Folgert Jongsma komt op voor zichzelf en voor anderen r olgert Jongsma is tuinder in Uithuizen. Rozenkweker in het uiterste Noordoosten van Groningen. Hij is kweker in hart en nieren, voert aktie omdat het nodig is en zegt:"Ik laat me er niet uit zetten". Met die mentaliteit voerde hij overleg met bank en ge meente, overleg dat soms in strijd ontaardde, want Jong sma is niet bang om het hoger op te zoeken. Met diezelfde mentaliteit zit hij in een werkgroep die de 2e Kamerfraktie van de Partij van de Arbeid adviseert, want"ik kan er ver rekte slecht tegen dat het recht van de sterkste geldt. De brutalen en de doordrukkers hebben niet meer rechten dan anderen en moeten dus ook niet winnen waar anderen ver liezen. Dat vind ik onrechtvaardig". Zo betoogt de rozenk weker Jongsma, over wie deze reportage gaat. Rozenkweker in Uithuizen Noorden niet achter Zunder Waark gain hunnig Aktie voor beter bestaan Die goede grond Nieuwe kas noodzakelijk kwaad De man staat of valt met zijn vrouw I F olgert Jongsma is tuinder omdat Aaltje Flikkema zijn vrouw werd. Zelf is hij de zoon van een bak kersknecht, maar zijn vrouw is de dochter van een tuinder, dat zo doende. Samen begonnen ze een tuinbouw bedrijf in een geheel nieuw komplex van de Menkema's Uiterdijk boven Uithuizen. In het komplex zouden 28 glasbedrijven komen. Jongsma was de eerste. Het projekt sloeg niet aan. Er kwamen 5 glasbedrijven en de rest werd fruitteelt. Op dit ogenblik zijn er nog 3 glasbedrijven. Alle andere kavels zijn in gebruik bij partikulie- ren met wat paarden, pony's, scha pen en dergelijke. De wortels van de rozen zitten meer dan een meter diep. Door die goeie grond snij ik meer van een m2 en bovendien is de kwaliteit ook nog beter dan gemiddeld. Daardoor ligt op mijn bedrijf de opbrengst op bijna 70,— /m2 per jaar. Terwijl de ro- zenbedrijven gemiddeld op ruim 40,— blijven steken. Dat verschil in opbrengst komt trouwens voor een deel ook door het ras. Ik ben de enige Mercedes kweker in het noorden en die ligt goed in de markt. De prijs ligt regelmatig 25 - 40% hoger dan van de veel geteelde Motrea. Het isfzelfs zo dat de prijs voor de Mercedes op onze veiling '"t Noorden" hoger ligt dan in Aalsmeer. Jongsma snijdt zijn rozen. In de paar jaar dat hij rozen teelt werd hij "rozen- gek", zoals hij het zelf zegt. Hij kan uren over de teelt praten. meer kunnen doen dan de zelfstan dige ondernemer. Vooral bij de be lastingvrije reservering is het verschil groot. Om rozenkweker te kunnen blijven moet ik met vrouw en kinde ren 7 dagen in de week werken en dat zou niet nodig moeten zijn. Ik vind dat de overheid meer moet doen om de zelfstandige ondernemer uit de verdrukking te halen". Dat aktie- werk heeft overigens ook negatieve kanten als je landelijk wat bekend wordt. Op een gegeven ogenblik werd Jongsma financiële hulp ver leend door het Borgstellingsfonds onder de voorwaarde dat hij zijn or- ganisatiewerk zou moeten staken. Jongsma glimlachend: "Daar be doelden ze natuurlijk het aktiewerk mee". De tuinbouw in het noorden is niet zo omvangrijk als in het westen, is dat een nadeel? Jongsma: "Ik vind van niet. Ons af- zetapparaat is hier goed. De tempe ratuur is hier 1 - V/2% lager, maar de lichtintensiteit weer hoger. Boven dien hebben wij het gas een beetje goedkoper omdat we er boven op zitten. Dat ontloopt elkaar dus niets. Wel moeten wij er voor zorgen datje in het westen de nieuwe ontwikke lingen bijhoudt. Ik ga daarom regel matig eens kijken bij rozenkwekers als Piet Fillius en Anton Pauw in Aalsmeer. Die hebben mij ook de fijne kneepjes geleerd. Door hen heb ik ook goed kontakt met de Voor lichtingsdienst daar. Als je het op die eindelijk is de Minister de baas van het Borgstellingsfonds". Toch is Jongsma niet eens zo blij met die nieuwe kas. Hij zegt: "Ik zie dat als een noodzakelijk kwaad. Het moet wel, want ik wil tuinder blijven. Daarom moet er wat gebeuren, want over 4 of 5 jaar zijn de oude kassen en het gewas rozen aan vervanging toe. Dan zit ik echter wel één jaar helemaal zonder inkomsten en ook in het tweede jaar is het nog te wei nig. Daarom moet nu die nieuwe kas er al bij. Eigenlijk vind ik het zotheid om 6 ton te moeten investeren om je eigen arbeidsplaats in stand te houden. Om de kostprijs laag te houden moet je de rozen eigenlijk met de machine sorteren, maar dat heeft alleen maar zin bij een oppervlakte van 8.000 m2. Langs die weg word je dus gedwon gen om groter te worden", konsta- teert Jongsma. J ongsma is met zijn vrouw 7 dagen per week bezig op het bedrijf, en er worden lange dagen ge maakt. Het bordje boven de keukendeur getuigt van een zekere berusting. Op zijn Gronings staat er: Zunder waark gain hun nig. Toch sluit Jongsma zich niet op zijn bedrijf op. Jongsma: "Nee, beslist niet. Ik moet er wat bij doen, anders staar je je op het laatst blind op je eigen bedrijf en op je eigen si tuatie. De samenleving gaat dan aan je voorbij, en je wordt een vakidioot. Dat moet niet!" Tegen die achtergrond vindt Jong sma tijd voor het voorzit terschap van de zwemklub van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs en ook van de ouderkommis sie voor de Rijksscholen Gemeenschap in Warffum is hij een enthousiast lid. Landelijke bekendheid kreeg Jongsma als lid van de aktiekom- missie van de Groninger Mij. van Landbouw. Het werk van deze groep aktievoerders van het eerste uur bracht Jongsma vaak bij de weg. Men reisde in de eerste helft van de zeventigerjaren veel naar Den Haag waar de Tweede Kamer het doelwit was, maar ook in Luxemburg, Brus sel en Bonn was Jongsma met die aktiekommissie in de wandelgangen en op grote boeren bijeenkomsten te vinden. De V.P.R.O. wijdde zelfs een avondvullend programma aan Fol gert Jongsma en zijn bedrijf. Jongsma: "Ik doe aan dat werk mee, omdat ik mij benadeeld voel ten op zichte van de rest van de samenle ving. Bekijk maar eens wat b.v.'s De Mercedes-roos die door een aan tal verschillende oorzaken goed is voor 70,— /m2. De rozen waren daarom een goede greep voor het be drijf van Jongsma. Mevrouw Jongsma-FIikkema met een grote arm vol rozen zoals vrouwen ze maar weinig krijgen, maar ze vaak wel verdienen, zegt haar man. Mevrouw Jongsma snijdt ze echter niet voor zichzelf maar voor de veiling. De kavel van Jongsma is 1.90 ha groot. Hij begon in 1955 met 600 m2 zware stook en de rest was volle- gronds groenten. In 15 jaar groeide hij langzamerhand naar de 4000 m2 zware stook. Ondertussen volgde ook de omschakeling van groenten naar bloemen. Die weg was lang en moeilijk. De kredieten bij de bank waren hoog, eigenlijk te hoog om de kosten op te brengen. Enkele keren moest daarom de Bijstandswet bij springen om het bedrijf in stand te houden. In die periode maakte Jongsma zijn uitspraak waar: "Ik wil tuinder blijven en ik laat me er niet uit zetten". Vooral om het nodige kapitaal van de Bijstandswet te krij gen moesten er vaak heel wat hob bels worden genomen. Maar het is gelukt. Tussen 1971 en 1974 schakelde Jongsma helemaal over op rozen. Zelf zegt hij daarover: Die rozen bleek een goede greep te zijn. Ze doen het op deze grond uitstekend. Ik heb klei van 28% afslibbaar en de opbouw van de ondergrond is ideaal. 18 In ieder geval zijn de rozen een goe de greep voor ons bedrijf geweest. Dat het zo goed gaat komt niet om dat ik zo'n goede kweker zou zijn, maar de grond is vooral de oorzaak. "Ik ben immers eigenlijk met mijn paar jaar ervaring nog maar een leerling-rozenkweker" zegt Jongsma bescheiden. V^olgende week gaai de kassen- bouwer beginnen om het bedrijf van Jongsma twee keer zo groot te ma ken. Er komt een nieuwe kas bij van 4000 m2, zodat het hele bedrijf 8000 m2 groot wordt. Samen met een nieuwe werkschuur en een rozensor- teermachine wordt dat een investe ring van 600.000,— De Rabobank en het Borgstellingsfonds zijn er goed voor. Het Borgstellingsfonds in Den Haag wees de aanvraag in eerste instantie af. Jongsma ging echter in beroep bij het bestuur en kreeg toch zijn geld. Jongsma bevestigt zijn strijdlust met de aanvulling: "Als het bestuur het had afgewezen had ik het via de politiek geprobeerd. Uit manier aanpakt heb je hier naar mijn gevoel geen achterstand". De grond voor de nieuwe kas ligt klaar. Het begin van de drain blijft boven de grond om ze gemakkelijk te kunnen doorspoelen. De grond is af gedekt met een laag boomschors om vernieling van de bouwvoor te voor komen tijdens de bouw. Na gebruik verteert de schors en wordt mee on dergespit. Aan het slot van het gesprek wil Jongsma nog wel twee opmerkingen kwijt. In de eerste plaats: "Ik vind dat iedere tuinder lid van een Standsor ganisatie moet zijn. Als er dan ook nog één organisatie komt kunnen wij veel beter politieke druk uitoefenen. In ons eigen belang is dat dringend nodig. Die organisatie kan je verder trouwens ook erg goed behulpzaam zijn. Ik heb dat gelukkig ondervon den". Tot slot: "Ik vind dat de vrouw on dergewaardeerd wordt. Je kunt geen tuinder wezen en ook geen aktie- voerder als je vrouw er niet voor 100% achter staat. Wat de man bereikt staat of valt met zijn vrouw", zo be sluit Folgert Jongsma en gaat weer naar zijn rozen. H. de K.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 18