Cebeco met veel noviteiten op RAI '82 40 jaar Keuringsdienst voor Groenten en Bloemzaden "Landbouw RAI in deze tijd positieve stimulans" AGO draagt met weekstaat steentje bij tot energiebesparing BEPROEVINGSZAAD 10e VAKBEURS TUIN EN PARK Indonesië Middenbedrijf vervolg pag. 16 Met name de beroepstuinbouw maakt liefst in een zo vroeg mo gelijk stadium kennis met nieuwe groen te rassen. Ingevolge de E.E.G.-richtlijn voor groenteza den kunnen nieuwe groenteras sen slechts in het verkeer worden gebracht wanneer zij zijn opge nomen in de zgn. E.E.G.-lijst van groenterassen. Deze lijst is sa mengesteld uit de 9 nationale lij sten van groenterassen van de lidstaten. Alvorens een ras tot de Nederlandse Rassenverkeerslijst wordt toegelaten dient het een onderzoek te ondergaan waarbij dient te worden vastgesteld wat de identiteit is van het nieuwe kweekprodukt, of het voldoende homogeen is en of het ras ook voldoende bestendig is, d.w.z. dat het, in de tijd gezien, ook zijn identiteit behoudt. Wanneer aan deze drie voorwaarden is voldaan kan het ras in de verkeerslijst worden opgenomen. Rassen wel ke nog in onderzoek zijn kunnen echter reeds proefsgewijs aan de verbruikers ter beschikking wor den gesteld door middel van de zgn. Beproevingszaadregeling van de N.A.K.G. Dit betekent dat het betreffende ras (in beperkte mate), gekenmerkt met een spe ciale sticker de (beroeps)groente- teler zal bereiken. De hoeveel heid beproevingszaad is echter per gewas (en per ras) gebonden aan een door de N.A.K.G. vast gesteld maximum per jaar. De Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Groenten en Bloemza den (NAKG) bestaat dit jaar 40 jaar. Een goede gelegenheid om deze jubilerende dienst es wat meer voor het voetlicht te halen. Belangrijkste doelstellingen van de NAKG zijn het bevorderen van het in het verkeer komen van betrouwbaar teeltmateriaal en het bevorderen van kweekwerk in groentegewassen. Het werkterrein omvat groentezaden, bloemzaden, plantuitjes, plants- jalotten en rassenregistratieonderzoek. Een en ander vindt plaats in Roelofarendsveen (2500 m2 glas) op 9 ha proefvelden en in het labo ratorium voor onderzoek van kiemkracht door in totaal ca. 40 mede werkers. Enkele cijfers geven een indruk van de aktiviteiten van de NAKG: het aantal Nederlandse zaadproduktiebedrijven bedraagt ca. 60; - aantal plaatsen waar in ons land groentezaad wordt afgeleverd ca. 4000; - het aantal Nederlandse groenterassen in de EEG-groenterassenlijst bedraagt ca. 2000; het aandeel van de Nederlandse nieuwegekweekte groenterassen in het totaal aantal nieuwe groenterassen in de EEG was ca. 46% in 1980; - het aantal aanmeldingen van nieuwe kweekprodukten bedraagt per jaar gemiddeld ca. 400. De NAKG kontroleert ca. 1000 bedrijven en ca. 3500 wederverkopers en depothouders. In de buitendienst werken 8 keurmeesters onder leiding van 1 hoofdkeurmeester. Direkteur ir. N.C.A. Koomen doet in bijgaand artikel uit de doeken hoe de kwaliteitskontröle plaatsvindt van groentezaden die bestemd zijn voor professionele afnemers. Ter ondersteuning van het energie besparingsplan voor de glastuin bouw heeft AGO Schadeverzeke ringsmaatschappij N.V. voor de glastuinbouwondernemer een hulp middel "de weekstaat glastuinbouw" ontwikkeld. Aan de vooravond van de Nationale Bloemenvaktentoonstelling Aals meer (4 t/m 8 november), werd dit boekwerkje door de direktie van AGO Schadeverzekeringsmaat schappij N.V. op haar kantoor Jo- hann de Wittlaan 15 te Den Haag, officieel aan vertegenwoordigers van de Nederlandse Tuinbouw aangebo den. De heren Ir. U. Geling (sekre- taris hoofdafdeling tuinbouw van het Landbouwscöap) en G.J. v.d. Hoe ven (voorzitter hoofdbestuur Neder landse Tuinbouw Studiegroepen) ontvingen bij deze gelegenheid de eerste exemplaren van deze week staat. Foto: v.r.n.l. Ir. U. Geling, J.W. Vis ser (AGO), Drs. S.Y. Bouma (AGO), J. v.d. Hoeven. De studieklub witlof van de NTS bij de NAKG op bezoek. door de zaadbedrijven die immers gevraagd worden aan de verwach tingen van de afnemers te voldoen. Van de zijde van de tuinbouwstu- dieklubs (de N.T.S.) is er een leven dige belangstelling voor het keu- ringswerk hetgeen gestalte vindt in exkursies van diverse studieklubs. Zoals reeds eerder werd vermeld worden de plantenkwekers en kon- servenindustrie uitgenodigd voor het bekijken van de kontrolemonsters op de proeftuin. Tenslotte zijn er regel matig exkursies en bezoeken van groepen en individuele belangstel lenden. Recent zijn ook kontakten gelegd met het Landbouwschap en met diverse (groepen van) akker bouwers die op hun bedrijf met het telen van groentegewassen te maken hebben. Voorzitter RAI'82 comité v. Driel: "Ik ben ervan overtuigd dat ook in deze minder goe de tijden een tentoonstelling als de Landbouw RAI voor iedereen die bij de landbouw- of de machine branche is betrokken een positieve stumulans zal zijn. Komende januari zijn daartoe in Amsterdam alle voorwaarden aanwezig." Deze optimistische woorden sprak de heer G.W. van Driel, voorzitter van het uitvoerend Comité van Landbouw RAI'82 onlangs op een perskonferentie over de in januari volgend jaar te houden Landbouwtentoonstelling RAI '82. Stierenkeuring van Bond Rundveefokkerij West-Brabant Op vrijdag 29 januari 1982 wordt de jaarlijkse stierenkeuring - verkoop dag gehouden, gevolgd door een de monstratie van groepen dochters van K.I. stieren van de Federatie K.I. West-Brabant. Dit betreft dochter- groepen van een viertal stieren, waarvan de eerste dochters in de loop van 1981 hebben afgekalfd. Inschrijving voor de stierenkeuring - verkoopdag kunnen geschieden bij de kontroleurs van de Fok en Con trole Verenigingen vóór 28 december 1981. De keuringen vangen aan om 10.00 uur; de demonstratie om 12.30 uur en hebben plaats in de Vee markthal te Etten-Leur. Van maandag 18 tot en met vrijdag 22 oktober 1982 zal voor de 10e maal de vakbeurs Tuin en Park in de Ju liana- en Margriethal van de Jaar beurs te Utrecht plaatsvinden. De vakbeurs voor ontwerp, aanleg en onderhoud, inrichting van tuinen en parken, rekreatieterreinen en het openbare groen werd voor het eerst in 1964 gehouden. In 1982 zal voor het eerst, sinds vele jaren, Tuin en Park in zijn geheel op de begane grond worden gehouden, vanwege het feit dat in augustus van dat jaar een aanzienlijke uitbreiding van de Margriethal in gebruik geno men wordt 6.000 m2 standop pervlakte). De 10e vakbeurs is dagelijks geo pend van 09.00 - 17.30 uur. r. van Driel Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit: wij ontvingen al weer de persmap waarin Cebeco- Handelsraad uitvoerig uit de doeken doet wat dit concern allemaal aan verbeteringen en noviteiten op de Landbouw-Rai '82 zal laten zien. Een kleine greep: Cebeco introdu ceert een nieuwe serie mengmest- verspreiders en heeft de stalmest- strooiers uitgebreid met een nieuw type dat bij uitstek geschikt is voor loonbedrijven. Uit eigen fabriek zal een nieuw type volhydraulische drainreiniger wor den gepresenteerd samen met een vernieuwde energiezuinige Emergo haspelapparaat. Voor de bietenoogst komt het Cebe- co-concern met een nieuwe kleine ontbladeraar voor de bietenteler en voor de hooibouwlijn met een schudder die voor sloten, afrasterin gen e.d. in verstek kan worden gezet. Voor de berging van stro zal er een nieuwe serie Weiger persers te zien zijn en voor het kuilgras is er de Weiger gecombineerde maaier/s chudder waarmee een kortere veld- periode wordt verkregen en dus minder weersrisico.. Op de show zal ook een nieuwe looftrekcombinatie te zien zijn in 2 en 4 rijïge uitvoering. Wat de ver werking van aardappelen betreft: er zullen o.m. ook nieuwe kistenvullers en zakkenheffers bekeken kunnen worden. Bouw suikerfabrieken De Indonesische Regering heeft plannen om 18 nieuwe suikerfabrie ken te bouwen met een kapaciteit van 4000 ton ieder. Met de bouw van de eerste zes zou reeds dit jaar moe ten worden begonnen. Verder zullen de reeds bestaande fabrieken wor den gemoderniseerd te beginnen met een aantal van 21 in 1981. Indonesië verbruikte 1,5 min ton suiker in 1979 en men verwacht dat de konsumptie in 1988 op drie min ton zal uitkomen. De heer Van Driel zei verheugd te zijn met het feit dat er voor de komende tentoonstelling zoveel aanvragen zijn dat het pas vergrootte RAI komplex helemaal gevuld zal zijn met exposanten", want ook in onze branche zijn de gevolgen van de recessie merkbaar. In vele sektoren zijn de omzetten teruggelopen, al zijn er gelukkig uitzonde ringen". De oorzaken van deze minder gunstige ontwikkeling zijn volgens hem uiterst komplex: "Zeker is dat de hoge ren testand een belangrijke rol speelt. Maar anderzijds is de situatie terug te voeren tot onzekerheid bij de landbouw ten aanzien van de toekomst wat de EEG betreft, te weten: mogelijke maatregelen op het gebied van melk kontigentering". De heer Van Driel wees er overigens op dat de stagnatie van de markt zich niet alleen maar in Nederland voor doet. Ook in vele andere Europese landen zien we een zelfde beeld. Zelfs de landbouw-machinebranche in de V.S. wordt momenteel gekonfronteerd met teruglopende verkopen. Hij zei te weten dat enkele grote fabrikanten in Amerika tot arbeidstijdverkorting zijn overgegaan door het tijdelijk sluiten van hun fabrieken. De comité-voorzitter zei het een uitgemaakte zaak te vinden dat iedere landbouwer of veehouder in ons land er zich van bewust is dat het alleen mogelijk is de hoogste produktiviteit en rendement te halen indien hij beschikt over de modernste en meest efficiënte werktuigen en ma chines. Omdat het expositieprogramma op de Landbouw RAI juist ook van belang is voor het kleinere en middelgrote bedrijf zal, zowel in de voorlichting als op de tentoonstel ling extra aandacht worden besteed aan de veelheid van machines voor een bedrijf van 25 tot 40 hektare, in de akkerbouw, de melkveehouderij en de intensieve veehou derij. Nieuw voor de Landbouw RAI is verder een paviljoen met een speciale expositie van machines en gereedschappen voor tropische landbouw in ontwikkelingslanden. Dit pa viljoen met een oppervlakte van 500 m2 komt in de West hal naast de voorlichtingsstand van Wageningen. Er zul len 20 inzendingen te zien zijn. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17