op papier staan, men kan dan ook verzekerd "zijn van goed gevoerd plantmateriaal. Wan neer u nu nog bomen koopt overtuig u zelf goed of het materiaal inder daad goed is. Liever een jaar uitstel len en goed materiaal in de grond stoppen, dan met zwakke boompjes starten. Veelal wordt de plantwoede aangewakkerd door een jaar als dit met hoge fruitprijzen, maar een goeie fruitteler dient een vastomlijnd plan te hebben, waar hij niet vlug vanaf wijkt. Het fruit uit de schuren wordt ge lukkig vlot geruimd dit seizoen, al is de prijs van de Golden iets gedaald. Zorg dat het fruit uit de schuren ze ker voor half december weg is. Op dit moment ziet het er naar uit dat de meeste telers hier ook van uit gaan. In de winter alle machines schoon maken en zonodig alle werktuigen, die mankementen vertonen repare ren, zodat in 't voorjaar met goed materiaal van start kan worden ge gaan. Wanneer we volop in 't werk zitten kost reparatie meer tijd en geld, dan in de iets slappere tijd. Snoei In december zal de snoei een aanvang nemen willen we op tijd met ons be drijf rond komen. Neem de zwakst groeiende percelen het eerst onder handen, hierdoor kan een betere groei worden opgewekt en laat de hard groeiende percelen tot het laatst liggen. Even denken, dan doen gaat ook hier op. Landbouwschap houdt energiebesparingswedloop glastuinbouw Het Landbouwschap heeft een energiebesparingswedstrijd uitge schreven onder de deelnemers aan de Nederlandse Tuinbouw Vak beurs (NTV), die in de eerste week van februari 1982 in Bleiswijk wordt gehouden. De beste vond sten en toepassingen op het ter rein van energiebesparing komen in aanmerking voor de wisselprijs, geldprijzen en oorkondes. Het gaat daarbij niet alleen om tech nische hulpmiddelen, maar ook om bijvoorbeeld nieuwe rassen, die bij een lagere temperatuur de zelfde produktie geven De jury bestaat uit de heren ir. W. van Soest, J.G.J. van der Hoeven, dr.ir. G.H. Germing en W.v.d. Merbel. De prijzen worden be schikbaar gesteld door het Ener giebesparingsfonds Glastuinbouw van het Landbouwschap en zullen worden uitgereikt op de ope ningsdag (2 februari 1982) van de NTV. De organisatoren van de Internationale Tuinbouwtentoonstelling 1982 "FLORIADE" kunnen melden dat de inschrijfformulieren, voor zowel de binnen- als de buitententoonstelling, met bijbeho rende vervolgvellen gereed zijn en aangevraagd kunnen worden. Deze formulieren en vervolgvellen zijn zowel in het Nederlands als in het Engels, Duits en Frans verkrijgbaar. Ook de "Specifikatie der Prijsvragen" zijn nu in dezelfde talen voorhanden. Dit opent mogelijkheden voor bedrijven die aan hun buitenlandse relaties deze speciflkaties willen toezenden. Voor de goede orde moet gemeld worden dat voor de bloembol- lensektor reeds vóór-inschrijfformulieren zijn verspreid en dat de inschrijving nu in feite voltekend is. Dat geldt voor zowel de bin- nententoonstelling als voor het buitenterrein en de "Koude Kas". Hetzelfde geldt ook voor de buitententoonstelling ten aanzien van perkplanten en de prijsvragen daarin. Unieke presentatiemogelijkheid Vakgenoten, die bijzondere bloeiende potplanten of dekoratieve bladplanten hebben en belang hebben bij de introduktie daarvan voor een breed publiek, kunnen daarmee in de koude kas een opvallende presentatie leveren. Zij worden opgewekt dit telefonisch (020 - 966858) of schriftelijk (Provincialeweg 24, 1108 AB Amster dam Z.O.) aan het sekretariaat van de Floriade te melden. Ook suggesties in die richting zijn van harte welkom. De kalender wijst ons eind november aan. Maar toch moeten er op SCHOUWEN-DUIVELND nog be hoorlijk wat vorstgevoelige gewassen geoogst worden. Vooral op de slemp- gevoelige en natte percelen staan de gladiolen en witlofwortels nog in de grond. Gelukkig zijn er heel wat per celen de laatste weken, onder erg moeilijke omstandigheden weliswaar, binnengehaald. Sommige partijen gladiolen waren bijna niet te spoelen en enkele telers zitten ook nu nog met een gedeelte in de grond. Gelukkig zijn tot op dit moment van schrijven de tempera turen vrij hoog, maar dat kan om deze tijd snel veranderen. Het land is de laatste weken flink stuk gereden. Het enthousiasme voor deze late teelten wordt er beslist niet groter door. De risiko's om deze late ge wassen machinaal te kunnen oogsten zijn dit seizoen weer scherp aan het licht gekomen. Bij de fruittelers is de snoei weer be gonnen. De afgelopen week is de jaarlijkse snoeidemonstratie weer door de tuinbouwvoorlichtingsdienst verzorgd. Hoewel de snoeiwijze ieder jaar niet veranderd is de belangstel ling toch vrij goed. Het is vooral de kombinatie van plantsy'steem en snoeiwijze die belangrijk is om een zo hoog mogelijke produktie te be halen. Wanneer je dan de eerste da gen weer aan de snoei bent begonnen gaat dat echt weer fijn om er eens lekker wat ruimte in te kunnen snoeien. Vooral een goed onderhou den moderne beplanting stimuleert het enthousiasme en de prestatie. Oudere beplantingen die zo nodig nog even meemoeten, maar waar soms veel kanker in voorkomt, zijn minder plezierige objekten. Maar ieder bedrijf kent wel van die perce len, die aan de laatste jaren bezig zijn, en waar een deel van het on derhoud vluchtig wordt gedaan. Het is echter oppassen want vanuit zo'n oud gedeelte heeft de kanker vrij spel om de jonge beplantingen in de aangrenzende percelen te besmetten. Probeer daarom toch deze oude kankerwonden te behandelen, door uitzagen of insmeren met kopernaf- tanaat, om de besmettingsdruk te beperken. De praktijk leert dat de bestrijding van vruchtboomkanker begint met het bestrijden van de besmettingsbronnen en een goede ontwatering van de percelen. Daar naast zijn een aantal bespuitingen in de bladvalperioden (en soms erna) nodig. Snoei kankergevoelige rassen bij voorkeur niet te vroeg, en in een droge periode. In het voorjaar is kans op besmetting iets kleiner. De afzet verloopt vlot, al zijn de prijzen voor sommige rassen wat afgebrokkeld. Vooral de Cox en Goudreinette is voor een belangrijk deel geruimd en de voorraden zijn in de koelhuizen van deze rassen klein tegenover die van voorgaande jaren. Opvallend is dat de landelijke aan voeren van de Cox de laatste weken maar iets kleiner is dan het vorige seizoen. Veel telers vinden het risiko om deze grote en soms vrij rijpgeplukte vruchten, langer te bewaren onver antwoord groot, bij het huidige prijs niveau. Na de jaarwisseling zal het aanbod van deze rassen waarschijnlijk veel kleiner zijn, dan andere jaren. Dit geeft dan hopelijk wat ruimte voor de andere appelrassen. Het Kwaliteits-Kontrole-Bureau voor groenten en fruit heeft 5 no vember jl. een circulaire doen uitgaan met het doel de uniformiteit bij de vermelding van rasnamen van fruit op de labels te vergroten. Daartoe heeft het dagelijks bestuur na advies van de fruitkommissie - K.C.B. in de verga dering d.d. 20 oktober 1981 vastge steld, dat behoudens de hieronder vermelde vijf appel- en vier perenras sen er geen afkortingen zijn toege staan. Dit houdt in dat alle andere rasnamen voluit op het etiket vermeld dienen te worden. Indien de onderstaande rassen wor den afgekort, dient dit als volgt te geschieden: Appelen Karmijn de Sonnaville Tydeman's Early Worcester Cox's Orange Pippin Lombart Calville Schone van Boskoop Peren Beurre Alexandre Lucas Bon Chrétien Williams Clapp's Favourite Bonne Louise d'Avranches Toegestane afkortingen Karmijn de S. Tydeman's of Tydeman's Early Cox's O P. Lombarts Boskoop Beurré A. Lucas B.C. Williams Clapp's Fav. Bonne Louise Internationaal wordt de voorkeur gegeven aan de benamingen Bos koop of indien van toepassing Rode Boskoop in plaats van Goudreinette of Rode Goudreinette. Indien ver handeling voor het binnenland plaatsvindt en men toch Goudrei nette wilt vermelden wordt aanbe volen Boskoop te vermelden met Goudreinette tussen haakjes: dus als volgt: Boskoop (Goudreinette). De telers wordt verzocht deze drin gende adviezen mee te nemen bij het voorbedrukken van de labels en bij de voorlichting aan de aanvoerders teneinde een goede uniformiteit te bereiken. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 19